Политички „симпатии“ на медиумите и новинарството

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Таман си е, а дал се "симпатии" и какви се (наклоност, до гроба што и да е), ку**рви или основани и финансирани од одредени партии, веќе е ствар на дискусија. Или на вкус
Свите се помалку повеќе во втора и трета категорија.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Пара буши секаде......следно кое се поставува каде се парите. Наредно е..... доаѓаш до заклучок кој како е заљубен и во кој.
Без да ги знаеш ни глумците ниту сценариото....може човек да биде Ностердамус пратејки најосновна логика и знаејки ја човечката психа.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.283
Поени од реакции
45.745
Бардот Сашо Ордановски откако се испостави дека пак работел за криминалец прави некоја емисија на јутуб кај што си ги кани истите гости што секогаш си ги канел и нормално тука имаш хлалоспеви , се тера вообичаениот circle jerk за каузата на СДС и се фрлаат дрва и камења по ВМРО.
Во меѓувреме истиот Ордановски се посочува како можен соучесник на газдата во ѓурултиите.

После некое време, од нигде никаде на таа веб-емисија што никој не ја гледа, се појаува гостин Александар Николовски од ВМРО и тука они си тераат муабет најнормално како никогаш овој да не работел активно и отоворено против нив, и како никогаш да не бил посочен за некаков криминал.
Ај еве ќе разберам, може фазонот е да се биде што е можно поприсутен по телевизиите и да не се пребира многу. Ама зашто побогу би одел во емисија и би давал легитимитет( да кажам) на некој што многу веројатно е зацапан во криминал во предмет за кој се надеваш дека ќе те донесе на власт.

Кратки ицрти тоа е новинарството, Руглото и џганот на општествово, треба да бидат физички елиминирани сите, евентуално тие од временска прогноза да бидат поштедени.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Фокус сега на чија страна е?
Билјана беше со дпне, па со сдс, а сега на која страна е?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Кај телевизииве нема некој на ниво на оној Сител, дефинитивно. Јас лично не гледам многу телевизија ама знам дека Телма и 24 беа обично настроени према СДСМ а Сител и Канал 5 према ДПМНЕ. Мада мислам дека сега никој не оди до толку во екстреми. Освен секако Алфа која е хардкор вмровска.

Кај порталите е ужас. Буквално нема портал што не зазема страна. Добро, еве и мене ми текнува на мкд.мк како позитивен пример. Курир, Република а во последно време и Трендо со Оффнет си фураат вмровска пропаганда. Саше Политико го буши па дното со владината пропаганда.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Кај телевизииве нема некој на ниво на оној Сител, дефинитивно. Јас лично не гледам многу телевизија ама знам дека Телма и 24 беа обично настроени према СДСМ а Сител и Канал 5 према ДПМНЕ. Мада мислам дека сега никој не оди до толку во екстреми. Освен секако Алфа која е хардкор вмровска.
Сител кога беше Ѕинго претседател на ФФМ а Бране премиер на МК, беше апла за СДСМ (и Социјалистичка пред се`) :icon_lol:
Латас водеше неделна политичка емисија, "Профил" мислам се викаше тука се вивна во височините на новинарството :icon_lol:

Инаку 24 интересно, мислам дека беше про-Дпмне (или неутрална не се сеќавам), дури и донација имаше газдата на телевизијата на возило за Брза Помош. Понатаму имаше некоја афера газдата, ради тепачка (поради девојка) лежеше затвор, дали поради тоа или други причини не ми е познато, го смени дресот :icon_mrgr:

Инаку според мене, најголем медиумски мрак имаше во деновите пред референдумот за "Европска" МК, тогаш дури ни "патриотскиве" портали од типот на Курир и компанија не известуваа на пример за било какви протести, значи буквално освен на ФБ и други социјални медиуми ако не разбереш, 24/7 ако сакаш прати ТВ или веб портали нема да знаеш дека ќе има протест.
Што е доказ дека нема независно новинарство кај нас и кога СДС и Дпмне ќе се договорени околу нешто (во случајов да се шитне името), владее баш МРАК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom