Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Нема што опозицијата да биде претпазлива. СДС има некој 32-3 пратеника директно нивни и уште 10-11 им имаат коалиционите партнери. Плус нели имаат и мнозинство во влада се фалеа, значи ДУИ и Османи може да го дуваат самите по себе. СДС се на власт, и нека пазат што прават.

Можат уште утре да им кажат дека Османи не се прифаќа за Министер за Надворешни Работи и да понудат друго решение.

Ама да не се лажеме, ова не е влада на СДС со 44 пратеника. Ова е влада на ДУИ со 15 пратеника.
Не сум симпатизер на Димитров и Шекеринска,ама мене ми беше чудно кога Шеќеринска се повлече ,сега и Димитров,
а сега самиот Димитров вика дека сакаат во Вашингтон да го пратат за да не збори,при што вика нема да го замолчат,јас мислам дека и Заев не си ја даде оставката поради пораз на избори туку дека беше нешто друго во прашање тоа е ова што е на повидок сега,а иначе се слагам не ја води државата сеа туку ДУИ со 15 пратеници
Автоматски споено мислење:

Изливот на патриотизам на Димитров е заради тоа што му дадоа шут карта од влада. Милион национални предавства направија додека беше минстер за надворешен и сега наеднаш е патриот. Малку е доцна за глумење патриот, а и реално и нема веќе што да се спасува ни па вреди нешто да се спасува. Додека беше министер за надворешни потпиша преспански договор и исто така во негово време се потпиша и договор за добрососедство со Бугарија и се делумно спроведе платформа создадено во туѓа држава(тиранска платформа). И сега денеска стана патриот тој.
А он вика дека не си отишол од министерството по своја волја туку го тргаат за да го замолчат,а ако до сега ги направил сите тие договори зашто не би го направил и тој уште еден и да си остане министер??
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.658
Поени од реакции
7.559
Не сум симпатизер на Димитров и Шекеринска,ама мене ми беше чудно кога Шеќеринска се повлече ,сега и Димитров,
а сега самиот Димитров вика дека сакаат во Вашингтон да го пратат за да не збори,при што вика нема да го замолчат,јас мислам дека и Заев не си ја даде оставката поради пораз на избори туку дека беше нешто друго во прашање тоа е ова што е на повидок сега,а иначе се слагам не ја води државата сеа туку ДУИ со 15 пратеници
На Заев што и да му понудеа ќе потпишеше тоа му е најмал проблем. Неговиот главен проблем е што првин веќе никој не му даваше ништо за потпишување и заради тоа немаше веќе како да се извади а да не работи ( во 2 месеца 100 луѓе му изгореа живи) и он си се повлече дека е неспособен. Он не стана премиер само да оди и да гаси пожари без крај и да крие скандали, он стана премиер за да потпишува предавнички договори, да краде и да се шета и сретнува со евро-атлантските "партнери" по коктел забави.

А он вика дека не си отишол од министерството по своја волја туку го тргаат за да го замолчат,а ако до сега ги направил сите тие договори зашто не би го направил и тој уште еден и да си остане министер??
Зошто е непотребен, пред 4 години беше потребен да го потпише Преспанскиот дека само он беше доволно будала, а ДУИ немаа метастизирано до ова ниво да имаат контрола врз се сеуште. Денеска во 2022, он е комплетно беспотребен зошто ДУИ можат сами да си потпишат што сакаат. Сите 44 пратеника денес на СДС се на располагање на ДУИ и Димитров останува само како технолошки вишок.

Заев, Димитров и компанија за 5 години власт успеаја да стават партија со 300 000 гласачко тело во подредена улога на партија со 100 000 гласа. Ваков историски подвиг на неспособност ретко е виден.

Најчист пример за ова ти е тоа како Нежниот плаче по медиуми дали албанските партии ќе се осмелеле да ја пропуштат шансата за Албански премиер. Значи владата не е оформена од ДУИ + СДС + Алтернатива. Власта е оформена од ДУИ + Алтернатива.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
А он вика дека не си отишол од министерството по своја волја туку го тргаат за да го замолчат,а ако до сега ги направил сите тие договори зашто не би го направил и тој уште еден и да си остане министер??
Можел и овој договор да го направи, штом ние северофиромците не ги обесивме за јајца после тие договори и со новиот што ќе станеме неосвестени бугари од 45та кој говорат дијалект на бугарскиот не гледам нешто дека ќе има бунење. Али ко што ти пиша @Boro1918 куртоните се фрлаат и треба нови.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
На Заев што и да му понудеа ќе потпишеше тоа му е најмал проблем. Неговиот главен проблем е што првин веќе никој не му даваше ништо за потпишување и заради тоа немаше веќе како да се извади а да не работи ( во 2 месеца 100 луѓе му изгореа живи) и он си се повлече дека е неспособен. Он не стана премиер само да оди и да гаси пожари без крај и да крие скандали, он стана премиер за да потпишува предавнички договори, да краде и да се шета и сретнува со евро-атлантските "партнери" по коктел забави.



Зошто е непотребен, пред 4 години беше потребен да го потпише Преспанскиот дека само он беше доволно будала, а ДУИ немаа метастизирано до ова ниво да имаат контрола врз се сеуште. Денеска во 2022, он е комплетно беспотребен зошто ДУИ можат сами да си потпишат што сакаат. Сите 44 пратеника денес на СДС се на располагање на ДУИ и Димитров останува само како технолошки вишок.

Заев, Димитров и компанија за 5 години власт успеаја да стават партија со 300 000 гласачко тело во подредена улога на партија со 100 000 гласа. Ваков историски подвиг на неспособност ретко е виден.

Најчист пример за ова ти е тоа како Нежниот плаче по медиуми дали албанските партии ќе се осмелеле да ја пропуштат шансата за Албански премиер. Значи владата не е оформена од ДУИ + СДС + Алтернатива. Власта е оформена од ДУИ + Алтернатива.
Епа кај мислел со тој памет во 2017 и стварно не верувам некој друг што би потпишал нешто такво
Автоматски споено мислење:

Можел и овој договор да го направи, штом ние северофиромците не ги обесивме за јајца после тие договори и со новиот што ќе станеме неосвестени бугари од 45та кој говорат дијалект на бугарскиот не гледам нешто дека ќе има бунење. Али ко што ти пиша @Boro1918 куртоните се фрлаат и треба нови.
Епа да им се измочам у тоа паметот и ингелегенција, од партија на власт
нивната коалиција со гласачко тело од 100000 гласови, ги тепа функционерите ,ги менува од функција ,и се однесува со нив како што сака и што сака прави во државава
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Епа да им се измочам у тоа паметот и ингелегенција, од партија на власт
нивната коалиција со гласачко тело од 100000 гласови, ги тепа функционерите ,ги менува од функција ,и се однесува со нив како што сака и што сака прави во државава
Затоа ги донесоа на власт, да потпишат све што се ветиле и да ги остават да покраднат и докурцат тоа што е останато. Незнам зашто си некогаш помислил дека имаат друга цел СДС?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.658
Поени од реакции
7.559
Епа кај мислел со тој памет во 2017 и стварно не верувам некој друг што би потпишал нешто такво
Братот е потврден врбуван соработник на ЦИА според документите од Викиликс. Познат предавник уште од 2001 кога работел како Советник на претседателот. Се што има во животот го има зошто е предавник, кодош и соработник на странски служби. Човек со негов капацитет би требал реално да работи како продавач во самопослуга или како комерцијалиста.

Он со неговото предавство цел живот си го има изживеано како висок функционер, стан во Холандија, дипломатски мисии, конференции, пари од десетици "советнички" функции паралелно, дрога, жени. Ќе потпише што и да му дадат зошто едноставно без нив он НЕМА АПСОЛУТНО НИШТО. Они му дале се и може да ми земат се за еден еден и он е сосема свесен за тоа.

Затоа е најдобро во животот секогаш да се трудиш да живееш само од заработени пари и со тоа да избегнеш каква било зависност или уценување. Ова лудило нема да трае вечно, дали ќе биде казнет не знам. Али неговото име на Заев, Шеќеринска, Бучко, Љупчо и ред други ќе останат запамтени како Ванчо Михајловистите на оваа генерација.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Затоа ги донесоа на власт, да потпишат све што се ветиле и да ги остават да покраднат и докурцат тоа што е останато. Незнам зашто си некогаш помислил дека имаат друга цел СДС?
Не сум мислел дека имаат цел,бидејќи сум учел со такви луѓе и сум видел колку нејќат и мразат се македонско и се срамат дури од него,ама па мислев дека има паметни луѓе Македонци што гледаат што се случува кои не би дозволиле на тоа ниво да падне партијата
Автоматски споено мислење:

Братот е потврден врбуван соработник на ЦИА според документите од Викиликс. Познат предавник уште од 2001 кога работел како Советник на претседателот. Се што има во животот го има зошто е предавник, кодош и соработник на странски служби. Човек со негов капацитет би требал реално да работи како продавач во самопослуга или како комерцијалиста.

Он со неговото предавство цел живот си го има изживеано како висок функционер, стан во Холандија, дипломатски мисии, конференции, пари од десетици "советнички" функции паралелно, дрога, жени. Ќе потпише што и да му дадат зошто едноставно без нив он НЕМА АПСОЛУТНО НИШТО. Они му дале се и може да ми земат се за еден еден и он е сосема свесен за тоа.

Затоа е најдобро во животот секогаш да се трудиш да живееш само од заработени пари и со тоа да избегнеш каква било зависност или уценување. Ова лудило нема да трае вечно, дали ќе биде казнет не знам. Али неговото име на Заев, Шеќеринска, Бучко, Љупчо и ред други ќе останат запамтени како Ванчо Михајловистите на оваа генерација.
Така е само што би додал дека и сите политичари од Македонија се соработници со ЦИА
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не сум мислел дека имаат цел,бидејќи сум учел со такви луѓе и сум видел колку нејќат и мразат се македонско и се срамат дури од него,ама па мислев дека има паметни луѓе Македонци што гледаат што се случува кои не би дозволиле на тоа ниво да падне партијата
Не сфаќам на кое ниво паднала партијата, таа е таа партија што 30 години си врши предавства за цел да дојде и се одржи на власт и да крадне. Тие што ги знам што се таму сите до еден се од корист и ги заболе за Македонија и си намлатија пари.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Не сфаќам на кое ниво паднала партијата, таа е таа партија што 30 години си врши предавства за цел да дојде и се одржи на власт и да крадне. Тие што ги знам што се таму сите до еден се од корист и ги заболе за Македонија и си намлатија пари.
Јас имам учено во средно во такво училиште кај што скоро 70 посто од децата беа комуњари дали ќе ми веруваш попрепотентни,арогантни и дрски луѓе во Македонија не сум сретнал не дека другите се поарни ама колку толку не се колку овие,па и кога беа изборите ДУИ со СДС коа направија коалиција едниот од клас се фалеше пред време дека 51 49 за СДС ќе биде и се фалеше радуваше ,па после коа направија преспански двојазичност талат за претседател ,сите беа попарени и прашувам друг комуњари од одд му викам абе ќе гласаш друг пат за СДС и овој Не Не , е ради него мислев дека не сите во СДС се такви,ама затоа на следни избори ќе видиме со гласовите како ќе биде ама мислам дека ќе се распадне таа партија за брзо
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Братот е потврден врбуван соработник на ЦИА според документите од Викиликс. Познат предавник уште од 2001 кога работел како Советник на претседателот. Се што има во животот го има зошто е предавник, кодош и соработник на странски служби. Човек со негов капацитет би требал реално да работи како продавач во самопослуга или како комерцијалиста.

Он со неговото предавство цел живот си го има изживеано како висок функционер, стан во Холандија, дипломатски мисии, конференции, пари од десетици "советнички" функции паралелно, дрога, жени. Ќе потпише што и да му дадат зошто едноставно без нив он НЕМА АПСОЛУТНО НИШТО. Они му дале се и може да ми земат се за еден еден и он е сосема свесен за тоа.

Затоа е најдобро во животот секогаш да се трудиш да живееш само од заработени пари и со тоа да избегнеш каква било зависност или уценување. Ова лудило нема да трае вечно, дали ќе биде казнет не знам. Али неговото име на Заев, Шеќеринска, Бучко, Љупчо и ред други ќе останат запамтени како Ванчо Михајловистите на оваа генерација.
Тогаш зашто би се праел патриот ако го има се ова како што кажуваш? Ако 'сум' продадена душа си бегам за УСА амбасадор да бидам и ќе ме заболе ташакот за Северџан кој ја сум го створил. Плус у тие 4 год наоѓа работа како консултант у некоја фирма во УСа и невладини и никад нема да види мука во животот за 5 год ќе стане уса државјанин и нема да се замара. Има стан у Холандија кирија од таму плус сигурно има комбинации и акции пари и сл.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Тогаш зашто би се праел патриот ако го има се ова како што кажуваш? Ако 'сум' продадена душа си бегам за УСА амбасадор да бидам и ќе ме заболе ташакот за Северџан кој ја сум го створил. Плус у тие 4 год наоѓа работа како консултант у некоја фирма во УСа и невладини и никад нема да види мука во животот за 5 год ќе стане уса државјанин и нема да се замара. Има стан у Холандија кирија од таму плус сигурно има комбинации и акции пари и сл.
Тоа и јас сакав да ги прашам само ти го смисли подобро
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.208
Поени од реакции
35.777
Вау, немал доверба дека Бујар Османи ќе се борел за македонските интереси. Каков шок. Немал доверба дека Албанец ќе се борел да го заштити македонскиот јазик и нација. Голем шок е ова за сите и големо откритие на Димитров.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.233
Поени од реакции
5.204
Јас имам учено во средно во такво училиште кај што скоро 70 посто од децата беа комуњари дали ќе ми веруваш попрепотентни,арогантни и дрски луѓе во Македонија не сум сретнал не дека другите се поарни
Посебна сорта се.
Зборовите што си ги употребил се малку и не го доловуваат моментот...они се всушност најдобриот репер за тоа како човек не треба да се однесува
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Имам уште да пишувам само што не пишав се затоа што е многу тоа што сакам да го напишам,да скратам тие луѓе со такво однесување и омраза према се Македонско и цинизам према се Македонско бараат на избори гласови и сакаат да бидат избрани а не заслужуваат ниту да добијат избори ниту да живеат во Македонија,они да можат се Македонско ќе избришат и ќе фрлат у бунар,еве озбилен сум со ова што го пишувам а можам да пишам и зашто и кој и кога..
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
СДСМ - никогаш нити биле, нити можат да бидат, нити некогаш ќе бидат патриоти. Едноставно комуњара и национални интересни не одат заедно во иста реченица. Шлајм, ѓубре, џган.

ДПМНЕ - само на папиру патриоти. Кога се чукаат во гради дека ги интересираат националните интереси, тоа го прават само за на ТВ и за на митинг. На дело ни покажаа какви патриоти се во Собрание, кога имаа можност да покажат колку им значи Македонија. Со нивното делување, само ни покажаа дека „ги заболе“ нив за Македонија.

Останатите нема ни да ги коментирам воопшто.

Се е личен интерес и ништо повеќе.
Ние само си играме држава, ние државата ја изгубивме 2001 година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom