Политички случувања во Обединетото Кралство- Генерална дискусија

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Мора да се признае дека на младост и двајцата изгледале убаво како пар.
Муабетот ми е како е возможно од толку физички убав пар да излезе гревот Чарлс :icon_mrgr:
1662670249478.png
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
Превземено од фејсбук страната на Ленка :

Кралицата на Британија, Елизабета Втора е мртва! Угнетените народи ширум светот ќе ја запомнат по тоа што бесрамно паразитски луксузно живееше од богатството што нејзиното семејство го грабаше како профит од робството, ширење на колонијализмот и богатење на грбот на „нејзините поданици“ низ империјата како и даноците на работниците од Обединетото Кралство.
Историјата ни укажува дека животот на Кралицата Елизабета не е ништо друго освен негативен импакт врз човековата раса. Да се потсетиме, токму Елизабета претседаваше со бруталниот британски империјализам и ги водеше активните напори кралството да ги задржи своите колонијални територии. Нејзиното семејство е поврзано со минато на расизам, наци-фашизам и педофилија.
Кралицата Елизабета воопшто не соодејствува со ликот прикажан во филмовите, не е кралица од дизни тип како што граѓанството ја замислува, таа не заслужува постхумана почит. Умре само еден симбол на паразитизмот, олицетворение на злосторствата на колонијализмот и грабежот на работниците за сметка на раскошот на монархијата. Дури и накитот на нејзината круна биле украдени од Африка и Индија?!
Британската монархија претставува наследство на империјализам, колонијализам, ропство, расизам, геноцид и експлоатација ширум светот - со смртта на монарх светот не губи ништо.
Македонскиот народ не само што не треба да жали за смртта на британската кралица, туку треба и да ја осуди секоја акција превземена во вид на упатено сочувство во негово име - Македонскиот народ никогаш нема да заборави а ниту да прости за напалм бомбите, кои британското воено воздухопловство, во поддршка на грчките монархофашисти, во текот на граѓанската војна во Грција, ги истури врз цели села и населби на Македонци, што ги натера Егејците да ги напуштат своите вековни огништа.
Долу монархизмот - смрт на фашизмот слобода на народот!

305641482_461316632707085_6058258818842242360_n.jpg
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Мора да се признае дека на младост и двајцата изгледале убаво како пар.
Муабетот ми е како е возможно од толку физички убав пар да излезе гревот Чарлс :icon_mrgr:
Прегледај го приврзокот 344167
Епа иако далечни роднини, сепак некои гени не се покажале во најдобро светло.
He and Queen Elizabeth II were also directly related through Queen Victoria.

Philip was born on the Greek island of Corfu in 1921 as Philippos Schleswig-Holstein Sonderburg-Glucksburg.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Новиот премиер на Британија или е економски гениј или што е поверојатно зелка невидена :D


 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.795
Поени од реакции
8.380
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Можи една анкета на темава за тоа уште колку време ќе биде премиер Лиз Трас ?

Опции:

- една недела
- еден месец
- една година
- нема да падне
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.795
Поени од реакции
8.380

How long can Liz Truss survive as prime minister?

The debate in the past 72 hours has been how long Liz Truss can survive in Downing Street. A small number of Conservative MPs have now called publicly on the prime minister to go. More could well follow soon.
In conversations with the BBC over the weekend, many others argued Ms Truss would have to leave office before the next election. Some believed she could hang on for few more months. But an increasing number argue she has weeks or even days left - even though there's no clarity on how that would come about or who would take over.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
1666016736725.png

Супер си е, намерно вакви лица поставуваат, бар ќе научи како правилно се држи слушалка од телефон (сепак не е тинејџер).

Мене ме загрижува интелигенцијата кај мнозинството, оти штом вакви и ко Бајден ги гласа и остава да ги води во пропаст, значи дека живееме во почетна фаза ко филмот "Идиократија".

Тенеке ти во иднина немаш право да се буниш против одлуките од системот, оти даваш поддршка :P
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.815
Прегледај го приврзокот 348583

Супер си е, намерно вакви лица поставуваат, бар ќе научи како правилно се држи слушалка од телефон (сепак не е тинејџер).

Мене ме загрижува интелигенцијата кај мнозинството, оти штом вакви и ко Бајден ги гласа и остава да ги води во пропаст, значи дека живееме во почетна фаза ко филмот "Идиократија".

Тенеке ти во иднина немаш право да се буниш против одлуките од системот, оти даваш поддршка :P
Ќе го бараат БоЏо назад бафре.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
Британската министерка за внатрешни работи поднесе оставка


И оваа Лиз е готова наскоро...аjде нека е. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom