Политичка коректност(ПК) I Political correctness (PC)

Член од
30 октомври 2021
Мислења
141
Поени од реакции
342
Добредојдовте во светот на политичката коректност. Или на „коректното политичко изразување“, ако сметате дека така е поправилно.
Политичката коректност е една од најконтроверзните теми на денешницата. Нејзините поддржувачи сметаат дека таа е неопходна и има позитивен придонес за општеството, а според критичарите таа е непотребна и прави повеќе штета отколку корист. Предизвикува потсмев, гнев, па дури и цензура.
Политичка коректност(и исто така политички коректен) е политички, културно-социолошки термин што го одразува воспоставувањето на систем на рамки и правила, вклучувајќи го и „политички коректниот јазик“, кој има ограничувачка функција во однос на етичките, моралните размислувања за за раса, сексуална ориентација, секс.
Според дефиницијата на познатиот американски политиколог и новинар Вилијам Сафир, „политички коректно“ значи предмет на либерални или екстремно левичарски ставови за сексуални, расни и еколошки прашања.

Пред
Vogue3.jpg


Vogue4.jpg


Сега
Vogue.jpg

Vogue2.jpg
Автоматски споено мислење:

The Guardian Deleted Their 'Person of the Year' Poll as J.K. Rowling Took the Lead
00-50.jpg

An online poll from The Guardian seeking nominations for their “Person of the Year” award was removed after author J.K. Rowling took the lead.
Rowling has been the subject of much controversy for being outspoken in her belief that sex is determined by biology.
https://timcast.com/news/the-guardian-deleted-their-person-of-the-year-poll-as-j-k-rowling-took-the-lead/

Over the world
11.jpg

111.jpg

1111.jpg
 
Последно уредено:

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.901
Поени од реакции
2.678
Иаме тема
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.535
Поени од реакции
8.009
Колку манекенки има на сликата на Вог?
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.901
Поени од реакции
2.678
Знаев за ова, ништо ново тука. И ова што ми го покажа е за тие 2 -3 . Не сакаш да знаеш од каде знам за рестото......
Мислам дека имаше инстанца за нешто за виртуелна маненкека со таков тен на кожа. Малце разочарувачки кога дознав...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
141
Поени од реакции
342
Холандското кралско семејство повеќе нема да ја користи нивната златна кочија бидејќи била расистичка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom