Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.664
Маме се ебава кај алијанса и беса у моментов. Тука сдс нема никакви ингеренции. Грчец не дава ДУИ да падне па очекувам да легнат на белото, пардон на брашното. Апасиев убао им кажа или четврток или вечита опозиција. А на сдс секако му следи елиминација а бил зз уште некое време а не бил.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
4.393
Поени од реакции
10.603
Зошто да се изјасни за лански снег? Се радуваш малце дека сега имате материјал за спин? Туку простичко е малце да направиш тешка очигледна глупост и потоа да се ситиш дека и другиот ја прави.
Каков лански снег? Треба да се изјасни за нешто најактуелно. Ако било глупост тогаш, треба да е и сега. Ако некој употребуваше термини како биотероризам и се закануваше со тужби, зошто молчи сега? Еве нека не ги спречува, ама јавно нека се изјасни по тоа прашање.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.628
Поени од реакции
17.404
Да ама не може да плаќаат и на ДУИ како да се на власт и на АА/БЕСА како да се на власт. А дали ДУИ би прифатиле помалку пари? и они имаат еден тон усти кои треба да ги хранат. Што ќе прават со луѓето на ДУИ кои се набутани секаде, ќе се прешалтаат во АА и Беса. И што ДУИ ќе прифатат преку вечер они да бидат новите ДПА. Сите тие амбициозни дечки таму ќе си прифатат дека одеднаш од министри лимитот ќе им биде кметови и тоа ако се среќни. Јас во тоа не верувам.

Патем картелите на границата со САД се константно во војна помеѓу себе и неретко и огромни картели со милијарди долари профит одеднаш знаат да се распаднат и територијата да им ја превземат други, нормално со реки крв во процесот. Тоа е проблемот за ДУИ.
Ај вака,
Да се разбереме, никој не им плаќа на ДУИ или на БЕСА. Они си ги земаат парите од буџетот, преку тендери. Токму како што спомна погоре, како што ја снема ПДП, како што ја снема ДПА, така наеднаш ќе ја снема и ДУИ. Ќе се појави нов херој, јас типувам на Таравари или Села. А луѓето кои се круцијални за мафијата ќе си останат на тие позиции кај што се, само што сменети партиски книшки. Останатите се само ботови кои слепо следат наредби (неретко спремни и да убијат за Албанска кауза) и појма немаат што во реалност се дешава. Ти реков кој им се таргет министерства и позиции и тие ги циљаат, све друго им е најс то хев.

Од побуната во Албанија во 1997 година, полека цел политички блок на Албанците беше превземен од мафијата, или ајде еве да бидеме покоректни се претвори во мафија. И во Албанија и на Косово и во Македонија. Како поинаку можеш да го објасниш фактот што 80% од светскиот хероин оди преку Албанија, Косово или Македонија.
Автоматски споено мислење:

Единствен начин да падни Заев е да го турнат во партијата.....да не е потони како Сириза
Мислам дека еден од џокерите на опозицијата се токму пратеници од СДСМ... ама ќе видиме.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.010
Поени од реакции
5.040
Маме се ебава кај алијанса и беса у моментов. Тука сдс нема никакви ингеренции. Грчец не дава ДУИ да падне па очекувам да легнат на белото, пардон на брашното. Апасиев убао им кажа или четврток или вечита опозиција. А на сдс секако му следи елиминација а бил зз уште некое време а не бил.
Tie vo aliansa i besa ke bidat debelo nagradeni finansiski za zajo da ostane na vlast, zapadot im diktira taka a albancite na zapadot ne mu vikaat ne pa makar i lajna im se dale da jadat. Ovde ne veke borba megu politicarite vo mkd, drugi diktiraat, samo se potvrduva ona sto go znaeme od poodamna, taa drzava e protektorat.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.256
Поени од реакции
13.443
Zaev ne izleze javno i ne podnese ostavka posle porazot od lokalnite?
Pak se popismani ili sto e fintata?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.664
Tie vo aliansa i besa ke bidat debelo nagradeni finansiski za zajo da ostane na vlast, zapadot im diktira taka a albancite na zapadot ne mu vikaat ne pa makar i lajna im se dale da jadat. Ovde ne veke borba megu politicarite vo mkd, drugi diktiraat, samo se potvrduva ona sto go znaeme od poodamna, taa drzava e protektorat.
Западот нема веќе интерес ЗЗ да биде власт, да имаше немаше да дозволи всков пораз на локални. Ова се задњи трзаи на наркомафијата која е врзана со власта. И тука може се да се очекува.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.010
Поени од реакции
5.040
Западот нема веќе интерес ЗЗ да биде власт, да имаше немаше да дозволи всков пораз на локални. Ова се задњи трзаи на наркомафијата која е врзана со власта. И тука може се да се очекува.
Ne sum siguren vo ova, jas se uste veruvam deka tie seuste stojat zad nego, uste ima toj raboti sto treba da gi zavrsi pred da zamine.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.628
Поени од реакции
17.404
Патем картелите на границата со САД се константно во војна помеѓу себе и неретко и огромни картели со милијарди долари профит одеднаш знаат да се распаднат и територијата да им ја превземат други, нормално со реки крв во процесот. Тоа е проблемот за ДУИ.

А тоа колку Америка се бори вистински со картелите и нарко трговијата е дискутабилно. Посебно за држава за која има документација дека има шверцано дрога на воени авиони за финансирање на тајни операции, матни зделки а до негде и како социјална политика.
Токму така, прашање е колку се бори. А зошто е тоа така, заради корупција. Од време на време ќе дојде некој попут Реган што ќе објави војна на картелите во Колумбија во која ќе го убијат Ескобар, за да него за брзо време го наследи друг картел. Но генерално тешки пари се даваат на корумпирани политичари во САД. На крајот на краиштата, дрогата се шитка у САД и ја дилаат државјани на САД. Чим успеваат да ги корумпираат нивните политичари, мислиш дека е проблем со нашите. И генерално проблемот го прави кокаинот, не хероинот. И за една власт, хероинот е добредојден, додека за кокаинот е подруга приказната.

Мексико е огромна држава со над 200 милиони жители. Колку што има жители најмалата територија што држи еден картел во Мексико, 1/5 од нив има Албанци во Албанија, Косово и Македонија заедно. Лесно за контролирање, без многу простор за конфорнатација и народ лесен за манипулација. Второ, главната стока е Хероин, нешто за што западните влади немаат проблем да го замижат, па дури и да го охрабрат.

да нема забуна, ние сме мексико у случајот.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.774
Поени од реакции
28.508
Овој Скендер Реџепи отиде full ДУИ вечерва. Нема да ме зачуди дури и ако премине кај нив. Сигурно има тука некоја мотивација за ова однесување која е подлабока од “достоинството не ми дозволува да ставам потпис до тој на Апасиев”. Ќеш, фамилијарни вработувања & уцени. The good old three.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
702
Поени од реакции
1.886
Комуњарите се пазарат на најјако ама ќе паднат во четврток. Абе народ ве мрази уште ли сакате власт, на избори 10 пратеника нема да имате.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.124
Поени од реакции
22.878
Овој Скендер Реџепи отиде full ДУИ вечерва. Нема да ме зачуди дури и ако премине кај нив. Сигурно има тука некоја мотивација за ова однесување која е подлабока од “достоинството не ми дозволува да ставам потпис до тој на Апасиев”. Ќеш, фамилијарни вработувања & уцени. The good old three.
Слушај до кај 20та минута.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.302
Поени од реакции
14.669
Ако на Мицко не му дотрај коалицијата до четврток нека се полие со бензин.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
2.146
Поени од реакции
5.007
Ќе биде штета сдс да си идат баш кога тек допрва ќе почнат да се осеќаат благодетите на нивното владеење и ќе има славење по улиците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom