Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.066
Поени од реакции
14.170
dodeka drzavata ja vodat kopita kako onaj od murtino
Nesomneno crpkava mora da se smeni. Ama so BC? Znaci ne mi e do licnosta kolku do toa, sto spas se bara vo likovi koi so dolga "rabota" pokazaa, deka tokmu ne se za takvo mesto.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
495
Поени од реакции
1.533
Оф леле, па вие мазохисти сте биле, сакате газење очигледно, рипнаа курињата на таткото на криминалната приватизација и човекот кој прв и еба матер на државава, другото е историја. Ах бе, македонче ( никогаш не го употребувам овој израз, ама стварно сте македончиња).
Зарем само ние имаме вакви? Си видел во Србија што има? Знаеш дека премиерот на бугарија бил пожарникар пред да дојде на власт? Знаеш дека спија со пиштол до него? Знаеш дека проститутка го сликаше како спија со пиштол и кеш од евра до него. Знаеш дека ја најдоа мртва во Грција. Знаеш дека олигарси преградувале јавни плажи во бугарија и ги правеле нивни-приватни со обезбедување и полиција покриено од негова страна?

Не сте виделе бетер.
Ама битно одма да се удри по државноста и сопствено девалвирање "ах бре македончиња".

Ако ние сме македончиња. Тогаш тие се грчиња, србчиња, бугарчиња, албанчиња.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.791
Поени од реакции
7.369
Колку и да не ви се допаѓа Бранко (и мене не ми се допаѓа), колку и криминали да направил (а направил многу), како политичар беше добар. За разлика од него, Ѓорѓиевски, Заев, па и Груевски се нула како политичари.
 

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.992
Поени од реакции
11.173
Зарем само ние имаме вакви? Си видел во Србија што има? Знаеш дека премиерот на бугарија бил пожарникар пред да дојде на власт? Знаеш дека спија со пиштол до него? Знаеш дека проститутка го сликаше како спија со пиштол и кеш од евра до него. Знаеш дека ја најдоа мртва во Грција. Знаеш дека олигарси преградувале јавни плажи во бугарија и ги правеле нивни-приватни со обезбедување и полиција покриено од негова страна?

Не сте виделе бетер.
Ама битно одма да се удри по државноста, и сопсвено девалвирање "ах бре македончиња".

Ако ние сме македончиња. Тогаш тие се грчиња, србчиња, бугарчиња, албанчиња.
Во времето на Бранко, мал бев тогаш, татко ми и мајка ми во ист ден останаа без работа. Со години татко ми таксираше и не можеше да се средиме, а дома памтам дека маргарин и посебна сум јадел долго време. Кур ме боли за Бугарија, пожарникари или што и да е.

Бранко ја срози државата, утепа средна класа и шанси за нејзино постоење, после тоа народот духовно осиромаши и стана јаден и беден, и се ова што ни се дешава е одлика и последица на духовно утепан и сиромашен народ.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.066
Поени од реакции
14.170
Колку и да не ви се допаѓа Бранко (и мене не ми се допаѓа), колку и криминали да направил (а направил многу), како политичар беше добар. За разлика од него, Ѓорѓиевски, Заев, па и Груевски се нула како политичари.
So koi politicki uspesi moze da se pofali Branko? Seriozno prasuvam mozebi su propustil nesto. Ako mislis na toa kako da se odrzi na vlast: toa ne go pravi dobar politicar tuka sme vekje na definicija sto e dobar politicar.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
495
Поени од реакции
1.533
Во времето на Бранко, мал бев тогаш, татко ми и мајка ми во ист ден останаа без работа. Со години татко ми таксираше и не можеше да се средиме, а дома памтам дека маргарин и посебна сум јадел долго време. Кур ме боли за Бугарија, пожарникари или што и да е.

Бранко ја срози државата, утепа средна класа и шанси за нејзино постоење, после тоа народот духовно осиромаши и стана јаден и беден, и се ова што ни се дешава е одлика и последица на духовно утепан и сиромашен народ.
Мојот оригинален пост не правеше глорификација - правеше шега. Овие озбилно го сватија.
Сите имаме фамилија која остана без работа и моите беа невработени во 90ти и незнам ни како сме живееле. Со пишување во локална продавница веројатно.

Мене кур ме боли за вулварија бетер од тебе. Ама пред да тргниш да девалвираш цела нација заради еден лик, помисли што тоа има во опкружувањето.
Јас немам проблем со тоа ние да сме македончиња, се додека тие се бугарчиња, србчиња и албанчиња.
Ама ако тие се бугари, Срби и Албанци. Тогаш и јас сум Македонец.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.311
Поени од реакции
3.532
Nesomneno crpkava mora da se smeni. Ama so BC? Znaci ne mi e do licnosta kolku do toa, sto spas se bara vo likovi koi so dolga "rabota" pokazaa, deka tokmu ne se za takvo mesto.
Ne mora so BC, moze i so nekoe magare od nekoe zapusteno selo, za mene sve e prifatlivo samo koptitono da ne go gleadm
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.912
Поени од реакции
60.001
Нека направи Бране партија бе, слободно нека украде дел од гласачите на Зокиевото СДС, па потоа нека се распаднат и двете партии пичка им мајчина нивна. Такви партии на чело со такви личности одамна требаше да се истребат од земјава, а не да бидат на власт, вака нека има борба меѓу градските и сељачките крила, театар за народ барем ќе има...

Ајде Бране прави партија и изедете се со Зоки како кучиња, крв ви ебам ваша...
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
495
Поени од реакции
1.533
Лично и јас навивам за ваков тип на реално шоу.
Ако ништо друго ќе биди забавно за гледање. Не верувам дека БЦ со една таква нова партија би можел да се докопа до власт, демек оу вау сите ќе го гласаат, јасно е како го доживуваме. Ама би го поткопал Зајко и се слуша дека би правел коалиција и со Мицко.
Мицко сам по себе нема да го турни Зајко. Грујо го остави вмаро комплетно уништено. Така да ако се надевате дека Мицко сам ќе го турни Зајко, нема да биди.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.066
Поени од реакции
14.170
Uste ne mi e jasna motivacijata na Branko za vakov poteg. Ok, ne e prestar ama decenija ne e povekje aktiven vo politikata. Povekje mi izgleda deka ova se zelbi na opozicijata za da skine od glasacite na SDS. Ke vidime.
 
Член од
1 март 2021
Мислења
169
Поени од реакции
318
Се додека не се пратат во кампови за рехабилитација или протераат северџаните од земјава нема напредок, тие се толку глупи заразни суштества што ако северџан помине покрај тебе на десет метра автоматски ти префрла глупоќа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
495
Поени од реакции
1.533
Uste ne mi e jasna motivacijata na Branko za vakov poteg. Ok, ne e prestar ama decenija ne e povekje aktiven vo politikata. Povekje mi izgleda deka ova se zelbi na opozicijata za da skine od glasacite na SDS. Ke vidime.
не ти е јасно?
Сдсм е поделено на екстремна 90ти елита и нов селјо подмладок. Елитата тешко ги вари новиве. Уште пред да го стават Зајко, кога падна Грујо, Оливера сдсмовскион политиколог од Телма рече дека не и се верувало дека, цитирам - еден струмички селјак ќе биде на чело на (светото) сдсм.

Старава елита, БЦ, Радмила, Макпетрол, Берта од Незадолжително, Телма тв - тешко се варат со селјото од сам старт. Им го турка елитистичкиот чин.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.912
Поени од реакции
60.001
Uste ne mi e jasna motivacijata na Branko za vakov poteg
Почнаа да му ги чепкаат неговите луѓе внатре (а.к.а. градското крило), башка сеуште беше член и има(ше) авторитет во партијата. Додај ги тука и глупите надворешни политики на Зоки кои одат на штета на државата и посебно на неговата матична партија...
 
Последно уредено:

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
917
Поени од реакции
1.284
Бранко беше добар политичар. Можеби најдобар.
Не би рекол. Ама секој има право на свое мислење и легитимно е да не се согласуваме за некои работи.


Лоши времиња дојдоа... Кога беше Грујо, гласачите на СДС веруваа во сопствената партија. Сега веќе не или многу мал број остана. Во моментов нема ниту една актуелна личност од СДС која би можела да го замени ЗЗ и се вадат политичари од нафталин.
Лошите времиња никогаш не поминале. Од самото осамостојување па се до денес се тера иста песна, само главните ликови се разликуваат.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.402
Поени од реакции
9.466
Штом сме дошле до ниво да рехабилитираме политичари од рангот на Бране, испукани пушки, турете пепел. Па уште се креира некаков култ на личноста околу Бранета од страна на хард кор комуњарата. Какви ли се не патетики ќе прочита чоек. Овие се софистицирана верзија на сендвичите на Грујо.

И не дека Заев и неговите политики нешто посебно им сметаат, не е до тоа, туку повеќе е заради фактот оти Зоки е сељак, а црвените авангардни буржуи не сакаат да бидат идентификувани со таков лик, повеќе ги дразни и влажни помислата на Бране со виски во рака, директниот потомок од славните комуњарски времиња. Зоки требаше да биде преодот назад кон тие времиња. Зоки од Муртино е нивно дело кое што им излезе од контрола до тој степен да сега Бране да мора да си го расипува раатот и да излегува од пензија за да им ги чисти гомнариите, а овие кутрите го доживуваат како нивни спасител.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom