Полициска реакција

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.392
@wot Јас ако веќе треба себе си некако да се окарактеризирам како „екстремен„, можам само да кажам дека некогаш сум екстремно... глуп а и тврдоглав (само за некои работи, додуша) :)

За кучињава иначе, сум голем противник на вакви „ѕверски„ раси во урбана средина. Ротвајлерите можеби не толку, ама питбуловите и се генетски блиску на нив не можам да ги смислам во близина на деца и луѓе воопшто, всушност сите други големи крупни раси, ама најмногу тие кои се генетски селектирани и „правени„ за борба.
Нема потреба од вакви раси во урбана средина, и не случајно џандарите од преку барата постапуваат кон нив со нула толеранција.

Од друга страна мора да бидам реален, и да кажам дека власникот се обиде да го стави кучето во кола (но го заборави прозорот од другата врата). Власникот очигледно немаше намера да ги нападне некако џандарите. Џандарите го апсеа само за да му објаснат кој е газда и дека к*рчењето со снимање од мобилен е провоцирање. Си го бараше и си го доби, секогаш можат да кажат дека им се причинило дека има оружје или не знам што и легално да бидат чисти.
Но ситуацијата ескалира со кучето, кое не мораа да го убијат. Но го убија. И не е дека власникот не беше крив, прво кучето очигледно беше агресивно, плус е од раса која е на лошо име за напаѓање. Барем да имаше маска, ќе беше живо.

Сакам да кажам, никој не е чист (етички) во ситуацијава. Тоа се случува кога се среќаваат куртони од двете страни.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Јас навистина незнам како да ти објаснам, дали да ти цртам, или со весник преку уста да те ударам дур ти зборам.

Толку си заќоравена, што гледаш само од едната страна. Што ако утре твој миленик вака упукале. А што ако утре пак исто му се случи на мој роднина, само не пука и биде растргнат на парчиња. И тука полуписмени екстремисти од животнољубци ќе се обидуваат да ти го оправдат чинот. ;) It goes both ways, honey. Кучето посегна 2 пати по џандарот, пред тој да пука. Ако е нешто глупав, е што чекаше толку, ризикувајќи се себеси, партнерот, околната публика од разбеснето куче.
Олади се малце honey, од полуписмени екстремисти и мене ми е преку глава. Истовремено, како и од екстремни полициски реакции, како оваа. И слободно можеш да ми нацрташ ако сакаш. Ова не е чин кој треба полуписмени екстремисти да го коментираат и да наоѓаат бела точка во тунелот, еве на кратко да ти објаснам- Воз е тоа.;)
 
D

dystopian

Гостин
Во ситуацијава не зборам за пукање во нозе, во јајца, во крајници.. воопшто. Само го осудив кретенот од џандар кој што не размисли во ситуацијата, и Ванлок, џандарот е тој што се водеше според инстинкти а не рационалност и совеснот. Пак ќе кажам, ако му дозволеше на сопственикот да го прибере кучето, воопшто немаше ова да се случи. Ме нервира моментот што ова може на секој од нас СОПСТВЕНИЦИ на кучиња да ни се случи, од чиста мира, да ти застрелаат миленик а притоа да се најдат тролови кои ќе го оправдаат чинот. Како да не постои друго решение освен да се користи прекумерна сила, не само за животниве (што кај нас сеуште некои сметаат дека е нормално да се малтретираат) туку и за луѓе, а притоа да си поминеш неказнето.
Не ја ни знаеш целата приказна. Ај настрана тоа што на сопственикот не му текнало да ги подзатвори прозорците, ама и им сметал на полицајци што дошле на повик за вооружен грабеж (во тек). Не го уапсија зашто ги снимал туку зошто пуштал гласна музика од колата и им пречел во истрагата. Очигледно е дека типот е типична гето црнчуга кој сакал да испадне најјачи фраер у маало преку курчење пред полиција. Крив е само сопственикот и никој друг.

Ако не сакаш истото да му се случи на твоето куче, не им се прави мангуп на цајкани.
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
A C A B
ИСТОТО ДА МУ СЕ ДЕСИ НА ДЕЦАТА НЕГОВИ!!!
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Не ја ни знаеш целата приказна. Ај настрана тоа што на сопственикот не му текнало да ги подзатвори прозорците, ама и им сметал на полицајци што дошле на повик за вооружен грабеж (во тек). Не го уапсија зашто ги снимал туку зошто пуштал гласна музика од колата и им пречел во истрагата. Очигледно е дека типот е типична гето црнчуга кој сакал да испадне најјачи фраер у маало преку курчење пред полиција. Крив е само сопственикот и никој друг.

Ако не сакаш истото да му се случи на твоето куче, не им се прави мангуп на цајкани.
Извор?
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Stupid Americans.. sto drugo bi se kazalo..

Prvo, greska na sopstvenikot... trebalo da go zatvori ubavo kuceto..zatoa sto sekoj sto cuval kuce, dobro znae deka ljubovta sto toa zivotno ja dava e neizmerna i ne znae za granici... sto vo slucajov i se vide na delo. :(
Drugo... isto taka greska negova.. sto k.. bara da snima pa posle go apsat.. em znae kaj niv kakva e policijata i zorle si go bara
Treto.. policajcite znaat kolku seriozno moze da bide napadot od rotvajler.. i so kakvi posledici moze da gi ostavi zrtvite.. mislam deka zatoa taka ispanicija site...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Сопственикот си е крив. Прво се плетка кај што не треба, второ го става кучето позади во кола со отворени прозори и на крајот откога е апсен кучево де факто ги напаѓа џандарите... Кучево ротвајлер можда не е агресивно на видеово али за агресивни кучиња како питбул само пиштол во ваква ситуација.
 
D

dystopian

Гостин
Прочитај било која статија во врска со инцидентов, истото е кажано. Еве зошто го уапсиле.

Hawthorne Police Lt. Scott Swain claims that "Rosby stopped in the intersection with music blaring from his windows" and that cops couldn't hear what was happening. Swain said, "It's distracting the officers. It's interfering with what they are able to hear. It's not just a party call. It's an armed robbery call. The officers need to hear what's going on with the people being called out of the residence."
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Прочитај било која статија во врска со инцидентов, истото е кажано. Еве зошто го уапсиле.

Hawthorne Police Lt. Scott Swain claims that "Rosby stopped in the intersection with music blaring from his windows" and that cops couldn't hear what was happening. Swain said, "It's distracting the officers. It's interfering with what they are able to hear. It's not just a party call. It's an armed robbery call. The officers need to hear what's going on with the people being called out of the residence."

Ова ми е доволно. Прочитав достастатии, кај што пишува дека е уапсен ради снимање.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ја го бранам цајканот пошо кучето немаше маска и не им се ризикуваше цајканите да бидат изедени.

колку од вас моментално посакаа да се врати назат репутацијата да ме напуните црвенки?
 
D

dystopian

Гостин
Ова ми е доволно. Прочитав достастатии, кај што пишува дека е уапсен ради снимање.
Типов е полн е со гомна. Повеќе луѓе снимаа, зошто тогаш само него го уапсија? Значи цајканиве се наоѓаат во потенцијално многу опасна ситуација, типов се паркира покрај нив и од неговата кола трешти музика. Нормално дека ќе го уапсат. Штом го изгледа целото видео, тогаш сигурно примети како гордо им се намести пред да го уапсат. Ти викам јас дека сакаше да испадне мангуп. Во секое гето си фраер ако те уапсат (или ако им се курчиш на полицајци), особено пред толпа народ. Е само што во случајов, заради неговата глупавост го окрка стапот неговото куче.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Типов е полн е со гомна. Повеќе луѓе снимаа, зошто тогаш само него го уапсија? Значи цајканиве се наоѓаат во потенцијално многу опасна ситуација, типов се паркира покрај нив и од неговата кола трешти музика. Нормално дека ќе го уапсат. Штом го изгледа целото видео, тогаш сигурно примети како гордо им се намести пред да го уапсат. Ти викам јас дека сакаше да испадне мангуп. Во секое гето си фраер ако те уапсат, особено пред толпа народ. Е само што во случајов, заради неговата глупавост го окрка стапот неговото куче.
Не е ради трештење музика, али ајде и за тоа да е, не прави ништо не легално. Го апсат, зашо снима, го апсат зашо прашува зашо нема црнци џандари... тоа е тоа... нема музика. Не знам од кај ти е тоа со музика. Џандарите сакаа само да се откачат од типов. А типот не прави ништо нелегално. Ги снима и ги прашува зашо нема црнци џандари... тоа е тоа. Еве ти уште еден клип.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Попречување на полициска истрага е нелегален акт.
Со што ја попречи типот истрагата? Во негово маало си е сака да знае што се случува, има право да знае што се случува! Има право да биде таму, ако нема право, полицијата си поставува периметар. Овде не видов периметар. И не ја сфаќам логиката на четири истрели. Како да првиот не беше доволен, кога кучето почна да бега, па требаше уште 3 пати да пука тоа сероњата.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Со што ја попречи типот истрагата? Во негово маало си е сака да знае што се случува, има право да знае што се случува! Има право да биде таму, ако нема право, полицијата си поставува периметар. Овде не видов периметар. И не ја сфаќам логиката на четири истрели. Како да првиот не беше доволен, кога кучето почна да бега, па требаше уште 3 пати да пука тоа сероњата.
Со што ја попречил типот истрагата? За човекови ли права збориме?
Тоа на суд ќе се докажува.
Тргни под претпоставка дека нигерот е виновен. Друго ти е офтопик и непотребен муабет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom