Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
752
Поени од реакции
680
Освен ликови како овој од линкот, кој е медиумска поддршка на домашните политички структури кои непрекидно мантраат за влез во ЕУ и ОТАН, не гледам дека “обичниот„ народ е нешто напален за влез во тие две фашисоидни структури...

А за “разочарувањето„ од влезот од „севернава„ во ОТАН да не муабетиме ич...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.685
Поени од реакции
12.866
Еве Теута и да имала 12 милиони евра во Комецријална Банка тоа не значи дека Грујо не крадел, плус нејзе и се од мекици сунет и бајрам. Ехх северџанска стоко до кое дереџе ја донесе Македонија, само за да се одржуваш на власт.
има закон за испитување на Потекло на имотот, ама за 30.000евра, не за 12 Милки :cool:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.685
Поени од реакции
12.866
Јас би го частел тој што ги нокаутирал овие "медицински лица" затоа што кај нас токму овие медицинските сестри се најгласни да не се делат луѓето по национална основа,сега доктор Бурим кој според нив е коректен (иако им барал пичка и ги ебел сите 19 сестри на дежурна) нека им помогне да ја истераат правдата :icon_lol:
Само можам да кажам штета што не ги отепале
тој што ги газел и тепал сестрите на паркинг да не е близок роднина на Нусето на др. Бурим ??? не верувам дека ова е случајно.. а тоа што сакаат сестрите на дежурство сечен, сакаат, подолго издржува, од 24х до 04х... затоа ако треба да идеш на дежурен доктор
гледај пред 24х или после о4х....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
752
Поени од реакции
680
...би додал, пребрзо решено...

Во Црквата потои пракса на „чекање„, за да помине доволно време во кое ќе се увидат резултатите од одредени црковни одлуки.

Сомнежот ми е се‘ поголем, имајќи во предвид кој/кои стои и кој притиска(л) за оваа избрзана одлука...
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
983
Поени од реакции
1.476
А за возврат нели барале да признаеме дека сме јужни Срби? Малку ме чуди ова, што не условуваат како овие што не ни сакам да ги спомињам.
...би додал, пребрзо решено...

Во Црквата потои пракса на „чекање„, за да помине доволно време во кое ќе се увидат резултатите од одредени црковни одлуки.

Сомнежот ми е се‘ поголем, имајќи во предвид кој/кои стои и кој притиска(л) за оваа избрзана одлука...
Кој притискал?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
752
Поени од реакции
680
Кој притискал?
Притискаат фактори кои се надвор од Црквата.

На пример, Вартоломеј е самоименуван источен папа, од кого наводно се‘ зависи во православниот Свет, па оттаму доаѓа и неговата закачка со руската Црква, која себе си се гледа за наследник на Источното Римски Царстов (Трет Рим), така да цариградската патријаршија со тоа губи моќ, а во случајот и со македонската и со украинската Црква упаѓа во „туѓи штипки„.

Плус, познато е дека вселенските патријарси во 20-от век се поставувани на тие позиции од страна на британските тајни служби, некои од нив биле масони (Мелетија, Атинагора...) и би било грешка да очекувам дека такви ликови ќе решаваат црковни проблеми. Вартоломеј не е ништо „бољи„ од наведените ликови.

Плус, има и муабети дека американски дипломати се замешни во меѓуцрковните релации така да со тоа се појаува уште еден проблем, а тоа е политизација и профанизација на чисто црковно-духовните теми.

И конечно, „признавањето„ на МПЦ-ОА од страна на СПЦ доаѓа пребрзо, иако проблемот постои уште од 1967-мата па токми сега, кога меѓунардните односи се неповолни, „некој„ се сетил да решава црковни проблеми...

Доволно е детаљно читање на одлуката од вселенската патријаршија кон МПЦ и ќе увидиме дека се повторува истата приказна како онаа со украинската Црква.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.578
Поени од реакции
15.154
Ајде кажувајте кој од вас е вмешан :)

'Predator' Spyware Let Government Hackers Break Into Chrome and Android, Google Says

A shady private surveillance company sold access to nearly half a dozen powerful security flaws in Chrome and Android last year to government-affiliated hackers, Google revealed Monday.

Cytrox, a secretive firm based in North Macedonia, allegedly sold access to four zero-day security flaws in the Chrome browser as well as one in the Android operating system. Its clients were government-linked “threat actors”

 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.709
Поени од реакции
63.960

фак-оф вмро
од све што праи ДУИ во државава, вие за ова се фативте
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.100
Поени од реакции
18.420
Притискаат фактори кои се надвор од Црквата.

На пример, Вартоломеј е самоименуван источен папа, од кого наводно се‘ зависи во православниот Свет, па оттаму доаѓа и неговата закачка со руската Црква, која себе си се гледа за наследник на Источното Римски Царстов (Трет Рим), така да цариградската патријаршија со тоа губи моќ, а во случајот и со македонската и со украинската Црква упаѓа во „туѓи штипки„.

Плус, познато е дека вселенските патријарси во 20-от век се поставувани на тие позиции од страна на британските тајни служби, некои од нив биле масони (Мелетија, Атинагора...) и би било грешка да очекувам дека такви ликови ќе решаваат црковни проблеми. Вартоломеј не е ништо „бољи„ од наведените ликови.

Плус, има и муабети дека американски дипломати се замешни во меѓуцрковните релации така да со тоа се појаува уште еден проблем, а тоа е политизација и профанизација на чисто црковно-духовните теми.

И конечно, „признавањето„ на МПЦ-ОА од страна на СПЦ доаѓа пребрзо, иако проблемот постои уште од 1967-мата па токми сега, кога меѓунардните односи се неповолни, „некој„ се сетил да решава црковни проблеми...

Доволно е детаљно читање на одлуката од вселенската патријаршија кон МПЦ и ќе увидиме дека се повторува истата приказна како онаа со украинската Црква.
Od edna strana opisuvas kako Carigradskata patrijarhija e pod politicko vlijanie sto mozebi e taka ama pa od druga strana ocigledna e bliskosta na Ruskata politika so RPC. Taka da ne bi stavil pregolem fokus na toa. Na kraj za nas e bitno da go dobieme maksimumot sto mozeme, makar nekoj CIA-Mason vo SAD odlucil deka taka e dobro. Oti od RPC ne treba da ocekuvame nekoja korist za MPC.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
752
Поени од реакции
680
Ако сметаш дека од зли луѓе може да произлезе добро дело, тогаш ОК, немам намера да те разубедувам.

Руската политика е блиска до руската Црква, несомнено, а руската Црква, со нивниот денешен патријарх, не е наклонета кон МПЦ.

Ние ќе добиеме „признавање„ кое ќе биде ем фалично, ем на наша штета и наскоро очекувам тоа да биде и појасно и поочигледно...
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
983
Поени од реакции
1.476
Ако сметаш дека од зли луѓе може да произлезе добро дело, тогаш ОК, немам намера да те разубедувам.

Руската политика е блиска до руската Црква, несомнено, а руската Црква, со нивниот денешен патријарх, не е наклонета кон МПЦ.

Ние ќе добиеме „признавање„ кое ќе биде ем фалично, ем на наша штета и наскоро очекувам тоа да биде и појасно и поочигледно...
Не сум баш запознаен со оваа проблематика. Зошто признавање на автокефалност на црква, би било фалично, и каква штета би можела да произлезе? Не е дека излегоа Србите со листа условувања и уцени со работи што треба да се исполнат, за они да ја признаат Македонската црква, налик на тоа што прават Бугарите за ЕУ.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.100
Поени од реакции
18.420
Ако сметаш дека од зли луѓе може да произлезе добро дело, тогаш ОК, немам намера да те разубедувам.

Руската политика е блиска до руската Црква, несомнено, а руската Црква, со нивниот денешен патријарх, не е наклонета кон МПЦ.

Ние ќе добиеме „признавање„ кое ќе биде ем фалично, ем на наша штета и наскоро очекувам тоа да биде и појасно и поочигледно...
Site se cudime kako odednas brzo odea rabotite i ja se somnevam deka doprva ke ja vidime cenata no ete nekojpat ispagja prilika i za vakvi iznenaduvanja. Razbiram sto sakas da kazes ama vo slucajot e nebitno ako samo ja gledame nasata korist. I onaka RPC za sebe sema premnogu sila, najgolema a da, ama toa ne znaci deka po avtomatizam e primus inter pares vo pravoslavieto.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
752
Поени од реакции
680
Site se cudime kako odednas brzo odea rabotite i ja se somnevam deka doprva ke ja vidime cenata no ete nekojpat ispagja prilika i za vakvi iznenaduvanja. Razbiram sto sakas da kazes ama vo slucajot e nebitno ako samo ja gledame nasata korist. I onaka RPC za sebe sema premnogu sila, najgolema a da, ama toa ne znaci deka po avtomatizam e primus inter pares vo pravoslavieto.
Руската Црква би рекол дека со право се нарекува „Трет Рим„ оти таа можност и‘ е пренесена од Цариград, по неговиот пад под „турско„. Не значи дека е факор за целиот православен свет, но по бројноста и по распоредот на „силите на терен„, има големо влијание и дома и по Светов. Руските Светии од поново време и од нашево време се најпознати и највлијателни меѓу православните, што значи дека руската Црква се‘уште е способна да дава светители со кои се полни Рајот.

Брзината со која МПЦ-ОА е „признаена„ сама по себе раѓа сомнежи, ако само малку подетљано читнеме и видиме што се крие зад еуфемизмите кои Вартоломеј ги достави до МПЦ („Света Црква во Србија„, „Црквата во Охрид„ (???), некористење на името „Македонија„ и неговите изводи, потреба од добивање согласност од Грците за името од нашата Црква и сл...).

Конечно, цариградската партијаршија, водена од Грк, ништо суштински не се разликува од грчката Црква, а одлично знаеме каков е односот од грчката Црква и држава кон нас како народ и како држава.

Очекувам исти ујдурми и со МПЦ-ОА како и со „Православната Црква во Украина„...
Автоматски споено мислење:

Не сум баш запознаен со оваа проблематика. Зошто признавање на автокефалност на црква, би било фалично, и каква штета би можела да произлезе? Не е дека излегоа Србите со листа условувања и уцени со работи што треба да се исполнат, за они да ја признаат Македонската црква, налик на тоа што прават Бугарите за ЕУ.
Пак велам, во Црквата, проблемите не се решаваат брзопотезно, туку секогаш се разгледуваат од сите страни, согласно устојството од Црквата и нејзината правна подлога.

Така, имаме застој во „преговорите„ со СПЦ кој трае со децении (од 1967-ма па после и од 2002-рата) и оп, одеднаш Вартоломеј се буди и не‘ „признава„ со 300 услови, па истиот тој го префрла проблемот со добивањето документ/томос за автокефалност на СПЦ, СПЦ „преку ноќ„ покажува добра војла и не ни поставува никаков услов за „признавањето„, а РПЦ вели дка СПЦ е надлежна за македонскава земја...да не веруеш...

Историски гледано, сите проблеми во Црквата/Црквите се решавани соборно, не „билатерално„, и не со решенија наметнати од еден центар, со случајов тоа е цариградската патријаршија.

Штетата ќе биде наша штом почнат условувања за „признавањето„ на МПЦ-ОА за афтокефална од сите помесни православни Цркви. Ќе видиме многу скоро...очекувам нашата автокефалност да биде снижена а македонската Црква ставена „под контрола„, додека не порасне и стане достојна за автокефалност.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
17.685
Поени од реакции
12.866
Руската Црква би рекол дека со право се нарекува „Трет Рим„ оти таа можност и‘ е пренесена од Цариград, по неговиот пад под „турско„. Не значи дека е факор за целиот православен свет, но по бројноста и по распоредот на „силите на терен„, има големо влијание и дома и по Светов. Руските Светии од поново време и од нашево време се најпознати и највлијателни меѓу православните, што значи дека руската Црква се‘уште е способна да дава светители со кои се полни Рајот.

Брзината со која МПЦ-ОА е „признаена„ сама по себе раѓа сомнежи, ако само малку подетљано читнеме и видиме што се крие зад еуфемизмите кои Вартоломеј ги достави до МПЦ („Света Црква во Србија„, „Црквата во Охрид„ (???), некористење на името „Македонија„ и неговите изводи, потреба од добивање согласност од Грците за името од нашата Црква и сл...).

Конечно, цариградската партијаршија, водена од Грк, ништо суштински не се разликува од грчката Црква, а одлично знаеме каков е односот од грчката Црква и држава кон нас како народ и како држава.

Очекувам исти ујдурми и со МПЦ-ОА како и со „Православната Црква во Украина„...
Автоматски споено мислење:Пак велам, во Црквата, проблемите не се решаваат брзопотезно, туку секогаш се разгледуваат од сите страни, согласно устојството од Црквата и нејзината правна подлога.

Така, имаме застој во „преговорите„ со СПЦ кој трае со децении (од 1967-ма па после и од 2002-рата) и оп, одеднаш Вартоломеј се буди и не‘ „признава„ со 300 услови, па истиот тој го префрла проблемот со добивањето документ/томос за автокефалност на СПЦ, СПЦ „преку ноќ„ покажува добра војла и не ни поставува никаков услов за „признавањето„, а РПЦ вели дка СПЦ е надлежна за македонскава земја...да не веруеш...

Историски гледано, сите проблеми во Црквата/Црквите се решавани соборно, не „билатерално„, и не со решенија наметнати од еден центар, со случајов тоа е цариградската патријаршија.

Штетата ќе биде наша штом почнат условувања за „признавањето„ на МПЦ-ОА за афтокефална од сите помесни православни Цркви. Ќе видиме многу скоро...очекувам нашата автокефалност да биде снижена а македонската Црква ставена „под контрола„, додека не порасне и стане достојна за автокефалност.
во корелација со Преспански договорб, ако македонски народ постои само и само во Нортх оф Мацедониа, , логично е да има македонска црква, во северна Грција постојат САМО грчки црккви, а и на тие македонски што опстоеја за време Отоманска империја се
ПРЕбојадисани Фреските и други, грчки фрески нацртани и се грчки цркви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom