Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Не серам. Кој сака нека има.Ама ти во службите на Бугарија си заведен како даваш изјава дека се чувствуваш Бугар и дека и корењата ти се бугарски. И сеа дома коа ќе си дојдеш пу пу не важи. Тоа маломорген политика не проаѓа. Btw оди извади српски пасош а да не си роден у Србија. Оди извади Грчки пасош да те видам без војска да имаш служено у Грчка. А тој што има Албански и Косовски пасош, најверојатно е Албанец. Незнам што не е јасно.
Затоа се вика двојно државјанство. Во Македонија си Македонец Во Бугарија Бугарин и ваму и таму те сметаат по државјанство. По твоја лична определба што сакаш можеш да се изјасниш, како Македонците што се изјаснија како Македонци на пописот а не како 80.000 бугари.

Престанете да ги омаловажувате луѓето оти не од што ја сакаат Бугарија туку од мака земале пасош кој им овозможува престој и работа во ЕУ. Џабе бугарите се обидуваат да го искористат тоа кога им се тресна од глава на последниов попис.

Тие што се со грчки косовски и албански пасоши се Македонци по потекло но немаат македонско државјанство.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Во Македонија си Македонец Во Бугарија Бугарин.
Нека трепка. Just wow man.
Автоматски споено мислење:

Нека трепка. Just wow man.
А ти сеа моментално ко Бугар од Софија ми се обраќаш или тука си у МКД наш си.
Автоматски споено мислење:

Нека трепка. Just wow man.
Автоматски споено мислење:


А ти сеа моментално ко Бугар од Софија си и ми се обраќаш или тука си у МКД кога си Македонец ми се обраќаш?Неможе чоек да ве ували еии….
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
А ти сеа моментално ко Бугар од Софија ми се обраќаш или тука си у МКД наш си.
Да моментално учам во Бугарија на воена академија. Таму сум Бугарин.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Да моментално учам во Бугарија на воена академија. Таму сум Бугарин.
Јас сум Македонец секаде. И неам проблем да си Бугар коа ќе ти прдне.
Автоматски споено мислење:

Нема европска унија.Формално правно и Преспански не е на сила(џабе зајко брусеше им се удвараше).

Следуваат избори. ВМРО знам што ќе понуди и Левица знам што ќе понуди а СДСМ господ само знае.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Јас сум Македонец секаде. И неам проблем да си Бугар коа ќе ти прдне.
Јас сум Македонец секаде. И неам проблем да си Бугар коа ќе ти прдне.
Автоматски споено мислење:

Нема европска унија.Формално правно и Преспански не е на сила(џабе зајко брусеше им се удвараше).

Следуваат избори. ВМРО знам што ќе понуди и Левица знам што ќе понуди а СДСМ господ само знае.
Не го сфати одговорот :)

Преспански за некоја година оди во заборав. Тоа не вклучува излегување од НАТО.
Бугарија е небитна во случајов.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Не го сфати одговорот :)

Преспански за некоја година оди во заборав. Тоа не вклучува излегување од НАТО.
Бугарија е небитна во случајов.
Пепел преспански.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347

Некој не предал.
Еден од многуте.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743

Некој не предал.
Еден од многуте.
и Стојанче еднаш изјави за чудо Џафери одлично си ја бркал работата се мисли за техничките работи и организациа од што има искуство од јна кој беше висок офицер е сеа штое албанец по вокација тое е друго двајсе. милтаристчки начин на владеење

оффтопик малце

исто и за времето на јоргос пападополус во грција 67 до 73 милитаристички фашистичко владеење имаше ригорозни закони таксистите не смееаа да се расправат на улица да пцујата и сл добиваја високиказни тоа е тој војнички стил на владеење

, деновивве слушам дека вангелис композиторо загинал што ја напишал песната шо ја има како шпица на тврдокорните филмот избегал баш поради тој режим 1967
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
и Стојанче еднаш изјави за чудо Џафери одлично си ја бркал работата се мисли за техничките работи и организациа од што има искуство од јна кој беше висок офицер е сеа штое албанец по вокација тое е друго двајсе. милтаристчки начин на владеење

оффтопик малце

исто и за времето на јоргос пападополус во грција 67 до 73 милитаристички фашистичко владеење имаше ригорозни закони таксистите не смееаа да се расправат на улица да пцујата и сл добиваја високиказни тоа е тој војнички стил на владеење

, деновивве слушам дека вангелис композиторо загинал што ја напишал песната шо ја има како шпица на тврдокорните филмот избегал баш поради тој режим 1967
Ист си како ѓаурите за алтан што го предале војводата. Штета што ви продолжи семката толку долго.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Добро, а каква алтернатива видиш? Опен Балкан?
За мене Отворен Балкан е општество на сиромашни. Ќе одите во Србија за 10% поголема плата? - Не мислам. Од друга страна, Отворениот Балкан е рај за шверц на дрога, а тоа ќе станува се поочигледно
Тебе не ти е местото овде. Македонија само ќе ја сонувате. И може на одмор во Охрид да доаѓате. Убав град е.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Тое со Хунтата на Власт :)
Рака на срце се плукаше и по Грујо во Грујово време. Абе Македонија има поголема слобода и од Акапулко.Рај. Земете си адреса во Охрид и гајле нема никој.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Ист си како ѓаурите за алтан што го предале војводата. Штета што ви продолжи семката толку долго.
Оти си мислиш војводите биле сите чесни луѓе тргувале со опиум оружје рекетирале ,исти били психопати сите кај шо ќе поминеле пустош праеле и тито исто помини со партизаните по нив германците пали бомбардирај ,народот кутар дали со војводите партизаните да ги крие или од власта да се пази ,и од едните и и другите ќотек јадел плус плаќал на две страни ,ама романтизирано биле херои и храбри како Аркан сите .во заблуда сите сме за тоа. и пуштале муабети као предавници додуша имало некој секој од личен инетерес,ама тоа еден мит мит праење и останало у народо ,

например у песната мицко кумита иди го прашва кае џемаил ага му вика ако не го кажиш ќе те убијам итоа е тоа од увек имало некој силиџиа меѓу народо што ги лажи луѓето да се борат и да загинат за некој да дојди на власт,
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Оти си мислиш војводите биле сите чесни луѓе ,исти били психопати сите кај шо ќе поминеле пустош праеле и тито исто помини со партизаните по нив германците пали бомбардирај ,народот кутар дали со војводите партизаните да ги крие или од власта да се пази ,и од едните и и другите ќотек јадел плус плаќал на две страни ,ама романтизирано биле херои и храбри како Аркан сите .во заблуда сите сме за тоа. и пуштале муабети као предавници додуша имало некој секој од личен инетерес,ама тоа еден мит мит праење и останало у народо ,

например у пената мицко кумита иди го прашва кае џемаил ага му вика ако не го кажиш ќе те убијам итоа е тоа од увек имало некој силиџиа меѓу народо што ги лажи луѓето да се борат и да загинат за некој да дојди на власт,
1653072415273.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom