Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
На Љубчо не му дозволиле да зборува за Бугарско-Македонските односи

Ама ние не сме фашисти, само не дозволуваме слобода на говор, негираме нечие постоење, идентитет и јазик, и имаме јавни територијални претензии кон соседска држава. А да, и во Втората Светска Војна сме биле само администратори и тур оператори на окупираната територија, и по грешка имаме пратено над 7000 Македонски Евреи во концентрациони логори во директна смрт.
Georgievski kolku i da
ne go poshtuvam e eden od redkite shto e za kompromis, saka da se reshi sporov, chesto e neutralen gi opravduva Bugarive, ama mu se israa v usta istite. Ne sakaat dogovor, izgubiv nadez, ne vredi, so telinja teshko da se stigne dogovor…
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
543
Поени од реакции
1.064
Како тоа било војна и сте ги исполнувале наредбите на Вермахтот, ама само за Евреите не ја исполниле таа наредба, таму сте им покажале заби, важи нема проблем, ама ова можете само у Бугарија да си се лажете меѓу себе, на друго место во светот не ви проаѓа овој изговор.

И ако под спасување мислиш на праќање над 7000 Македонски Евреи само од Вардарска Македонија и над 11.000 Евреи вкупно вклучувајќи ги и оние од Егејска Македонија во Треблинка, тогаш да, ептен сте ги спасиле.
Ти пишав за Егзарх Стефан I, ама ти си со испран мозок,штета е да се разговара со тебе
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Ти пишав за Егзарх Стефан I, ама ти си со испран мозок,штета е да се разговара со тебе
Egzarh Stefan pfff, obichno ne si davam napor da ti repliciram, po shto ne mi se zamara so takvi ko tebe. Dechkoto ti pishe za tie Evrei od Makedonija, shto se deportirani vo logorite, ama po Bugarski lagi shto gi terate, sami poshle tamu. Za vashite Evrei dali gi spasil ili ne NE NI E GAJLE, temava e za Makedonija.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
543
Поени од реакции
1.064
Egzarh Stefan pfff, obichno ne si davam napor da ti repliciram, po shto ne mi se zamara so takvi ko tebe. Dechkoto ti pishe za tie Evrei od Makedonija, shto se deportirani vo logorite, ama po Bugarski lagi shto gi terate, sami poshle tamu. Za vashite Evrei dali gi spasil ili ne NE NI E GAJLE, temava e za Makedonija.
Зашто си мислиш дека мене ми е гајле за вашите.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Зашто си мислиш дека мене ми е гајле за вашите.
More zaguben ne mi pishi na temava togash, gledaj si gi vashite vo vashi temi, umren eden. Ti pishish na nasha tema dremish tuka, 100 pati ti imam kazano da si gledash zivot i da ne zamarash tuka. Temava chitaj naslov ne e za Bugarija i vnatreshni raboti shto se deshavale kaj vas. Duri i Evreite sto gi proterale vashite ne se za vo temava ali aj…
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
More zaguben ne mi pishi na temava togash, gledaj si gi vashite vo vashi temi, umren eden. Ti pishish na nasha tema dremish tuka, 100 pati ti imam kazano da si gledash zivot i da ne zamarash tuka. Temava chitaj naslov ne e za Bugarija i vnatreshni raboti shto se deshavale kaj vas. Duri i Evreite sto gi proterale vashite ne se za vo temava ali aj…
Бугарите не ги протерале евреите од Македонија туку ги евакуирале. Ги спасиле фактички од нацистите за да не им се суди јавно. Бугарите ти се борци за слобода, и таа администрација тогаш колку и да не сакала морала да упука по некој евреин ваму-таму ради дневна квота.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.274
Бугарите не ги протерале евреите од Македонија туку ги евакуирале. Ги спасиле фактички од нацистите за да не им се суди јавно. Бугарите ти се борци за слобода, и таа администрација тогаш колку и да не сакала морала да упука по некој евреин ваму-таму ради дневна квота.
Преку кур ви е на вас за евреите и тогава и сега , ако сте сакали да сте ги спасили.
Факт е дека населението на Скопје е одило во полициската управа и е давало информациja за адресите на кои живеели евреи.
Во бугарските архиви се чуваат документи во кои се наведува кој го присвоил имотот на депортираните Евреи.
И тоа са локални богаташи од Скопје, Битола и Охрид.Ама за тоа не сакате да сборувате.
Целото ова пискане за Евреите од ваша страна е тотално лицемерие.
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
171
Поени од реакции
177
Преку кур ви е на вас за евреите и тогава и сега , ако сте сакали да сте ги спасили.
Факт е дека населението на Скопје е одило во полициската управа и е давало информациja за адресите на кои живеели евреи.
Во бугарските архиви се чуваат документи во кои се наведува кој го присвоил имотот на депортираните Евреи.
И тоа са локални богаташи од Скопје, Битола и Охрид.Ама за тоа не сакате да сборувате.
Целото ова пискане за Евреите од ваша страна е тотално лицемерие.
Ххаха, сега најново што ќе измислите е дека ние сме криви што вие сте ги пратиле. Бугарска работа, во секој случај освестисе друже, ти и оној Тракија сте Македонци, ви го промиле мозокот таму Живковисти и другите комунисти. Пола Бугарија се Македонци и ако признаете се што ве лажеле и се освестите , ќе останат хуните таму некое милионче, ко ќе маниш Цигани и Турци 2 милиони, страшна работа ќе се деси во Бугаристан. Остави тоа разбери дека си Македонче, не плукај на предците и ќе те примиме со отворени раце, гледај Стефан Влахов Мицов :)
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.274
Ххаха, сега најново што ќе измислите е дека ние сме криви што вие сте ги пратиле. Бугарска работа, во секој случај освестисе друже, ти и оној Тракија сте Македонци, ви го промиле мозокот таму Живковисти и дригите комунисти. Пола Бугарија се Македонци и ако признаете се што ве лажеле и се освести те , ќе останат хуните таму некое милионче, ко ќе маниш Цигани и Турци 2 милиони, страшна работа ќе се деси во Бугаристан. Остави тоа освести се дека си Македонче, не плукај на предците и ќе те примиме со отворени раце, гледај Стефан Влахов Мицов :)
:DНема тајни за тебе и наследнициве на Александровата раса...Така е кога Господ ти зборува на ушенце.. ;)
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
171
Поени од реакции
177
:DНема тајни за тебе и наследнициве на Александровата раса...Така е кога Господ ти зборува на ушенце.. ;)
Друже признај си дека си наш, не плукај на предците, прапрадедоти се превртува в гроб сигурно. Што има врска Александар со приказнава и ти сигурно не знаеш, 2020 сме не 300 п.н.е. Ја ти викам признај дека си грешел и ќе те прифатиме со отворени раце. Остај хановите, хуните и другите племиња, јазикот што го збориш е наш, словенски, признај си и одречисе од глупостите што те лажеле
Автоматски споено мислење:

Друже признај си дека си наш, не плукај на предците, прапрадедоти се превртува в гроб сигурно. Што има врска Александар со приказнава и ти сигурно не знаеш, 2020 сме не 300 п.н.е. Ја ти викам признај дека си грешел и ќе те прифатиме со отворени раце. Остај хановите, хуните и другите племиња, јазикот што го збориш е наш, словенски, признај си и одречисе од глупостите што те лажеле
Ние ќе ве сакаме повише од Бугарите таму по што сте наши, сте забегале малку ама има простор за поправка. Гледам пишиш Македонски перфект и полекасе враќаш во колосек, тоа ми се допаѓа да знаеш.Глупаво Тито затворил граници после граѓанска војна Грција и многу наши избегале Бугарија и со текна време ви промиле мозок. Ама никогаш не е касно да се вратите од таму кај што потекнувате, мајка Македонија не Бугаристан што ве лажеле Живковисти и други комунисти таму
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2022
Мислења
543
Поени од реакции
1.064
Ххаха, сега најново што ќе измислите е дека ние сме криви што вие сте ги пратиле. Бугарска работа, во секој случај освестисе друже, ти и оној Тракија сте Македонци, ви го промиле мозокот таму Живковисти и другите комунисти. Пола Бугарија се Македонци и ако признаете се што ве лажеле и се освестите , ќе останат хуните таму некое милионче, ко ќе маниш Цигани и Турци 2 милиони, страшна работа ќе се деси во Бугаристан. Остави тоа разбери дека си Македонче, не плукај на предците и ќе те примиме со отворени раце, гледај Стефан Влахов Мицов :)
Имаме една изрека за Македонците, која објаснува казаното од @roden :

Едно Маке јунак,
Две Макета - чета.
Три Макета- чета с предавник!

:pos:
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2021
Мислења
171
Поени од реакции
177
Друже признај си дека си наш, не плукај на предците, прапрадедоти се превртува в гроб сигурно. Што има врска Александар со приказнава и ти сигурно не знаеш, 2020 сме не 300 п.н.е. Ја ти викам признај дека си грешел и ќе те прифатиме со отворени раце. Остај хановите, хуните и другите племиња, јазикот што го збориш е наш, словенски, признај си и одречисе од глупостите што те лажеле
Ние ќе ве сакаме повише од Бугарите таму по што сте наши, сте забегале малку ама има простор за поправка. Гледам пишиш Македонски перфект и полекасе враќаш во колосек, тоа ми се допаѓа да знаеш.Глупаво Тито затворил граници после граѓанска војна Грција и многу наши избегале Бугарија и со текна време ви промиле мозок. Ама никогаш не е касно да се вратите од таму кај што потекнувате, мајка Македонија не Бугаристан што ве лажеле Живковисти и други комунисти таму
Имаме една изрека за македонците, која објаснува казаното од @roden :

Едно Маке јунак,
Две Макета - чета.
Три Макета- чета с предавник!

:pos:
Тое некој хунски лаф, друже ја, ти, Роден тројца Македонци, нема предавник меѓу нас. Се приближувате повише кон мене и ми се свиѓа тоа. Пишите на јазик што го збореле ваши прапрадедовци и тоа е почеток,глупаво е што ве заборавивме и сте оставени на форуми да се информирате , ама ќе се смени се еден ден и одма ќе ви даваме граѓанство да знаеш
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
:facepalm: :facepalm:Au kakva romantika vo temava, ljubov bez granici se raznezniv skros:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom