Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.511
Поени од реакции
3.638
...тоа ЕУ ќе се распадне, ние зинавме да влеземе, за тие пусти ЕУ фондови, затоа што челнициве не ги бива, не им се работа, сакаат пари седејќи со рацете во џеп,

....еееееее златна земја имаме, златно поднебие, па удри вложи во домашно производство, разви аграрот кочи увоз на тоа што ние си го имаме, рестартирај фабрики, врати експерти и занаетчии, направи план што кадри фалат и создади работна сила професионална од образовни институции стриктно наменски.

....еееее која вода и зеленило, планини и езера имаме, удри инфраструктура патишта до сите краишта, врати го селанецот дома, врати го селскиот туризам, искористи природни богаства изгради етно села, организирај здравство кои кадри треба и на кои локации, отвори насекаде амбуланти таму нека почне медицинскиот кадар со приправнички стаж,
...така се гради држава, иако мала има природни богатства, природни ресурси, сонце и умерено поднебие... ама со мајмуни на власт држава и општество не се прави, ни требало ЕУ, а гаќите не знаат да ги облечат, не сме можеле сами, ЕУ ќе не дотепа!
Еееееее...е ми, наспроти сето ова кое го пишуваш, а на кое треба да мисли и да делува секој поединец кој има грам патриотизам во себе, ја имаме реалната состојба во која „севернава„ вукојебина е УВОЗНО ЗАВИСНА речиси за сите можни производи...

Држава градат државници, не опиноци и потрчковци, кои со отворени усти чекаат да им се каже што треба да кажат...еееее...

Од друга страна пак, Македонија речиси и да нема некое битно природно богатство, чија експлоатација би придонела за повисок животен стандард, освен какво-такво земјоделско земјиште, од кое би можеле да бидеме независни барен за прехрана...еееее...ама и храна увезуваме....

И после, Вучиќ бил диктатор! А бе ај...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Кажи ми дека не ме сакаш во ЕУ без да ми кажеш дека не ме сакаш во ЕУ. Вака некако доаѓа последните 20+ години и има шушљаци што за пари, што од тоа што се глупи што ги подржаа сите антидржавни договори за некаков филм дека ќе бидеме во ЕУ.

Мојот план доколку станем диктатор во Фиром да ги стрпам во логори за реедукација е прехуман, има со лажички да пробиваат тунели за автопатот Гостивар - Кичево. Ем ќе заштедам милијарди на фирмата од америчка амбасада што ни ја тупнаа ем ќе се ослободам од повеќето од тие твитер шушљаци. Win win, vote for me. Let's make Macedonia great again. :icon_lol:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.511
Поени од реакции
3.638
Типично дипломатско лигавење од европски ликови, кои никој не ги избрал на избори, а самоповикани се шетаат по Балканов, нудејќи ни „светла будуќност„.

Туку, како ЕУ би станала „посилна„ со вклучувањето на западниов Балкан во ЕУ, кога токму ЕУ не може да ги реши своите тековни проблеми а не пак туѓите?...
Автоматски споено мислење:

Кажи ми дека не ме сакаш во ЕУ без да ми кажеш дека не ме сакаш во ЕУ. Вака некако доаѓа последните 20+ години и има шушљаци што за пари, што од тоа што се глупи што ги подржаа сите антидржавни договори за некаков филм дека ќе бидеме во ЕУ.

Мојот план доколку станем диктатор во Фиром да ги стрпам во логори за реедукација е прехуман, има со лажички да пробиваат тунели за автопатот Гостивар - Кичево. Ем ќе заштедам милијарди на фирмата од америчка амбасада што ни ја тупнаа ем ќе се ослободам од повеќето од тие твитер шушљаци. Win win, vote for me. Let's make Macedonia great again. :icon_lol:
И ја‘ имам план, ама не го кажувам...премногу е радикален и не е за у јавност...:D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.187
Поени од реакции
19.264
Со ЕУ одамна е завршена приказната и воопшто не ми е гајле, отсекогаш сум стоел на ставот дека треба ние да се средиме самите тука првин а ЕУ здравје. Но не е тоа никаков проблем, проблем се утепаниве кои не го сфаќаат тоа изгледа.

Не знам бе зошто се толку умноболни комуњариве, овие во Брисел не знаат веќе како да им кажат дека не не' примаат. Измислуваат секакви услови кои никој нормален не би ги прифатил со цел да не оладат и свестат али Таче и пријатели подготвени се во гомна да се бањаат на плоштад за Свети ЕУ, ајде уште ова и флегуваме во ЕУ 100000%.

Мислам дека во ЕУ онака си измислуваат услови за забава да видат ретардираниве до каде ќе одат бидејќи навистина нема лимит што нема да направат; [после ненормалнава работа] нареден услов трчајте маратон голи цела влада во име на ЕУ, дајте ни го цело злато во име на ЕУ, направете кула од бетон 1км висока во име на ЕУ, бацувајте ги чевлите на амбасадорите кога ќе ви дојдат на посета во име на ЕУ, жртвувајте си ги децата пред Один во име на ЕУ, објавете и војна на Русија во име на ЕУ...

Без срам, без образ, кој стигне ги дупи во лице ги вреѓа а фатениве се кезат човече, ненормална работа, и Вучич и Рама почнаа раце да креваат само нашиве останаа да рикаат ЕУЕУЕУЕУЕУЕУЕУ!!!!!!!!!!!! Али некој ги гласал изродиве, поголеми изроди кои за минималец на државно и 10 дена одмор во Грчка подготвени се децата и родителите да ги продадат како бело робје.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462
Би сакал да видам резултати од независна анкета за какво е расположението на народов во однос на ЕУ, и споредба со постари анкети, би требало да сме поскептични.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Би сакал да видам резултати од независна анкета за какво е расположението на народов во однос на ЕУ, и споредба со постари анкети, би требало да сме поскептични.
У Србија и другде у регионов имаше такви споредувања на анкети и скептицизмот кон ЕУ е пораснат доста. Би требало и кај нас да е слично.
 

madrock

Bogi
Член од
23 април 2014
Мислења
589
Поени од реакции
1.921
Што би рекол Оливер Вархеји.... :ROFLMAO:

alan-ford-sto-dana.jpg
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Нас ни треба власт која, полека, полека, ќе не откачи од евро-атланските интеграции. Што ќе создава услови за во иднина (не многу далека) да се откачиме.

Ја мислам 30 години се доволно, вложивме многу, не добивме ништо.
Изгубивме држава, знаме, име, име на народ. И сето тоа беше верифицирано од двете најголеми македонски партии.

ОК, треба да се размислува за други патишта. Што не иде, не иде.

После откачувањето од европска цицка, кога ќе се споиме со друга цицка, полека, полека, ќе се создаваат услови и за ретерирање од сегашните позиции за знаме, име и тн.
Со нашата географија (без излез на море, планини на сите страни и алчни соседи = одлично сценарио за пропаст на една држава) и после станување дел од НАТО, нема враќање. Моментално што треба да се направи е да се биде цврст и да не се потклекне на притисоците од Бугарија, и секако, да се смени оваа власт. И на наредни избори, пропорционално доделување министерства (согласно број на гласови, а не тројца пратеници, три министерства) на сите партии на власта, со цел да имаат поголема политичка моќ Македонците. Се' друго е фантазија, зашто моментално Македонецот ни во сопствената држава нема голема политичка моќ, а не пак да биде јак на меѓународна сцена.
Автоматски споено мислење:


Ми се чини дека ДС добиле знак од власта (ДУИ) дека нема владата да го прифати предлогот и со ова им помагаат во тоа. Ете, под притисок од јавноста и коалиционите партнери се да не прифатат. И ДС поентира тука, како патриотска партија.

Ќе видиме, може грешам.
Овие ДС, ако не се лажам, се правеа дека не им чини и Преспанскиот, па после си гласаа и си останаа во власта. За вакви партиички, што немаат никаква реална моќ, само забрана за предизборни коалиции.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Со нашата географија (без излез на море, планини на сите страни и алчни соседи = одлично сценарио за пропаст на една држава) и после станување дел од НАТО, нема враќање. Моментално што треба да се направи е да се биде цврст и да не се потклекне на притисоците од Бугарија, и секако, да се смени оваа власт. И на наредни избори, пропорционално доделување министерства (согласно број на гласови, а не тројца пратеници, три министерства) на сите партии на власта, со цел да имаат поголема политичка моќ Македонците. Се' друго е фантазија, зашто моментално Македонецот ни во сопствената држава нема голема политичка моќ, а не пак да биде јак на меѓународна сцена.
Има враќање во некоја иднина.
НАТО нас ни требаше, тоа е мојот став.
Кога ќе дојде време, да се тргнеме.
Од ЕУ побргу.

Никој од вас не сфаќа дека после војната во Украина друга геополитичка реалност ќе постои.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Има враќање во некоја иднина.
НАТО нас ни требаше, тоа е мојот став.
Кога ќе дојде време, да се тргнеме.
Од ЕУ побргу.

Никој од вас не сфаќа дека после војната во Украина друга геополитичка реалност ќе постои.
Во некоја иднина, да.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Сега црешата на тортата би било дозвола за преговори за Шќиперија...да видите тогаш екстази
Не знам за другите, ама јас ќе бидам екстатичен доколку тоа се случи.

Сепак, на страна односите помеѓу нас и Албанците, мислам дека е скроз нефер Албанија да остане надвор ради нас. Албанија треба поопстојно да бара одвојување. Никој тука, со здрав разум, не би им се лутел. Тоа би било добар шамар за политиката на нашите политички партии. Посебно оние на власт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom