Политички случувања во Австралија

Член од
3 септември 2022
Мислења
130
Поени од реакции
360
Верувај си во твоите фантазии ако сакаш. Имаме научни податоци ние за што мислат западните општества за прогресивните политики.
Тркало, тој живее во западно оштество, ти имаш квази научни податоци од квази научни сајтови што ти креираат мит за тие општества.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.667
Поени од реакции
18.894
Верувај си во твоите фантазии ако сакаш. Имаме научни податоци ние за што мислат западните општества за прогресивните политики.
ti veruvaj si u naucnite podatoci od vaseto gej lobi a jas ziveam na zapad i gledam sekoj den kako e i do kade e.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.750
Поени од реакции
30.447
Верувај си во твоите фантазии ако сакаш. Имаме научни податоци ние за што мислат западните општества за прогресивните политики.
Како тргна да тепа десницата наоколу ќе видиш што мислат за скоро :pos:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.667
Поени од реакции
18.894
ovde momentalno sakaat da se sprovede referendum za nekakov VOICE - pogolem glas na aboridzinite vo politikata na AUS. seuste ne e se definirano pa poveke info ke sledi doprva. ona sto e interesno ovde veke ima sekakvi agencii so budzet kolku mkd sto rabotat na nivni proekti i sto ti ne... kako i da e, za onie vo aus sigurno ke se iznaslusate zosto da glasate ZA. eve odlicen govor zosto da se glasa protiv... iskreno preku glava mi e od vakvi "ugneteni plackovci" sto se rodile vo miljarda pati poprosperitetna drzava od 99% od migrantite ovde a ni so prst ne mrdnale da si gi resat problemite... odlicen govor, poslednite 2-3 min dopira i woke pizdariite....

 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.038
Поени од реакции
11.366

Вчера, во најнаселената држава во Австралија, New South Wales се одржаа избори на кои комуњарите (Labor) убедливо победија и сега практично они имаат апсолутна власт и на федерално и во сите држави посебно.
Претходната владеачка партија, Либералите, се во тежок нокдаун, губат и во изборни места каде што не изгубиле никогаш претходно. Според мене сосема заслужен пораз, со оглед на тоа за да им удоволат на големите бизниси за ефтина работна сила, довлекоа огромна миграција од Азија кои стандарно гласаат за партии со комунистичко-гагаџиска провиниенција, па сега се чудат зошто губат ко Грчка.
Штета за малите партии, за кои и јас гласав, некои од нив имаа добри програми, ало грото од народот и тука е офца и само за Labor/Liberal гласа макар и магаре кандидирале на листата.

И така, тежок период ќе биде во следниве години во Сиднеј, а и Австралија генерално, очекувам покачени даноци за да се платат проектите за вдомување/вработување/социјализирање на гагаџиите од третиот свет научени на цицката на Centrelink (социјалното). Да не правам муабет што скоро го сменија законот и сега ги признаваат дипломите од Индија како да се австралиски, еден куп „експерти“ во ИТ, медицина, инжинерските струки ќе го преплават пазарот на труд и ќе ги срозаат стандардите на квалитет и висината на платите.

*Колку се изгубени Liberal ви е примерот на мојата изборна единица каде кандидирале некој си Мухамед, а пред гласачкото место небањат брадосан ѓупец да дели флаери да гласаш за него :tapp: Ало Франкфурт, 80% од електоратот ви се несечени, кој нормален ќе го гласа.

За А1 од Сиднеј,
Сијко Пиштолов
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.750
Поени од реакции
30.447
И така, тежок период ќе биде во следниве години во Сиднеј, а и Австралија генерално, очекувам покачени даноци за да се платат проектите за вдомување/вработување/социјализирање на гагаџиите од третиот свет научени на цицката на Centrelink (социјалното).
Морам да те надополнам малку: не само гагаџиите од третиот свет, туку и тукашните гагаџии кои ги имаш на секој чекор.
Од тоа што гледам наоколу ниту им се работи, ниту сакаат да работат, и се додека ги имаат социјалното и униите, и од оваа држава нема да биде ништо (чиста среќа што имаат многу природни богатства и што пљачкале нивните дедовци, па уште гураат и важат за силна држава).

Имам пишано и на другата тема, искрено ми падна мислењето за државава во голема мера откако видов како им функционира системот, ова врска нема со капитализам, туку е некој глупав социјализам со капиталистички примеси како по Шведска.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.667
Поени од реакции
18.894
Морам да те надополнам малку: не само гагаџиите од третиот свет, туку и тукашните гагаџии кои ги имаш на секој чекор.
Од тоа што гледам наоколу ниту им се работи, ниту сакаат да работат, и се додека ги имаат социјалното и униите, и од оваа држава нема да биде ништо (чиста среќа што имаат многу природни богатства и што пљачкале нивните дедовци, па уште гураат и важат за силна држава).

Имам пишано и на другата тема, искрено ми падна мислењето за државава во голема мера откако видов како им функционира системот, ова врска нема со капитализам, туку е некој глупав социјализам со капиталистички примеси како по Шведска.
toa e uglavno u qld... ostatokot na aus e porazlicno. qld ti e nesto ko nase meksiko, topla klima, poveke krimosi, bogati penzioneri vo enklavi, troa poveke rasizam i snadzi se pa zivi mentalitet... :icon_mrgr:

ali ako si ja naredis tamu pa moze i da ti e mnogu dobro. :toe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.750
Поени од реакции
30.447
toa e uglavno u qld... ostatokot na aus e porazlicno. qld ti e nesto ko nase meksiko, topla klima, poveke krimosi, bogati penzioneri vo enklavi, troa poveke rasizam i snadzi se pa zivi mentalitet... :icon_mrgr:

ali ako si ja naredis tamu pa moze i da ti e mnogu dobro. :toe:
Не знам дали е тука, али гледам дека на пола не им се мрда од дома, малку нешто да не им се допаѓа на работа и не се појавуваат наредниот ден. Додуша и ги разбирам, голем дел немаат високо образование, уште помалку асални скилови, и наместо да одат да работат за 30-35 долари од саат, ќе го прчат на социјалка и ќе пецаат риби по цел ден.

Генерално гледано и да отвориш бизнис ќе се соочиш со сериозен проблем при наоѓање на асални вработени (истото што се случува во моментов во Македонија).
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.837
Поени од реакции
10.106
Вчера, во најнаселената држава во Австралија, Нов Јужен Велс New South Wales се одржаа избори на кои комуњарите (Лабуристичката Партија Labor) убедливо победија и сега практично они имаат апсолутна власт и на федерално и во сите држави посебно.

...

Па добро бре дајте пишувајте на македонски јазик.

Убаво за тебе ако си фатил џаде кај кенгурите, но тоа не е оправдување за да не знаеш основни изрази на македонски јазик.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.667
Поени од реакции
18.894
Вчера, во најнаселената држава во Австралија, Нов Јужен Велс New South Wales се одржаа избори на кои комуњарите (Лабуристичката Партија Labor) убедливо победија и сега практично они имаат апсолутна власт и на федерално и во сите држави посебно.

...

Па добро бре дајте пишувајте на македонски јазик.

Убаво за тебе ако си фатил џаде кај кенгурите, но тоа не е оправдување за да не знаеш основни изрази на македонски јазик.
ova e makedonski so australiski dialekt bitch... koga mora miljarda dijalekti da da citame pa i bugarski, mkd angliski si e ok
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.462
Поени од реакции
6.334
*Колку се изгубени Liberal ви е примерот на мојата изборна единица каде кандидирале некој си Мухамед, а пред гласачкото место небањат брадосан ѓупец да дели флаери да гласаш за него :tapp: Ало Франкфурт, 80% од електоратот ви се несечени, кој нормален ќе го гласа.

За А1 од Сиднеј,
Сијко Пиштолов
Ova e ziva vistina, i kaj mene bese isto, zena mi glasa za komunjarive samo radi sto lliberalive nastapija so bradosani gupci, ne znaela za kogo i otisla kaj belive sto delete flareri, jas voopsto ne izlegov mada jas ke glasav united Australia, mene mi se pogodi pijackata doma i sega si ja cekam smetkata za ne odenje na glasanje, ti ebam diktaturata.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.667
Поени од реакции
18.894
Ova e ziva vistina, i kaj mene bese isto, zena mi glasa za komunjarive samo radi sto lliberalive nastapija so bradosani gupci, ne znaela za kogo i otisla kaj belive sto delete flareri, jas voopsto ne izlegov mada jas ke glasav united Australia, mene mi se pogodi pijackata doma i sega si ja cekam smetkata za ne odenje na glasanje, ti ebam diktaturata.
nemoj da si platil lol... ke im pises pismo deka veruvas u demokratija bla bla bla ama toj den si bil mnogu bolen i si mislel deka si zakacil covid. ednostavno ne bilo fer da gi izlozis drugite na takva opasnost i zatoa ne si glasal. ako ti e prv pat da propustis glasanje nema da te kaznat.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.462
Поени од реакции
6.334
nemoj da si platil lol... ke im pises pismo deka veruvas u demokratija bla bla bla ama toj den si bil mnogu bolen i si mislel deka si zakacil covid. ednostavno ne bilo fer da gi izlozis drugite na takva opasnost i zatoa ne si glasal. ako ti e prv pat da propustis glasanje nema da te kaznat.
Aj ke probam, samo sto ne e prv pat, vtor pat e, prviot ne se bunev samo si plativ, ovoj pat ke probam da ne platam.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.745
Поени од реакции
20.407
Другари, нека ви е честито нов крал. Вклучете го во вашите молитви. God save the king.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom