Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

За која пол. партија ќе гласате на парламентарните и претседателските избори следната година?

 • СДСМ

 • ВМРО-ДПМНЕ

 • Левица

 • ДУИ

 • ДПА

 • Алијанса за Албанците

 • Алтернатива

 • БЕСА

 • Турска демократска партија

 • Друга

 • Ни една / Ќе го направам ливчето неважечко

 • Нема да излезам на гласање

 • Неодлучен / Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.573
Поени од реакции
16.270
Албанците знаат што сакаат, да се шират и да работат на голема албанија, нашите политичари освен интеграција на друго не мислат.
Ние обичните смртници ако треба ќе гинеме но македонска држава нација ќе има на балканот, а соседните народи можат да пукнат, со векови ќе не гледаат и ќе се нервираат.
Ова е тоа што е болна точка, не можеш да им се лутиш на Албанците, гледај го дебелиот од Штип како цинично се смее кога крши Крмов а само пред неколку месеци Талат го понижуваше као мало дете на говорница. Таквите како него се проблем кај нас, за жал просечниот Македонец е на ниво на Мицевски, роден за да е понижен на некој во овој случај Албанците.
Добра е што не се ородивме на време се освести малиот наш да раскине :D
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
479
Поени од реакции
1.097
Ова е тоа што е болна точка, не можеш да им се лутиш на Албанците, гледај го дебелиот од Штип како цинично се смее кога крши Крмов а само пред неколку месеци Талат го понижуваше као мало дете на говорница. Таквите како него се проблем кај нас, за жал просечниот Македонец е на ниво на Мицевски, роден за да е понижен на некој во овој случај Албанците.
Добра е што не се ородивме на време се освести малиот наш да раскине :D
Нема да имаат многу мандати и можно е ковачевски пак да ги зафркне, не разбираат колку се однародија, за сдс тоа е својствено тие никогаш не сум ги сметал за исти како мене.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
536
Поени од реакции
849
Prosteno ti e cedo moe.
I ke si sedam na strana i ke si grickam semki.
Vie tepajte se, gradete, oformuvajte ;)
Еретик. Ти не можеш никому да простш, смртник си. Еден простува и суди.
Семкар еден не глуми прв ќе колиш шипој.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.594
Поени од реакции
104.579
Не ја следам логиката на комуњарите да го прават ова, уште 6 месеци се власт потоа ќе се спакуваат за вечна опозиција, со ова си наштетуваат себе си во блиска иднина. Па и ДПМНЕ, којзнае што ќе се случи во иднина, за 5-10 години што ако Левица (или Десница или Кајгана) дојде на власт, тогаш ќе биде демократија или ќе биде режим кога тогашната власт ќе си поминува процедурално закони во Парламент без уво да и чуе за мислењето на опозицијата. Цело време се прават преседани немислејќи дека истите тие финти кои ги прават денес ќе им ги прават утре други.
Прашање до сите, без заебанција, има некаква врска законов со уставните измени? Или со некој друг закон? Оти нема шанса да се носи законов без да има некоја позадина, односно без да треба нешто да изгураат СДСМ до крајот на мандатот зашо знаат и самите дека одат во опозиција после изборите.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.201
Поени од реакции
3.275
Прашање до сите, без заебанција, има некаква врска законов со уставните измени? Или со некој друг закон? Оти нема шанса да се носи законов без да има некоја позадина, односно без да треба нешто да изгураат СДСМ до крајот на мандатот зашо знаат и самите дека одат во опозиција после изборите.
Не заборавај дека комуњарата не е „од вчера„, лукава е, секогаш наоѓа „заобиколен пат„ за да изведе што наумила....така да не е за „изненаѓење„ ако повторно стори некоја лукавштина, со која ќе ја заобиколи постојната законска регулатива, за да стигне до посакуваните им уставни измени по секоја цена.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.005
Поени од реакции
25.146
Прашање до сите, без заебанција, има некаква врска законов со уставните измени? Или со некој друг закон? Оти нема шанса да се носи законов без да има некоја позадина, односно без да треба нешто да изгураат СДСМ до крајот на мандатот зашо знаат и самите дека одат во опозиција после изборите.
Не е закон, туку деловник. И не важи за овој собраниски состав, туку ќе почне да важи од наредниот натаму.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.201
Поени од реакции
3.275
Не е закон, туку деловник. И не важи за овој собраниски состав, туку ќе почне да важи од наредниот натаму.
Ако е така, тогаш комуњарата се подготвува „уште денес„ за уште еден мандат, во кој ќе докусури се‘ што остана од Македонија...не е тешко да претпоставиме кој им е „грб„.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.594
Поени од реакции
104.579
Не е закон, туку деловник. И не важи за овој собраниски состав, туку ќе почне да важи од наредниот натаму.
Знам дека е деловник, закон сум пишал. :facepalm: Ова за дека ќе важи од следниот собраниски состав не знаев, фала ти. Во секој случај криминално лоша одлука која ќе значи множење на опозицијата со 0.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.501
Поени од реакции
5.177
APASIEV-2017-720x517.jpg

За нештата да станат појасни. Која беше улогата на Апасиев за да дојдат на власт токму овие против кои сега се бори. Тогаш беа главни воини за Талат да го замени Трајко Велјановски (кои сакаа со шамари, клоци и тупаници да го исфрлат од собрание), дури еве како што пишува и во статусот нешто што подоцна се случи со најстариот пратеник Ферид Мухиќ..

Второ, имаше далеку побитни закони (како тој со Францускиот предлог), деловникот не дека не е битен, но имаше далеку побитни работи) каде Левица беа млаки и безчујни букви и си поминаа глатко во собрание..

Тртето, ако земајќи ги во обзир советниците на Левица по градовиве (со чест на исклучоци) се е исто како вмро сдс - тендери, пари, кафани и швалерај, не верувам дека и на централно би биле нешто различни...
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.455
Поени од реакции
76.062
Тртето, ако земајќи ги во обзир советниците на Левица по градовиве (со чест на исклучоци) се е исто како вмро сдс - тендери, пари, кафани и швалерај,
Не е така. Јас имам обратен впечаток.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.005
Поени од реакции
25.146
Знам дека е деловник, закон сум пишал. :facepalm: Ова за дека ќе важи од следниот собраниски состав не знаев, фала ти. Во секој случај криминално лоша одлука која ќе значи множење на опозицијата со 0.
Баш тоа е поентата, предизборно да се намали поентата малите партии да одат сами. Со овој Деловник на Левица и се џабе и 15 пратеници, најдолг циркуз што може да направи за да блокира закон е 5 дена.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.280
Поени од реакции
36.263
Баш тоа е поентата, предизборно да се намали поентата малите партии да одат сами. Со овој Деловник на Левица и се џабе и 15 пратеници, најдолг циркуз што може да направи за да блокира закон е 5 дена.
зошто тогаш постои демократијата? Утре ќе има и некој деловник за уставни измени, па ќе менат устав кога ќе посакаат.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.550
Поени од реакции
7.183
зошто тогаш постои демократијата? Утре ќе има и некој деловник за уставни измени, па ќе менат устав кога ќе посакаат.
Не можат да уредуваат устав со деловник, али после следните избори нема да прави никаква разлика зошто ќе имаат 2/3 и ќе отвараат,затвораат што како ќе им текне . Со деловников само нема да имаат никаква потреба да се замараат со собрание. Се ќе си биде процедурано, и се ќе си поминува без никакви проблеми. Се што ќе може во собрание да се направи е да излезе еден пратеник и да даде еден говор, или да почне тепачка и тоа е тоа. Ако ДУИ и СДС мораа да прават нерегуларни работи и да кршат процедура за воопшто нешто да им помине во собранието, од сега понатаму веќе нема да биде потребно. Се ќе си биде според процедура.

Али има и еден друг огромен проблем, ДПНЕ - ДУИ - СДС формираат влада после избори 100% и ќе имаат и 2/3 мнозинство освен ако во следниве 4-5 месеци не се случат некој комплетни пресврти во размислувањето на луѓето. Е тек тогаш ќе видите што е распаѓање по брза постапка. Не Грујо, Заев ќе почнете да го барате.

Кога ќе се спојат џандарите и предавниците од СДС со гладниве кучиња од ДПНЕ за крадење, тоа ќе биде комплетен крах во многу брз период. Луѓето во моментов се во некаква магла зошто СДС се компетни изроди, гледајте ги ДПНЕ што прават на локално ниво и ќе ви стане јасно, буквално од сите општини цели буџети ги исцицаа на приватни сметки. Истите 10-15 фирми ги добиваат сите тендери во цела држава. А ако мислите дека онаа група на евнуси и странски полтрони пак барем ќе брани какви било државни интереси, тогаш нема што друго што може да се каже.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.267
Поени од реакции
7.106
Баш тоа е поентата, предизборно да се намали поентата малите партии да одат сами. Со овој Деловник на Левица и се џабе и 15 пратеници, најдолг циркуз што може да направи за да блокира закон е 5 дена.
Демократија позајмена од Лесото од периодот 1993-1998.

Автоматски споено мислење:

Ова е тоа што е болна точка, не можеш да им се лутиш на Албанците, гледај го дебелиот од Штип како цинично се смее кога крши Крмов а само пред неколку месеци Талат го понижуваше као мало дете на говорница. Таквите како него се проблем кај нас, за жал просечниот Македонец е на ниво на Мицевски, роден за да е понижен на некој во овој случај Албанците.
Добра е што не се ородивме на време се освести малиот наш да раскине :D
Само нека се смее цинично. Не е свесен дека Џафери веќе му го спремил куферот и останува само да му ги удри клоците и да го прати во обнова на поствоена Украина.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom