Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
75-85% покачување на најнеспособната и најнеработлива администрација во Европа која само служи за гласачко тело е паметен потег. Ден од одмор земаш за да извадиш документ, нула однесување на тие плакатолепачи, мислат дека се шефови и само дремат во тие канцеларии. Сосема заслужено е.
Има некоја тема на форумов за легални начини за да не се плаќа обврски кон државата?
Има. Праи ко мене: Коа ќе идеш у било која продавница, нагласувај дека не ти треба сметка.


Кога државата ќе почне да ги исполнува своите обврски кон граѓаните и кога даночното обврзништво ќе биде применувано подеднакво за сите граѓани, а не по региони, тогаш и мене ќе ме интересира даночното обврзништво на субјектот од кој купувам. Ова и го кажувам понекад, кога ќе им нагласам да не ми даваат сметка.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Има. Праи ко мене: Коа ќе идеш у било која продавница, нагласувај дека не ти треба сметка.


Кога државата ќе почне да ги исполнува своите обврски кон граѓаните и кога даночното обврзништво ќе биде применувано подеднакво за сите граѓани, а не по региони, тогаш и мене ќе ме интересира даночното обврзништво на субјектот од кој купувам. Ова и го кажувам понекад, кога ќе им нагласам да не ми даваат сметка.
“No Taxation without Representation”'
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Најдобриот е да ја напуштиш :D
Ако работиш за МК компанија нема како да не платиш, исто и МК компании дури и да работат со странство мора да го полнат буџетот за џаболебариве.
Па ќе биде и тоа кај и да е. Засега му предложив на директорот да ме пријави на просечната плата, другото договор на дело како што прави за бонусите. Ќе си платам 10% персоналец, но ќе се скрати на здравствено и пензиско. Ова уште неколку колеги го подржаа.

Друга опција е да си отидам фриленсер, payonеer картичка и ни денар да не давам. Мои другари, програмери така прават. Едниот е пријавен на минималец во некоја продавничка чисто да има здравствено и стаж да му тече додека другиот ми е попаметен и воопшто не се замара со придонеси. Ни денар нема дадено на даноци.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Малку погрешно се сфаќа секој што коментира за покачувањет. Секако треба да бидат и повеќе платени од тие 18 000. Тоа е ублажување на симптомите, а не лечење на болеста.
Може да донесат закон минимална плата да биде 30 000, дали тоа ќе ги реши проблемите?

Треба да се залагаме за поквалитетно образование, правна држава каде нема бизнисите да бидат рекетирани од разноразни партиски ботови и љочови од Грчец и слични места, инвестирање во иновации, поефикасна администрација и намалување на истата, поголема дигитализација итн итн. Од ова нема ништо дури одиме и во обратен правец. Малку И доцна е за тоа и само се купува време кон неизбежното.
Ок ама стварно мислиш дека со плата од 30000 дека на многу љуѓе нема да им се решат многу проблеми???Ко на пример плаќење на сметки и преживување?Добро бе љуге стварно не можам да ве сватам.Дали вие одите на работа за плата?Абе ако некој не можи на детето да му купи млеко гајле му е за сите горенаведени срања.Истиве срања беа и кога текстилциве земаа и 14000 минималец.И сега?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Па ќе биде и тоа кај и да е. Засега му предложив на директорот да ме пријави на просечната плата, другото договор на дело како што прави за бонусите. Ќе си платам 10% персоналец, но ќе се скрати на здравствено и пензиско. Ова уште неколку колеги го подржаа.

Друга опција е да си отидам фриленсер, payonеer картичка и ни денар да не давам. Мои другари, програмери така прават. Едниот е пријавен на минималец во некоја продавничка чисто да има здравствено и стаж да му тече додека другиот ми е попаметен и воопшто не се замара со придонеси. Ни денар нема дадено на даноци.
Ако можеш да работиш со други методи, не се мисли.
Aко дојдеш на дереџе да ја чекаш пензијата секој месец, поарно чучни си на прометна локација и питај, ќе ја извадиш пензијата во една недела :D
Абе има опции со нерезидентни сметки, само има и заебанции дополнителни.
Само и само ако работиш за надвор, иако и таму земени провизиите во обзир нема да заштедиш премногу.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Јас ставам кладба дека летото нема да заврши ќе има повици за зголемување на минималната плата за уште 3000 - 6000 зошто ниту со 25 000 нема да може да се истера месец. 30 години, намерно го уништуваат производството за нивни луѓе да прават лесни пари преку увоз. Целата економија се базира на угостителство-градежништво финансирано од пари кои иселениците ги праќаат на нивните фамилии назад овдека.

Нема шанси со финансиски трикови да го решат овој проблем. Никогаш платите нема да го имаат истиот раст како цените кога производите се од увоз и ќе се продолжи со осиромашување.

Али сега е веќе и премногу касно. Ништо не може да се смени, се што останува е да се иде со струјата и да видиме кај ќе не однесе.
А како ќе го решат овај проблем кога цените одат на горе.Дали ако не го кренеа минималецот цените ќе се спуштеа преку ноќ?Па љугево 30 години се на дното земаат смешна плата и сепак цените растат.
Ево дај сите да земаме по 14000 закљчно со државна администрација па да видиме дали цените нема да растат?Ми тврдиш пошто сеа се покачи минималецот цените растат?Абе ај не заебавај.Доста веќе со овие муабети аман.цените растат затоа шо раниме паразите,заради тендери,заради тренинг на магриња,лапанажи комисии рекети,СЈОа,рамковни,мора некој тоа да го плати.Арно ама текстилците шо ринтаат по десет саати да ти биле главните виновници? :cautious:
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Дали стварно Таљат рече дека апанажа е принципот на кој е изградена државата ?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ок ама стварно мислиш дека со плата од 30000 дека на многу љуѓе нема да им се решат многу проблеми???Ко на пример плаќење на сметки и преживување?Добро бе љуге стварно не можам да ве сватам.Дали вие одите на работа за плата?Абе ако некој не можи на детето да му купи млеко гајле му е за сите горенаведени срања.Истиве срања беа и кога љуѓево земаа и 14000 минималец.
Немам баш ништо против и нека ја покачат уште затоа што има фирми што имаат голем профит и пак даваат минималци. Поентата ми беше дека и 30 000 утре со закон да ја стават за одредено блиско време ќе мора пак закон да донесуваат да биде 40 000. Ние ги лечиме симптомите и купуваме време додека комуњарите и автохтоните покраднат што е можно повеќе. Затоа напишав дека мора ова да се смени:
Треба да се залагаме за поквалитетно образование, правна држава каде нема бизнисите да бидат рекетирани од разноразни партиски ботови и љочови од Грчец и слични места, инвестирање во иновации, поефикасна администрација и намалување на истата, поголема дигитализација итн итн. Од ова нема ништо дури одиме и во обратен правец. Малку И доцна е за тоа и само се купува време кон неизбежното.
Ова не се срања, ова е дел од причините зашто сме дојдени до ова дереџе. Дете на стечајци сум, добро знам што значи ниска плата доколку ја и има некогаш. Да имавме доволно домашно производство на струја некои цени немаше толку да се покачат, но побитно им е РЕК да го молзат и да прават бизниси со извоз на струја летото. А и Неџат Јованиќ и такви ко него да си ги ухлебаат жените по Тец Неготино, ЕЛЕМ, МЕПСО и такви.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Немам баш ништо против и нека ја покачат уште затоа што има фирми што имаат голем профит и пак даваат минималци. Поентата ми беше дека и 30 000 утре со закон да ја стават за одредено блиско време ќе мора пак закон да донесуваат да биде 40 000. Ние ги лечиме симптомите и купуваме време додека комуњарите и автохтоните покраднат што е можно повеќе. Затоа напишав дека мора ова да се смени:

Ова не се срања, ова е дел од причините зашто сме дојдени до ова дереџе. Дете на стечајци сум, добро знам што значи ниска плата доколку ја и има некогаш. Да имавме доволно домашно производство на струја некои цени немаше толку да се покачат, но побитно им е РЕК да го молзат и да прават бизниси со извоз на струја летото. А и Неџат Јованиќ и такви ко него да си ги ухлебаат жените по Тец Неготино, ЕЛЕМ, МЕПСО и такви.
Знаш и самиот дека ова нема да се смени.Алчни се и ненаситни.И јас сум дете на стечајци и знам како е да се живее во мизерија.И 10000 да е минималецот тие ќе продолжат со крадење.Нема промени во оваа вукојебина.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Ах ти пулен на Миленко си бил, да си ми жив и здрав штом него го пратиш.
Иначе не се прогласив сам за експерт ти дадов пример за универзално правило, отвори било која книга за основи на економија ќе го прочиташ истото што ти го пишав. Сеа малце потешка е за читање од Зоки Поки ама ќе се снајдеш ваљда.

Еве што ги качува цените на светско ниво, прочитај научи нешто. Остај дневна политика, немаш ќар од тоа.
 
M

Macedon1um

Гостин
Искрено џабе се објаснуваш со дечкото, имам чувство дека намерно не сака да ја види реалноста. :)
А така вештачки ако продолжат да ги качуваат платите ни отиде зејтинот 500 денари, а најверојатно и економски крах.
Малините во КАМ беа 30 денари сега 90.
Зејтинот, малините, пченицата, леб, нафта, вештачки ѓубрива, струја се качени на глобално ниво

Овој пораст на цените нема врска со „вештачкото“ качување на платите, секако се покачуваа цените на производите и без тоа..
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
И јас би гласал против укинување на апанажа.
Без неа, која е мотивација на политичар:

1) да по секоја цена не остане на власт или
2) да не се накраде за следните 100 години.

Ова чисто теоретски, пошто не знам колку (и дали воопшто ги има) има политичари кои не се корумпирани на овој или оној начин . ;)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Зејтинот, малините, пченицата, леб, нафта, вештачки ѓубрива, струја се качени на глобално ниво

Овој пораст на цените нема врска со „вештачкото“ качување на платите, секако се покачуваа цените на производите и без тоа..
Е ајде де. Они мислат се качиле цените на производите последниов период ради најавата за покачување на минималецот (шпекулантски), а тек па сега откако се потврдијава најавите :cenzura: лелеле, ќе пропадне државава :ROFLMAO:
Уствари па тој "паметниот" член и рече, за 6 месеци ќе сме пиеле за душа на државава. Лол
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Со минималнава од 18.000 сега тие што ќе останат на работа ќе крполкаат со 2-3 илјади +, но има и такви бизниси што не можат да си дозволат па ќе избркаат 1-2-ца за да можат да продолжат да работат или пак клучот на врата. А тие што фирми што имаат голем приход и исплаќаат минималец, јзк да му се парите. Транзициски ненаситни свинњи. Со ваквите треба да се занимава државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom