Политички збиднувања поврзани со коронавирус COVID 19!

Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Па имаш разни епидемилози, едни викаат бетмен се пренесува со брзина на светлината, огромна стапка на смртност (статистички не е битно) и 70% ќе ги фати, а други велат, доста го лажете народот и не го паничете за џабе. Ти на кои ќе им веруваш и дадеш пристап до медиуми :D
Исто беше и за свински, птичји, сарс, оружја за масовно уништување....
Има има епидемиолози, дал Бог ги има, нека има.
А не, не вервам јас ни на едни ни на други, дури не им вервам ни на своите очи, оти знаат да подметнат убаи слики и да ти заматат тоа умот (не само што прават приказни за своја мантра туку и графика), Сепак оние кои објавуваат податоци добиени со вкрстување на повеќе независни извори си дозволувам да ги сметам за веродостојни. Ти на кои им верваш?
(глеам таа бројката ту е 19% ту се симнуе на 18% па 17%, и го терам во 3ПМ оној што говореше со неговата симулација дека тој процент ќе бил помеѓу 1,5-2,5% од вкупната светска популација, користел современи епидемилошки алгоритми да му се мо*ам у алгоритмите).

А да и им се чудам на умот на оние кои заговараат, пласираат и промовираат тнр стекнување колективен имунитет (нагалено познат под името имунитет на стадото) како модел за справување со заразава!
Им се чудам затоа што толку лесно ги отпишуваат постарите генерации (им се се*ат на глаа), а кои генерации го создале токму онаа богатство во кое сегашниве уживаат и им солат памет на тие повозрасните (го однеле дедо в' планина да го јадат мечките!). Ова е за наук, што ќе сееш тоа ќе жнееш, тук се прашвам што кога таа денешна млада генерација дојде на годините на нивните родители и кога нивните деца ќе се однесуваат кон нив онака како што го воспитале дали барем тогаш ќе станат свесни за својата морална беда! Ваквиот начин на справување....., не е својствен за нашата култура, традиција и менталитет, токму по тоа се разликуваме од развиениот и демократски запад!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Ron Burgundy, а овие не знаат да стават врска до веста, од каде ја презеле и такви ситници.

Ова нивното повеќе ми наликува на оркестрирана пропаганда, и истата ќе ја дуваат колку што им треба, за сега само 20 пати Кина има поголема смртност, но ако продолжи трендот со бројките низ Европа, САД и останатиот демократски свет не е чудно смртноста во Кина да порасне дури и 100 пати!

Ако не се оди со ваква пропаганда, замисли што би се случувало по-короната, со децении им велат Кина заостаната, ваква, онаква ние сме кремот ние сме цивилизацијата, а кога види таму луѓето им умираат како... не знаат да се справат ни со епидемија а не со нешто посериозно, ама за пропаганда се махери им симнувам капа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Neka pomine krizava mnogu nesta ke izlezat na videlina, posebno ulogata na Kina. Na pocetok kriele pa koga vekje bese neizbezno pocnaa demek so transparentnost pa da mu pokazat na svetot kako tie se spravuvale so krizata. Potoa, koga vo drugi dela na svetot eskalira situacijata, tie proglasija doma kraj na krizata pa od denes do utre nemaa ni eden nov slucaj. Pa se pokazuvale kako majka tereza na svetot prakjajki pomos (iako del od toa bese uredno plateno). Vo sekoj del od procesot Kina vrsi propaganda, neli mora da se pokazat kako najsposobni a nivniot nacin i sistem kako superioren prema drugite. Moe licno mislenje e deka vo sekoj moment na krizava Kina svesno pustase lazni brojki. I sega demek pocnuvaat so normalen zivot tuku rizikot e golem vo drug del na Kina da eskalira. Milijarda ipol se, imaat mnogu multimilionski gradovi i ne fali mnogu da dobieme vtor i tret Wuhan. Sami denes indirektno priznaa so brojkite. Od sega i zabolenite koi ne pokazuvaat simptomi ke gi vnesele vo brojkite na zaboleni zatoa sto do sega ne gi vnesuvale.

Isto taka nekoi lideri kako Tramp, Erdogan ili Putin treba da bidat prasani, dali so podcenuvanjeto na virusot izgubija vazno vreme koga mozele da sprecat oti tokmu so toa neodgovorno dejstvuvanje pridonesoa da eskalira situacijata vo nivnite drzavi.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Ron Burgundy, а овие не знаат да стават врска до веста, од каде ја презеле и такви ситници.

Ова нивното повеќе ми наликува на оркестрирана пропаганда, и истата ќе ја дуваат колку што им треба, за сега само 20 пати Кина има поголема смртност, но ако продолжи трендот со бројките низ Европа, САД и останатиот демократски свет не е чудно смртноста во Кина да порасне дури и 100 пати!

Ако не се оди со ваква пропаганда, замисли што би се случувало по-короната, со децении им велат Кина заостаната, ваква, онаква ние сме кремот ние сме цивилизацијата, а кога види таму луѓето им умираат како... не знаат да се справат ни со епидемија а не со нешто посериозно, ама за пропаганда се махери им симнувам капа.
Кина како прво криеше дека има пандемија, па после некое време призна, така да и нивните податоци може да ги земеме со резерва. И овие бројки се можеби претерани, најверојатно вистината е некаде на средина.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Кина како прво криеше дека има пандемија, па после некое време призна, така да и нивните податоци може да ги земеме со резерва. И овие бројки се можеби претерани, најверојатно вистината е некаде на средина.
Само ти тврдиш дека Кина криела “пандемија“!
Кој кога и врз какви податоци една зараза може да ја смета за пандемија и истата ја прогласува за епидемија (види не мора да одговараш не ме интересира само поставив прашања кои ако се одговорат ќе го дадат и одговорот на твојата теза дека Кина нешто криела!)?????

Дека податоците за оние кои подлегнале можеби се фризирани, е прашање кое треба да им се постави на кинеските власти и ако манипулираат нека си одговараат ама пред нивните граѓани што има ЕУроспки медиуми да се грижат толку за Кинезите, не е ли тоа лицемерие.
Барем еден мал дел од таа грижа која ја покажуваат кон Кинезите да ја покажат кон своите читатели и јавност, па да постават прашање како тоа во една Италија има над ... толку лица починати, кој е одговорен и сл.
Бројката на починати Кинези е за Кина, а бројката на починати во ЕУропска е за овие во Брисел, никој не им поставува ним такво прашање ами им се поставува на КИна дали криеле нешто со бројките :yid::yid::yid:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Само ти тврдиш дека Кина криела “пандемија“!
Кој кога и врз какви податоци една зараза може да ја смета за пандемија и истата ја прогласува за епидемија (види не мора да одговараш не ме интересира само поставив прашања кои ако се одговорат ќе го дадат и одговорот на твојата теза дека Кина нешто криела!)?????

Дека податоците за оние кои подлегнале можеби се фризирани, е прашање кое треба да им се постави на кинеските власти и ако манипулираат нека си одговараат ама пред нивните граѓани што има ЕУроспки медиуми да се грижат толку за Кинезите, не е ли тоа лицемерие.
Барем еден мал дел од таа грижа која ја покажуваат кон Кинезите да ја покажат кон своите читатели и јавност, па да постават прашање како тоа во една Италија има над ... толку лица починати, кој е одговорен и сл.
Бројката на починати Кинези е за Кина, а бројката на починати во ЕУропска е за овие во Брисел, никој не им поставува ним такво прашање ами им се поставува на КИна дали криеле нешто со бројките :yid::yid::yid:
Ne e taka lesno. Kian go kriese virusot a verovatno e deka poradi razvienite relacii megju Kina i Italija, sepak mnogu Kinezi ziveat vo severna Italija, virusot e importiran od Kina vo Italija. Da ne zatajuvale mesec dena, Italija ke imase povekve vreme da reagira i da pocna so merkite. Plus svetot uci od Kina kak oda se spravuva ama so frizirani brojki neizvesno e, dali nivnite merki se dobri. Vo najlos slucaj gi kopirame neuspesnite merki od Kina mesto da se postavat drugi, podobri merki.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Ne e taka lesno. Kian go kriese virusot a verovatno e deka poradi razvienite relacii megju Kina i Italija, sepak mnogu Kinezi ziveat vo severna Italija, virusot e importiran od Kina vo Italija. Da ne zatajuvale mesec dena, Italija ke imase povekve vreme da reagira i da pocna so merkite. Plus svetot uci od Kina kak oda se spravuva ama so frizirani brojki neizvesno e, dali nivnite merki se dobri. Vo najlos slucaj gi kopirame neuspesnite merki od Kina mesto da se postavat drugi, podobri merki.
Кина не криеше ништо!
...повеќе од 2 месеци сите низ Светот знаеја дека има таму далеку некој вирус и дека Кинезите заболуваат затоа што јадат слепи-мишеви.
На почетокот никој ништо не знеше за вирусот ниту како се шири ниту нешто друго, Кина го имаше првиот удар сите разумни требаше на време да преземат мерки а не да прават фешти и да пласираат синофобија.

Еве и денес наместо некој да и постави прашање на Германија, (ми се чини од там ни се јавуваш) зошто веќе платена медицинска опрема од страна на Италија на границата им ја конфискува?????? Зошто?
Верувам дека одговорот многу повеќе ќе ги интересира тие во Италија и Швица од одговорот дали и колку Кина ги фризирала бројките со починати!
Или повторно за твоите ЗОШТО не дозволуваат прелет на авиони со медицинска помош за Италија преку нивниот возд-простор, зошто?
Не шири невистини, сите говорат дека вирусот во Кина, Иран Италија и Шпанија е видоизменет нема иста структура, не е ист, ама не Кина јаде лилјаци!
Бројките на заразени (па и починати) во ЕУропските земји расте експоненцијално, ама Кина лаже алоооо, ако Кина расте и има врска со вирусот еден ден ќе одговара, сега е важно што ЕУроспка презема да се справи со епидемијава, затоа што не само што не и помага на Италија и Еспања и... туку и забранува достава на помош преку нивна територија-воздушен простор и воден......

Ама па и јас сум чуден, луѓето му поверуваа на Црпе за тоа дека нема да менва име дека ќе им дава по 500евра плата а не пак да не поверуваат дека Кина им е виновна и дека таа ги заразила и сега треба да се демонизира!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Кина како прво криеше дека има пандемија, па после некое време призна, така да и нивните податоци може да ги земеме со резерва. И овие бројки се можеби претерани, најверојатно вистината е некаде на средина.
Во време кога интернет има во секое село, сакаш да кажеш дека веруваш во приказната Кина криела... И тоа во развиена милионска област, каде што покрај кинези, сигурно илјадници странци работат, живеат и транзитираат.
Плус ако некаде требаше прво да се "рашири" бетмен, требаше САД,УК и Германија. Бидејќи овие земји ем најмногу имаат миграции со Кина, ем нивните аеродроми се најбројни транзит центри.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ne e sve crno belo ama fatalno e da im veruvas na Kinezite. Ednostavno nerealni im se brojkite i denojve i mnogu strucni lica se somnevaat vo toa. Od eden den na drug nema slucaevi plus na pocetok kriele mesec dena. Imate dokaz toj pocinatiot doktor koj sega e proglasen heroj vo Kina (od tie sto mu se zakanuvaa). Mozebi Kina vo sredinata, posle objavuvanje javno i pred da proglasat kraj, kazuvaa vistinski brojki. Se somnevam vo toa so ogled deka na pocetok i sega lazat. Veruvajte ako sakate, nema problem.

Inace taksist, Germanija prati nekolku stotici respiratori i nekolku toni materialna pomos na Italija. Ne deka ne mozese pokje ama i ne deka nemalo pomos.

Ne znam kolku ste imale rabota so Kinezi dosega, mislam licno. Koj nemal neznae. Lazat susat i vistinata tamu nema nekoja golema vrednost. Bi bilo cudno so takov mentalitet drzavnata politika da im bila poinakva.
Автоматски споено мислење:

Inace posledna finta na Kinezite: Od ko proglasile 0 novi zaboluvanja site novi se doneseni od stranstvo. Koja ironija.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.136
Ne e sve crno belo ama fatalno e da im veruvas na Kinezite. Ednostavno nerealni im se brojkite i denojve i mnogu strucni lica se somnevaat vo toa. Od eden den na drug nema slucaevi plus na pocetok kriele mesec dena. Imate dokaz toj pocinatiot doktor koj sega e proglasen heroj vo Kina (od tie sto mu se zakanuvaa). Mozebi Kina vo sredinata, posle objavuvanje javno i pred da proglasat kraj, kazuvaa vistinski brojki. Se somnevam vo toa so ogled deka na pocetok i sega lazat. Veruvajte ako sakate, nema problem.

Inace taksist, Germanija prati nekolku stotici respiratori i nekolku toni materialna pomos na Italija. Ne deka ne mozese pokje ama i ne deka nemalo pomos.

Ne znam kolku ste imale rabota so Kinezi dosega, mislam licno. Koj nemal neznae. Lazat susat i vistinata tamu nema nekoja golema vrednost. Bi bilo cudno so takov mentalitet drzavnata politika da im bila poinakva.
Автоматски споено мислење:

Inace posledna finta na Kinezite: Od ko proglasile 0 novi zaboluvanja site novi se doneseni od stranstvo. Koja ironija.
Добро не им верувај на Кинезите, еве ќе се солидаризирам и јас па и јас нема да им вервам ако не приложат мат.доказ!
Бројките од Кина се проблем за Кинезите.
Што праиме со бројките од ЕУропска и нив ли ќе им ги препишиме на Кинезите, во тоа ли е поентата?
Докторот што го спомнуваш (е офтамолог патем), што е приказната со него - еве изнеси ти па ке ти изнесам и јас, знаеш ли што зборел со кого, и за каков доказ зборуваш, не те разбирам, што докажува случајот со докторот ќе сакаш ли малку поедноставно.

Никаде не реков дека Германија не пратила “nekolku stotici respiratori i nekolku toni materialna pomos na Italija“, туку дека запленила веќе платена медицинска опрема и материјал, и дека сосема според веќе познатиот германски менталитет-емпатија соодветно одговори на барањето за помош од Италија.
Инаку заборави да кажеш дека меѓу другото Германија и прати и вирус на Италија (според добри познавачи се тврди дека вирусот во Италија стигнал преку Германија, што на ова говорат во Германија) барем така се шпекулира, а и на дип-вебот, и зошто е избрана токму Италија повторно пребарај по дип-вебот, интересни приказни ќе најдеш.
Колку Кинези запозна до сега?
Јадат ли уште лилјаци и гуштери?
Мислам дека познавањето на Кинези ме дисквалификува од понатамошна расправа! -јас не знам ниту еден :vrtioci:

(моите ми говорат дека таму горе сте слободни но сепак за повеќе слобода користи ги следниве алатки: TorBrowser и Паторот наш)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Во време кога интернет има во секое село, сакаш да кажеш дека веруваш во приказната Кина криела... И тоа во развиена милионска област, каде што покрај кинези, сигурно илјадници странци работат, живеат и транзитираат.
Плус ако некаде требаше прво да се "рашири" бетмен, требаше САД,УК и Германија. Бидејќи овие земји ем најмногу имаат миграции со Кина, ем нивните аеродроми се најбројни транзит центри.
Еве како се справува еден тотален лицемерен политичар. Спореди го будалава Макрон со Меркел која ги држи сите конци в'раце.
Дури и Џонсон, кој што цело време се глупира, кога дојде критично ги остави професионалците да си ја бркаат работата и навреме се спремаше.

Тоа е разликата меѓу Меркел и Џонсон, спрема Макрон и Трамп, спрема Путин и Си. Каква е власта, таква е и состојбата во секоја од државите.

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
@Bafra ако има нешто да ми кажеш пиши овде и не го тупи во приватни пораки.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Еве како се справува еден тотален лицемерен политичар. Спореди го будалава Макрон со Меркел која ги држи сите конци в'раце.
Дури и Џонсон, кој што цело време се глупира, кога дојде критично ги остави професионалците да си ја бркаат работата и навреме се спремаше.

Тоа е разликата меѓу Меркел и Џонсон, спрема Макрон и Трамп, спрема Путин и Си. Каква е власта, таква е и состојбата во секоја од државите.

Ама нели рековме не се чепкај, слаб ти е имунитетот, како што ти е знаењето.
Ај оди повтори ги основите за имунитет и кога ќе имаш да кажеш нешто конкретно јави, а не само да нафрлиш нешто и да те снема ко тиит.

Меркел држела се во раце :lolzz:
Истиве муабети ги верглате со години, ЕУ била моќна, Германија ќе ги натерала енглезите да молат и слични бајки.
Ама па добро, не е за чудење, од луѓе кои со години плукаат по политичарите, а ќе се истепаат кој попрво да ги испочитува нивните мерки и со радост пријавуваат кој нема да биде послушен како нив.

Каква е власта, таква е и состојбата во секоја од државите.
Еднаш плачете оти диктатори биле Путин и Змејче, другпат навивате за нив. Плукате по нивниот систем, а со сета сила сакате целосно да се имплементира на запад.
Вака кога човек ќе ве анализира, изгледа сакате да се опнете, ама да не ви влезе.

Ако не си социјалиста до 28г, немаш срце. Ако си социјалиста после 28г, немаш памет. Ти како што имаш напишано, ќе да си 42+ :D

Немај гајле, само редовно со тамифлуто и наврти капата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom