Политички Науки

Член од
17 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да прашам за дали некој знае дали постои смер ПОЛИТИЧКИ НАУКИ во ДРЖАВЕН Факултет било каде во Македонија.
Знам дека има во приватните ФОН и Американ Колеџ, но прескапо ми е.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Има на правен, мислам и на УГД политички дека има.
На правен моментално се 3+1+1 (последните 2 по 1000 евра се плаќаат), со што те водат за дипломиран со 180 кредити, што уствари не е дипломирање, односно приморан си барем 4та да земеш. Се збори дека ќе се менувала програмата и акредитацијата, па незнам што како ќе биде.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.965
Сакам да прашам за дали некој знае дали постои смер ПОЛИТИЧКИ НАУКИ во ДРЖАВЕН Факултет било каде во Македонија.
Знам дека има во приватните ФОН и Американ Колеџ, но прескапо ми е.
Da,postojat dva smera na drzavniot Praven Fakultet Justinijan Prvi-Skopje-politicki studii na Makedonski Jazik i politicki studii na Angliski Jazik(za ovoj ne znam dali i ovaa godina kje baraat studenti bidejki se zboreshe deka e mozno da go ukinat poradi slabata zainteresiranost.Za dodiplomskite studii,koi na ovoj fakultet traat 3 godini,studenti od drzavna kvota plakjaat 200evra godishno ili 100 evra edniot,a ushte 100 evra drugiot semestar,a studenti od privatna kvota(so kofinansiranje) plakjaat 400evra godishno ili 200evra edniot,a ushte 200 evra drugiot semestar.I vonrednite studenti(vonredno moze da se studira samo na politicki studii na Makedonski-nema vakva opcija na Angliskiot smer)plakjaat 400evra godishno.Ako sakash diploma na ovoj fakultet kje mora da zapishesh i cetvrta godina koja se plakja poskapo.Pravniot Fakultet Justinijan Prvi vo Juni kje objavi koi smerovi se dostapni za zainteresiranite.Na televizija,sekoja godina kazuvaat kolku nasoki ima na fakultetite,pa i na internet.[DOUBLEPOST=1495040512][/DOUBLEPOST]
Има на правен, мислам и на УГД политички дека има.
На правен моментално се 3+1+1 (последните 2 по 1000 евра се плаќаат), со што те водат за дипломиран со 180 кредити, што уствари не е дипломирање, односно приморан си барем 4та да земеш. Се збори дека ќе се менувала програмата и акредитацијата, па незнам што како ќе биде.
Da,jas pred edna godina slushnav od profesori deka e mozno da se izmeni programata.Ako slushnesh nekoja sigurna informacija za toa na fakultet,te molam spodeli ja vo temata za Praven.
 
Последно уредено:

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.456
Поени од реакции
10.153
Има на правен, мислам и на УГД политички дека има.
На правен моментално се 3+1+1 (последните 2 по 1000 евра се плаќаат), со што те водат за дипломиран со 180 кредити, што уствари не е дипломирање, односно приморан си барем 4та да земеш. Се збори дека ќе се менувала програмата и акредитацијата, па незнам што како ќе биде.
За УГД ова?Ако така, од кај информацијата дека 4та година(на модул,не магистерски) е 1000 евра,а не стандардна како за прв циклус,што всушност модулот и е?
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
За УГД ова?Ако така, од кај информацијата дека 4та година(на модул,не магистерски) е 1000 евра,а не стандардна како за прв циклус,што всушност модулот и е?
Не не, за правен на УКИМ зборам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom