Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали би излегле на референдумот за укинување на Договорот за добрососедство?

  • Да

  • Не

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
17 август 2011
Мислења
8.257
Поени од реакции
14.176
Кина има минорно влијание на Балканот воопшто. Мора да се разглеа реалната ситуација, некој работи не се на нас да ги бираме. Окулу нас има само западни и нато земји.
Ако решат да ја спречат Кина да тргува тука, што може да напраиме ние во врска со тоа?
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
636
Поени од реакции
942
Па на Милошевич му понудија влез во Европска Заедница, уште пред националната апокалипса. Тој им рече, кој ве ебе и вас, и СССР и сите по ред, ние сме неутрални, СФРЈ е суперсила нас не ни треба никој. Така ли? Добро. За едвај една деценија само Белград му го оставија. Не го искористи моментумот на распадот на комунизмот во 91, за да смени страна во клучниот момент, се испонаша арогантно, и заради него цела држава ја плати цената.

А за Македонија трагедијата е што прави отстапки од типот како да учествувала во Светска Војна, и капитулирала. Бугарите се понашаат како да влегле со тенкови да го разваљаат Скопје исто како Русите што го разваљаат Мариупол, па поставуваат ултиматуми од типот налик на тоа што Русија го прави во Украина. Мада со ваква консталација на нештата во свет каде Американците не се присутни на Балканот, не би се зачудил Радев да објави специјална воена операција во РСМ, за де-Југославиција, де-Србизација, де-коминтернизација, и тд.
мислиш србија би дозволила таква операција врз мкд?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.017
Поени од реакции
1.728
Кина има минорно влијание на Балканот воопшто. Мора да се разглеа реалната ситуација, некој работи не се на нас да ги бираме. Окулу нас има само западни и нато земји.
Ако решат да ја спречат Кина да тргува тука, што може да напраиме ние во врска со тоа?
Точно дека Кина нема големо влијание тука, но не би рекол дека не се стремат да имаат во иднина, гледај кој ги држи пристаништата во Грција, инвестиции во Србија па и тука имаа кога беше Грујо (патот Кичево-Охрид), имаа планови (можеби луди до некаде) на поврзување на пристаништата од Бело Море преку Вардар. Реално да зборуваме има голем потенцијал во BRI, а и Кина е жедна за политичко влијание кое што го добива со оглед на тоа што го прави тоа на мирен начин. Не знам колку можат искрено да ја спречат Кина да тргува тука, доколку имаше паметни политичари на ЗБ немаше да го чекаат Годо(ЕУ). Има причина зошто САД е за брза интеграција на регионов во ЕУ, а не е затоа што им е жал за нас или дека не сакаат, ризикот во Европа за Кинеско влијание е баш од тука.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.609
Поени од реакции
66.668


ГЕРБ дава зелено светло за претворање на бугарските барања во европски, а не за европската иднина на Албанија и Македонија.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.257
Поени од реакции
14.176

Прегледај го приврзокот 336240
Dobra fora im napraile so priemniov, alal:D Lani placea i im gi prosirija paralelkite.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.609
Поени од реакции
66.668

Ми се чини дека ДС добиле знак од власта (ДУИ) дека нема владата да го прифати предлогот и со ова им помагаат во тоа. Ете, под притисок од јавноста и коалиционите партнери се да не прифатат. И ДС поентира тука, како патриотска партија.

Ќе видиме, може грешам.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
479
Поени од реакции
1.725
Ахмети ни е фараон во државава, УЧК граѓани од прв ред со невидени бенифиции и живеење како бегови врз грбот на Македонците кои останаа избришани обезличени ограбени сиромашни поробени, во турско време барем се знаело на што си.
Кусо нека сме, нека не снема!
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.121
Поени од реакции
444
Теориите кои ги свртевте се сите или лево или десно крило другари.

Милошевич проба да ја спаси Југославија не успеа. Капитализмот влегол со смртта на Тито. Само прашање на време било кога комунистичките лидери на Југославија ќе станат коруптивни. За ситна пара отиде КПЈ, отиде југославија.

Киро Глигоров проба да игра на две столчиња со воведување повеќепартиски систем но изгледа лошо научил дека во повеќепартиски систем мафијата царува, но веќе беше касно и се случи 2001. После тоа ренде правеа браќата.

Моментално во МК царува Ахмети. Таков беше договорот од 2001. Грујо имаше една шанса кога доби 61 пратеник. Огромна грешка тогаш но такви беа брановите мораше да се весла заради светската сцена. Свати Грујо кај оди бродот но калето и ЕУ му ја створи шарената и оп троп.

Светската сцена се скрои со Украина. Инфлации , кризи за енергенси. Тоа ќе го покрене марксизмот. Луѓето се алчни и сакаат вили, куќи, плати, елитна храна, одмори... Се тоа оп троп годинава. Ќе доведе до преиспитување на вредностите и спознавање на самите нас поготово во северна америка и европа. Африка ја веќе имаат Кина и Русија. Јужна америка поставуваат левичари - марксисти. Ако успеат секаде ќе си створат јужна некоја унија која ќе соработува со Кина и Русија.

Американците се стуткани у ќош позади европа. Им паѓа валута. Нема бизниси. КРАЈ на Капитализмот.

Денес многу учени луѓе ја пееја македонската химна пред влада.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.194
Поени од реакции
1.118
Кина има минорно влијание на Балканот воопшто. Мора да се разглеа реалната ситуација, некој работи не се на нас да ги бираме. Окулу нас има само западни и нато земји.
Ако решат да ја спречат Кина да тргува тука, што може да напраиме ние во врска со тоа?
Кина има влијание на Балканот, мислам пред се‘ во и преку Србија, но и преку купувањето на грчките пристаништа. Патот на свилата оди и преку Балканов. Тоа што Кина е исфрлена од „република нашата земја„ е последица од „корекциите„ упатени од Мајк Помпео до човечето со опиноци из Муртино.

Кинезите се лукави и трпеливи, постепено градат и освојуваат, не се истрчуваат пред време, не се замараат со нечија глупава државна идеологија, и не се „чаталат„ во западен манир.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.193
Поени од реакции
24.090
...тоа ЕУ ќе се распадне, ние зинавме да влеземе, за тие пусти ЕУ фондови, затоа што челнициве не ги бива, не им се работа, сакаат пари седејќи со рацете во џеп,

....еееееее златна земја имаме, златно поднебие, па удри вложи во домашно производство, разви аграрот кочи увоз на тоа што ние си го имаме, рестартирај фабрики, врати експерти и занаетчии, направи план што кадри фалат и создади работна сила професионална од образовни институции стриктно наменски.

....еееее која вода и зеленило, планини и езера имаме, удри инфраструктура патишта до сите краишта, врати го селанецот дома, врати го селскиот туризам, искористи природни богаства изгради етно села, организирај здравство кои кадри треба и на кои локации, отвори насекаде амбуланти таму нека почне медицинскиот кадар со приправнички стаж,
...така се гради држава, иако мала има природни богатства, природни ресурси, сонце и умерено поднебие... ама со мајмуни на власт држава и општество не се прави, ни требало ЕУ, а гаќите не знаат да ги облечат, не сме можеле сами, ЕУ ќе не дотепа!
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.194
Поени од реакции
1.118
...тоа ЕУ ќе се распадне, ние зинавме да влеземе, за тие пусти ЕУ фондови, затоа што челнициве не ги бива, не им се работа, сакаат пари седејќи со рацете во џеп,

....еееееее златна земја имаме, златно поднебие, па удри вложи во домашно производство, разви аграрот кочи увоз на тоа што ние си го имаме, рестартирај фабрики, врати експерти и занаетчии, направи план што кадри фалат и создади работна сила професионална од образовни институции стриктно наменски.

....еееее која вода и зеленило, планини и езера имаме, удри инфраструктура патишта до сите краишта, врати го селанецот дома, врати го селскиот туризам, искористи природни богаства изгради етно села, организирај здравство кои кадри треба и на кои локации, отвори насекаде амбуланти таму нека почне медицинскиот кадар со приправнички стаж,
...така се гради држава, иако мала има природни богатства, природни ресурси, сонце и умерено поднебие... ама со мајмуни на власт држава и општество не се прави, ни требало ЕУ, а гаќите не знаат да ги облечат, не сме можеле сами, ЕУ ќе не дотепа!
Еееееее...е ми, наспроти сето ова кое го пишуваш, а на кое треба да мисли и да делува секој поединец кој има грам патриотизам во себе, ја имаме реалната состојба во која „севернава„ вукојебина е УВОЗНО ЗАВИСНА речиси за сите можни производи...

Држава градат државници, не опиноци и потрчковци, кои со отворени усти чекаат да им се каже што треба да кажат...еееее...

Од друга страна пак, Македонија речиси и да нема некое битно природно богатство, чија експлоатација би придонела за повисок животен стандард, освен какво-такво земјоделско земјиште, од кое би можеле да бидеме независни барен за прехрана...еееее...ама и храна увезуваме....

И после, Вучиќ бил диктатор! А бе ај...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom