Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

За која пол. партија би гласале ако наредната недела би се одржале парламентарни избори?

 • СДСМ

  Гласови: 3 1,7%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 29 16,2%
 • Левица

  Гласови: 88 49,2%
 • ДУИ

  Гласови: 2 1,1%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • Алијанса за Албанците

  Гласови: 2 1,1%
 • Алтернатива

  Гласови: 2 1,1%
 • Друга

  Гласови: 6 3,4%
 • Не знам

  Гласови: 11 6,1%
 • Нема да гласам

  Гласови: 36 20,1%

 • Вкупно гласачи
  179
 • Гласањето е завршено на .

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.776
Поени од реакции
9.372
Ексклузивно од мене ..... Голема победа на нашите во Грција..... ОФИЦИЈАЛНО МАКЕДОНСКИ ЦЕНТАР ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК Е ПОТВРДЕН !!!!!!

Прилог е пресудата ..... Браво Леренчани !!!!! Голема работа е

FB_IMG_1679163527204.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.217
Поени од реакции
12.701
Од медицинската фела сум и знам за тематиката, ми има кажувано колега доктор од Битола. Не само ќерката, туку и синот на Лозановска зедоа државни специјализации на товар на битолската болница. Ќерката анестезиолог, синот уролог и двата работат во Систина наместо во Клиничка Болница- Битола како што е предвидено со договорите за државни специјализации:
https://acibademsistina.mk/doctor/biljana-lozanovska/
https://acibademsistina.mk/doctor/vladimir-lozanovski/
А најјакото во целата ситуација е дека мајката, иако ,, вмро-овка '' , и на двајцата им ги обезбеди работните места и ослободувањето од работење во матичниот град преку играчи на сдс- меѓу кои и урологот Ставридис. Истото се случи со сопругата на Ставридис, директорката на државна хематологија(онаа што проневерува пари за тендери преку веледрогерија Пановски), вработи на Клиниката ќерка од една од најтрвдокорните вмро-овски фамилии. Кечерските борби во WWE се пореални од омразата меѓу сдс и вмро која ни ја пласираат во медиумите.
Ставридис како што разбрав заминува во Систина за 15 бона
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.422
Поени од реакции
2.156
Изјавата на Ескобар дека сме Православни луѓе, а не Македонци е можеби најскандалозната изјава во последниве три децении.

Многу потсетува на тоа што уште пред да биде промената на името, официјално во Парламент, на одредени официјални страници на социјални мрежи (ако не се лажам имаше еден пост од американската војска во Европа, така нешто) веќе бевме нарекувани North Macedonia. Секако, не може преку ноќ да почнат со тоа да ни го менуваат и името Македонци, но најверојатно е само навестување за тоа во која насока е веќе американската политика во однос на македонскиот народ, а веќе има основа со Преспанскиот договор. Плус, ваквата изјава доаѓа во период кога министер за надворешни работи е Албанец, па и очекувано е дека нема да има некаква реакција.

Ако не се свестиме како народ дека или ќе се избориме за тоа дека се викаме Македонци, во наредните деценија-две изгледа нè очекува уште еден шок — постепена промена на терминот Македонци, со некои недефинирани термини како Северномакедонци или термини произлезени од религиозна припадност.
Автоматски споено мислење:

Од медицинската фела сум и знам за тематиката, ми има кажувано колега доктор од Битола. Не само ќерката, туку и синот на Лозановска зедоа државни специјализации на товар на битолската болница. Ќерката анестезиолог, синот уролог и двата работат во Систина наместо во Клиничка Болница- Битола како што е предвидено со договорите за државни специјализации:
https://acibademsistina.mk/doctor/biljana-lozanovska/
https://acibademsistina.mk/doctor/vladimir-lozanovski/
А најјакото во целата ситуација е дека мајката, иако ,, вмро-овка '' , и на двајцата им ги обезбеди работните места и ослободувањето од работење во матичниот град преку играчи на сдс- меѓу кои и урологот Ставридис. Истото се случи со сопругата на Ставридис, директорката на државна хематологија(онаа што проневерува пари за тендери преку веледрогерија Пановски), вработи на Клиниката ќерка од една од најтрвдокорните вмро-овски фамилии. Кечерските борби во WWE се пореални од омразата меѓу сдс и вмро која ни ја пласираат во медиумите.
Уште едно цицање на државни пари на дело, а уште колку други постојат што не се ни откриени (објавени во јавност)... И после имало brain drain од државава, па нормално дека ќе има, кога вакви случаи има на куп. Не знам која будала ќе ги гласа ДПМНЕ на следните избори (за СДС не ни зборам), им се виде вистинското лице — овозможување на синовите и ќерките, доброплатени работни позиции и лапање патни трошоци. Катастрофа! Ги заболе за Македонија.
Автоматски споено мислење:

Ексклузивно од мене ..... Голема победа на нашите во Грција..... ОФИЦИЈАЛНО МАКЕДОНСКИ ЦЕНТАР ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК Е ПОТВРДЕН !!!!!!

Прилог е пресудата ..... Браво Леренчани !!!!! Голема работа е

Прегледај го приврзокот 372142
Превод?
 
Последно уредено:

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.776
Поени од реакции
9.372
Изјавата на Ескобар дека сме Православни луѓе, а не Македонци е можеби најскандалозната изјава во последниве три децении.

Многу потсетува на тоа што уште пред да биде промената на името, официјално во Парламент, на одредени официјални страници на социјални мрежи (ако не се лажам имаше еден пост од американската војска во Европа, така нешто) веќе бевме нарекувани North Macedonia. Секако, не може преку ноќ да почнат со тоа да ни го менуваат и името Македонци, но најверојатно е само навестување за тоа во која насока е веќе американската политика во однос на македонскиот народ, а веќе има основа со Преспанскиот договор. Плус, ваквата изјава доаѓа во период кога министер за надворешни работи е Албанец, па и очекувано е дека нема да има некаква реакција.

Ако не се свестиме како народ дека или ќе се избориме за тоа дека се викаме Македонци, во наредните деценија-две изгледа нè очекува уште еден шок — постепена промена на терминот Македонци, со некои недефинирани термини како Северномакедонци или термини произлезени од религиозна припадност.
Автоматски споено мислење:


Уште едно цицање на државни пари на дело, а уште колку други постојат што не се ни откриени (објавени во јавност)... И после имало brain drain од државава, па нормално дека ќе има, кога вакви случаи има на куп. Не знам која будала ќе ги гласа ДПМНЕ на следните избори (за СДС не ни зборам), им се виде вистинското лице — овозможување на синовите и ќерките, доброплатени работни позиции и лапање патни трошоци. Катастрофа! Ги заболе за Македонија.
Автоматски споено мислење:


Превод?
Screenshot_2023-03-18-19-41-11-412_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
24.705
Поени од реакции
73.630
Што се случи со Велија Рамковски, А1 ќе отвараше пак итн???
Човекот има 77 години, со едната нога е веќе во гроб, не верувам дека он лично би се нафатил да отвара одново телевизија. А1 покрај парите од Велија, ептен лапаше пари и од СОРОС фондацијата кога ја отвараше телевизијата во 90те...сега тешко дека некој ќе фрла толку пари за телевизија. Едино неговите деца ако имаат желба па да пробаат нешто, ама не верувам.


Друго што помина незабележано денес (барем тука на форумов не прочитав) е дека Боки 13 е пренесен итно во болница и деновиве ќе треба да му прават операција по што ќе треба да му биде изваден целиот желудник. Дури и самите лекари кои ќе се нафатат да му прават операција однапред се оградуваат од тоа дали ќе преживее Боки или не...значи до толку е ризична операцијата.
Искрено и покрај сите гомнарии, нејќам ништо да му се деси на Боки, пред се ради тоа што ги знае сите гомнарии на говедава на власт, а кога ќе се смени владава, сите очекуваме дека ќе пропее како пиле човеков. Само да остане жив до тогаш...
 

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.776
Поени од реакции
9.372
сега тешко дека некој ќе фрла толку пари за телевизија. Едино неговите деца ако имаат желба па да пробаат нешто, ама не верувам.
Никој не сака . Утепани се . Земено им е се пари. Син му е у Турска,кој знае и каде . Лејла разведена изиграва јога инструкторка. Брат му Амди е пропаднат скроз откако излезе од затвор. Син му на Амди,Алтај има некој си бизнис со облека,ситно за живеачка вади . Аделина ќерка му,поготово зетот ништо немаат . После а1 затварањето се скроз паднати економски . Казни,извршители ги исцеди ја . Цановски шо беше зет му помогна нешо и толку. Лично ги знам.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.444
Поени од реакции
39.409
Кечерските борби во WWE се пореални од омразата меѓу сдс и вмро која ни ја пласираат во медиумите.
Кај докторските кланови поготово. Нема ништо поодвратно од нив.
Затоа со драго срце ја примам секоја вест во која некој шипац им вади пиштол или ги дига на клоци по ходници.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.045
Поени од реакции
9.077
Никој не сака . Утепани се . Земено им е се пари. Син му е у Турска,кој знае и каде . Лејла разведена изиграва јога инструкторка. Брат му Амди е пропаднат скроз откако излезе од затвор. Син му на Амди,Алтај има некој си бизнис со облека,ситно за живеачка вади . Аделина ќерка му,поготово зетот ништо немаат . После а1 затварањето се скроз паднати економски . Казни,извршители ги исцеди ја . Цановски шо беше зет му помогна нешо и толку. Лично ги знам.
Natura Therapy е нивно и топ им иде
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
4.405
Поени од реакции
5.357
Изјавата на Ескобар дека сме Православни луѓе, а не Македонци е можеби најскандалозната изјава во последниве три децении.

Многу потсетува на тоа што уште пред да биде промената на името, официјално во Парламент, на одредени официјални страници на социјални мрежи (ако не се лажам имаше еден пост од американската војска во Европа, така нешто) веќе бевме нарекувани North Macedonia. Секако, не може преку ноќ да почнат со тоа да ни го менуваат и името Македонци, но најверојатно е само навестување за тоа во која насока е веќе американската политика во однос на македонскиот народ, а веќе има основа со Преспанскиот договор. Плус, ваквата изјава доаѓа во период кога министер за надворешни работи е Албанец, па и очекувано е дека нема да има некаква реакција.

Ако не се свестиме како народ дека или ќе се избориме за тоа дека се викаме Македонци, во наредните деценија-две изгледа нè очекува уште еден шок — постепена промена на терминот Македонци, со некои недефинирани термини како Северномакедонци или термини произлезени од религиозна припадност.
Проблемот е што ние со северномакедонскиот пасош по дифолт сме Северномакедонци и никој нема да се замара со нашето правилно именување, исто како што и ти не би се замарал за носител на шпански пасош дали е Кастилиец, Каталонец, Галициец или Баскиец.

Плус, кој нам ни гарантира дека грчката Македонија нема да прогласи независност? Кога би се случило тоа, автоматски за меѓународната јавност тие ќе станат Македонци кои говорат македонски јазик и ќе нè истиснат нас.

Не за џабе сериозните држави за велепредавство предвиделе драконски казни.
 

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.776
Поени од реакции
9.372
Најака изјава ми е оваа денес на Јенкиво звани Османи :pos: :pos: :pos: :pos: Будала е ....
МАКЕДОНИЈА
Османи: Таму каде што се вклучени САД нема разочарување 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.690
Поени од реакции
14.099
Ексклузивно од мене ..... Голема победа на нашите во Грција..... ОФИЦИЈАЛНО МАКЕДОНСКИ ЦЕНТАР ЗА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК Е ПОТВРДЕН !!!!!!

Прилог е пресудата ..... Браво Леренчани !!!!! Голема работа е

Прегледај го приврзокот 372142
Ne e nishto posebno, privatno izuchuuvanje na bilo koj jazik e garantirano so Povelbata na OON, bashka neli Makedonskiot (slavenski) jazik e neli prifaten od EU a i od Prespanskiot...
 

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.776
Поени од реакции
9.372
Ne e nishto posebno, privatno izuchuuvanje na bilo koj jazik e garantirano so Povelbata na OON, bashka neli Makedonskiot (slavenski) jazik e neli prifaten od EU a i od Prespanskiot...
Ова брат беше притискање од Грчката опозиција и ПанХеленизмот(кажано здружение на Грчки педери во светот/дијаспора) . Бараа непостоење. Со ова фактички може и да се крене и на ниво на државно учење во Солун прво и други градови. Чим има тоа, тргнува порозноста на грчкото противење за македонското признавање . Јазик е многу битно . Се зајакнува младите етнички Македонци во Грција да засилат свест за себе и отпор градење за наши права . Чим во Грчка се деси одобрување за учење македонски,во Бугарија ќе паднат како кула од карти . Грција шо кажува,Бугарија спроведува. Така они градат заедничка пропаганда . Волонтер сум во неколку наши здруженија кои им помагам таму. Мислам наскоро ќе бараат наши од Р.Македонија да помагаат за настава македонски јазик во Грција ,ќе иде преку социјални мрежи или преку веб стримиви како Twitch или YouTube и платформи за донации да се помогне и на волонтери и наши во Грција .
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
155
Поени од реакции
448
Човекот има 77 години, со едната нога е веќе во гроб, не верувам дека он лично би се нафатил да отвара одново телевизија. А1 покрај парите од Велија, ептен лапаше пари и од СОРОС фондацијата кога ја отвараше телевизијата во 90те...сега тешко дека некој ќе фрла толку пари за телевизија. Едино неговите деца ако имаат желба па да пробаат нешто, ама не верувам.


Друго што помина незабележано денес (барем тука на форумов не прочитав) е дека Боки 13 е пренесен итно во болница и деновиве ќе треба да му прават операција по што ќе треба да му биде изваден целиот желудник. Дури и самите лекари кои ќе се нафатат да му прават операција однапред се оградуваат од тоа дали ќе преживее Боки или не...значи до толку е ризична операцијата.
Искрено и покрај сите гомнарии, нејќам ништо да му се деси на Боки, пред се ради тоа што ги знае сите гомнарии на говедава на власт, а кога ќе се смени владава, сите очекуваме дека ќе пропее како пиле човеков. Само да остане жив до тогаш...
Тоа со желудникот е негова кривица, т.е резултат од наводна компликација од тоа што стави прстен на желудник во Турција, за да му помогне во слабеење
 

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.776
Поени од реакции
9.372
Тоа со желудникот е негова кривица, т.е резултат од наводна компликација од тоа што стави прстен на желудник во Турција, за да му помогне во слабеење
Има и друга верзија . Супер без ревизија на операција. Проблем е третманот и исхраната во затвор оти лежи . Го третираат ко секој таму. Мислам и беше нападнат еднаш од други па преместен. Цел ефект има шо скапе во затвор,нема пари и глуп испадна ,пиун во игрите . Ќе умре сигурно,реално е,никој не му помага,оставен е . Шо посади,жнее сега последици. Човек сум,гадно е шо не му помагаат, природно е . Ама мртва држава сме . Сега е жртвено јагне,знае многу и чекаат да го нема. Глупо ми е многу шо чекаше Боки да не каже нишо до сега. Многу прљава и замешана е приказнава. Има скриено и се дешава нешто во позадини.
 
Член од
27 март 2022
Мислења
497
Поени од реакции
863
Нема ништо скриено во позадина, едноставно се договараат, кој ќе се вади, кој ќе даде газ, кој пари, кој ќе биде жртвено јагње, тезга работа.
30 години и повеќе го прават ова, не се некои квантни физики или не знам што, сите политичари од распадот на Југославија до сега во Македонија си имаат одработено за странска служба и товарено магарето.
Затоа што подобро за парчево земја а и за нас што останавме и да се растури скроз, ако не некој земе, земе, се надевам во чисто етничка средина и таа голема Албанија очи нека си вадат козиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom