Политички случувања во Австралија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.975
Скот(от) Морисон, премиерот на Австралија, и лидерот на Либералната партија која е на власт, ја искористи Ковид пандемијата со цел да ја зацврсти својата политичка моќ и ги имплементираше најдолгите карантини и најнелогичните Ковид рестрикции и мерки во светот, каде едни Њу Јорк и Калифорнија можат слободно да му завидуваат.

Морисон, и неговата администрација, имплементираа низа мерки и рестрикции, како еден од најдолгите карантини во светот кој траеше повеќе од 100 денови, забрани за патување и за влез на своите државјани кои беа затекнати надвор од границите на Австралија во тој период, Ковид кампови какви што има во Кина со политиката "нула Ковид случаи", забрана за протести, политичка бруталност и апсење на луѓе кои го прекршуваат полицискиот час (затоа што знаеме дека вирусот се шири само и само ноќе). Австралија, под палката на овој режим, стана класична дистописко-полициска држава. Сето тоа го правеше во името на јавното здравје.
Морисон и неговата партија тонат на сите федерални анкети за сметка на Лабуристилката партија која, сега, е во благо водство.:love: Федерални избори имаа оваа година.

Еуфоријата дека вакцината ќе стави крај на пандемијата веќе е спласната, надежите станаа гол очај. И покрај стапката на имунизација од 80-90% и убедувањето од политичката елита дека вакцината, преку колективниот иуминтет, ќе го врати животот во нормала, денес Австралија секојдневно руши рекорди по број на заразени на дневна основа! Тоа не е пропаганда, туку е факт.

Сепак има и извесен број на членови кои живеат таму и лично се сведоци на сите овие настани, затоа сметам дека има интерес и потреба од ваква тема (за тоа е најкласичен пример темата "Ѓоковиќ против Австралија") и мислам дека ќе има простор за продуктивни дебати.

Пријатни дебати!
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.039
Поени од реакции
15.423
Тоа се вика почитување на закони, ништо не разбираш ти. Пред 80 години имаше еден закон да ставаат луѓе во гасна комора и ти како лојален и свесен секој закон мора да го почитуваш, па така е и денеска.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.975
Одлична елаборација на Тукер.
Тоа се вика почитување на закони, ништо не разбираш ти. Пред 80 години имаше еден закон да ставаат луѓе во гасна комора и ти како лојален и свесен секој закон мора да го почитуваш, па така е и денеска.
Му прават подготовка на народот за да се навикне на режимот кој ќе дојде со кинеската чизма која е неизбежна за некоја деценија. :noze:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.988
Поени од реакции
2.159
Одлична елаборација на Тукер.

Му прават подготовка на народот за да се навикне на режимот кој ќе дојде со кинеската чизма која е неизбежна за некоја деценија. :noze:
Се што е Fox News ми е шкарт, ама ајде да кажеме дека тука колку толку нешто од кажаното има некоја смисла.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.487
Поени од реакции
53.331
Правилата си се правила.
Дали смееме на тие кои планираат да ги заобиколат правилата да им порачаме дека се ѓубриња и да ги пријавиме кај надлежните, и дали истите ќе бидат банирани од темава? Мислам дека толерирање на вакви индивидуи може да предизвика револт и побуна кај други луѓе кои не ги разбираат правилата на начин на кој ние послушните ги разбираме, што може да доведе до несакани тензии на темава и пошироко на форумов. Затоа би било најдобро ако веднаш им се покаже вратата, за мир во куќа.

:kafence:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.975
Најџел Фараж одблиску ја следеше и коментираше целата ситуација со Новак, па дури и отпатува во Србија.

Го делам неговиот став, по оваа "независна" судска одлука, Австралија стана банана држава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.142
Поени од реакции
17.876
Dambi, avstraljanite duvat i begat od ovas tema od ko gi procitaa pravilata. Eeee so ti se vika koga nekoj ke go donesis na palenje. Kako niv gi imaat stelovano da pocituvaat pravila i propisi, duri i tuka na eden forum doslovno postovaat, ne pak tamu . Ne smeat da zucnat .
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.477
Поени од реакции
6.366
Se se samo koga ke mi kaze nekoj za laburistickata partijaa, ha ha, pa tie se isto govno kako sdssiptarska, da ne bea tie tolku glupi skotov nemase nisto da napravi.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.739
Поени од реакции
19.013
Dambi, avstraljanite duvat i begat od ovas tema od ko gi procitaa pravilata. Eeee so ti se vika koga nekoj ke go donesis na palenje. Kako niv gi imaat stelovano da pocituvaat pravila i propisi, duri i tuka na eden forum doslovno postovaat, ne pak tamu . Ne smeat da zucnat .
lol... koja debata ja gledas na temata?

osven vovedot napisan od perspektiva na nekoj sto nema poima so slucuva ovde
ostanatite se plukachi.

slobodno plukajte, vase demokratsko pravo si e.
Автоматски споено мислење:

Тоа се вика почитување на закони, ништо не разбираш ти. Пред 80 години имаше еден закон да ставаат луѓе во гасна комора и ти како лојален и свесен секој закон мора да го почитуваш, па така е и денеска.
nemora tolku daleku da se vrakas... pred 30 god imase privatizacija vo mkd. nikoj ne gi pratese tie zakoni si teraa onaka koj kako moze i kolku ke ukrade pa tvojte zavrsija kako zavrsija i eve ti si sega u ger kade mesto da si turist si skaradzija....

uste potragicno e sto em plukas po ger radi istorijata od pred 80 god, em si del od sistem sto ne go sakas
Автоматски споено мислење:

Тоа се вика почитување на закони, ништо не разбираш ти. Пред 80 години имаше еден закон да ставаат луѓе во гасна комора и ти како лојален и свесен секој закон мора да го почитуваш, па така е и денеска.
nemora tolku daleku da se vrakas... pred 30 god imase privatizacija vo mkd. nikoj ne gi pratese tie zakoni si teraa onaka koj kako moze i kolku ke ukrade pa tvojte zavrsija kako zavrsija i eve ti si sega u ger kade mesto da si turist si skaradzija....

uste potragicno e sto em plukas po ger radi istorijata od pred 80 god, em si del od sistem sto ne go sakas
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.955
Се збори (барем Квинсленд) дека ќе ги попуштале мерките, ради маркетите и робата. Продавниците им биле полупразни.

Sent from my 4047X using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.739
Поени од реакции
19.013
In a statement, the TGA said it had obtained additional information that showed the Sputnik V provided protection against the virus and potentially reduced the likelihood of transmission or severe illness.

sputnik od denes priznat vo aus. konecno gi dostavile site informacii sto TGA gi barase od niv.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.739
Поени од реакции
19.013
Pa ne ja gledam zosto ve nema :toe:
debatirajte si vie de.... takva ko so e postavena ocigledno e zosto e napravena neli?

plus nitu sum za morison nitu me interesira, jas go optisav pred 3 god koga gorea gradovi a on bese na odmor na havaite.

jas glasam za hardkor desnica ovde veke 20+ god.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.817
Поени од реакции
7.716
debatirajte si vie de.... takva ko so e postavena ocigledno e zosto e napravena neli?

plus nitu sum za morison nitu me interesira, jas go optisav pred 3 god koga gorea gradovi a on bese na odmor na havaite.

jas glasam za hardkor desnica ovde veke 20+ god.
сега ќе тепа ли педерчево пак? не дека со другите ќе биде подобро ама ај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom