Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Функционерите на ДУИ ги истепаа, до сега, следниве функционери на СДСМ - Рашковски, Бислимоски и Борјан Јовановски, без никаква последица. Ова со Талат не е ништо, не се потресувајте.
Талат се има тепано во Парљамент и со пратеник од албанска партија, имаше на ЈуТјуб, а еднаш мислам албански пратеници и пиштоли вадеа во меѓуисебна караница, ама каај нас владее Колективна Амнезија... и МИСИРологија
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.726
Освен ликови како овој од линкот, кој е медиумска поддршка на домашните политички структури кои непрекидно мантраат за влез во ЕУ и ОТАН, не гледам дека “обичниот„ народ е нешто напален за влез во тие две фашисоидни структури...

А за “разочарувањето„ од влезот од „севернава„ во ОТАН да не муабетиме ич...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Еве Теута и да имала 12 милиони евра во Комецријална Банка тоа не значи дека Грујо не крадел, плус нејзе и се од мекици сунет и бајрам. Ехх северџанска стоко до кое дереџе ја донесе Македонија, само за да се одржуваш на власт.
има закон за испитување на Потекло на имотот, ама за 30.000евра, не за 12 Милки :cool:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Јас би го частел тој што ги нокаутирал овие "медицински лица" затоа што кај нас токму овие медицинските сестри се најгласни да не се делат луѓето по национална основа,сега доктор Бурим кој според нив е коректен (иако им барал пичка и ги ебел сите 19 сестри на дежурна) нека им помогне да ја истераат правдата :icon_lol:
Само можам да кажам штета што не ги отепале
тој што ги газел и тепал сестрите на паркинг да не е близок роднина на Нусето на др. Бурим ??? не верувам дека ова е случајно.. а тоа што сакаат сестрите на дежурство сечен, сакаат, подолго издржува, од 24х до 04х... затоа ако треба да идеш на дежурен доктор
гледај пред 24х или после о4х....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.726
...би додал, пребрзо решено...

Во Црквата потои пракса на „чекање„, за да помине доволно време во кое ќе се увидат резултатите од одредени црковни одлуки.

Сомнежот ми е се‘ поголем, имајќи во предвид кој/кои стои и кој притиска(л) за оваа избрзана одлука...
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
А за возврат нели барале да признаеме дека сме јужни Срби? Малку ме чуди ова, што не условуваат како овие што не ни сакам да ги спомињам.
...би додал, пребрзо решено...

Во Црквата потои пракса на „чекање„, за да помине доволно време во кое ќе се увидат резултатите од одредени црковни одлуки.

Сомнежот ми е се‘ поголем, имајќи во предвид кој/кои стои и кој притиска(л) за оваа избрзана одлука...
Кој притискал?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.726
Кој притискал?
Притискаат фактори кои се надвор од Црквата.

На пример, Вартоломеј е самоименуван источен папа, од кого наводно се‘ зависи во православниот Свет, па оттаму доаѓа и неговата закачка со руската Црква, која себе си се гледа за наследник на Источното Римски Царстов (Трет Рим), така да цариградската патријаршија со тоа губи моќ, а во случајот и со македонската и со украинската Црква упаѓа во „туѓи штипки„.

Плус, познато е дека вселенските патријарси во 20-от век се поставувани на тие позиции од страна на британските тајни служби, некои од нив биле масони (Мелетија, Атинагора...) и би било грешка да очекувам дека такви ликови ќе решаваат црковни проблеми. Вартоломеј не е ништо „бољи„ од наведените ликови.

Плус, има и муабети дека американски дипломати се замешни во меѓуцрковните релации така да со тоа се појаува уште еден проблем, а тоа е политизација и профанизација на чисто црковно-духовните теми.

И конечно, „признавањето„ на МПЦ-ОА од страна на СПЦ доаѓа пребрзо, иако проблемот постои уште од 1967-мата па токми сега, кога меѓунардните односи се неповолни, „некој„ се сетил да решава црковни проблеми...

Доволно е детаљно читање на одлуката од вселенската патријаршија кон МПЦ и ќе увидиме дека се повторува истата приказна како онаа со украинската Црква.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Ајде кажувајте кој од вас е вмешан :)

'Predator' Spyware Let Government Hackers Break Into Chrome and Android, Google Says

A shady private surveillance company sold access to nearly half a dozen powerful security flaws in Chrome and Android last year to government-affiliated hackers, Google revealed Monday.

Cytrox, a secretive firm based in North Macedonia, allegedly sold access to four zero-day security flaws in the Chrome browser as well as one in the Android operating system. Its clients were government-linked “threat actors”

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805

фак-оф вмро
од све што праи ДУИ во државава, вие за ова се фативте
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Притискаат фактори кои се надвор од Црквата.

На пример, Вартоломеј е самоименуван источен папа, од кого наводно се‘ зависи во православниот Свет, па оттаму доаѓа и неговата закачка со руската Црква, која себе си се гледа за наследник на Источното Римски Царстов (Трет Рим), така да цариградската патријаршија со тоа губи моќ, а во случајот и со македонската и со украинската Црква упаѓа во „туѓи штипки„.

Плус, познато е дека вселенските патријарси во 20-от век се поставувани на тие позиции од страна на британските тајни служби, некои од нив биле масони (Мелетија, Атинагора...) и би било грешка да очекувам дека такви ликови ќе решаваат црковни проблеми. Вартоломеј не е ништо „бољи„ од наведените ликови.

Плус, има и муабети дека американски дипломати се замешни во меѓуцрковните релации така да со тоа се појаува уште еден проблем, а тоа е политизација и профанизација на чисто црковно-духовните теми.

И конечно, „признавањето„ на МПЦ-ОА од страна на СПЦ доаѓа пребрзо, иако проблемот постои уште од 1967-мата па токми сега, кога меѓунардните односи се неповолни, „некој„ се сетил да решава црковни проблеми...

Доволно е детаљно читање на одлуката од вселенската патријаршија кон МПЦ и ќе увидиме дека се повторува истата приказна како онаа со украинската Црква.
Od edna strana opisuvas kako Carigradskata patrijarhija e pod politicko vlijanie sto mozebi e taka ama pa od druga strana ocigledna e bliskosta na Ruskata politika so RPC. Taka da ne bi stavil pregolem fokus na toa. Na kraj za nas e bitno da go dobieme maksimumot sto mozeme, makar nekoj CIA-Mason vo SAD odlucil deka taka e dobro. Oti od RPC ne treba da ocekuvame nekoja korist za MPC.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.726
Ако сметаш дека од зли луѓе може да произлезе добро дело, тогаш ОК, немам намера да те разубедувам.

Руската политика е блиска до руската Црква, несомнено, а руската Црква, со нивниот денешен патријарх, не е наклонета кон МПЦ.

Ние ќе добиеме „признавање„ кое ќе биде ем фалично, ем на наша штета и наскоро очекувам тоа да биде и појасно и поочигледно...
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ако сметаш дека од зли луѓе може да произлезе добро дело, тогаш ОК, немам намера да те разубедувам.

Руската политика е блиска до руската Црква, несомнено, а руската Црква, со нивниот денешен патријарх, не е наклонета кон МПЦ.

Ние ќе добиеме „признавање„ кое ќе биде ем фалично, ем на наша штета и наскоро очекувам тоа да биде и појасно и поочигледно...
Не сум баш запознаен со оваа проблематика. Зошто признавање на автокефалност на црква, би било фалично, и каква штета би можела да произлезе? Не е дека излегоа Србите со листа условувања и уцени со работи што треба да се исполнат, за они да ја признаат Македонската црква, налик на тоа што прават Бугарите за ЕУ.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Ако сметаш дека од зли луѓе може да произлезе добро дело, тогаш ОК, немам намера да те разубедувам.

Руската политика е блиска до руската Црква, несомнено, а руската Црква, со нивниот денешен патријарх, не е наклонета кон МПЦ.

Ние ќе добиеме „признавање„ кое ќе биде ем фалично, ем на наша штета и наскоро очекувам тоа да биде и појасно и поочигледно...
Site se cudime kako odednas brzo odea rabotite i ja se somnevam deka doprva ke ja vidime cenata no ete nekojpat ispagja prilika i za vakvi iznenaduvanja. Razbiram sto sakas da kazes ama vo slucajot e nebitno ako samo ja gledame nasata korist. I onaka RPC za sebe sema premnogu sila, najgolema a da, ama toa ne znaci deka po avtomatizam e primus inter pares vo pravoslavieto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom