Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, ТМРО, ДПСМ, ДС, ПОДЕМ, НЛП, СДУ...)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села...)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.852
@punter друже подобро излези од форумот, кај другата тема го пцуеше народот тука и државата, на друга страна секој ден ја следиш политиката на државата која ја увредуваш :facepalm:
Eve sega, sto ne kaza porano ebago.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Не срце, јас сум од прогресивната струја што сака чисти улици, добри тротоари, убави населби и паркови(колку тешко...) Ама очигледно мнозинството народ(и од ТИЕ и од ТИЕ) не го сакаат тоа
И како мислиш да го добиеш сето тоа ако не ти е гајле за име и историја?
Како мислите дека развиените држави го добиле сето ова, со продавање на историјата?
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.488
Поени од реакции
4.717
Дали промената на името ви го зголеми квалитетот на вашиот мизерен северџански живот?
Дали тиранската платформа ви ги исчисти улиците, тротоарите, парковите?
Дали продавањето на историјата ви го крена стандардот, или ве вработи, или го опрај здравството, судството?
Мрш бе изроди, мизерии, ги донесовте на власт, ја избришаа македонската нација, заради вас сите сме коси црти, ја предадоа државата на груби да се курчи и османи да решава кои сме ние Македонците, ќутевте како мивки досега и сега доаѓате кога бродот ви тони и пак почнувате со истото од пред 4 5 години.
Нема таква политичка сила, ама за вас треба лустрација, одземање на сите граѓански политички, економски права, претворање на Криволак во камп за реедукација и сите сместување таму, работа од утро до мрак, и пригодна програма за доживотно реедуцирање.
За жал тоа нема да го видиме.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.144
Поени од реакции
35.164
На крајот од денот, да седнете со некој комуњар и да пробате да му објасните дека тоа што ја скратиле химната за да не се слушнат Илинденците не е убаво, дека нас тоа ни е официјална химна и дека мора да се свири така како што е, ќе ти рече, ај бе па ти за една строфа си, што има врска.

Едноставно нема разбирање со нив, затоа што немаат никакво чувство на припадност. Они во својот живот имаат сменето неколку националности, биле југословени, па срби, па грци, па северни македонци, сеа ќе бидат и бугари ако треба, нив мозокот така им функционира. Да не го сфаќаат тоа за озбилно, пошо некој така им рекол дека модерно е да не се замараш со националност.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Eve vi edna zanimacija, pa na koj mu e dosadno neka podistrazi malce.
Imeno koj likovi od forumot pred nekoja godina smetaa deka filmot Treto poluvreme ne trebalo da se emituva na nacionalnata televizija oti so toa sme gi narusuvale dobrososedskite odnosi i e namerna provokacija od urednicite na nasiot nacionalen televiziski servis vo takvi za nas kako republika klucni momenti :sneaky: .
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.587
Поени од реакции
26.099
Eve vi edna zanimacija, pa na koj mu e dosadno neka podistrazi malce.
Imeno koj likovi od forumot pred nekoja godina smetaa deka filmot Treto poluvreme ne trebalo da se emituva na nacionalnata televizija oti so toa sme gi narusuvale dobrososedskite odnosi i e namerna provokacija od urednicite na nasiot nacionalen televiziski servis vo takvi za nas kako republika klucni momenti :sneaky: .
Владе, заш бе не мачиш сега, ко веќе го имаш то во ќитапот. Пиши тука баго мајката. Да о видиме кодошилакот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Владе, заш бе не мачиш сега, ко веќе го имаш то во ќитапот. Пиши тука баго мајката. Да о видиме кодошилакот.
Ne e to fintata, pomacete se malce, ne e interesno se na gotovo. A i neka im se poti malce dupceto na nekoi :zloo:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Дали промената на името ви го зголеми квалитетот на вашиот мизерен северџански живот?
Дали тиранската платформа ви ги исчисти улиците, тротоарите, парковите?
Дали продавањето на историјата ви го крена стандардот, или ве вработи, или го опрај здравството, судството?
Мрш бе изроди, мизерии, ги донесовте на власт, ја избришаа македонската нација, заради вас сите сме коси црти, ја предадоа државата на груби да се курчи и османи да решава кои сме ние Македонците, ќутевте како мивки досега и сега доаѓате кога бродот ви тони и пак почнувате со истото од пред 4 5 години.
Нема таква политичка сила, ама за вас треба лустрација, одземање на сите граѓански политички, економски права, претворање на Криволак во камп за реедукација и сите сместување таму, работа од утро до мрак, и пригодна програма за доживотно реедуцирање.
За жал тоа нема да го видиме.
Пред се` кастрација, за да не се повторат вакви генетски грешки, бидејќи нивните татковци не ги издркале во чаша, како што своевремено напиша покојниот Горан Стефановски.

Прво кастрација, а потоа лустрација и се` останато.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.315
Поени од реакции
22.605
Дали промената на името ви го зголеми квалитетот на вашиот мизерен северџански живот?
Дали тиранската платформа ви ги исчисти улиците, тротоарите, парковите?
Дали продавањето на историјата ви го крена стандардот, или ве вработи, или го опрај здравството, судството?
Мрш бе изроди, мизерии, ги донесовте на власт, ја избришаа македонската нација, заради вас сите сме коси црти, ја предадоа државата на груби да се курчи и османи да решава кои сме ние Македонците, ќутевте како мивки досега и сега доаѓате кога бродот ви тони и пак почнувате со истото од пред 4 5 години.
Нема таква политичка сила, ама за вас треба лустрација, одземање на сите граѓански политички, економски права, претворање на Криволак во камп за реедукација и сите сместување таму, работа од утро до мрак, и пригодна програма за доживотно реедуцирање.
За жал тоа нема да го видиме.
ama cekaj tie so se lecat u francija? i studiraat bezplatno po evropskite univeriteti gi zaboravi a?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.269
Поени од реакции
27.706
Не срце, јас сум од прогресивната струја што сака чисти улици, добри тротоари, убави населби и паркови(колку тешко...) Ама очигледно мнозинството народ(и од ТИЕ и од ТИЕ) не го сакаат тоа
Pa vraboti se u komunalno.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.732
На крајот од денот, да седнете со некој комуњар и да пробате да му објасните дека тоа што ја скратиле химната за да не се слушнат Илинденците не е убаво, дека нас тоа ни е официјална химна и дека мора да се свири така како што е, ќе ти рече, ај бе па ти за една строфа си, што има врска.

Едноставно нема разбирање со нив, затоа што немаат никакво чувство на припадност. Они во својот живот имаат сменето неколку националности, биле југословени, па срби, па грци, па северни македонци, сеа ќе бидат и бугари ако треба, нив мозокот така им функционира. Да не го сфаќаат тоа за озбилно, пошо некој така им рекол дека модерно е да не се замараш со националност.
подобро да не се свиреа воопшто химни...
туку друго има, на Глас на Америка кажаа а нашите медиуми НЕ
Петков веројатно побарал сите разговори во комисиите да бидат од наша страна на Официјалниот јазик а Таче НЕ СЕ ИЗЈАСНИЛ ЈАСНО, чека Аљи што ќе му каже...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
Почнува да ми фали Зоки. Можеби не го биваше како премиер, ама барем забавен беше, секој втор ден нов скеч. Ова тачево мутаво досаден е, не му е ни до колена на Зоки, ама ај, има време, можеби ќе се среди.

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.821
Тачето не знае на која планета се наоѓа. Ниту има легитимитет во своја партија а камоли со коалициони партнери ко ДУИ. Тек сеа ќе биде невиден башибозук.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.345
Uste ne mozam da veruvam deka nekoj kako Tace stana premier. Ali ko ke razmislam podobro i za Zaev ne mozev da veruvam. Jebiga, se naviknuva covek. Genij e nema sto, uste nedojden proceni deka uckite vo kabinetot dobro rabotele. Tele.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
Придобивките од визионерскиот Договорот за добрососедство.

Петков: Не постои македонско малцинство и за тоа не може ни да се зборува
Бугарскиот премиер Кирил Петков одговарајќи на новинарско прашање дали бугарската влада разговарала со амбасадатата на САД во однос на македонското малцинство во Бугарија рече дека никогаш тој или владата немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н. македонско малцинство во земјата.

-Нема такво малцинство и за такво малцинство дури не може да се зборува, вели Петков.

Тој го потврди инсистирањето и условувањето на бугарската страна, бугарското малцинство во Македонија да влезе во Уставот на земјата, додавајќи дека никогаш не навел точен рок за решение на спорот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom