Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.167
Поени од реакции
39.871
Кенеди ќе се кандитира како независен, демократите го одбиле пошто не не се слага со нив за многу работи. И најбитно зошто ја кажува вистината.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.302
Поени од реакции
36.715
Screenshot_56.png

Мала дигресија :D

@Shakespear само да видиш во колкава заблуда живееш, мислејќи дека ние што сме против целата идеологија што ја шириш овде, сме малцинство, а ти и заедно со милиони луѓе сте мнозинство во работите што ги туркате. Еве ти само еден пример, каде што на едно прашање, кое ако го размислиш малку рационално, а не емотивно ќе го знаеш точниот одговор. И јас сум против агресијата на Русија врз Украина, но знам дека санкциите што ги стави дедо Џо не ја допреа Руската Федерација тука ги вклучувам и мерките на ЕУ.

Не ми е поентата да се направи дискусија дали санкциите функционираат или не, поентата ми е да си видиш сам, во каква заблуда живееш, дека си надвор од реалноста и перципираш што е добро, а што лошо.


Во меѓувреме, чичо Трамп ќе ги забрани сите погубни политики што администрацијата на Бајден ги донесе, ќе ги затвори границите, и најави масовна депортација на илегални имигранти. Ќе го забрани финансирањето на училиштата што промовираат и сејат лгбт пропаганда и го перат мозокот на малите деца. Време е да се стави крај на болеста.

 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
Прегледај го приврзокот 394417

Мала дигресија :D

@Shakespear само да видиш во колкава заблуда живееш, мислејќи дека ние што сме против целата идеологија што ја шириш овде, сме малцинство, а ти и заедно со милиони луѓе сте мнозинство во работите што ги туркате. Еве ти само еден пример, каде што на едно прашање, кое ако го размислиш малку рационално, а не емотивно ќе го знаеш точниот одговор. И јас сум против агресијата на Русија врз Украина, но знам дека санкциите што ги стави дедо Џо не ја допреа Руската Федерација тука ги вклучувам и мерките на ЕУ.

Не ми е поентата да се направи дискусија дали санкциите функционираат или не, поентата ми е да си видиш сам, во каква заблуда живееш, дека си надвор од реалноста и перципираш што е добро, а што лошо.


Во меѓувреме, чичо Трамп ќе ги забрани сите погубни политики што администрацијата на Бајден ги донесе, ќе ги затвори границите, и најави масовна депортација на илегални имигранти. Ќе го забрани финансирањето на училиштата што промовираат и сејат лгбт пропаганда и го перат мозокот на малите деца. Време е да се стави крај на болеста.

Што ти е изворот на информации тебе дека не функционираат санкциите?
И зошто Трамп не ви ги направи овие работи за време на претходниот мандат? Многу потпаѓате кон најпроста политичка пропаганда. Тоа што политичарите ви го кажуваат не е секогаш нешто што сакаат или умеат да го направат.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.728
Поени од реакции
30.383
...поентата ми е да си видиш сам, во каква заблуда живееш, дека си надвор од реалноста и перципираш што е добро, а што лошо.
Хаха, со среќа обидот да го убедиш да ја извади главата од шyпaк и да разгледа, па да види како изгледа реалноста.
Автоматски споено мислење:

Ахаха, ете го погоре... Гледаш, ти си дезинформатор на Кремлин а санкциите се многу успешни. Што уште сакаш да ти објасни, веднаш ќе сподели пропаганда ахем „материјали и аргументи“ од владини сајтови. :LOL:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.302
Поени од реакции
36.715
Што ти е изворот на информации тебе дека не функционираат санкциите?
И зошто Трамп не ви ги направи овие работи за време на претходниот мандат? Многу потпаѓате кон најпроста политичка пропаганда. Тоа што политичарите ви го кажуваат не е секогаш нешто што сакаат или умеат да го направат.
Па нормално дека ќе кажат функционираат санкциите кога тие ги направија. Сигурно нема да речат ејј дечки згрешивме не ги погодија санкцииве ќе пробаме нешто друго.

Уште еден доказ за тоа колку си глуп, живееш во заблуда и не ја гледаш реалноста околу тебе.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
Па нормално дека ќе кажат функционираат санкциите кога тие ги направија. Сигурно нема да речат ејј дечки згрешивме не ги погодија санкцииве ќе пробаме нешто друго.

Уште еден доказ за тоа колку си глуп, живееш во заблуда и не ја гледаш реалноста околу тебе.
Па и нормално е дека Русија ќе шири дезинформации дека не функционираат. Реалноста е дека има санкции и дека воопшто не функционираат не е логички. Па јас просто ќе верувам во логичкиот заклучок: дека Русија сере гомна околу нив.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.167
Поени од реакции
39.871
Па и нормално е дека Русија ќе шири дезинформации дека не функционираат. Реалноста е дека има санкции и дека воопшто не функционираат не е логички. Па јас просто ќе верувам во логичкиот заклучок: дека Русија сере гомна околу нив.
за санкции да функционираат треба да ја остварат целта. Што во случајов е економски да се ослабе Русија. Но Русија ни малце не е ослабена, наспроти тоа, ГДП-то им расте. Они нашле начин да ги заобиколат тие санкции и да обезбедат профит.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
за санкции да функционираат треба да ја остварат целта. Што во случајов е економски да се ослабе Русија. Но Русија ни малце не е ослабена, наспроти тоа, ГДП-то им расте. Они нашле начин да ги заобиколат тие санкции и да обезбедат профит.
Тоа ниту не им е издржливо на долг рок бидејќи користат многу од своите резерви за да вештачки си ја зголемат економијата, а ниту не е ни раст на граѓанската економија бидејќи имаат тотален фокус на воени производи моментално.

Граѓанската економија им е во тотален пад. Ова не ни вклучува фактот што најверојатно лажат за колку инфлација имаат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.816
Поени од реакции
80.308
Па и нормално е дека Русија ќе шири дезинформации дека не функционираат. Реалноста е дека има санкции и дека воопшто не функционираат не е логички. Па јас просто ќе верувам во логичкиот заклучок: дека Русија сере гомна околу нив.
не дека воопшто не функционираат, туку дека ни од далеку не го постигнаа очекуваниот ефект, особено дипломатските санкции
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.167
Поени од реакции
39.871
Тоа ниту не им е издржливо на долг рок бидејќи користат многу од своите резерви за да вештачки си ја зголемат економијата, а ниту не е ни раст на граѓанската економија бидејќи имаат тотален фокус на воени производи моментално.

Граѓанската економија им е во тотален пад. Ова не ни вклучува фактот што најверојатно лажат за колку инфлација имаат.
како може вештачки да си ја зголемат кога економијата зависи од производството. Они вештачки произведуваат повеќе?

И каква е таа граѓанска економија? На што ли ве учи сорос у тие центри. Граѓанска економија, ова треба на економски факс да се уведе.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.311
Поени од реакции
1.934
како може вештачки да си ја зголемат кога економијата зависи од производството. Они вештачки произведуваат повеќе?

И каква е таа граѓанска економија? На што ли ве учи сорос у тие центри. Граѓанска економија, ова треба на економски факс да се уведе.
Ги користи Путлер финансиските резерви за да може да им функционира економијата. Ако ги снема тие резерви и уште се со санкции, нема да постои овој раст што сега го гледаш. И главниот раст на економија им е поради зголеменото производство на воени производи, не на производи што обичниот граѓанин ги користи, т.е. не на граѓанска економија.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Граѓанска економија :pos:

И после фукнционална неписмена младина сме имале што не разбира што чита и незнае ни да преведе со google translate.

Инаку да, добар дел од растот е и заради военото производство ама и тоа што 8 години ја спремаа економијата од санкции. Само што вакви глупости првпат слушам за граѓанска економија ама се е можно од граѓанскиот националист.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.167
Поени од реакции
39.871
Ги користи Путлер финансиските резерви за да може да им функционира економијата. Ако ги снема тие резерви и уште се со санкции, нема да постои овој раст што сега го гледаш. И главниот раст на економија им е поради зголеменото производство на воени производи, не на производи што обичниот граѓанин ги користи, т.е. не на граѓанска економија.
тоа ти што го збориш не постои. Нема нешто такво како граѓанска економија.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Ги користи Путлер финансиските резерви за да може да им функционира економијата. Ако ги снема тие резерви и уште се со санкции, нема да постои овој раст што сега го гледаш. И главниот раст на економија им е поради зголеменото производство на воени производи, не на производи што обичниот граѓанин ги користи, т.е. не на граѓанска економија.
Изгледа немаш слушнато дека девизните резерви им се блокирани, изгледа немаш слушнато и дека трошат 3-4% од БДП за војната, знаеш дека газда ти има скоро трилијарда воен буџет сите останати заедно немаат толку, дали тоа е за да вештачки го качат БДП-то, Полска одвојува толку во мирни времиња, сега со помошта што ја пушти сигурно е удвоено, дали и порасна БДП-то.

Изгледа уште не си видел дека имаме огромна инфлација во Европа и парата не вреди газот да си избришеш, Црпе да беше премиер сега ќе ветеше дека ќе ја направи платата 1000 евра во првата година од мандатот и немаше да излаже за првпат.

Тешко е човек да се расправа со некој платен да биде глуп со цел и останатите да бидат глупи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom