Политиките на Бугарија кон Македонија

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Mislam deka i tie imaat nadvoreshen pritisok, da se reshi se po shto od niv zavisi najvishe. A ako se sekjash i Grcite ne popushtaa, sakaa ime kaj shto nema da ima Makedonija, pa na kraj kolku i da ne ni se svigja na nas i na niv prifatija Severdjanija.
Daj ne zaebavaj, slucajot so grcija e cista kapitulacija. Isto ni se servira i sega so bugarive samo sto ke ti prodavaat magla za kompromis vo koj samo ednata strana popusta.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Daj ne zaebavaj, slucajot so grcija e cista kapitulacija. Isto ni se servira i sega so bugarive samo sto ke ti prodavaat magla za kompromis vo koj samo ednata strana popusta.
Ama realno ako po nekakov nachin se dogovorime so Bugarive, pobolno kje bide odkolku so Grcive, toa se plasham, vo pravo si deka baraat samo ednata strana da popushti, nema reciprocitet za zal
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Ama realno ako po nekakov nachin se dogovorime so Bugarive, pobolno kje bide odkolku so Grcive, toa se plasham, vo pravo si deka baraat samo ednata strana da popushti, nema reciprocitet za zal
Bugarive ne sakaat dogovor, nemase potreba od otvoranje prasanja pa za sega da se dogovarame, nema za sto da se dogovarame, tie sakaat da ne ponizat.Da ne bea vo situacija da ucenvat nikoj kur nemase da im udira a ne pa da se dogovara nesto.
 
Член од
5 декември 2021
Мислења
89
Поени од реакции
67
Abe za da se reshi se, treba da ima otstapki od dvete strani kako od nasha taka i od Bugarska. Ako sega kazuvaat deka nema da popushtat, ama vishe ne zboruvaat za Istorija a za pravata na Bugarite vo Mk, go smenija narativot skros. Moze za Makedonskiot jazik da se prifati deka e od 1945, ama togash navistina e kodificiran oti togash sme formirale drzava, ama toa ne znachi deka sme zboruvale drugo. Bugarski e kodificiran ko e formirana Bg 1870 i nekoja ne znam tochno. Taka da za sekoj jazik da se kodificira treba da ima drzava.
Тоа не е точно. На Словенија не ѝ било потребно да има држава, за да има стандардизиран јазик. Зошто они немале АСНОМ-ска комисија за јазик? Исто и на Бугарски имало многу весници и тн кои што се издавале многу пред 1878 г.
Автоматски споено мислење:

Ama realno ako po nekakov nachin se dogovorime so Bugarive, pobolno kje bide odkolku so Grcive, toa se plasham, vo pravo si deka baraat samo ednata strana da popushti, nema reciprocitet za zal
И што ќе ти биде болно? Тоа дека цар Самоил е бугарски цар?
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Тоа не е точно. На Словенија не ѝ било потребно да има држава, за да има стандардизиран јазик. Зошто они немале АСНОМ-ска комисија за јазик? Исто и на Бугарски имало многу весници и тн кои што се издавале многу пред 1878 г.
Автоматски споено мислење:



И што ќе ти биде болно? Тоа дека цар Самоил е бугарски цар?
 
Член од
5 декември 2021
Мислења
89
Поени од реакции
67
И шо?

Па никој не ти забранил да се повикуваш на овие подвластни на тогашната грчка порпаганда најрани анонимус македонисти со античка наклонетост од 60те години на 19от век.

Проблемот настанува кога ќе се обидуваш да им го негираш идентитето на македонските Бугари и посебно оној на Гоце Делчев, браќата Миладиновци, Јоаким Крчовски, Јордан Хаджиконстантинов-Џинот ...
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Тоа не е точно. На Словенија не ѝ било потребно да има држава, за да има стандардизиран јазик. Зошто они немале АСНОМ-ска комисија за јазик? Исто и на Бугарски имало многу весници и тн кои што се издавале многу пред 1878 г.
Автоматски споено мислење:



И што ќе ти биде болно? Тоа дека цар Самоил е бугарски цар?
Koga e kodificiran bugarskiot jazik? Na kakov jazik sme zborele pred 1944, na tvojov Bg? Pa ti ako idesh vo Makedonija nekoj delovi ja ne gi razbiram, ne pa ti osven ako si od Makedonija ne te znam.Za Samoil ako izlezi bg a ne e ne, mi menjava zivot ni na mene a i na tebe, odednash nema da bideme pobogati nitu ja nitu ti. Kje vidime shto kje dogovorat ili (nedogovorat) istoriskite komisii a i za Samoil i nie imame argumenti, ama temava ne e istoriska a i stvarno ne mi se zamara ich. Bolno mi e deka sakate da ne naprajte od 1944 demek dedo mi bil bugarche zborel bg i odednash se razbudil edno utro i si rekol Makedonec sum aleluja :facepalm: A Goce bil tolku zakoraven Bugar shto sakal moshtite da mu gi odnesat vo MAKEDONIJA :toe:
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2021
Мислења
89
Поени од реакции
67
Koga e kodificiran bugarskiot jazik? Na kakov jazik sme zborele pred 1944, na tvojov Bg? Pa ti ako idesh vo Makedonija nekoj delovi ja ne gi razbiram, ne pa ti osven ako si od Makedonija ne te znam.
На повеќе и разни наречја е зборувано пред 1944 г. По Марко Цепенков, родум од Прилеп, неговото наречје (врз база на коешто подоцна е кодифициран и современиот јазик во денешна Република Македонија) се вика бугарцки.

a i za Samoil i nie imame argumenti
All ears GIFs - Get the best gif on GIFER


Bolno mi e deka sakate da ne naprajte od 1944 demek dedo mi bil bugarche zborel bg i odednash se razbudil edno utro i si rekol Makedonec sum aleluja :facepalm: A Goce bil tolku zakoraven Bugar shto sakal moshtite da mu gi odnesat vo MAKEDONIJA :toe:
Не може кога сакаш да си ја фалсификуваш историјата на атнибугарски начин потоа да очекуваш дека тоа нема да создаде проблеми помеѓу Македонија и Бугарија.

Гоце Делчев си го сакал родното место, се разбира, исто ко Христо Татарчев, кој што во својот тестамент напишал:

ако остане нешто од мојот идеален дел од гореспоменатата куќа да биде дадено по еднаков дел на општините кукушка и ресенска - Македонија, за просветно - културни цели, ако последните општини се во пределите на голема Бугарија; во спротивен случај да се даде за просветителни културни цели на општините на кој и да е македонски град кој останал под бугарска власт...

Слично и со Гоце Делчев, кој меѓутоа го нема никаде лично напишано тоа, дека сака да му ги однесат моштите во слободна Македонија. Ама како и да е, секако има разлика помеѓу слободна Македонија и јусловенска, комуњарско-титовистичка, србоманска антибугарска Македонија!
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Abe choeche te prashav koga e kodificiran bg jazik, ne deka mi e gajle prashav ti mi vrakjash Marko Cepenkov neshto tamu. Rodnoto mesto na Goce e vo Grcija ama tolku uchite vie za Goce i znaete, ne e vo mojata Makedonija a deka sakal da e zakopan vo Mk sigurno ne mu doshol na son na G. Dimitrov. Za car Samoil ima cela tema vlezi chitaj obrazuvaj se malku, chitni drugi pogledi, temata e vo istorija, Етничката припадност на Цар Самоил и карактерот на неговото царство
Автоматски споено мислење:

I po princip Mk ne e tolku antibugarska kolku Bugarija shto e antimakedonska za zal. Literaturniot makedonski sobira narechja od Prilepsko- Bitolski, Veleshko-Skopski, Kichevsko- Porechki region, koi kako po dijalekti, izgovor, akcenti se daleku od vashiot literaturen jazik. A primer ete da rechime komisijata da reshi deka ne ste vo pravo toa nema da ti smeni mislenje tebe vo nikakov sluchaj kako i na 90% od Bugari vo Bugarija, kako i mene ako e obratno a samo vodime diskusii i mizi da te da te lazam.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
И шо?

Па никој не ти забранил да се повикуваш на овие подвластни на тогашната грчка порпаганда најрани анонимус македонисти со античка наклонетост од 60те години на 19от век.

Проблемот настанува кога ќе се обидуваш да им го негираш идентитето на македонските Бугари и посебно оној на Гоце Делчев, браќата Миладиновци, Јоаким Крчовски, Јордан Хаджиконстантинов-Џинот ...
Статијата на Петко Славејков ја урива бугарската пропаганда/митологија - дека македонската нација и јазик се создадени од коминтерната/Тито во 1944. Човекот јасно си кажува дека населението во Македонија се чувствувале за Македонци (или како што тој ги нарекува Македонисти) и дека се различни од бугарите и даваат отпор за присвојување на нивниот јазик од страна на Бугарија во 1871! значи во време кога немало Македонска држава, ВМРО, коминтерна, Тито.. ама ете сепак имало Македонци.

А во однос на тоа дека тие Македонци биле како што велиш „подвластни на тогашната грчка порпаганда“ прочитај го убаво текстот каде што има наведено цитат од нив: Одвам се оттргнавме од Грците, сега под друг ли да потпаднеме?
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Ne mi se jasni bugarive koga zboruvaat za kumunisticka juga, Makedonija, demek komunisticki rezim, abe do tolku obraz da se nemalo, pa Bugaria imase pogolem komunisticki rezim od pola komunisticki drzavi i sega tie demek komunizam ova ona, abe rezil neviden.
Nash komunizam bil cvekje za nivniot. Pa do den deneshen stradaat od toj komunizam. Zaradi neizramneti smetki so toa vreme koga se bilo po “stotinki” denes stradaat bugarskite penzioneri so penzii od redot na 50-100 evra i ako nemaat pomosh od najbliski zaginuvaat navistina. Mene mi e smeshno koga kontriraat nash komunizam…
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Ne mi se jasni bugarive koga zboruvaat za kumunisticka juga, Makedonija, demek komunisticki rezim, abe do tolku obraz da se nemalo, pa Bugaria imase pogolem komunisticki rezim od pola komunisticki drzavi i sega tie demek komunizam ova ona, abe rezil neviden.
Бугарскиот комунизам беше поортодоксален, совецки тип одколку jугословенскиот. Ама е осуден од Народното собрание на денешна Бугариjа како тоталитарен и насилнички. Не се слават никакви настани на државно нивоа. Македониjа го нема ова, пошто таму е поставен темелот на држава и нациjа.
Автоматски споено мислење:

Статијата на Петко Славејков ја урива бугарската пропаганда/митологија - дека македонската нација и јазик се создадени од коминтерната/Тито во 1944. Човекот јасно си кажува дека населението во Македонија се чувствувале за Македонци (или како што тој ги нарекува Македонисти) и дека се различни од бугарите и даваат отпор за присвојување на нивниот јазик од страна на Бугарија во 1871! значи во време кога немало Македонска држава, ВМРО, коминтерна, Тито.. ама ете сепак имало Македонци.

А во однос на тоа дека тие Македонци биле како што велиш „подвластни на тогашната грчка порпаганда“ прочитај го убаво текстот каде што има наведено цитат од нив: Одвам се оттргнавме од Грците, сега под друг ли да потпаднеме?
Точно е дека имало македонизам (македонци како посебен етнос, различен од другите) и пред 1944. Славеjков збори "некои", ти читаш "населението во Македонија". Бугарската историографиjа ги преметува овие ранни македонисти. Али тие ништо не направили, нити македонски jазик на коj се пише по весници, нито училишта каде се учи. Значи не били доминантни, повекето македонски деjци се држат за бугарската jуниониска идеa, а и поголемиот дел од народот е со нив (зборувам за Османско време).
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Бугарскиот комунизам беше поортодоксален, совецки тип одколку jугословенскиот. Ама е осуден од Народното собрание на денешна Бугариjа како тоталитарен и насилнички. Не се слават никакви настани на државно нивоа. Македониjа го нема ова, пошто таму е поставен темелот на држава и нациjа.
Greska si, ne e postaven temelot na drzava i nacija tuku prifatena e realnosta.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom