Политички случувања во Австралија

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
nasite gradovi sekoja godina se vo top 10 mesta za ziveenje na planetata... melburn pred covid bese 3 pati po red broj 1 grad vo svetot, taka da uzivaj, dobro ni e nas ovde vaka ne ni trebaat idioti od ostatokot na svetot.

Прегледај го приврзокот 336995
Џими, градовите ви се пуни оти се ко затвор со ограничен капацитет. Ја заразлика од тебе кога излегувам надвор од град не живеам од страв да ме изиде нешто жив или да заглавам во безживотна пустина и да умрам од жед, или да застрела полицијата оти сум излегол повеќе од 10км од дома.
Уживајте во затворската колонија, ќе ти го пратиме џганот од арачиново таму.
Автоматски споено мислење:

mocko jas tebe so se partali mozam da te kupam, ne samo tebe nego celo selo kaj sto zivees.
Парите ти се од социјално.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Џими, градовите ви се пуни оти се ко затвор со ограничен капацитет. Ја заразлика од тебе кога излегувам надвор од град не живеам од страв да ме изиде нешто жив или да заглавам во безживотна пустина и да умрам од жед, или да застрела полицијата оти сум излегол повеќе од 10км од дома.
Уживајте во затворската колонија, ќе ти го пратиме џганот од арачиново таму.
Автоматски споено мислење:


Парите ти се од социјално.
supak aj idi poli si gi cvekinjata so voda i ne zamaraj.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
supak aj idi poli si gi cvekinjata so voda i ne zamaraj.
Ти ни тоа не може да правиш, само government approved ѓубре може да садиш во тоа пустелијата. Да не се потруле коалите и емуата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Џими, градовите ви се пуни оти се ко затвор со ограничен капацитет. Ја заразлика од тебе кога излегувам надвор од град не живеам од страв да ме изиде нешто жив или да заглавам во безживотна пустина и да умрам од жед, или да застрела полицијата оти сум излегол повеќе од 10км од дома.
Уживајте во затворската колонија, ќе ти го пратиме џганот од арачиново таму.
Автоматски споено мислење:


Парите ти се од социјално.
Пеер, остај шо ти вика кано, не е убо тука.
Надвор да ти е шубе да излезеш, тоа коалите се надувани по цел ден, знаат да праат тепачки.
Пустина упм, еве во градов кај што сум сега едно дрвце има на плочник и то е. Не е ко Македонија убаво урбанизирано, саде зеленило.
Инаку неаме социјално, питаме на мосто тука. На времето дури имаше поќе верници живеефне поубо, сега не се печали толку ногу.
Полицијата терсене, ама барем пазат да не се удрат на пајакот, повнимателни се од тие нашите.
Пилоти ќе ни требаат во иднина, ќе гледаме да ги ставиме на шорт лист и може да си ги прибереме дечките од Арачиново.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Морисон ќе биде под истрага затоа што за време на Ковид пандемијата, сам се поставил на неколку министерски позиции.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Морисон ќе биде под истрага затоа што за време на Ковид пандемијата, сам се поставил на неколку министерски позиции.

nema nisto nelegalno vo toa. go ima toa pravo. aus e malku razlicna od ostatokot na svetot, nekoj odluki moze da gi donese specificno samo ministerot, premierot nitu parlamentot ne moze da se mesaat i taa odluka e finalna primer so novak...

za vreme na negovoto vladeenje morison ima "prezemeno" prava na 5 ministerski pozicii kade prakticno si se kooptiral za minister so ministerot na toa portfolio. problemot e sto ne bese javno kazano i eve denes izleguvaat so scenarija deka trebal da kaze za da nema zabuna ako mora da se donese hitno. ova posebno za home affairs ministerstvoto - mvr po nase... albanese isto spomna deka nema smisla narodot da ne znae koj za sto odgovara pogotovo koga veke ima praktika koga premierot ide na odmor jasno i javno da se kaze za toj period zamenik premierot ke bide glaven itn...

od 5te ministerstva ima doneseno samo 1 odluka sto ne e povrzana so kovid... nema prodolzeno edna dozvola za istrazuvanje na gasni polinja vo blizina na naseleni mesta i plazi vo nov juzen vels. 99% posto od lugeto bi se slozile so taa odlika a takov stav imase i vladata na nsw. nema mnogu informacii seuste ali tenements (prava za eksploracija) se dodeluvaat na 21 god so pravo na prodolzuvanje... nisto cudno ova da bilo prodolzeno nekolku pati i koj znae koga prv pat bilo odobreno...sepak nisto nemaat napraveno/vlozeno bar od ona sto kaza morison. kako sto stojat rabotite mene ova mi izgleda politicki posto smesno e da se bunat za ova koga veke ne e ni lider na opozicija nitu odlukata mu bila losa... od ova treba edino da izleze rezolucija za vo idnina javno da mora da se kaze koga ke premierot ke prezeme ministerstvo i protokolot pod koj ke se rakovodi toa ministerstvo vo takva situacija.




albenese izbegna da odogovori dali ke ima istraga sa covid krizata iako veti nesto takvo pred izborite. cuden odgovor, posto gi napadna farmacevtite ama ne kaza nisto za istraga. moze seuste ne se spremni i cekaat da vidat kako pominale zimava.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Epa trebal i Novak da dojde narednata nedela... Od April e smeneto praviloto za vakcini vo AUS.
Правилото беше јасно и во јануари, Новак ги исполнуваше критериумите за влез, за истото има судска пресуда во своја полза. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Правилото беше јасно и во јануари, Новак ги исполнуваше критериумите за влез, за истото има судска пресуда во своја полза. :)
pravilata bea jasni. zatoa go izbrkaa ko partal. kraj na prikaznata. narednite 3 god moze ke go pustat a moze i nema.
Автоматски споено мислење:

DRZAVA.

Zakonot si e zakon pa i za Novak.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
pravilata bea jasni. zatoa go izbrkaa ko partal. kraj na prikaznata. narednite 3 god moze ke go pustat a moze i nema.
Поради политичкото самоволие, министерот дерогираше судска одлука, а истото политичко однесување е сигнал дека станува збор за едно недемократско општество. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Поради политичкото самоволие, министерот дерогираше судска одлука, а истото политичко однесување е сигнал дека станува збор за едно недемократско општество. :)

novak lazese na dokumentite za vlez.
novak se druzese so deca dodeka imase kovid i toa go pravi covek so los karakter sto i dava na AUS pravo da ne go pusti da vleze.
novak nemase posledici od kovid za da ne nemozel da se vakcinira pred da vleze.
novak ne ispolni uslovi za vlez.

sudskiot proces bese deka mu bea skrateni pravata odnosno ne mu bese dadeno dovolno vreme da se sovetuvanje so advokat iako predhodno mu bese dozvoleno odredeno vreme za toa. toa e vo red, vo pravo bese za toa i si go dobi toj slucaj.

bese izbrkan potoa zatoa sto ne ispolni uslovi za vlez. nema dergocaija na odlukata, edno i drugoto se 2 razlicni raboti. novak pobedi na sud za sosema druga rabota, toa ne go menuva faktot deka ne ispolni pravo za da vleze.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
novak lazese na dokumentite za vlez.
novak se druzese so deca dodeka imase kovid i toa go pravi covek so los karakter sto i dava na AUS pravo da ne go pusti da vleze.
novak nemase posledici od kovid za da ne nemozel da se vakcinira pred da vleze.
novak ne ispolni uslovi za vlez.

sudskiot proces bese deka mu bea skrateni pravata odnosno ne mu bese dadeno dovolno vreme da se sovetuvanje so advokat iako predhodno mu bese dozvoleno odredeno vreme za toa. toa e vo red, vo pravo bese za toa i si go dobi toj slucaj.

bese izbrkan potoa zatoa sto ne ispolni uslovi za vlez. nema dergocaija na odlukata, edno i drugoto se 2 razlicni raboti. novak pobedi na sud za sosema druga rabota, toa ne go menuva faktot deka ne ispolni pravo za da vleze.
Тоа не е вистина. Имаше два критериуми за влез, без вакцина, едниот беше прележаност Х денови пред да се влезе и вториот беше здравствена причина која го попречува да ја прими таа вакцина. Дали се дружел или не со деца, тоа е ирелевантно во самиот процес затоа што можеби во таа држава нема карантини. Легитимен, за процесот, е само позитивниот тест и наодите од двете засебни комисии дека не може да ја прими вакцината. Толку. Зошто? Затоа што тоа се условите од австралиските (здравствени) власти ака Морисон.

Забранувачките правила се имплементираат со цел нешто да (за)штити, дали одредени право, права или самиот систем. Суштинска заштита во таа забрана немаше. Немаше ни логичка доследност, што многу говори за вашиот политички систем. :)

пи.ес. Мислам фокусот треба да биде во инфлацијата во Австралија (за која бев во право), тивката мигрантска криза и зелената агенда која на долг рок ќе креира многу кризи. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom