Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
501
Во историски контекст моите предци се бореле за Македонија а твоите го лижеле чмарот на окупаторот. Таа традиција ја продолжуваш и ти денес.
Ај да се спуштам на твојто ниво со речникот и да бидам реален.

Во историски контекст твоите предци му го лижеле чмарот на: Svetozar Vukmanović - Tempo и на Јосип Броз Тито. :lolzz:


со сигурност добиваме 1001 вето во текот на бесконечните преговори кои ќе траат се додека ЕУ не се распадне.
Да бе да, милион вета. Секако твојата прогноза нема тежина бидејќи у главном од тој калибар никад ништо немате погодено :) .



а у рамна земља веруеш ли?
Теориите на заговори се скоро секогаш попривлечни на оние анти ЕУ про Путин ботовите и античките македонци со знаменца од Кутлеш, така да не треба мене да ми го поставуваш тоа прашање.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.625
Поени од реакции
7.660
Ајде наброј ја ти "алтернативноста" на државата оти нели не сме без друга алтернатива.
Чекам да ми кажеш за БРИКС, за Појас и пат иницијатива и уште пар други илузиорни алтернативи со кои те лаже идиотот Апасиев :| .
Не може секој да говори апсолутна вистина како вашиот гениј Рада.

1685905512973.png

Шекеринска на бродот на чудата

Кој не ја знае Ратка Војвотка,
кој не е слушал песни за неа,
бучна ѝ Пчиња до Нијагара,
бунтовник Козјак до Вирџинија.

1685905670642.png

1685905754604.png

 
  • Љубов
Reactions: A__
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Abe ti citas ili treskas gluposti be!
Jas ti pisuvam za ebano vreme od 10 Godini a ne deka vo 1975 bile par nepar.
vo tie 10 godini bea tie site slucki , Par-nepar 1979, bonovi za leb, siromastija....
A ti mocko na 4 Godini se sejcavas na Par-Nepar i si mozhel da svatis sto znacelo toa!



1. SI sadel tutun? I koga i od koga?
2. Koj darko si ti, kaj sedis vo prilep, pishi makar i vo privatna poraka.
чисто процедурално. Немаше ништо такво до 80тите. Кога доаѓа Планинц на чело на влада, средина на 80тите, тогаш се воведуваат бонови, пар непар, мањак млеко, масло и слично. Ама тоа е од други причини. Југославија требаше да ја снема по смртта на Тито, па, слично како сега со името, историјата, јазикот и слично, цела меѓународна удри по таа Југославија преку економски "мерки". Па не успеа, па организираа војни, кризи, бомбардирања...долга е.
Зошто/како, колку што знаеме зошто и како удираат по Македонија. Имаат планови меѓународната кои ние не ги знаеме. Се дозволува огромен (во сите пори, институции, фирми и нгоа, од ситен до крупен) криминал, на сметка на политиката еу, бугарија, јазици, малцинства итн.

За тие субвенции за тутун, тоа е дел од една многу лоша земјоделска политика (со одредени причини) ама тоа е друга тема.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
501
цела меѓународна удри по таа Југославија преку економски "мерки". Па не успеа, па организираа војни, кризи, бомбардирања...долга е.
Ох уште ли стварно верувате дека Западот ја распаднал Југославија, а не интерната нестабилност, распадот на комунизмот, огромна корупција и тоа што самиот модел испаднал тотално нефункционален, додади агресивен национализам на сето ова и ќе престанеш да веруваш у теории на заговор
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.267
Бугарија да стави вето на Израел на патот кон ЕУ се додека се водат од вакви националистички и антибугарски политики.
“The gruesome unvarnished truth that it was the Bulgarian government of King Boris III — not Nazi Germany — that rounded up 11,343 Jews from Macedonia, Thrace and Pirot and knowingly sent them to be murdered at Treblinka is an ‘historical event’ that does not require ‘clarification,’ comprehensive or otherwise,” historian and attorney Menachem Rosensaft, who had delivered a keynote speech at the event, told JTA.

“By refusing to even greet the conference participants, Ambassador Bachvarova, perhaps acting under orders, seems intent on continuing her government’s obfuscation of history by studiously refusing to admit that Bulgaria has the blood of these 11,343 Jews on its conscience,” Rosensaft, also associate executive vice president of the World Jewish Congress, added via a WhatsApp text.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
чисто процедурално. Немаше ништо такво до 80тите. Кога доаѓа Планинц на чело на влада, средина на 80тите, тогаш се воведуваат бонови, пар непар, мањак млеко, масло и слично. Ама тоа е од други причини. Југославија требаше да ја снема по смртта на Тито, па, слично како сега со името, историјата, јазикот и слично, цела меѓународна удри по таа Југославија преку економски "мерки". Па не успеа, па организираа војни, кризи, бомбардирања...долга е.
Зошто/како, колку што знаеме зошто и како удираат по Македонија. Имаат планови меѓународната кои ние не ги знаеме. Се дозволува огромен (во сите пори, институции, фирми и нгоа, од ситен до крупен) криминал, на сметка на политиката еу, бугарија, јазици, малцинства итн.

За тие субвенции за тутун, тоа е дел од една многу лоша земјоделска политика (со одредени причини) ама тоа е друга тема.
Muabetot bese deka vo komunizmot na obicniot narod mu bese mnogu tesko. E sea uhraneti deca sto imaa nekogo od familija vo KPM i slicni im bese salam dobro, dve plati, stan drzhaven na otplata od 1000 godini, sekoja godina kampovi ili hoteli niz cela Yuga , pa izigravanje visoko drustvo niv im bese dobro i zatoa ne pamtat nisto loso od tie vremina.

Inace si se vo pravo , ama druga prikazna e toa.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.514
Поени од реакции
3.639
Доста млатиш празна слама се гледа дека за историја си тежок дудук. Од такви ајвани како тебе до ова дереџе сме дојдени. Дедовците твои од кај Бугарите да не беа штом комунистите ти се далечни а можеби нацистите ти се поблиски?

На погрешно прашање се дава погрешен одговор.

Туку, ај причекај си ја „светлата будуќност„ па штом дојде, викни ме и мене да ја видам нејзината светлост...
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.034
Поени од реакции
34.444
Чесните кадри на дуи и сдс повторно во акција

Овој пат подобелиот крај си го "окркал" Др. Сашко Јовев, досегашен директор на Клиника за Кардиохирургија, првиот кардриохирург на државна клиника кој пресади срце на пациент во 2020, и од тогаш имал уште 8 пресадувања.

Отпуштен е од клиниката, затоа што одбрал термин за пуштање на некоја хибридна сала кој му одговарал на Ќурка, наместо на сопствениот на Ќурка, па така Меџити го отпуштил. И пази, "Меџети пак тврди дека доктор Јовев е отпуштен затоа што бил мрцина кој 10 години немал никакви резултати." :icon_lol:

Замисли учиш цел живот, стануваш респектабилен хирург и доаѓа некој не писмен шиптaр со завршен тетовски универзитет и ти вика си бил мрцина без никакви резултати. :icon_lol:

Ама не се сеќирајте, пупка зраството на Заев, Ќурка и Али ќе донесе свежи и нови полуписмени доктори од Приштина што ќе не лечат. Што ќе ни е некој си Сашко Јовев?
 
Ф

Флеш

Гостин
Екс директорот на болницата Бесими, како што рече, не разбрал зошто доби осудителна пресуда. Ќе се жали пред повисоките судови.
-Не ми е јасно како ме поврзуваат со модуларната болница кога самите бевте присутни и од самите докази се гледа дека не сум изведувач, не сум бил надзор, ниту сум ја примил, што постои во документите. Не сум потписник. Само знам дека сим обвинет за ПП-апарати – дали имало или немало, тоа во текот на судскиот процес го кажаа сведоците.

ШУПАКОВ не бил крив ..... А чекај малце , кој ти беше роден брат ?


Прегледај го приврзокот 380748
 
Член од
31 мај 2023
Мислења
36
Поени од реакции
65
Никогаш не била државава на полошо ниво од сега моментално, класичен башибозук
Ние сме пример што се случува со една држава кога на шиптaр ќе му дадеш да власт. Деструктивни на секое поле во општеството и потенцирам шиптaри а не Албанци. Племево тукашно не стави на сигурен пат кон дното и тотален распад на републиката, која каква таква е дом на Македонците. Нашата реакција зависи само од нас и треба што поскоро да се случи.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.357
Власта сега се сети да побара гаранции од ЕУ за заштита на македонскиот идентитет

До крајот на јуни, сега е почеток нели, до крајот на месецов јас очекувам барем една голема држава членка на ЕУ, ако не и повеќе, ќе направи еден политички потег со кој што јавно ќе го поддржи нашиот јазик и идентитет, што ќе биде еден вид гаранција дека не може да се загрозува било чиј јазик и идентитет, односно конкретно македонскиот, заради преговорите со ЕУ. Еве, тоа ќе биде еден придонес, гарантирање на една од најмоќните земји членки, да оставиме простор да не кажувам детали за да не го расипеме процесот.
Дали тоа каурот ќе ја изеде по втор пат за 20 години истата фора што му ја протнаа американците кога му го признаа името во замена за териториите. Името после му го сменија, териториите си останаа кај арнатутите , ама каурот што славеше на плоштад дека Америка го признала, не можеше да види 20 години во иднината, зашто и тогаш и сега беше заинтересиран исклучиво да е најаден и да ја види Неа Мудања.

Имајќи ја во предвид способноста за трговија на наведениот каур, би рекол дека сега ќе добие некакво си пемпеле од Франција и Германија дека е некаков си Македонец, па после нови дваесетина годинки, откако бугарската вистина ќе завладее во образованието и општеството, кауринот ќе си стане блгарина своеволно.
 
Член од
31 мај 2023
Мислења
36
Поени од реакции
65
па после нови дваесетина годинки, откако бугарската вистина ќе завладее во образованието и општеството, кауринот ќе си стане блгарина своеволно.
Бугарите си ја тераат вековната политика. Обединување на сите Бугарски територии и Бугари во една држава што подразбира цела денешна територија на РМ и таму нешто на југот. Ние сме непрежален дел од нивната историја и верувај пак ке војуваат за Македонија. И кога ќе речам Бугари тука ги сврстувам и Македонците од Пиринска Македонија, кои се најжестоки поборници за припојување на РМ кон Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom