Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
И Србија и Бугарија се исто лајно... и од држави и од народи и од општества... Да знам муабетот од типот ама сме биле заедно толку години/децении во Југословенската федерација(со Србите и другите ЈУ народи), вака било, така било, фуј... Тоа се прикаски за мали деца, ама брача сме биле, иста вера, сличен јазик, бла бла бла... тешки глупоштини...
Па ок ете сме исти/слични и што има врска тоа... Имаш и двајца родени браќа од исти мајка и татко, исти се, слични се, да, ама сепак се различни адултни/возрасни оформени индивидуи во психо-физички и во социо-економски аспект и си водат сосема различни животи...
Не постојат вистински пријателства и љубов, туку само интереси, СФРЈ е мртва веќе над 3 децении, а Ј.Б.Тито е мртов веќе над 4 децении... Социјализмот беше/е тотално пропали проект и тоа во секое можно поле... бла бла бла прикаските за братство, единство, еднаквост... Па и Русите и Украинците се нели брача по крв, иста вера и сличен јазик па ене ги се испокасапија, токму од тука треба да земеме поука да не веруваме на никого, поготово не на нашите брача од горе(од север) и од исток...
Не знам, ќе да е нашата иднина во трета Југославија, односно Отворен Балкан, илити Кралството на Србите и Албанците ( ние не сме ни битни за спомнување, и така сме слуги во своја држава, па никој не не прашува за ништо). ЕУ не е ни на кур да ја стаиш веќе, штом дојде работава Таче со прстето да мафта, и да се као курчи дека нема да оди во Брисел. Вучиќ и Рама веќе лабаво си го бришат подот со ЕУ поодамна.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.351
Многу ме интересира трговската размена меѓу Македонија и Бугарија пред и по потпишувањето на Договорот за добрососедство. Знам дека со Грција на пример бројките се рипнати, иако не верувам дека преспанскиот договор нешто многу одигра, со нив солиден алашвериш имавме и претходно.
Ова закрвување со Бугарија оди накај непоправливо , многу труд ќе треба за да се унормали работава.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Многу ме интересира трговската размена меѓу Македонија и Бугарија пред и по потпишувањето на Договорот за добрососедство. Знам дека со Грција на пример бројките се рипнати, иако не верувам дека преспанскиот договор нешто многу одигра, со нив солиден алашвериш имавме и претходно.
Ова закрвување со Бугарија оди накај непоправливо , многу труд ќе треба за да се унормали работава.
Rachunaj deka do pred 10 godini, nivni peachi idea svirki da pravat kaj nas, popularno bese da se odi na zlatni pesoci...
Sega u bg odat samo pasoshot da si go dignat i prijatno :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
Многу ме интересира трговската размена меѓу Македонија и Бугарија пред и по потпишувањето на Договорот за добрососедство. Знам дека со Грција на пример бројките се рипнати, иако не верувам дека преспанскиот договор нешто многу одигра, со нив солиден алашвериш имавме и претходно.
Ова закрвување со Бугарија оди накај непоправливо , многу труд ќе треба за да се унормали работава.
Премногу грчки производи сеа има кај нас за разлика од порано а и грчки таблици често се гледаат така да сигурно има влијание
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
543
Поени од реакции
1.064
Многу ме интересира трговската размена меѓу Македонија и Бугарија пред и по потпишувањето на Договорот за добрососедство. Знам дека со Грција на пример бројките се рипнати, иако не верувам дека преспанскиот договор нешто многу одигра, со нив солиден алашвериш имавме и претходно.
Ова закрвување со Бугарија оди накај непоправливо , многу труд ќе треба за да се унормали работава.
Тук
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.954
Jas predlagam na sekoj bugarski trol na forumot vo potpis da mu stoi deka priznava Makedonski narod, jazik,istorija i kultura posebna od bugarskata, deka priznava deka negovata maticna drzava vrsi genocid vrz Makedonskiot narod vo svoite i nadvor od svoite granici i deka se ograduva od takvata politika na negovata maticna drzava kako preduslov da ucestvuva vo diskusiite na forimot.
Mislam deka e fer oti koga ke razmislis malce neli e glupicko i bezkicmenjacki nekoj da go primis doma i da te negira vo soopstceniot dom.
Taka i volkot sit i ovcite na broj.
Em nikoj nemoze da reci deka na bugarcinjata im e skraten pristapot na forumot, em tie sto ke dobijat pristap ,go dobile po soopstvena zelba i baranje i bile zapoznaeni so uslovite. Ako gi prekrsat istitite da si dobijat permanenten ban kako i site drugi koi gi krsat pravilata na forumot.
P.s spisokot ne mora da bidi ogranicen samo na bugarski trolovi no kako za pocetok , kako za proba dovolni se i tie.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Рама отворено се подбива. Секоја чест.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Некако се сложувам со тоа дека Албанија треба да биде издвоена од нас. Нема зашто ние да ја кочиме.
Рама повеќе треба да работи на тоа. Ама он е врзан со американскиот Отворен Балкан, во кои се Србите и ние.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Некако се сложувам со тоа дека Албанија треба да биде издвоена од нас. Нема зашто ние да ја кочиме.
Рама повеќе треба да работи на тоа.
Не е Рама луд, напротив, паметен човек е. Ако Албанија излезе од пакетот, никогаш нема да влезе во ЕУ. Иако ќе почне преговори пред нас.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.517
Бугарија мора да кочи по секоја цена бидејки со влезот во ЕУ македонскиот пасош ќе стане работна виза во членките на ЕУ и во тој случај по истекот на сите 150000 бугарски пасоши дали 1% ќе се обноват од таканаречените бугари додека останатите ќе ги откажат па на тој начин Бугарија нема да може да објасни на светската јавност како и зошто исчезнале околу 135000 бугари од Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom