Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

За која пол. партија ќе гласате на парламентарните и претседателските избори следната година?

 • СДСМ

 • ВМРО-ДПМНЕ

 • Левица

 • ДУИ

 • ДПА

 • Алијанса за Албанците

 • Алтернатива

 • БЕСА

 • Турска демократска партија

 • Друга

 • Ни една / Ќе го направам ливчето неважечко

 • Нема да излезам на гласање

 • Неодлучен / Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
19 февруари 2023
Мислења
445
Поени од реакции
995

Дафина Стојановска пратеничка од Вмро, му вика на Маричиќ како не ти е срам лигав еден, од како овој и пратил бакнеж додека била на говорница. :pos:
Му се свиѓа Дафина ама она тоа не го разбра како комплимент.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.186
Поени од реакции
3.258

Дафина Стојановска пратеничка од Вмро, му вика на Маричиќ како не ти е срам лигав еден, од како овој и пратил бакнеж додека била на говорница. :pos:
Не е „лигав„, туку е „совршено пополнет„...
Владината мрсна кујна си го чини своето.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.072
Поени од реакции
78.312
Флертување помеѓу Бојан Маричиќ и Дафина Стојаноска среде седница е нешто што не бев подготвен да го доживеам денес...
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
тие не се ваши јунаци, тие се бугарски јунаци, ваши јунаци се Заев, Таче, Маричиќ. Џафери, Али ....
Treba da si retardiran da mislish deka Sloveni = Bugari. Nie ne sme Antichki Makedonci, koi bile Heleni, od Dorijska vrsta, tuku nie sme Makedonski Sloveni. I ne sfakjam shto e losho da se identifiskuvash so edna od najuspeshnite etnichki grupi vo Evropa, lugje koi od robovi stanale osvojuvachu, vladeteli na imperii, vospostavuvachi na Slovenskata kultura vo Juzna, Zapadna i Istochna Evropa, duri i 1/3 od Azija.

Ili se fakjate za kurot na Aceta za da ste "unikatni", zoshto ne vi se deli zaednichka istorija so drugite Sloveni, koi i treba da ni bidat bratski narodi, poradi nacionalizam koj vi pere mozochinja, makedonchinja?
Буквално бугарите ти ја крадат средновековната историја ти за александар си запнал, него го земаа грците, сега и самоил ќе го земат, незнам како тоа тврдиш дека бугарите се словени кога не се, што мислиш нашите кралеви Хацон и Пребонд само со Ромеја се бореле, има теракотни икони за борби на словените и бугарските канови. Но нашата историска наука што тврди денес? дека нашата нација потекнува од 19век што е ноторна лага, нашата нација потекнува од средниот век или нејзините зачетоци исто како и кај другите балкански народи.
И александар и античките македонци не биле грци читај извори ќе разбереш.
Има село на границата со државава во егејска Македонија се вика Преб’диште го носи името на нашиот крал Пребонд, Пребондиште првичното именување Прѣбѫдиште (Пребондиште)
Idealot za samostojna determinacija i formiranje na identitet govori kontra. Bez razlika shto sme Sloveni vo Makedonija, nie sme imale dovolno vreme organski da si oformime svoj identitet i kultura, dali toa bila posebna ili kako varijanta na druga, ne e bitno. Bitnoto e shto Makedonskite Sloveni, koi da napomenam pak za nepismenite nemaat vrska so Anthcihkite Makedonci, Heleni vo sekoja smisla, se steknale so dovolno prichina i dovolno golemi razliki za divergiranje od seopfatnata Istochna Balkanska Slovenska kultura, i so toa da se formira ovoj identitet. Ne znam zoshto meshash psevdoteorii kako Tito i zoshto Bugarite gi vnesuvash vo ova. Dali ni se najblizok narod kulturno, da, kako shto e Hrvat i Srbin del od istata granka narodi, taka nie sme bile so Bugarite. Dali sme karbon kopija edni na drugi za da se reche deka Makedonski identitet ne postoi? Ne bi rekol.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
445
Поени од реакции
995
Treba da si retardiran da mislish deka Sloveni = Bugari. Nie ne sme Antichki Makedonci, koi bile Heleni, od Dorijska vrsta, tuku nie sme Makedonski Sloveni. I ne sfakjam shto e losho da se identifiskuvash so edna od najuspeshnite etnichki grupi vo Evropa, lugje koi od robovi stanale osvojuvachu, vladeteli na imperii, vospostavuvachi na Slovenskata kultura vo Juzna, Zapadna i Istochna Evropa, duri i 1/3 od Azija.

Ili se fakjate za kurot na Aceta za da ste "unikatni", zoshto ne vi se deli zaednichka istorija so drugite Sloveni, koi i treba da ni bidat bratski narodi, poradi nacionalizam koj vi pere mozochinja, makedonchinja?

Idealot za samostojna determinacija i formiranje na identitet govori kontra. Bez razlika shto sme Sloveni vo Makedonija, nie sme imale dovolno vreme organski da si oformime svoj identitet i kultura, dali toa bila posebna ili kako varijanta na druga, ne e bitno. Bitnoto e shto Makedonskite Sloveni, koi da napomenam pak za nepismenite nemaat vrska so Anthcihkite Makedonci, Heleni vo sekoja smisla, se steknale so dovolno prichina i dovolno golemi razliki za divergiranje od seopfatnata Istochna Balkanska Slovenska kultura, i so toa da se formira ovoj identitet. Ne znam zoshto meshash psevdoteorii kako Tito i zoshto Bugarite gi vnesuvash vo ova. Dali ni se najblizok narod kulturno, da, kako shto e Hrvat i Srbin del od istata granka narodi, taka nie sme bile so Bugarite. Dali sme karbon kopija edni na drugi za da se reche deka Makedonski identitet ne postoi? Ne bi rekol.
Ние со бугарите немаме иста гранка особено не како што имаат хрватите и србите, а да не спомнувам босанци или црногорци, но ние имаме големи културолошки разлики од бугарите, и тоа не е од сега, еве да не правиме разлика од среден век но во последните 150 години исто имаме огромни разлики, општествени, јазични, антрополошки, традициски, обичајски разлики, единствени луѓе што гледаат некаква блискост се од типот на љубчо и тие таквите што пред се имаат проблем со себе.
И би додал дека и блискоста на хрвати и срби не може да биде пример, затоа што хрватите и србите меѓусебе се разбираат, па би рекол и антрополошки тие народи се многу поблиски за разлика од ние со бугарите.
Јас се сложувам за словенската генетика но ти докажи ми како античките македонци биле хелени. Тогашните антички запаси друго пишуваат, но и наши преродбеници и револуционери друго пишуваат.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.713
Поени од реакции
1.490
Кој намести војна 2001 жити се?Ја наместија за да паднат од власт?Ти текнува кој дојде на власт 2002?
Војната ја намести Врховистичкото крило на ДПМНЕ за да ја турнит Македонија во амбис....кур ги болеше нив после тоа за власт ,му ја предадоа власта на сдс без пот,....искраде мешетаров татарски 400 миљони..го штитит странска служба....99 посто во книгата на генералот панде е точно...авионот така се сруши,смрдит нешто и таму,Манипулаторот си ја заврши мисијата ,опљачка,го среди рамковниот,и сега све си идат по ред преспански,софиски,француски,тирански,итн
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.140
Војната ја намести Врховистичкото крило на ДПМНЕ за да ја турнит Македонија во амбис....кур ги болеше нив после тоа за власт ,му ја предадоа власта на сдс без пот,....искраде мешетаров татарски 400 миљони..го штитит странска служба....99 посто во книгата на генералот панде е точно...авионот така се сруши,смрдит нешто и таму,Манипулаторот си ја заврши мисијата ,опљачка,го среди рамковниот,и сега све си идат по ред преспански,софиски,француски,тирански,итн
Зборуваш за крадење на некој, а тој некој не учествувал во приватизацијата на Македонија каде е украден 96% од капиталот пред тој да дојди на власт...

сакаш да ти кажам детали како во вилата на Тито(успат е правена на имот на моја фамилија) во Охрид е правен планот за грабежот на фирмите кој што рекол на тој состанок?

сакаш имиња?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.822
Поени од реакции
3.340
Зборуваш за крадење на некој, а тој некој не учествувал во приватизацијата на Македонија каде е украден 96% од капиталот пред тој да дојди на власт...

сакаш да ти кажам детали како во вилата на Тито(успат е правена на имот на моја фамилија) во Охрид е правен планот за грабежот на фирмите кој што рекол на тој состанок?

сакаш имиња?
Па ако имаш такви информации убаво би било да ги споделиш, секако ке не интересира и изворот на информациите.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.822
Поени од реакции
3.340

Дафина Стојановска пратеничка од Вмро, му вика на Маричиќ како не ти е срам лигав еден, од како овој и пратил бакнеж додека била на говорница. :pos:
Абе па и она, ами дај му на човекот оти поарен нема ни да ти побара...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.140
Па ако имаш такви информации убаво би било да ги споделиш, секако ке не интересира и изворот на информациите.
На првиот состанок кој го организирал Киро се случил во бифето на Скопска пивара. Кој таму учествувал нема потреба јас да ти кажувам, отиди во аптеката на Зегин во ТЦ Лептокарија, и на ѕидовите има фрески од ,,12 величенствени,,, кои присуствувале на таа средба. ќе видиш фрески од Штерјо, хари, Киро и компанија насликани како светци(вака беше до пред некоја година....сега незнам)


ееее.....еден од нив 12 пропеа, и објави како и што све се случило на правата средба во бифето на Скопско пиво, и на втората во вилата Биљана( направена на мој имот) во Охрид
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.822
Поени од реакции
3.340
На првиот состанок кој го организирал Киро се случил во бифето на Скопска пивара. Кој таму учествувал нема потреба јас да ти кажувам, отиди во аптеката на Зегин во ТЦ Лептокарија, и на ѕидовите има фрески од ,,12 величенствени,,, кои присуствувале на таа средба. ќе видиш фрески од Штерјо, хари, Киро и компанија насликани како светци(вака беше до пред некоја година....сега незнам)


ееее.....еден од нив 12 пропеа, и објави како и што све се случило на правата средба во бифето на Скопско пиво, и на втората во вилата Биљана( направена на мој имот) во Охрид
Си побара денационализација?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.713
Поени од реакции
1.490
Зборуваш за крадење на некој, а тој некој не учествувал во приватизацијата на Македонија каде е украден 96% од капиталот пред тој да дојди на власт...

сакаш да ти кажам детали како во вилата на Тито(успат е правена на имот на моја фамилија) во Охрид е правен планот за грабежот на фирмите кој што рекол на тој состанок?

сакаш имиња?
Пиши слободно ,сите до еден да ги набројш со име и презиме,ако промашиш нешто за Охрид ти помагам јас,..... и на крајот кажи кога ќе одржит конгресот во Солун, од 1997 чекам инфо и слики.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.822
Поени од реакции
3.340
за 55 000 лозови насади дадени се надокнада 2-3 плацеви во Бејбунар....и со тоа не се исполнети условите за денационализација....
Си лапнал плацеви, значи Билјана не е правена на ваше земјиште, го платила државата и си градела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom