Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
@jamajka по твоево тврдење мислев републиканците биле такви фанатици за Израел пошто така сакале не зошто некој трчал по нив нон стоп да ги моли.
Кујтим излези од гзот на бафра, САД така функционира. Нема џабе ни код бабе. Нема републиканци и демократи кога се во прашање лоби групите. Има тенденции и толку. Во моментов Демократите (на власт) се непријатели на Израел и за Евреите поголемо зло од Трамп.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.433
Кујтим излези од гзот на бафра, САД така функционира. Нема џабе ни код бабе. Нема републиканци и демократи кога се во прашање лоби групите. Има тенденции и толку. Во моментов Демократите (на власт) се непријатели на Израел и за Евреите поголемо зло од Трамп.
тоа дека немаат ејпек персон. Они имаат сорос персон.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
тоа дека немаат ејпек персон. Они имаат сорос персон.
Тоа што е важно е дека агендата на Сорос ќе биде неутрализирана по следните избори во САД, ако победи Трамп (а најверојатно ќе победи). А со тоа и секој вид на либтардизам (лгбт,воук,антифа,кансел).
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Ќе пробаат да пикнат или Gavin Newsom или Michelle Obama. Poopy Joe немам видено толку многу луѓе да го неќат. Еми после 3 брана на отпуштања, тешко дека ќе го сакаат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Тоа што е важно е дека агендата на Сорос ќе биде неутрализирана по следните избори во САД, ако победи Трамп (а најверојатно ќе победи). А со тоа и секој вид на либтардизам (лгбт,воук,антифа,кансел).
И потоа ќе го пуштат следниот облик на контрола на гојимите пардон на рајата. :)
Автоматски споено мислење:

Ќе пробаат да пикнат или Gavin Newsom или Michelle Obama. Poopy Joe немам видено толку многу луѓе да го неќат. Еми после 3 брана на отпуштања, тешко дека ќе го сакаат.
Со никакви местења не можат веќе да го наместат сенилниот дедо, за греота е, не е веќе ни смешно. :unsure:
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.695
Поени од реакции
11.941
Интересен фактор земен во предвид: политичката партија која е најзаслужна за поделбата на северот и југот пред и за време на американската граѓанска војна, главен поддржувач на ропството во северна Америка пред и за време на американската граѓанска војна, и главен поддржувач на расната сегрегација во САД после американската граѓанска војна, денес сака да им наплаќа дополнителни даноци на белците во облик на таканаречени обештетувања за црнците и останатите потомци на поранешните робови.

Дополнителното оданочување треба да важи за сите белци, без разлика на нивното потекло и дали нивните предци воопшто некогаш поседувале робови или не, и без разлика дали нивните предци воопшто некогаш оствариле било какви профити или материјална корист од ропството или не.

Или со други зборови кажано, можеш да бидеш потомец да речеме на руски кметови - буквално руската верзија на ропството, закрепостени селани кои биле во приватна сопственост на нивниот локален/регионален феудалец - се преселуваш во САД еве да речеме сега во 21-ви век, но бидејќи си белец, по автоматизам треба да плаќаш дополнителни даноци за обештетување на црнците, иако ниту ти, ниту било кој од твоите предци никогаш не видел црнец во живот, а не па да го експлоатира како роб или да има било каква финансиска или материјална корист од ропството. Потомец си на поранешни робови, а треба да плаќаш даноци за обештетување на црнците кои исто така се потомци на поранешни робови.

И тоа во сојузната американска држава Калифорнија, во која никогаш немало ропство.

Хехе, каков циркус испаднаа американциве, Монти Пајтон на стероиди во реално време.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Се сеќава некој за писмата со антракс, после 9 сепетември, 2001 ?

Јас се сеќавам. И уште не можам да разберам како ФБИ и ЦИА не успеаа да пронајдат кој ги испраќаше.

Сетне, сега е јасно дека тоа беше причината заради која Дик Чејни, истурка програма за биодефенс која му ја додели да ја води, на никој друг, туку на science him self, Антони Фаучи.

Lab wars: Inside one Democrat's 20-year crusade to save the world from Anthony Fauci — Part 1: 2001-2014

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The U.S. government started the ball rolling on this dangerous research in the waning days of 2001. As you may recall, the al-Qaeda attacks of 9/11 were followed almost immediately by a series of high-profile anthrax attacks, in which prominent individuals in the U.S. were mailed envelopes with suspicious white powder that later tested positive for anthrax.

The Bush administration, led by then-Vice President Dick Cheney, became convinced that the government’s readiness to face bioweapons threats was weak and responded by prevailing upon Congress to pass a massive funding increase to research on both anthrax and new, “designer” viruses that did not yet exist but might potentially be created by enemies of the United States.

“Cheney, even before the anthrax mailings, felt that the U.S. biodefense posture was weak and was convinced that it could only be improved by carrying out an aggressive and assertive program of biodefense research that would include components that walked right up to the red line and, arguably, crossed the red line set by the biological weapons convention,” Ebright told Blaze News.

According to Ebright, Cheney became deeply frustrated that the Department of Defense maintained a biological weapons convention compliance office that reviewed every research proposal with bioweapons agencies by the Department of Defense. This biological weapons compliance office repeatedly thwarted dangerous research projects that Cheney wanted to see come to fruition.

And so, Cheney set out in 2003 to find an agency that would not have a biological weapons conventions compliance office that could take the lead and carry out these dangerous and legally questionable projects.

“He found one agency and one person willing to take that role, and the agency was the National Institute of Allergy and Infectious Diseases... and he found Anthony Fauci. And the resources that had been part of the Department of Defense moved almost in toto to NIAID, and the authority for all U.S. biodefense research went to the new biodefense research czar, Anthony Fauci, who then received a very large salary increase, making him the highest-compensated government employee,” Ebright said.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.489
Хехе, каков циркус испаднаа американциве, Монти Пајтон на стероиди во реално време.
Може ли со такво рацио да се бори земјата против Русија и Кина?

Дали во повоените периоди, кога Америка ја создаваше империјата имаше вака нерационални луѓе на власт? Дали било кога у историјата на Америка владеел со јавното мнение волку нерационален наратив?

Трите видеa на Ванлок горе: Стварно мислев дека второто е скеч, заебанција со сектава, све до задњи момент коа видов кој ја отвори вратата.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
662
Поени од реакции
394
Ozbilnite Luge se vo pozadina. Starcive malku koj gi prašuva za bitni i strateški raboti. Ne veruvam deka Bajden sam može da smisli i donese nekoja važna odluka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom