Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.175
Поени од реакции
8.482
А кога ќе донесат милион сомнителни уредби од типот - мажи што мислат дека се жени да можат у женско ве-це да влегуваат и сл.?

Овие подршки на вакви средби се увод во тоа. А пошто Мицко искрши нозе да покаже дека е комплементарен со американската политика... знаеме што следи.
абе све тоа држи, ама глупо е бе да се фаќаш за некоја си средба со некој педер пред еден куп поголеми проблеми, ете пред некое време некој се фати за торбата на Гоца, немал што да пише па ај сега за торбата ќе пишеме, јас не сум против критика ама не е работава само ај ќе штракаме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.288
Поени од реакции
81.474
абе све тоа држи, ама глупо е бе да се фаќаш за некоја си средба со некој педер пред еден куп поголеми проблеми, ете пред некое време некој се фати за торбата на Гоца, немал што да пише па ај сега за торбата ќе пишеме, јас не сум против критика ама не е работава само ај ќе штракаме.
Точно. Се сложувам дека јавноста сега се фаќа за скроз небитни ствари, а ќутеа ко пички кога Мицковски за само два месеца смени став за 180 околу оноа што го викаа попис. Значи, се сложувам и цело време тврдам дека сеуште е рано за критики, но, за жал Мицкоски не остава простор за надеж.

Сепак, останувам на тоа да почекаме уште малку, да видиме конкретни работи (закони, уредби и сл.) па после да критикуваме.
Автоматски споено мислење:


еве зашто коленичење - да му дозволат да остане на власт без ДУИ
греота :(


Инаку, запазете колку пати Агелер истакнува дека ВМРО избрало да коалицира со партии на малцински групи. Избрало бе...

Демек Мицкоски сам одлучил да коалицира со албански партии, не е дека западниве намесници инсистираат на тоа.

Оваа се понаша ко ние да не живеевме овде до сега.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.764
Поени од реакции
36.456
Интересно но ТОЧНО!
Овие од ДПсНе уште неседнати на вљаст а веќе 3-4 пати се покажаа дека нема да бидат ништо полоши од сдссето.
Ти давај им шанса колку сакаш кај мене сите шанси ги искористија
Пред:
plati-funkcioneri-1.jpg

Потоа:
01000000-0aff-0242-bc54-08db46f4a03d_w1023_n_r0_st_s.jpg

...да се прашував јас, прва работа што ќе направев ќе го намалев (вратам) безобразното покачување од 78% на сите функционери како пример дека навистина сакаме да ги исправиме сите неправилности во државата или барем да се ублажат дисбалансот на платите во Македонија.

...второ, веднаш помош за сите земјоделци на кои им остануваат посевите да скапат, дали се без вода, без пласман.

...за овие две работи не треба ништо посебно, да се насочат само реките кои се полни со вода кон посевите, да се направи план во администрација за исти работни места со исти плати, а додаток може поради сложеност или преработеност и намалување на тие 78% покачување на функционерите, најбезобразен потег на претходната влада што на оваа нова влада некако не прави промени во 78% покачувањето, како за другите работи што се најавија дека ќе ги „исправат“! :toe:
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
504
Поени од реакции
938
Paraziti komunjarski prijateli sto se vrabotija vo toa opsttina i site parazitcki mesta os koga vioa nekoj denar i ne te poznavaa.... sega ti zvonat ke dojdeme na gosti da prospieme da prosetame.....
Dojdete dobrodojdeni ste ke ve stavam kaj
malata soba sto granicam so 24 Somalijci dusek od 7 evra za plaza vlaga kako 12 tarantuli da lazat .. a za pernica pampers pelena sto stavam na maliot. .
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
951
Ај едно прашање до сите вас "врвни" познавачи на политичката состојба и големи македонски патриоти....Кога ке има покачување на плати, ете тоа ми е најбитно!?
Баш ме брига за име и за устав....сакам стандардот да ни биде нормален, да живееме ко луѓе, а не да одиме кај циганине на одмор и да спиеме во прдеж апартмани со цела гајба домати и пиперки донесени од дома.:mad:
Не сум јас од тие, но се нервирам кога ги гледам комшиите и пријателите.
Ако не покачат плати, незадоволството повторно ке биде по улици со штрајкови.
За да зголемат плата, треба да имаме поголема продуктивност... незнам како работат во државна администрација за плата од 25-30000 илјади, а приватни фирми даваат 35-40000 со обезбеден превоз и храна...
Двајца вработени се 1500 евра месечно примања, што не се малку пари, и мислам дека политика не ги интересира...
Околу името, мислам дека нема потреба да се дискутира...2020 победи Заев на изборите, формираше влада, а името многу порано се промени...
Незнам кој очекува од ВМРО дека ќе го врати уставното име , ниту имаат изјавено некогаш...за францускиот предлог, имаат изјавено дека ќе пробаат да не биде услов...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.195
Поени од реакции
21.896
koga ste glupi i ne glasate za levica pushete kur sea glupi vmrovci, da ve ebe vlade_levica
Veke ako me nudis, vidi tamu kaj to turceto vase,
Darija ili kako se vikase. Baaaagji eblesto mi deluva, a i posto e levicarce, garant i ne e mnogu bistra, sto bi rekle naivno ko francuska sobarka.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.844
За да зголемат плата, треба да имаме поголема продуктивност... незнам како работат во државна администрација за плата од 25-30000 илјади, а приватни фирми даваат 35-40000 со обезбеден превоз и храна...
Една солуција е со зголемување на конкуренцијата меѓу фирмите или кратко што повеќе фабрики во Македонија ,зголемена тензија за подобри услови во приватниот сектор .(подоцна беше во ерата на Груевски)
Или пак како на почетокот на ерата на Груевски со субвенции до газдите на фирмите да вработуваат лица со помош од државата . Плата ти е 22,000, државата дава од човек по 5,000 денари месечно .
Тоа се економски и социјални политики .
Сепак ние моментално се соочуваме со основното јадро каде имаме суштински проблеми како што е политичката стабилност во Македонија .
Промена на името, бугарскиот договор каде што имаме директен импакт во македонските интереси и со Охридскиот договор каде имаме проблем со малцинствата како Албанците во Македонија .
прво ова , ќе има проблеми со блокади од страна на Грција и Бугарија што е природна работа како природно противење и рушење на нивни интереси,веќе на големо почна јадење гомна од страна на Грција за некористење на Северна .
Да оставиме период од 20 дена каде што е НАТО самиот од 9-12 јули во Вашингтон каде ќе видиме каков е ставот и како ќе почне надворешна политика Мицковски кон Грција и Бугарија .
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.195
Поени од реакции
21.896
Stvarno ne mi e jasno zosto tolku frlanje so drva i kamenja po VMRO , posebno od sarenokurtonkovci i nivnite simpatizeri. Pa neli vie na vremeto baravte VMRO da se reformira, da se zacisti od tamu ruski i neznam kakvi kadri i vlijanija, da stani povekje proevropska partija itn itn.
Ete reformirana e, so ne vi e po kef sega ?
P.s interesno e da si pobarate koj od vas pred da smeni profil ja zastapuval taa teza, VMRO da se reformira uste vo dalecnata 2015, 2016, 2017.
Koj prv od vas ke pokazi madinja posto site toa togas go baravte. Duri i vojvodata :cautious:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.288
Поени од реакции
81.474
Stvarno ne mi e jasno zosto tolku frlanje so drva i kamenja po VMRO , posebno od sarenokurtonkovci i nivnite simpatizeri. Pa neli vie na vremeto baravte VMRO da se reformira, da se zacisti od tamu ruski i neznam kakvi kadri i vlijanija, da stani povekje proevropska partija itn itn.
Ete reformirana e, so ne vi e po kef sega ?
P.s interesno e da si pobarate koj od vas pred da smeni profil ja zastapuval taa teza, VMRO da se reformira uste vo dalecnata 2015, 2016, 2017.
Koj prv od vas ke pokazi madinja posto site toa togas go baravte. Duri i vojvodata :cautious:
Jа барав Грујо да престане да пуши албански курови, ама нели "мораше така". Сега Мицкоски ама баш по ништо не е различен, изгледа.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
951
Една солуција е со зголемување на конкуренцијата меѓу фирмите или кратко што повеќе фабрики во Македонија ,зголемена тензија за подобри услови во приватниот сектор .(подоцна беше во ерата на Груевски)
Или пак како на почетокот на ерата на Груевски со субвенции до газдите на фирмите да вработуваат лица со помош од државата . Плата ти е 22,000, државата дава од човек по 5,000 денари месечно .
Тоа се економски и социјални политики .
Сепак ние моментално се соочуваме со основното јадро каде имаме суштински проблеми како што е политичката стабилност во Македонија .
Промена на името, бугарскиот договор каде што имаме директен импакт во македонските интереси и со Охридскиот договор каде имаме проблем со малцинствата како Албанците во Македонија .
прво ова , ќе има проблеми со блокади од страна на Грција и Бугарија што е природна работа како природно противење и рушење на нивни интереси,веќе на големо почна јадење гомна од страна на Грција за некористење на Северна .
Да оставиме период од 20 дена каде што е НАТО самиот од 9-12 јули во Вашингтон каде ќе видиме каков е ставот и како ќе почне надворешна политика Мицковски кон Грција и Бугарија .
Незнам дали имаме работници за нови фабрики.. Бијонсе напиша за земјоделство, таму ако се инвестира од државата, не субвенции, туку вода, пат , земјоделски машини...
втор столб за добра економија, учени луѓе, факултет што имаат завршено... образованието е катастрофа...
Трет столб, здравството...на некој му одговара хаосот...како планираат да го средат, незнае никој...
Надворешна политика, ќе продолжат со истата политика, сите се против Македонија, а сите услови сме ги исполниле за влез во ЕУ...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.195
Поени од реакции
21.896
Jа барав Грујо да престане да пуши албански курови, ама нели "мораше така". Сега Мицкоски ама баш по ништо не е различен, изгледа.
Ako se prasuvam jas megju togasnoto i segasnoto VMRO ima goooolema razlika, ili so bi rekle poprilicno reformirano e.
Bilo kako bilo, kolku sto se sekjavam baratelite da se reformira VMRO togas povekje mislea da bidi nalik na SDSM, napredna, proevropska partija, da go zakopa minatoto, nacionalnoto, da ne se kara so sosedite za istorijata, imeto i takvi nebitni raboti koi go blokiraat progresot na republikata kon nasiot proevropski pat i idnina.
Ete ne se kara so nikoj. So e problemot sega ne mi e jasno. So ne im e po kef posebno koga bas specificno toa i go baraja togas. So se popismanija vo megjuvreme severdjanite?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.095
Поени од реакции
4.708
Точно. Се сложувам дека јавноста сега се фаќа за скроз небитни ствари, а ќутеа ко пички кога Мицковски за само два месеца смени став за 180 околу оноа што го викаа попис. Значи, се сложувам и цело време тврдам дека сеуште е рано за критики, но, за жал Мицкоски не остава простор за надеж.

Сепак, останувам на тоа да почекаме уште малку, да видиме конкретни работи (закони, уредби и сл.) па после да критикуваме.
Автоматски споено мислење:


еве зашто коленичење - да му дозволат да остане на власт без ДУИ
греота :(


Инаку, запазете колку пати Агелер истакнува дека ВМРО избрало да коалицира со партии на малцински групи. Избрало бе...

Демек Мицкоски сам одлучил да коалицира со албански партии, не е дека западниве намесници инсистираат на тоа.

Оваа се понаша ко ние да не живеевме овде до сега.
За жал ние немаме новинари кои би ја соочиле со булшитот.
Автоматски споено мислење:

Точно. Се сложувам дека јавноста сега се фаќа за скроз небитни ствари, а ќутеа ко пички кога Мицковски за само два месеца смени став за 180 околу оноа што го викаа попис. Значи, се сложувам и цело време тврдам дека сеуште е рано за критики, но, за жал Мицкоски не остава простор за надеж.

Сепак, останувам на тоа да почекаме уште малку, да видиме конкретни работи (закони, уредби и сл.) па после да критикуваме.
Автоматски споено мислење:


еве зашто коленичење - да му дозволат да остане на власт без ДУИ
греота :(


Инаку, запазете колку пати Агелер истакнува дека ВМРО избрало да коалицира со партии на малцински групи. Избрало бе...

Демек Мицкоски сам одлучил да коалицира со албански партии, не е дека западниве намесници инсистираат на тоа.

Оваа се понаша ко ние да не живеевме овде до сега.
Голем проблем е што нас не нарекуваат заедница, ние и според рамковниот и денешниот устав не сме дел од народ што е формула за малцинска заедница, додека националниот идентитет и според преспанскиот договор е македонски.

Време е албанците да разберат дека државата не е нивна, кога се правела и гинело за неа не биле ни комити ни партизани, а филмот за учк само што им пукна во рака.
На ова европско првенство покажаа која е нивна матична држава и ние треба да ги подржиме.
Нивната лојалност секогаш била кон Албанија, комуникеата на учк 2001 беа јасни, какви борци за права се беше за територии.
Албанците денес се товар за нашата нација, народ и држава.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.288
Поени од реакции
81.474
За жал ние немаме новинари кои би ја соочиле со булшитот.
.

Време е албанците да разберат дека државата не е нивна, кога се правела и гинело за неа не биле ни комити ни партизани, а филмот за учк само што им пукна во рака.
На ова европско првенство покажаа која е нивна матична држава и ние треба да ги подржиме.
Нивната лојалност секогаш била кон Албанија, комуникеата на учк 2001 беа јасни, какви борци за права се беше за територии.
Албанците денес се товар за нашата нација, народ и држава.
Све то лепо, али све дур Америка е главна, нема ништо од тоа. Америка ја спроведува идејата за Голема Албанија. Докажано повеќе пати.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.844
Голем проблем е што нас не нарекуваат заедница
Моментално нас не сметаат како народ без свој стопан и уште недефиниран .
Според Грците, сме Словени од 7 век
Според Бугарите сме Бугари до 1945 година .
Според Србите, сме Македонци од 1945 :icon_mrgr:

Тоа е тој временски период .
Пропагандава си тера на Бугарија,Србија и Грција .

Од 2001 година активно и воено почна и Албанија преку алатката на Косово , УЧК , политички и воено .

Албанија официјално од 2001 година е 4тиот активен учесник за борба и поделба на оваа територија наречена Република Македонија или постаро Вардарска Македонија .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom