Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.529
Поени од реакции
28.944
Kako toa Tito za site pozitivni raboti se zema kako zasluzen a za site negativni toj nema vina? Dosta vekje so velicenje na Tito. Imal za nego srekjni okolnosti inace kulata dur bese ziv ke se raspadnese.
Тито секогаш ќе биде поларизирачки лик.

Кој рече дека нема вина? Кој рече дека бил совршен и идеален? Но дека допринел, допринел. И двата факти се точни.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.215
Поени од реакции
20.967
Катица Јанева се враќа во Идризово, била фатена дека не оди на работа кај нејзиниот син
Поранешнатaта Специјална обвинителка Катица Јанева веќе нема да може да го користи правото на т.н делумна слобода пренесува „Република“. Причините се дека таа била фатена дека не оди на работа во адвокатската канцеларија на нејзиниот син Лазар Јанев.

Службени лица од Управата за извршување на санкции по добиени информации извршиле увид во канцеларијата и затекнале дека таа е затворена односно нема никој. Јанева веднаш била вратена во затворот во Идризово.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.354
Поени од реакции
21.862
Тито секогаш ќе биде поларизирачки лик.

Кој рече дека нема вина? Кој рече дека бил совршен и идеален? Но дека допринел, допринел. И двата факти се точни.
Doprinel za sto? Mu se prepisuvaat zaslugi koi i bez nego ke bea dostignati. Gradel patista, go opismenil narodot i sto ne sve ke se cita cinis deka toa nemase i bez nego da se desi. Mnogu poblemi nasledivme od taa Jugoslavija. A toa e poradi losoto vreme posle osamostuvanjeto, ke recev radi komunjarite koi se proizvod tokmu na taa Jugoslavija. Ednostavno ne mozam kako Makedonec pozitivno da gledam kon Tito koga Makedonski borci, partizani, patrioti i nacionalisti (slobodno dodadete) bea noseni i ubivani na Goli Otok. Sekojpat su se cudel kako poddrzuvaci na DPMNE go velicat komunizmot, Jugoslavija i Tito. Nekompatibilni ama ete.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.073
Поени од реакции
4.667
Тие што денес го величаат Тито се чист пример дека нивните претходници биле тотално неписмени, нивните погледи индоктринација денес ја рефлектираат нивните деца или внуци.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.073
Поени од реакции
4.667
Ретко минам.
Ти?
Кога читам коментари од Македонци што гледаат позитивно на Југославија веднам глава од срам кон неговата величина.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.105
за зграда е потребна арматура, бетон, цигли, и проектант, што биле обезбедени од федерален буџет.Баш седни со тие што ги граделе тие објекти, да видиш што муабет ќе ти направат.
Општинската здрада во Делчево е правена со републички пари од Скопје?
5% е одделувано од федералниот буџет за СРМ.

Прашај си ги истакнатите комуњари кои се "угледни граѓани" и се ТИЕ да не биле, ништо немало да се направи.
Автоматски споено мислење:

Словенија била отсекогаш (т.е. од втора половина на 19 век кога кај нив започнала индустријализацијата па до 1944) поразвиена од Македонија. Нашата нулта година е 1944 зошто ние тогаш прв пат почнуваме да градиме фабрики. Предходно сме имале само работилници со најмногу 20 вработени кои започнуваат да се отвараат кога сме бановина. А претходно во турско сме имале само занаетчии. А словенците во 19 век имаат фабрики и рудници какви што ние ни денес немаме. Ние почнуваме да се развиваме во комунистичка, социјалистичка средина а се што било до тогаш вредно било национализирано и е спречен развојот на приватниот сектор, но словенците почнуваат да се развиваат во капиталистичка економија.
Која словенска капиталистичка економија бе?

Комунизам е секаде и е национализирано!

Словенците го обираат кајмакот ос СФРЈ бидејќи биле дрски и организирани. Додека нашите измеќари го бркале Драган Богдановски и доволно им било да ги частат ладно пиво и скара на државна сметка.

Најгнасното е што ден денес на тие измеќари се зборува дека се заслужни за нешто, а тие ниту биле партизани ниту пушка имале фатено. Тие што фатле пушка сите се изгинати на Срем и во граѓанската војна во Грција.

Да пратам цел шлепер домати за да ми дадат едно радио од словенија. И тој е работливиот и продуктивен а нашите као демек прости и мрзи?
Автоматски споено мислење:

Патиштата кои ги "градел" Тито можат да се видат кога се вози од Војводина до Гевгелија. Скршни од автопатот во Србија се очекува регионален пат кој едвај можат две застави 101 да се узминат. Вози нив Унгатија, Словачка, Чешка или било која од источниот блок, може комотно да се узминат 3 застави 101. Тоа се тие разлики во патишта и "3та велесила"
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2013
Мислења
645
Поени од реакции
525
Која словенска капиталистичка економија бе?
Австро-Унграрија што била? Кралството СХС што било? Кој градел фабрики во тоа време, државата?


Словенците го обираат кајмакот ос СФРЈ бидејќи биле дрски и организирани.
Значи биле пообразовани од нас.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.105
Австро-Унграрија што била? Кралството СХС што било? Кој градел фабрики во тоа време, државата?
Значи биле пообразовани од нас.
Фабриките се национализирани и во најмала рака тие што се национализирани технолошки се заостанати. Целиот ресурс кои му го даваат американците на ќоравиот загорац го земаат словенците. Сите напредни технолошки производствени линии од Германија. Врска нема муабетот дека тие сами си го напраиле то. Биле дрски и безобразни. Тоа е.

Јас разбирам во тоа време да ти е исперен мозокот.

Ама денес бе?!?!

Имаш можност да прошеташ и сам да видиш колку е саатот!

Да не согледаш кој мајндфак го праеле и уште да величиш нешто што не било плус и на твоја штета, е во најмала рака ретардирано!
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.766
Поени од реакции
8.377
Австро-Унграрија што била? Кралството СХС што било? Кој градел фабрики во тоа време, државата?
Знаеш што работеле Словенците во време на Австро-Унгарија? земјоделие. Распаѓањето на Австро-Унгарија ги погодило нив најмногу зошто повеќе не можеле да извезуваат на нивниот дотогашен пазар во Виена.

Две фабрики немале во Словенија пред 1947. Оди види ги годините на создавање на нивните најголеми компании.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.105
južnite sloveni imale daleku pogolema kupovna mokj, finansii vo ek na SHS otkolku vo vreme na Jugoslavija - čuden fakt, no vistinit.

od druga strana, nesposobnosta i glupavosta na ovoj narod, od istorijata do denes, e pričinata za substandardnite uslovi vo koi što živeeme i za maliot procent na razvitok vo sporedba so drugite južnoslovenečki državi vo period na Jugoslavija, no i posle nejzinoto raspagjanje.

može do utre da bistrime tuka kako slovencite gi zaebale site drugi narodi, kako hrvatite se krivi, kako srbite se vakvi ili takvi, no samo ovoj narod si e kriv.

povekje vozovi proagjale vo tursko vreme na ovaa teritorija otkolku što proagjaat sega.

sekoja industrija na tacna dadena ja uništivme.

posleden narod što se "osloboduva" od otomansko ropstvo, ili da parafraziram, posleden narod što go OSLOBODUVAAT komšiite državi e makedonskiot (zatoa i ne delat vo prva i vtora balkanska vojna).

500 godini ropstvo pokažuvaat samo deka toa bila odluka na narodot.

sme imale samo 6000 partizani vo 1944, a vo 1945 site magično stanuvaat partizani i brojkata se zgolemuva 11 pati.

najnepismen narod na ovie prostori (posle šiptarite) bil i se makedoncite, iako imavme skoro 80 godini da go smenime toa.

mentalitetot ist do denes, dovolno mu e na makedončeto da ima hrana i da može da se zaduži, ne mora ništo da inventira (nikakov proizvod ili inovacija nemame sozdadeno vo 80 godini seminezavisna i nezavisna država), čeka drug od nadvor da mu gi reši problemite koi što drugi državi gi imale pred milenium, opšta apatija i nezainteresiranost za idninata na sopstvenata država i narod, submisivnost sprema gazdite-rabotodavci i gazdite-političari, itn.

aj, eve kažete mi, slovencite, EU ili koj ni e kriv što ne možeme da primame pari na paypal i da učestvuvame vo najgolemata ekonomija vo svetot, internetot?

koj ni e kriv što na tolku plodna počva nie uvezuvame hrana od uzbekistan, kina, pa duri i od komšii?

kako toa u 30 i kusur godini nezavisnost, nemame eden produkt ili usluga so koja što može da se pofalime na svetska scena?

sfatete, mentalitetot i kognitivnite sposobnosti na ovoj narod se takvi da e prirodno drugite državi, kompanii da ne gledaat kako eftina rabotna sila i da ne eksplotiraat, zatoa što ništo drugo nemame da ponudime.

sakale priznajte, sakate nemojte voopšto, ama edno Kosovo so ogromna nevrabotenost, milion vnatrešni problemi funkcionira podobro i ovozmožuva kolku tolku podobar životen standard za sopstvenite gragjani od ovaa država, a da ne zboruvam za Srbija, Bugarija, Grcija ili pak Hrvatska i Slovenija koi se svetlosni godini pred nas.

ako ne veruvate, slobodno posetete go.
Иновација немаме ние, ама немаат ни словенците па и никој друг во Европа веќе последните 15 години.

Се работи за тоа како дозволува народот да биде возен на самар од магаре од корумпирани политичари и приватизирана држава во која нема правда и не важат закони за тие кои се на власт. Тоа е проблемот.

Ниеден политичар до сега нема сносено одговорност во вукојебинава и народот упорно едни исти ги гласа.

Јас не велам дека ако ги гласа некои други дека којзнае колку ќе се смени. Ама тоа да се сопнуваш цело време на истиот камен, сосема свесно е веќе ептен за греота.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
645
Поени од реакции
525
Знаеш што работеле Словенците во време на Австро-Унгарија? земјоделие. Распаѓањето на Австро-Унгарија ги погодило нив најмногу зошто повеќе не можеле да извезуваат на нивниот дотогашен пазар во Виена.

Две фабрики немале во Словенија пред 1947. Оди види ги годините на создавање на нивните најголеми компании.
Да, да со земјоделство. Баш сега се сетив дека Semenarna Ljubljana е создадена 1906. Значи земјоделска Словенија во 1906 произведувала расади на мушмули и вишни, а ние што сме произведувале во 1906?


Еве некакви си фирми (небитни) и годините на нивно основање:

- Štore Steel, 1851
- Cinkarna Celje, 1873
- Železarna Ravne, 1774
- Mariborska Livarna, 1924
- Unior (алати), 1919
- Steklarna Hrastnik, 1860
- Steklarna Rogaška, 1927,
- Salonit Anhovo (цементара), 1921
- Peko (кондури), 1903
- Ilirija (боја за кондури), 1908
- Radeče Papir, 1908
- Kolinska, 1908
- Perutnina Ptuj, 1908
- Radenska (минерална вода), 1864

Можам уште ако сакаш. Сега ти наброј 15 слични фабрики од Македонија од овој период.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom