Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Смешки...каде го пикнаа Таче како услуга за се што направи во последните години како премиер:
..сликите од Точката ги избришав многу ме нервозира со тој “мил“ благотелечи поглед.

Screenshot 2024-06-24 at 12-46-05 Individual Membership.png

Дали знаеш кој му плати членство?
(инаку членарината е од 1000 па до 15000 годишно)
Автоматски споено мислење:

Да, малце е чудно, затоа што никогаш не се десило да се навредува нација која не е на терен во било кој спорт.
...пишува за “племе“ не за “нација“!
Или тоа е исто кај ...?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.669
Поени од реакции
36.325
...дали е тоа првата лага на д-р А.Таравари како Министер за здравство?


...самиот кажал дека првата работа што ќе ја направи како Министер за здравство е разрешување на организациони (економски) директори на јавните здравствени установи, но како што слушаме и гледаме „првата работа“ негова, како Министер за здравство е посета на ЈЗУ Клиничка болница Штип, заедно со премиерот Х.Мицковски,

...ако денес 24.06.2024 година, д-р А.Таравари не даде предлог за измена на закон до Собранието за тие организациони директори кои имаат решение, годишни одмори доаѓаат, знаете кога ќе го решат тоа, после 4,5 месеци, а може ни тогаш, ако тоа му беше „прва работа“ и приоритет на д-р А.Таравари, некако испаѓа лажго во ветувањето, ајде да видиме утре е вторник што ќе превземе? вработување на договор на дело по список од ВЛЕН во здравството или ветените разрешувања на организациони директори во здравството?? :toe:


Taravari-i-Alen.jpg
(Министерот Арбен Тараври и директорот д-р Ален Георгиев, 2017 година)

...да не заборавиме дека д-р А.Таравари бил „шокиран“ од ЈЗУ Клиничка болница во Штип уште во 2017 година кога прв пат бил Министер за здравство, а направил „шипак“ околу тоа шокирање :D , сега како втор пат како Министер за здравство дали се уште е „шокиран“ кој знае, може заборавил, па сега пак отишол во Штип да се потсети :facepalm:

П.С.
...морам да спомнам дека министеров д-р А.Таравари очигледно никаде не бил по болниците, ако тврди дека бил шокиран од ЈЗУ Клиничка болница Штип, тој воопшто не бил во Општа болница Кичево, а изгледа ниту во сопствената локална Општа болница Гостивар, што се срамота за македонско здравство во какви услови работаат, демек се шокирал од Штип, а бе иди скриј се лажго еден!
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
А во 2019та велеше, да му се одземе мандатот ако ја употреби придавката
Прегледај го приврзокот 421393

И сега, му верува некој дека ќе нема договор под бугарски диктат :icon_lol:
можеби/сигурно мајка му, сепак по службена должност мора, сите останати со 3гр. мозок многу порано престанаа да му веруват.
Овие што ги гледаш овде по форумов што праат инает не им замерувај и тие имаат деца...
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.841
Мицковски е дволичен и не го сакам искрено. Чекам да си оди. Ќе гласам за Левица додека се асални и се гласни против Албанците и надворешната македонска политика.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.669
Поени од реакции
36.325
photo_2024-06-23_23-05-34-960x703.jpg


...новата македоска Влада (со коалиција ВРЕДИ и ЗНАМ)


21dbafa9-e15d-444a-80d1-4ced5f4653bb.jpg


...„ЗА“ 69 пратеници, „ПРОТИВ“ 22 пратеници од СДСМ и Левица, добро ако се против, зошто би биле против, за да бидат тие на власт,а не тие од ВМРО ДПМНЕ, ли?

...па тие сега што се на Власт, сами не се наместиле, народот ги изгласа, а нив им пресуди за неработењето на СДСМ и сомнителната Левица, а штом имаш нешто против, мора да се изјасниш „зошто“ кога сеуште не почнале со работа, па да знаеш зошто си конструктивно „против“, а не поради личен интерес зошто не си ти на власт,

...со еден збор и СДСМ и Левица покажаа непочитување, незрелост и продолжување по неправилен пат што нема да ги собере симпатиите на народот, ќе беше СЕГА најкоректно, веќе ако не се сложуваш можеби со програмата на новите што се на Власт да гласаш „воздржан“!

...така да, на жалост СДСМ нема капациете за самостално мислење, сеуште еден мозок наредува како да се реагира, а Левица пак не само што нема капацитет, туку не е ни политичка партија како би требало да биде, освен вака да ги пали младите со разно несоодветно Че Гевара однесување „џамче свиткавте“' и црно тшрт облекување и некои финти таму во зборови, така не се бидува сериозна политичка партија на македонскиот народ!
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.841
Сфе сериозни фаци освен Албанците кои им е забавно . Оти ?
Македонците се заебани .


ПортокаЉ кравата
1719246475825.png
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.207
Поени од реакции
81.312
WOW, болниците у Источна фуриозно ќе почнеле да се градат...
(со акцент на фуриозно)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Даку е Албанец роден во Косово и нетрпеливоста и омразата со Србија се добро познати и документирани. Логиката да се навредуваат Македонците, не e очигледнa и е нејасна“, пишува, меѓу другото, Гардијан
Не. Србите се виновни, како и Црногорците од клубот. Еве што пишува татко му:

1719253242527.png
Не го дружат неговите Татари, тие се нашле паметни да се дружат со него. Како историски да не им е познато дека тие кога се малцинство се мазни и празни, а кога ќе се најдат во нивната глутница, тогаш влегуваат во примордијалниот племенски ултра шќип мод, во кој ги навредуваат, малтретираат и убиваат оние со кои се дружеле, кои им помогнале и кои им пружиле засолниште.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.956
Поени од реакции
3.522
https://mkd.mk/ministerot-nikoloski-saka-da-go-vrati-gradskiot-voz-vo-skopje-i-da-izgradi-pruzhen-prsten/

Тоа возот како идеја е океј. Ама најинтересно е на крај што кажува за Бехтел и Енка. За тоа кажа дека би било недомаќински да се раскинел тој договор. Претходно, сите легнаа на тоа дека името е завршена работа. Прогресивци part 2, така личи. :icon_lol: :confused:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.087
Поени од реакции
4.694
WOW, болниците у Источна фуриозно ќе почнеле да се градат...
(со акцент на фуриозно)
Од каде ништо нема да биде туку и се гради се во Штип, 100 пати имам слушано од Велешани, Велес град кој бил поголем од Штип за културата да не правиме муабет, сега се пата пата и пак Штип се гради, за Кавадарци исто, сега гледам и тројца Велешани се министри ако нив им се допаѓа нивните деца да одат на факултет во Штип/Скопје или на работа Кавадарци/Штип/Скопје нека се селат велешани, интересно е и на пописот Велес е минус 6000 жители додека Штип е мунус 2000, толку е очигледно, зборувај ми за рамномерен развој.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.468
Поени од реакции
6.979

Kajgana Shop

На врв Bottom