Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Ja никој не знам од сликата.
Само знам дека тој најдесно е Албанец.
Тричко, Џабир, онај во средина што не може без задникот на заев, тој 4иот и јас не го знам + плус тој албанецот, во глобала кој од окого поголем гној.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.915
Добро бе, добро бе абе К-15 не му се рамни, како Фчерашни новости да гледам :pos:

Македонски полицајци фатени со дрога во Црна Гора, МВР вели останала во автомобилот од акција во 2016


 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Муртинецов каква селска итроштина има.Пази после Тетово се случува следново,викаат странци да испитаат,пошто они нису одавте у подрум биле.Почнува активно пак да збори за бришење бугарски фашисти,итн итн. Венко почнува да збори за трета доза Фајзер. Се ова така случајно,се е ова баш тоа што сака западот да слушне.Додека странците се среќни,уште 100 души да запалат никому ништо,каков народ какви бакрачи.

Селска итроштина,лижи гз после пролив. Уф уф.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Озбилни сте? 5 годишно дето искасапено а вие браните улични џукели?

Се надевам настанот ќе покрене во секое маало да има по еден ваков како Бафра.
Ima, i problemot talka u mesto.
A na primer gnevot da se iznese kon onie sto gi napustaat kucinjata, pa fakaat ludilo i slicno?
Ne, man vs beast ke odime, demek kucinjata so umisla go iskasale deteto, dogovoreni bile.
Na zivotni ke im prinesuvame covecki atributi i ke gi sudime so smrt.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Кога сме веќе кај трујачите на кучиња (и други животни) би направил нивен регистар исто како за sex offenders. Со адреса, со се'. Типичен ѕид на срамот. Секој што чува миленик да знае што багра има во неговото маало.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.073
Поени од реакции
22.116
Кога сме веќе кај трујачите на кучиња (и други животни) би направил нивен регистар исто како за sex offenders. Со адреса, со се'. Типичен ѕид на срамот. Секој што чува миленик да знае што багра има во неговото маало.
100% si vo pravo.

Ali treba da ima i obratno, na primer koga kuce ke maskarira dete gazdata da odgovara za obid za ubistvo. Plus sekoj sto cuva dzukela treba da plaka poseben danok/registracija za toa sto kucevo mu sere pred zgrada, poseben danok za koga ke izmaskrira nekoja dzukela nekogo sto nema gazda ili ne se najde gazdata da ima fond da se lecat decata i red drugi raboti... Eve vo Australia toa e reseno so $197 godisno plus $66 prvicna registracija ($27 ako si penzioner). Vo MKD realno toa treba da e edno 10 pati poskapo so ogled na toa sto ovde ima poglema populacija i poveke kuckari pa fondot e relativno jas i moze da pokrie se (25 mil populacija vs 2 mil). Pokraj ova vakcini i redovna poseta na vetirinar sekoj nekolku meseci so zdrastvena kniska. Koga toa ke se vovede i praktikuva znaci elektronski registar pa ako kasnis so veteriar/vakcina/registracija da moze da ti pratat od lokalna samouprava sinteri doma i da ja soberat dzukelata sto mamicka ja kupila na nekoe razmazeno since i veke ne mu e interesna. Vo AUS pri takov slucaj sledi mandatorna kazna od minimum $2000 (ova e kazna sto ni sudija nemoze da ja ponisti) a moze da dostigne do $17 000 ako ne ja najdat dzukelata doma.

Koga toa ke se sprovedi aposlutno treba da se vovede i registar za trujacite i adekvatni kazni.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.861
Поени од реакции
34.902
Ima, i problemot talka u mesto.
A na primer gnevot da se iznese kon onie sto gi napustaat kucinjata, pa fakaat ludilo i slicno?
Ne, man vs beast ke odime, demek kucinjata so umisla go iskasale deteto, dogovoreni bile.
Na zivotni ke im prinesuvame covecki atributi i ke gi sudime so smrt.
Озбилно? Луѓе живи горат во болници па нема никаква одговорност, камоли некој да сноси одговорност оти бесни џукели шетат по улици.

Ова во Шведска и Австралија можда, овде сам ако не превземаш во сопствени раце ќе завршиш како некој грев на фб за кој се бара донации за да можат да те состават во најефтината болница оти те раскинале џукели.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Озбилно? Луѓе живи горат во болници па нема никаква одговорност, камоли некој да сноси одговорност оти бесни џукели шетат по улици.

Ова во Шведска и Австралија можда, овде сам ако не превземаш во сопствени раце ќе завршиш како некој грев на фб за кој се бара донации за да можат да те состават во најефтината болница оти те раскинале џукели.
Daj se sami da prevzemame.
Daj da zememe da se kolime po ulica, pa sho ne sme svedska ili avstralija.

Tolku vi e ubavo vo grdovo status kvo, pa nejkete od samite sebe da pocnete?
Автоматски споено мислење:

Plus sekoj sto cuva dzukela treba da plaka poseben danok/registracija za toa sto kucevo mu sere pred zgrada
Vakvo nesto postoi, se vika kazna, ama strukturite kaj nas ne se zamaraat za toa, posto nie ete ne sme svedska i austrelija.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Daj se sami da prevzemame.
Daj da zememe da se kolime po ulica, pa sho ne sme svedska ili avstralija.

Tolku vi e ubavo vo grdovo status kvo, pa nejkete od samite sebe da pocnete?
Автоматски споено мислење:


Vakvo nesto postoi, se vika kazna, ama strukturite kaj nas ne se zamaraat za toa, posto nie ete ne sme svedska i austrelija.
Цел живот од само себе почнувам и туѓо ѓубре по планина собирам, и секоја година морам да одам на се подалечни места дека се е катастрофа и ѓубре и ништо не се работи. Значи буквално нема никаква институција која се занимава со што било во Македонија освен да пишат тук таму некој неважни казни за да наполнат буџет.

И затоа иако тоа што го прави Бафра за мене е одвратно и да го знам би пробувал да го спречам, едноставно не можам да го осудувам зошто го разбирам. И баш луѓето како Бафра прават повеќе да се смени статус квото одколку армијата луѓе кои пробуваат некако да ги замачкаат сите работи за да изгледаат нормални и наместо да прават нешто вечно дискутираат како требало некој работи да се направат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Значи буквално нема никаква институција која се занимава со што било во Македонија освен да пишат тук таму некој неважни казни за да наполнат буџет.
Se soglasuvam
И баш луѓето како Бафра прават повеќе да се смени статус квото
Ova da bese tocno, veke nemase da ima problem so bezdomnici, no, podrugo e.
Nemame otvorena diskusija za ovoj problem, oti ako se nacne temata, site begaat u stilot "Za kucinja li ke diskutirame luge umiraat" sto e tocno, i taka. Nema resenie dur nema nekoja radikalna promena sistematski.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.635
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom