Политички случувања во Австралија

Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Не само што ги спуштаат платите туку голем дел од тие што ги наброја ( азијци и среден исток) не ни работат и не ни мислат да работат, плеснати се на социјала и ги користат сите можни комбинации да го цицаат системот. Здрави прави ко бикој земаат државни станови а луѓе што навистина не можат а им треба социјален стан чекаат со години, катастрофа од систем. Кога гледам каков народ живее не ми јасно како овие луѓе се дојдени до виза, не знаат јазик добро утро да кажат, никаков скил да бараат работа, и наместо да ги населат таму по фармите каде може да работат а им требаат работници овие ги напикаа по предградијава и формираа гета.
Добро, чиј интерес е да има даваат визи на овие луѓе? Навистина не можам да разберам? Зошто некој намерно би ја уништувал сопствената држава?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Добро, чиј интерес е да има даваат визи на овие луѓе? Навистина не можам да разберам? Зошто некој намерно би ја уништувал сопствената држава?
Во име на некој квази либерализам и во замена за гласови...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Добро, чиј интерес е да има даваат визи на овие луѓе? Навистина не можам да разберам? Зошто некој намерно би ја уништувал сопствената држава?
Не знам, како што вика @Inglourious Basterd за гласови и слични либерални срања. Јас имам работа со оваа група на луѓе секој ден точно гледам што се случува, се нешто се прават мутави, као не разбираат енглески, на секое бараат преведувачи и за најбанални ситуации ако нешто не им се бендиса твоето понашање се жалат, расист си бил, бараат да зборват со некој над тебе а од друга страна се и многу агресивни.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Во име на некој квази либерализам и во замена за гласови...
Па ти немаат право на глас. Нема да имаат многу долги време откако ќе бидат примени. Навистина не разбирам, има едем куп европјани што веднаш би заминале Австралија да работат, и тоа вреден, образуван народ, ама вистинска уметност е да добиеш виза за таму.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Па ти немаат право на глас. Нема да имаат многу долги време откако ќе бидат примени. Навистина не разбирам, има едем куп европјани што веднаш би заминале Австралија да работат, и тоа вреден, образуван народ, ама вистинска уметност е да добиеш виза за таму.
Имаат на локални избори, без разлика што се без државјанства.

Инаку дополнително е и таа игнорантна западна приказна (не само во Австралија, истото може да го видиш и во УК) дека увезуваат слуги, и дека слугите треба да се видливо дистинктивни од доминантниот народ, за да мора и нивните деца да останат слуги и да ги работат мануелните работи. Што не може да се случи со образувани европјани, баш затоа што лесно ќе станат интегрален дел од општеството. Мислам дека се комплетно игнорантни за долгорочната катастрофа што си ја прават.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.889
Поени од реакции
17.499
Добро, чиј интерес е да има даваат визи на овие луѓе? Навистина не можам да разберам? Зошто некој намерно би ја уништувал сопствената држава?
Не можеш да уништиш нешто што е уништено. Факт е дека на овој план цел запад е уништен. Тие луѓе им се потребни затоа што имаат деца а им треба работна сила, кога тогаш истите тие почнуваат да работат, ги ставаат на мамец и тоа добро им оди но забораваат дека за разлика од нас кои слепо го сакаме западот, тие го мразат и еден ден ќе имаат шанси да го победат цел систем, сите позитивни страни се нивни. Единствен начин на излез по некое мое видување е прифаќање на западната елита на исламот, оноа класично ако не можеш да ги победиш, приклучи им се. Многу фактори ме тераат да мислам на тоа, целосното исмејување и оцрнување на христијанството на западот за цел овој период а целиот ветер во грб на исламот ме асоцира на тоа. И онака капиталистите се навикнати на такво нешто а и на крајот од денот единствена света работа и цел им се парите и ништо друго. Како што сега не им е гајле за обичната класа, така нема да им биде гајле кога толпа ќе запали православна црква или некој евангелистички храм и ќе ги убива луѓето во овие објекти. Може изгледа смешно но ако се подразмили на долгорочен план, на кој од елитата би му сметало тоа, ти останува се од богататвото и плус добиваш уште повеќе послушна маса од овие досега. А и ако ние од форумот сме убедени во нивната штета во иднина, тогаш мора да им текнало и нив за овој проблем :D
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Имаат на локални избори, без разлика што се без државјанства.

Инаку дополнително е и таа игнорантна западна приказна (не само во Австралија, истото може да го видиш и во УК) дека увезуваат слуги, и дека слугите треба да се видливо дистинктивни од доминантниот народ, за да мора и нивните деца да останат слуги и да ги работат мануелните работи. Што не може да се случи со образувани европјани, баш затоа што лесно ќе станат интегрален дел од општеството. Мислам дека се комплетно игнорантни за долгорочната катастрофа што си ја прават.
Не знам, па не можат толку да бидат глупави да не ги согледаат долгорочните последици на таквата политика. Барем за тоа имаат примери колку сакаш.
Автоматски споено мислење:

Не можеш да уништиш нешто што е уништено. Факт е дека на овој план цел запад е уништен. Тие луѓе им се потребни затоа што имаат деца а им треба работна сила, кога тогаш истите тие почнуваат да работат, ги ставаат на мамец и тоа добро им оди но забораваат дека за разлика од нас кои слепо го сакаме западот, тие го мразат и еден ден ќе имаат шанси да го победат цел систем, сите позитивни страни се нивни. Единствен начин на излез по некое мое видување е прифаќање на западната елита на исламот, оноа класично ако не можеш да ги победиш, приклучи им се. Многу фактори ме тераат да мислам на тоа, целосното исмејување и оцрнување на христијанството на западот за цел овој период а целиот ветер во грб на исламот ме асоцира на тоа. И онака капиталистите се навикнати на такво нешто а и на крајот од денот единствена света работа и цел им се парите и ништо друго. Како што сега не им е гајле за обичната класа, така нема да им биде гајле кога толпа ќе запали православна црква или некој евангелистички храм и ќе ги убива луѓето во овие објекти. Може изгледа смешно но ако се подразмили на долгорочен план, на кој од елитата би му сметало тоа, ти останува се од богататвото и плус добиваш уште повеќе послушна маса од овие досега. А и ако ние од форумот сме убедени во нивната штета во иднина, тогаш мора да им текнало и нив за овој проблем :D
Најголем број од тие кои влегуваат во Австралија се азијати, што значи дека тоа нема никаква врска со исламот.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Па ти немаат право на глас. Нема да имаат многу долги време откако ќе бидат примени. Навистина не разбирам, има едем куп европјани што веднаш би заминале Австралија да работат, и тоа вреден, образуван народ, ама вистинска уметност е да добиеш виза за таму.
Образован треба да се окози за да добие виза, нив не им требаат паметни луѓе имаат доволно. Австралија ти е класичен пример на таа една наша поговорка само што таа не важи за МКД туку за АУС, "глуп народ силна држава", ваму системот намерно креира глупи луѓе и увезува глуп народ, немам зборови да опишам каков народ носат, едно време си мислев дека се од порано ама гледам дека нон стоп нови доаѓаат.
Автоматски споено мислење:

Најголем број од тие кои влегуваат во Австралија се азијати, што значи дека тоа нема никаква врска со исламот.
немаш појма колку муслимани има, цел среден исток го донесоа, цели населби има со таа стока. И не е проблем да се муслимани да речеме од Турција или Босна, еве дури Албанци ќе речам, ама овие од среден исток се друга сорта на ѓубрина.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.282
Поени од реакции
22.508
Џабе строги правила кога 2343878 различни типови визи за да ги зaобиколат правилата

Австралија има најголема миграција пер капита од сите развиени земји и за да ги пополнат местата критериумите се многу спуштени, низ филтерот поминуваат и не толку квалитетни луѓе. Плус имаш еден куп категории на визи како што се Spouse и Parent под-типовите каде нема ни никаков критериум, доволно е само крвно сродство или склучен брак. Па така имаш еден куп раја која не знае 2 збора англиски и никаква работна квалификација што цел живот го цица социјалното/пензиското.

4% imame nevrabotenost. 2% e "normalna stapka" ova se luge sto se u proces na promena na rabotni mesta, trudnici itn...

ne e se taka crno...
Автоматски споено мислење:

Јас кога му викав на Кано дека двајца млади луѓе се имаат преселено од таму во Македонија он се смее. Никој не може да го негира фактот на лошата политика на западот со што ги уништи традиционалните и морални норми и за својот капитал го жртвуваше своето обично население, кое пак на крајот од денот и им го создал сето тоа богатсво и моќ. Се надевав последниве години дека нешто ќе се смени но со короната видов колку белиот и модерен Европеец(мислам и на оние надвор кои ги населиле останатите континенти) е отиден у курац и колку не би направил ништо по прашањето на преживување. Сите не чека тоа, џамијата во градот каде што живеам е полна со младина секој ден иако се работи за мал град и доминатно домородно население, се надевам дека сите слепи послушници на системот сите овие 80 години ќе го почуствуваат исламот на своја кожа како ние 5 века.
normalno deka ke se smeam... treba apla budala da si da go zamenis melburn/sidnej so bitola.

prvo i na socijalno da si ovde ke zivees podobro od nekoja sredna klasa u bt. ke ti dade drzavata stan, smetki ke imas nikakvi, ke ziveete ko ti u ger so cimeri i pak ke ima nekoj 800e kesh od drzavata a cenite za jadenje/pienje mu se isti ko mkd, benzin/kola poeftina... cel den sloboden da raboti na crno ili da krade/dila...

vtoro zivotot... kako da ti dolovam... eve berlin poso si u ger znaes kakov noken zivot ima... ako ne si bil si cul valjda... epa melburn ima toa ama puta 3... duplo pogolem grad, duplo pobogat so toa sto mlad covek ko tebe ovde lesno naoga rabota so kolku mu trebaat saati i e platen 15-20e minimum zavusno sto raboti... pari, zabava, seks smesno e da sporeduvame...

treto i moze najbitno za idninata pristap do edukacija i gradenje kariera... od edna stana imas grad so 10tina univerziteti od koj melbourne uni sekogas rankiran u top 20-30 u svet od druga strana imas grad so "univerzitet" so 10 katedri... karira u rek ili 3-4 firmi sto grujo gi donese u zonata, 2-3 firmi na lokalni moknici i sekogas opcijata kelner na sirok sokak ili da zivees od mama/tato... nema da sporeduvame so melburn, posto u ek na letna sezona koga nikoj ne zaposluva ovde ako ima poveke oglasi za rabotni mesta nego bt sto ima ziteli....

moralni i tradicionalni vrednosti wtf... pa koj tie gi vospostavuva? imas 8 mak crkvi ovde plus ima i edna hristijanska mak crkva, da i mak protestantite ovde si imaat svoja, ima i edna mak/bugarska za tie sto imaat takva preferenca... zborot mi e sve ima. toa sto nekoj gi ostavaat decata youtube da im kreira vrednosti e pred se nivna vina. smesno mi e da mi zboris za moralni vrednosti be... jas sum komoten u sekoe vreme na drugar makedonec od ovde da mu pozajmam pari ako mu trebaat posto znam ke mi gi vrati... koj u mk denes vraka pari? jas gledam pad u morali pred se na balkanot a ne ovde.

bez navredi ama ti uste ne go sfakas sistemot na zapad... izgledaj go filmot in time so justin timberlake. zameni vreme so PARI i ke sfatis nekoj raboti. na zapad barierite gi pravat parite. zivej u skapa naselba ke nema dzamija, ke ima sinagoga ili crkvi. zivej u geto ke ima dzamija i crkvi... crkvi ima sekade. drugite verski objekti tamu kade zivee takvo naselenie. ti zivees u utepan siromasen del na ger i toa gledas...

sidnej i melburn se ogromni gradovi kade imas sve. ne e isto da zivees u geto ili ubav del na gradot. borbata e ako ne ti narednite generacii da dojdat do tie ubavi delovi. nekoj uspevaat nekoj ne, ali bar site imaat sansi.
Автоматски споено мислење:

Не само што ги спуштаат платите туку голем дел од тие што ги наброја ( азијци и среден исток) не ни работат и не ни мислат да работат, плеснати се на социјала и ги користат сите можни комбинации да го цицаат системот. Здрави прави ко бикој земаат државни станови а луѓе што навистина не можат а им треба социјален стан чекаат со години, катастрофа од систем. Кога гледам каков народ живее не ми јасно како овие луѓе се дојдени до виза, не знаат јазик добро утро да кажат, никаков скил да бараат работа, и наместо да ги населат таму по фармите каде може да работат а им требаат работници овие ги напикаа по предградијава и формираа гета.
ti posto si cel den megu niv so rabota pa ti izgleda mnogu... realno ne se mnogu ako gledas spored statistika za nevrabotenost. borbata so niv e za nivnite sledni generacii... inace se slagam, ako 2 god si nevraboten treba da gi pratat work for the dole na farma i zabrana za socijala u glaven grad pa neka se shlepa na sistemot od alice springs ili vudonga.
Автоматски споено мислење:

Добро, чиј интерес е да има даваат визи на овие луѓе? Навистина не можам да разберам? Зошто некој намерно би ја уништувал сопствената држава?
sitemot za imigracija se menuva soglasno potrebite na drzavata. koga treba high skilled fokus e na toa. oni proagaat najtezok pat i za viza i za rabota. problemot so niv e sto mnogu od niv i pokraj toa sto se super kadar dur go izodat cel process sogoruvaat. koga ke dojdat ovde pak imaat pekolni 2 god dur se snajdat i posle bi rekol 80% od niv se zadovoluvaat so toa sto imaat posto sekako e 10 pati podobro od mkd. primer, doaga inziner sto u mk zimal 1000e. ovde naoga rabota za 5000e u prvite 2 god. kupuva kola, kuka.... nema grb, strav mu e da ide za povisoka pozicija iako ima kvalitet. za da dojde do 10 000e on treba da smeni 2-3 raboti a veke izgubil i zelba i strast i plus ko sto rekov nema grb... ovie se odlicni rabotnici, toa aus saka...

koga treba zanaetcii obicno zadrzuvaat studenti koj gi trenirale u aus, primer kuvari, berberi , elektricari itn... prvo gi pljackaat za studentski vizi pa koga ke naucat zanaet po aus standardi gi ostavaat tuka...

onie najdolnite rabotni mesta gi cuvaat za mrzlivi/glupi avstralci ona white tresh, refugees i chat pat nekoj sto vlegol so nekoja druga viza a spaga u ovaa kategorija.

sistemot im e dobar ako gledas od aus perspektiva.
Автоматски споено мислење:

Не знам, како што вика @Inglourious Basterd за гласови и слични либерални срања. Јас имам работа со оваа група на луѓе секој ден точно гледам што се случува, се нешто се прават мутави, као не разбираат енглески, на секое бараат преведувачи и за најбанални ситуации ако нешто не им се бендиса твоето понашање се жалат, расист си бил, бараат да зборват со некој над тебе а од друга страна се и многу агресивни.
ama pokraj socijala pak tepa nesto na crno lol...
Автоматски споено мислење:

Имаат на локални избори, без разлика што се без државјанства.

Инаку дополнително е и таа игнорантна западна приказна (не само во Австралија, истото може да го видиш и во УК) дека увезуваат слуги, и дека слугите треба да се видливо дистинктивни од доминантниот народ, за да мора и нивните деца да останат слуги и да ги работат мануелните работи. Што не може да се случи со образувани европјани, баш затоа што лесно ќе станат интегрален дел од општеството. Мислам дека се комплетно игнорантни за долгорочната катастрофа што си ја прават.
dolgorocno ako ne se pokaci natalitetot megu belcite se drugo e neminovno. zatvoreni sistemi ko evreite ili kinezite funkcioniraat ali za da se odrzat mora da imas kontrola nad izvrsnata vlast. toa ke se odrzi so demofasizam, ideme kon toa. ne se bitni glasacite, bitno e koj gi broi glasovite i koj ima oruzje. azijatite vo aus ke bidat/se so anglosaksonite. racunaj ovde 90% se izbeglici od vietnam, od hk, taiwan... ovde ako ima socijalni nemiri ke bide protiv muslimanite i crncite od afrika mada mislam crncite ke gi smirat so tek na vreme.

romper stomper e zamenet so cronola riots....
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
ti posto si cel den megu niv so rabota pa ti izgleda mnogu... realno ne se mnogu ako gledas spored statistika za nevrabotenost. borbata so niv e za nivnite sledni generacii... inace se slagam, ako 2 god si nevraboten treba da gi pratat work for the dole na farma i zabrana za socijala u glaven grad pa neka se shlepa na sistemot od alice springs ili vudonga.
Точно, ако човек нема контакт со нив може и да не ги забележи овие работи, како што пиша и погоре, ако не работиш со нив, живееш во богатите населби може нема да знаеш дека ги има воопшто, јас во главно ги спомнав зашто гледам луѓе и на форумов низ што све поминуваат а не можат да дојдат до виза а од друга страна ваму комплетни инвалиди доаѓаат ко од шала и цел живот се на државен буџет без работа.
Проблем е што работиве имаат фатено голем размер, значи ова не се некој изолирани случаеви од населби, него цели региони зафаќаат а во тие региони невработеноста е поголема него во мкд, не дека нема работа туку дека не сакаат да работат, само се шлепаат на системот и се занимаваат со криминал, или ако работат на црно работат. Како што викаш сега може и не изгледаат многу ама на долг рок не знам како ќе излезе работава.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.282
Поени од реакции
22.508
Не можеш да уништиш нешто што е уништено. Факт е дека на овој план цел запад е уништен. Тие луѓе им се потребни затоа што имаат деца а им треба работна сила, кога тогаш истите тие почнуваат да работат, ги ставаат на мамец и тоа добро им оди но забораваат дека за разлика од нас кои слепо го сакаме западот, тие го мразат и еден ден ќе имаат шанси да го победат цел систем, сите позитивни страни се нивни. Единствен начин на излез по некое мое видување е прифаќање на западната елита на исламот, оноа класично ако не можеш да ги победиш, приклучи им се. Многу фактори ме тераат да мислам на тоа, целосното исмејување и оцрнување на христијанството на западот за цел овој период а целиот ветер во грб на исламот ме асоцира на тоа. И онака капиталистите се навикнати на такво нешто а и на крајот од денот единствена света работа и цел им се парите и ништо друго. Како што сега не им е гајле за обичната класа, така нема да им биде гајле кога толпа ќе запали православна црква или некој евангелистички храм и ќе ги убива луѓето во овие објекти. Може изгледа смешно но ако се подразмили на долгорочен план, на кој од елитата би му сметало тоа, ти останува се од богататвото и плус добиваш уште повеќе послушна маса од овие досега. А и ако ние од форумот сме убедени во нивната штета во иднина, тогаш мора да им текнало и нив за овој проблем :D

vidi toa sto mk ili nekoj slabi drzavi nemozat da se spravat so muslimanski dzgan ne znaci i ovde e taka...ovde ima sitni incidenti ama daleku od problemite sto gi ima evropa.
Автоматски споено мислење:

Точно, ако човек нема контакт со нив може и да не ги забележи овие работи, како што пиша и погоре, ако не работиш со нив, живееш во богатите населби може нема да знаеш дека ги има воопшто. Проблем е што работиве имаат фатено голем размер, значи ова не се некој изолирани случаеви од населби, него цели региони зафаќаат а во тие региони невработеноста е поголема него во мкд, не дека нема работа туку дека не сакаат да работат, само се шлепаат на системот и се занимаваат со криминал, или ако работат на црно работат. Како што викаш сега може и не изгледаат многу ама на долг рок не знам како ќе излезе работава.
jasno mi e... mojava rabota e so dijametralno sprotivni stranki i ne gledam nisto od toa... ti se ebavas so lesperi jas so luge sto zimaat po pola mil godisno samo od kirija i pak se zalat malku e...

rabotava e sto procentualno ako se gleda golema slika mal problem e... 2% poveke od onaa normalna nevrabotenost e ok ako se topat slednite generacii. aus lesno moze do 8% da tera pred da e toa problem.

sistemot e menliva rabota. ko sto vovedoa work for the dole ke vovedat i nekoj drugi noviteti ako zatreba. loso e sto ovie libtard idiotite i levicata sekade zazama zamav a oni se u sustina najgolemi sponzori na sranjevo. eve @Илко Илија ni e levicar, od edna strana oni go nosat sranjevo na globalno niv od druga se zali... narodot e stado a ovde ovcarite ne se bas za potcenuvanje...

sidnej e zaeban grad za migranti. preskap e. tesko e taa prva generacija da ja vidi drugata slika. melburn e na ist pat ali sme daleku od toa, bi rekol dobri 10 god pozadi. imase ti ubav plan, dojdi si navaka ili ajde gold goast/brizi ti treba malku smena na filmot siguren sum deka i za tvojte ke bide podobro. keshiraj tamu dobra godina e za sea side change, bar za tebe nema zima za rabota.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
vidi toa sto mk ili nekoj slabi drzavi nemozat da se spravat so muslimanski dzgan ne znaci i ovde e taka...ovde ima sitni incidenti ama daleku od problemite sto gi ima evropa.
Автоматски споено мислење:



jasno mi e... mojava rabota e so dijametralno sprotivni stranki i ne gledam nisto od toa... ti se ebavas so lesperi jas so luge sto zimaat po pola mil godisno samo od kirija i pak se zalat malku e...

rabotava e sto procentualno ako se gleda golema slika mal problem e... 2% poveke od onaa normalna nevrabotenost e ok ako se topat slednite generacii. aus lesno moze do 8% da tera pred da e toa problem.

sidnej e zaeban grad za migranti. preskap e. tesko e taa prva generacija da ja vidi drugata slika. melburn e na ist pat ali sme daleku od toa, bi rekol dobri 10 god pozadi. imase ti ubav plan, dojdi si navaka ili ajde gold goast/brizi ti treba malku smena na filmot siguren sum deka i za tvojte ke bide podobro. keshiraj tamu dobra godina e za sea side change, bar za tebe nema zima za rabota.
јас тебе потполно те разбирам ти работиш со коорпорации, ништо не осеќаш од баграва, на пример еве сега јас сум на одмор неколку недели, си живеам мој филм и воопшто не ги забележувам, те разбирам како е од страна, од твоја гледна точка во право си, јас сакав само да дадам една генерална слика како е за просечнава раја.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.282
Поени од реакции
22.508
јас тебе потполно те разбирам ти работиш со коорпорации, ништо не осеќаш од баграва, на пример еве сега јас сум на одмор неколку недели, си живеам мој филм и воопшто не ги забележувам, те разбирам како е од страна, од твоја гледна точка во право си, јас сакав само да дадам една генерална слика како е за просечнава раја.
pa toa e se sto se gleda, eve koga si ma odmor uzivas... trgni se od toj svet i ke vidis ok e... ne bi rekol deka toa e prosecna raja nego prva gen migranti i siromasen svet pred se u sidnej i delovi na melb. u perth nema muslimani arapi.... od azijati imas indozijci i se ok, si rabotat, teraat biznisi....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
И 90тите имаше навала на азијати. Се жалеа дека чајниците им зимаат работа, им намалуваат плати. И кога аплициравме ние од балканот и Македонија, ги качија меѓувреме вкупните бодови, а ги симнаа бодовите по услов. Многумина отпаднаа. Ние почетно ги исполнивме сите услови 89-90 ама испадна дупензи ради не знам што.
После разбрав зашто нас не дискримираат, а примаат чајници. Ако покажат одредена огромна сума пари чајниците (не ми текнува колку), може да влезат. Ретки успеваа тогаш да влезат регуларно од кај нас, балканци.
Јбг, тоа е политика која иако на нас не ни одговараше, си ја ујдисуваат према нивни потреби.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.282
Поени од реакции
22.508
И 90тите имаше навала на азијати. Се жалеа дека чајниците им зимаат работа, им намалуваат плати. И кога аплициравме ние од балканот и Македонија, ги качија меѓувреме вкупните бодови, а ги симнаа бодовите по услов. Многумина отпаднаа. Ние почетно ги исполнивме сите услови 89-90 ама испадна дупензи ради не знам што.
После разбрав зашто нас не дискримираат, а примаат чајници. Ако покажат одредена огромна сума пари чајниците (не ми текнува колку), може да влезат. Ретки успеваа тогаш да влезат регуларно од кај нас.
Јбг, тоа е политика која иако на нас не ни одговараше, си ја ујдисуваат према нивни потреби.

aus ima migraciona politika na diversifikacija prema regioni. do 93ta nekade pretezno belci zimaa od balakan. do 2004ta azijati. od 2005ta indijci.

ova zboram za uglavno normalnite vizi, finalniot miks se menuva so studentski i red drugi... jebi ga, nema mnogu od mk sto mozat da fuknat tolku pari da ucat ovde, dali 2% a tie so i imaat ne im e aus prva opcija. kinezi, indijci moze 1% imaat takvi pari ama vo apsolutni cifri toa se ogromni broevi plus oni sakaat u aus poveke nego vo eu.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom