Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

 • Билјана Ванковска (Левица)

 • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

 • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

 • Вело Марковски (независен кандидат)

 • Бујар Османи (ДУИ)

 • Стево Пендаровски (СДСМ)

 • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

 • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

 • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

 • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

 • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

 • Томе Николоски (???)

 • Господин Поповски (независен кандидат)

 • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

 • Зорица Цветковска (???)


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.343
Поени од реакции
34.084
Прегледај го приврзокот 406588


30 евра за патен лист, за да може да се вратат тука и да ги репнат уште 2400 за нов пасош. Уриме северни каурчиња.
Во подалечни земји ќе не кошта и преку 2к од човек за да смениме документи, немаш секаде амбасади/конзулати, па треба да се закренам со авион/хотели/транспорт таму. Налет пасошот, ни интернационалната не ми важи повеќе, и наредна недела треба да одам да полагам за локална возачка. Кај многу ни се најде државата дури бевме таму, еве ни помага и надвор :mad:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.127
Поени од реакции
44.685
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.270
Поени од реакции
3.817
Да но знаеш тоа како ќе изгледа? тоа сценарио ако се повтори дури тогаш не очекува воена состојба и нешто слично на мајдан.
Ауууууу немој те молам немој воена состојба, аууууу што се исплашив, лелеееее ами сега што правиме, ќе има војна, многу ми е страв.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.530
Поени од реакции
20.647
Levica na aparati, site ispotreseni, navredeni, obespraveni.
More ebete se vgaz i vie i vaseto nema pravda nema mir, ebave kurtonite glupi. So se toj nekapeniot vi lider.
Placite sega ebave lesperite nepismeni.
 
Член од
5 февруари 2024
Мислења
64
Поени од реакции
61
Levica na aparati, site ispotreseni, navredeni, obespraveni.
More ebete se vgaz i vie i vaseto nema pravda nema mir, ebave kurtonite glupi. So se toj nekapeniot vi lider.
Placite sega ebave lesperite nepismeni.
Drugar nema potreba od takvi vulgarnosti tuku izlezi na 8mi Maj i glasaj.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.270
Поени од реакции
3.817
Интерсни податоци ако само малку ги погледнете резултатите од горната анкета.

ако ги соберете сите “кандидати“ кај кои во заграда стои (ДПСНЕ) ќе добите 61 глас или 56,48%;
на листа кај кои во заграда стои (сдсСС) има 10 гласа или 9,26%;
за кандидатот на Лефица има29 гласа или 26,85%;
за сите кои се за голема Албанија има 8 гласа или 7,41%.
(проценти заокружени на 2 децимали па можна е мала разлика, ова само за да не се препукуваме)
значи севкупно 108 гласале

Многу работи може да се извлечат од анкетава, само што не е релевантна заради работи како: територијална застапеност, IQ, степен на образование, старосни групи и други параметри.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2024
Мислења
64
Поени од реакции
61
Si glasam be jas redovno druze, ama ne za tie so mislis. Besa dadov, posle 2016 samo za DUI ili nivna koalicija.
Sega za sega poprilicno sum dosleden, promas nemam napraveno.
Za koi mislam jas? Loso e vaka da se udira pecat na nevideno i zosto glasas za dui sto e tvojata motivacija da glasas za ubijcite na makedonskite braniteli?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.530
Поени од реакции
20.647
Za koi mislam jas? Loso e vaka da se udira pecat na nevideno i zosto glasas za dui sto e tvojata motivacija da glasas za ubijcite na makedonskite braniteli?
Dolga i siroka e to druze. Ako ova ti e prv profil, bezpredmetno e da te upatuvam, ako si nekoj staro nov vekje znaes, taka da batali so tie muabeti.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
3.971
Поени од реакции
4.458
Ова со документите намерно го направија посебно со личните карти за да пробаат повторно да формираат влада бидејки на изборите нема да може да се гласа со важечка лична карта или пасош туку само со новите на кои пишува СЕВЕРНА и во тој случај над 80% од сите потенцијални гласачи на опозициските партии нема да можат да гласаат на изборите.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.226
Поени од реакции
734so vika etnickiov albanec, if the dont allow to live free in this country we will fight and win that free ,agienst who
army ?not enemy ,


si se izboria lugeto
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.226
Поени од реакции
734
Provokatorce priberi se
погрешна претстава имаш,бранителите за албанците се неприатели ,и убијците се херои за албанницете,дали 100 илјади луге би гласале за убијци.
зависи од која страна се гледа .

1707764127048.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom