Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.020
Поени од реакции
7.380
Кажи ми дека не ме сакаш во ЕУ без да ми кажеш дека не ме сакаш во ЕУ. Вака некако доаѓа последните 20+ години и има шушљаци што за пари, што од тоа што се глупи што ги подржаа сите антидржавни договори за некаков филм дека ќе бидеме во ЕУ.

Мојот план доколку станем диктатор во Фиром да ги стрпам во логори за реедукација е прехуман, има со лажички да пробиваат тунели за автопатот Гостивар - Кичево. Ем ќе заштедам милијарди на фирмата од америчка амбасада што ни ја тупнаа ем ќе се ослободам од повеќето од тие твитер шушљаци. Win win, vote for me. Let's make Macedonia great again. :icon_lol:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
971
Поени од реакции
877
Типично дипломатско лигавење од европски ликови, кои никој не ги избрал на избори, а самоповикани се шетаат по Балканов, нудејќи ни „светла будуќност„.

Туку, како ЕУ би станала „посилна„ со вклучувањето на западниов Балкан во ЕУ, кога токму ЕУ не може да ги реши своите тековни проблеми а не пак туѓите?...
Автоматски споено мислење:

Кажи ми дека не ме сакаш во ЕУ без да ми кажеш дека не ме сакаш во ЕУ. Вака некако доаѓа последните 20+ години и има шушљаци што за пари, што од тоа што се глупи што ги подржаа сите антидржавни договори за некаков филм дека ќе бидеме во ЕУ.

Мојот план доколку станем диктатор во Фиром да ги стрпам во логори за реедукација е прехуман, има со лажички да пробиваат тунели за автопатот Гостивар - Кичево. Ем ќе заштедам милијарди на фирмата од америчка амбасада што ни ја тупнаа ем ќе се ослободам од повеќето од тие твитер шушљаци. Win win, vote for me. Let's make Macedonia great again. :icon_lol:
И ја‘ имам план, ама не го кажувам...премногу е радикален и не е за у јавност...:D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.159
Поени од реакции
12.186
Со ЕУ одамна е завршена приказната и воопшто не ми е гајле, отсекогаш сум стоел на ставот дека треба ние да се средиме самите тука првин а ЕУ здравје. Но не е тоа никаков проблем, проблем се утепаниве кои не го сфаќаат тоа изгледа.

Не знам бе зошто се толку умноболни комуњариве, овие во Брисел не знаат веќе како да им кажат дека не не' примаат. Измислуваат секакви услови кои никој нормален не би ги прифатил со цел да не оладат и свестат али Таче и пријатели подготвени се во гомна да се бањаат на плоштад за Свети ЕУ, ајде уште ова и флегуваме во ЕУ 100000%.

Мислам дека во ЕУ онака си измислуваат услови за забава да видат ретардираниве до каде ќе одат бидејќи навистина нема лимит што нема да направат; [после ненормалнава работа] нареден услов трчајте маратон голи цела влада во име на ЕУ, дајте ни го цело злато во име на ЕУ, направете кула од бетон 1км висока во име на ЕУ, бацувајте ги чевлите на амбасадорите кога ќе ви дојдат на посета во име на ЕУ, жртвувајте си ги децата пред Один во име на ЕУ, објавете и војна на Русија во име на ЕУ...

Без срам, без образ, кој стигне ги дупи во лице ги вреѓа а фатениве се кезат човече, ненормална работа, и Вучич и Рама почнаа раце да креваат само нашиве останаа да рикаат ЕУЕУЕУЕУЕУЕУЕУ!!!!!!!!!!!! Али некој ги гласал изродиве, поголеми изроди кои за минималец на државно и 10 дена одмор во Грчка подготвени се децата и родителите да ги продадат како бело робје.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
956
Поени од реакции
1.621
Би сакал да видам резултати од независна анкета за какво е расположението на народов во однос на ЕУ, и споредба со постари анкети, би требало да сме поскептични.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.066
Поени од реакции
65.045
Би сакал да видам резултати од независна анкета за какво е расположението на народов во однос на ЕУ, и споредба со постари анкети, би требало да сме поскептични.
У Србија и другде у регионов имаше такви споредувања на анкети и скептицизмот кон ЕУ е пораснат доста. Би требало и кај нас да е слично.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
489
Поени од реакции
1.391
Што би рекол Оливер Вархеји.... :ROFLMAO:

alan-ford-sto-dana.jpg
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.195
Поени од реакции
1.554
Нас ни треба власт која, полека, полека, ќе не откачи од евро-атланските интеграции. Што ќе создава услови за во иднина (не многу далека) да се откачиме.

Ја мислам 30 години се доволно, вложивме многу, не добивме ништо.
Изгубивме држава, знаме, име, име на народ. И сето тоа беше верифицирано од двете најголеми македонски партии.

ОК, треба да се размислува за други патишта. Што не иде, не иде.

После откачувањето од европска цицка, кога ќе се споиме со друга цицка, полека, полека, ќе се создаваат услови и за ретерирање од сегашните позиции за знаме, име и тн.
Со нашата географија (без излез на море, планини на сите страни и алчни соседи = одлично сценарио за пропаст на една држава) и после станување дел од НАТО, нема враќање. Моментално што треба да се направи е да се биде цврст и да не се потклекне на притисоците од Бугарија, и секако, да се смени оваа власт. И на наредни избори, пропорционално доделување министерства (согласно број на гласови, а не тројца пратеници, три министерства) на сите партии на власта, со цел да имаат поголема политичка моќ Македонците. Се' друго е фантазија, зашто моментално Македонецот ни во сопствената држава нема голема политичка моќ, а не пак да биде јак на меѓународна сцена.
Автоматски споено мислење:


Ми се чини дека ДС добиле знак од власта (ДУИ) дека нема владата да го прифати предлогот и со ова им помагаат во тоа. Ете, под притисок од јавноста и коалиционите партнери се да не прифатат. И ДС поентира тука, како патриотска партија.

Ќе видиме, може грешам.
Овие ДС, ако не се лажам, се правеа дека не им чини и Преспанскиот, па после си гласаа и си останаа во власта. За вакви партиички, што немаат никаква реална моќ, само забрана за предизборни коалиции.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.066
Поени од реакции
65.045
Со нашата географија (без излез на море, планини на сите страни и алчни соседи = одлично сценарио за пропаст на една држава) и после станување дел од НАТО, нема враќање. Моментално што треба да се направи е да се биде цврст и да не се потклекне на притисоците од Бугарија, и секако, да се смени оваа власт. И на наредни избори, пропорционално доделување министерства (согласно број на гласови, а не тројца пратеници, три министерства) на сите партии на власта, со цел да имаат поголема политичка моќ Македонците. Се' друго е фантазија, зашто моментално Македонецот ни во сопствената држава нема голема политичка моќ, а не пак да биде јак на меѓународна сцена.
Има враќање во некоја иднина.
НАТО нас ни требаше, тоа е мојот став.
Кога ќе дојде време, да се тргнеме.
Од ЕУ побргу.

Никој од вас не сфаќа дека после војната во Украина друга геополитичка реалност ќе постои.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.195
Поени од реакции
1.554
Има враќање во некоја иднина.
НАТО нас ни требаше, тоа е мојот став.
Кога ќе дојде време, да се тргнеме.
Од ЕУ побргу.

Никој од вас не сфаќа дека после војната во Украина друга геополитичка реалност ќе постои.
Во некоја иднина, да.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.066
Поени од реакции
65.045
Сега црешата на тортата би било дозвола за преговори за Шќиперија...да видите тогаш екстази
Не знам за другите, ама јас ќе бидам екстатичен доколку тоа се случи.

Сепак, на страна односите помеѓу нас и Албанците, мислам дека е скроз нефер Албанија да остане надвор ради нас. Албанија треба поопстојно да бара одвојување. Никој тука, со здрав разум, не би им се лутел. Тоа би било добар шамар за политиката на нашите политички партии. Посебно оние на власт.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.137
Поени од реакции
5.414
Таче нешто нервозен во Брисел, лут на Петков, кој знае што договарале ама бугаров ко бугар го намести, сега овој не знае кој пат да го фати.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.066
Поени од реакции
65.045
Таче нешто нервозен во Брисел, лут на Петков, кој знае што договарале ама бугаров ко бугар го намести, сега овој не знае кој пат да го фати.
Таче, ако имаше барем малку, минимален дигнитет некаков, немаше уопште да иде таму. Чак и Стево мислам дека му рече да не иде.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.137
Поени од реакции
5.414
Таче, ако имаше барем малку, минимален дигнитет некаков, немаше уопште да иде таму. Чак и Стево мислам дека му рече да не иде.
еве демек го одбил предлогот, може ојде во лице да му каже на Макрон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom