Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Дали ја перцепираш цифрата колку се тие што потпишале. И можеме само да пртепостауваме колкава би била таа цифра ако Бугарија ја поедноставеше и убрзаше процедурата, пример одиш во конзулатот во Битола, потпишуваш дека си бугарин, те сликаат и за месец дена имаш пасош? Дали ке останевме и 10% Македонци? Таков сме ние народ...
Добра ти е насоката што ја тераш дека овие со бугарски пасош се криви за предавничкиот договор и тоа што влезе во преговарачката рамка што значи мора се што каже Бугарија да исполниш. Си имаат име и презиме предавниците и нивните верни подржувачи по социјалните мрежи.
Но продолжи да релативизираш, не би сакал да пишувам претпоставките зашто го ова правиш.
Инаку немам бугарски пасош, пошто тоа ќе ти беше одговорот.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.624
Добра ти е насоката што ја тераш дека овие со бугарски пасош се криви за предавничкиот договор и тоа што влезе во преговарачката рамка што значи мора се што каже Бугарија да исполниш. Си имаат име и презиме предавниците и нивните верни подржувачи по социјалните мрежи.
Но продолжи да релативизираш, не би сакал да пишувам претпоставките зашто го ова правиш.
Инаку немам бугарски пасош, пошто тоа ќе ти беше одговорот.
Криви се. Има и други кои се криви и покриви ама тоа нив не ги оправдува.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Криви се. Има и други кои се криви и покриви ама тоа нив не ги оправдува.
Секако. Мислам нема шанси само комуњар да е крив за секоја штета. Еве за мене е крив Груевски што додека беше режимоД не им еба матер на сдс и можеше да ги прати во историја и да немора да ги трпиме овие од распеани скопјани и слични групи.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.624
Секако. Мислам нема шанси само комуњар да е крив за секоја штета. Еве за мене е крив Груевски што додека беше режимоД не им еба матер на сдс и можеше да ги прати во историја и да немора да ги трпиме овие од распеани скопјани и слични групи.
Крив е Грујо, не е да не е крив... затоа како глушец се напика у гепекот и избега.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278

Нит Де Кока е крив, нит овие се криви. Само некој сака да ги обвинува Албанците за сенешто. Среќа, нашите судови си ја знаат работата и нема да дозволат вака невини Албанци да бидат прогласени за виновни.

Ја мислам дека зад овие местенки се српски тајни служби. Или руски дури. :eek:
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020

Нит Де Кока е крив, нит овие се криви. Само некој сака да ги обвинува Албанците за сенешто. Среќа, нашите судови си ја знаат работата и нема да дозволат вака невини Албанци да бидат прогласени за виновни.

Ја мислам дека зад овие местенки се српски тајни служби. Или руски дури. :eek:
Tие со бугарските пасоши се криви, ти кажа лазе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Tие со бугарските пасоши се криви, ти кажа лазе.
Косово брзо реагираше на обвиненијата и испрати казнена експедиција во непријателска заднина.

 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Дали ја перцепираш цифрата колку се тие што потпишале. И можеме само да пртепостауваме колкава би била таа цифра ако Бугарија ја поедноставеше и убрзаше процедурата, пример одиш во конзулатот во Битола, потпишуваш дека си бугарин, те сликаат и за месец дена имаш пасош? Дали ке останевме и 10% Македонци? Таков сме ние народ...
Pojma neam kolkava e cifrata, ama od tie so gi znam so zemaa, nikoj ne bese patriot ili galami sea za dogovorot. Tuku bea gragjani na svetot, pasosot go zemaa za da si olesnat nekoj proceduri. Nie ostanatite so niv neame niso.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.353
Крив е Грујо, не е да не е крив... затоа како глушец се напика у гепекот и избега.
Во женски фустан заборави да кажеш. Клучен детаљ е тоа од тоа време кога сдс ве правеа луди, а вие радо се праевте дека им верувате :icon_lol: :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Бугарија ни е крива, Бајден е дртав, Албанците не кочат, Грците не заебаја, Европа не мрази, Макрон сака да не уништи.... сите ни се криви, само ние страдалници сме исправни, страдаме од предавниците.... Е ај да видиме колку ние како народ вредиме, колку сме ние патриоти и спрема тоа да видиме каде е нашето место под сонцето.
Како да се одбраниме од Бугарија и клетиот Макрон ако 150.000 ,,македонци,, земале бугарски пасоши и уште најмалку толку се во процедура да земат бугарски пасоши? Значи имаш 300.000 ,,македонци,, кои доброволно, при чиста свест и совест, не присилени од никого, отишле во Бугариија и таму потпишале дека се бугари по националност, дека нивните родители, баби и дедовци се бугари. Тоа значи дека тие 300.000 кои директно за себе потпишале дека се бугари, индиректно потпишале дека и нивните семејства се бугарски, па помножи го нивниот број со 3 или 4 и ке ја добиеш цифрата на ,,бугари,, во РСМ со која Бугарија, документирано, излегува пред еу и Макрон, и тогаш сети се зошто еу и макрон ,,не мразат,,, зошто условите ки ни ги поставија се такви, зошто го доведуваат во прашање нашиот идентитет, јазик, историја. Дали нашите ,,патриоти,, кои сега плачат над жална Македонија и се најпаметни на светот, кога одеа во Бугарија и потпишуваа дека се Бугари угнетени од комунистите и Тито, дали тогаш не се сетија дека ниедна држава во светот не дава пасоши така од ракав, дали не се сетија зошто од нив се бара да потпишат изјави дека тие се бугари исто како и нивните родители, дедовци и баби, дали не се сетија дека зад таквото давање пасоши Бугарија мора да има некој план, дека тој список еден ден ке биде ставен на маса, дека во зол час ке биде употребен против Македонија. Се прашувам, дали Макрон е виновен што на пример од моето друштво кое брои 8 другари, (од кои еден е ром и е вон овој муабет) четворица отидоа во БГ и потпишаа да се Бугари и останавме тројца Македонци? И еве како изгледаше последната другарска средба. Кога беа протестите двајца од благонадежните, како големи патриоти и партијци, не убедуваа нас неблагонадежните и комунистички лигуши и предавници да одиме заедно на протест оти предавниците Ковачевски и Бујар ке не бугаризирале?! Од страна на неблагонадежниот другар беа веднаш отерани во три лепе пизде материне, и им беше појаснето дека тие потпишале уште многу пред ковачевски и бујар да потпишат и дека тие не може да бидат бугаризирани оти веќе се бугари.... Ама ние тоа знаеш за работа за странство... Мамето ваше татарско, писмени сте и знаете дека никаде не пишува дека вие тоа за работа сте потпишале, јасно стои таму што сте потпишале....
Не релативизирај со маката на луѓето кои зеле пасош за да имаат пристоен живот. Воедно тие си зеле пасош за себе и не го малтретираат цело население да се пишат бугари за да му биди нив убаво.

Има разлика...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.624
Ќе те болеше раката ако напишеше само Македонија? Или ќе те караат во штаб?
Ете изменето, сега стои Македонија. Немој па сега да се заљубиш у мене, јас сум женет човек...:cautious:
Автоматски споено мислење:

Pojma neam kolkava e cifrata, ama od tie so gi znam so zemaa, nikoj ne bese patriot ili galami sea za dogovorot. Tuku bea gragjani na svetot, pasosot go zemaa za da si olesnat nekoj proceduri. Nie ostanatite so niv neame niso.
Ние немаме ама тие се во списокот на Бугарија како Бугари и тој список е на масата на еу а нив ич стапот не ги боли дали земале пасоши за да си олеснат некои процедрури, за нив е битно дека доброволно се потпишале дека се бугари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom