Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
12 јануари 2022
Мислења
172
Поени од реакции
143
Ние ќе ве сакаме повише од Бугарите таму по што сте наши, сте забегале малку ама има простор за поправка. Гледам пишиш Македонски перфект и полекасе враќаш во колосек, тоа ми се допаѓа да знаеш.Глупаво Тито затворил граници после граѓанска војна Грција и многу наши избегале Бугарија и со текна време ви промиле мозок. Ама никогаш не е касно да се вратите од таму кај што потекнувате, мајка Македонија не Бугаристан што ве лажеле Живковисти и други комунисти таму

Тое некој хунски лаф, друже ја, ти, Роден тројца Македонци, нема предавник меѓу нас. Се приближувате повише кон мене и ми се свиѓа тоа. Пишите на јазик што го збореле ваши прапрадедовци и тоа е почеток,глупаво е што ве заборавивме и сте оставени на форуми да се информирате , ама ќе се смени се еден ден и одма ќе ви даваме граѓанство да знаеш
Не хунски, току ХунЗки... Нели бевте роднини со тех:lolzz:
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
34
Поени од реакции
50
Не хунски, току ХунЗки... Нели бевте роднини со тех:lolzz:
Ах Македонче Македонче, со С е не со З провери. Ама од се што пишав за тоа се фати? Дај не заебавај врати се на корените и признај од кај потекнуваш, секогаш сме страдале од самите највеќе
Автоматски споено мислење:

Ах Македонче Македонче, со С е не со З провери. Ама од се што пишав за тоа се фати? Дај не заебавај врати се на корените и признај од кај потекнуваш, секогаш сме страдале од самите највеќе
Бугаристан потекнува од Хунската држава, се чудам што не им ја знаеш историјата, иако си растел таму, ама нормално ти не си Бугаристанец а Македонец. Човече на прав пат си да ја дознаеш вистината и да се вратиш, таму кај што припаѓаш
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.948
Поени од реакции
19.920

2022 година, 21 век, Бугарија уште ја тера истата политика од 18ти и 19ти век, кога граделе егзархиски училишта за да им го сменат менталитетот на Македонците и да ги направат Бугари. 200 години подоцна, истото уште си го размислуваат и си кројат стратегии како да го изведат.

И вие мислите дека некогаш ова племе ќе се смени?
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
172
Поени од реакции
143

2022 година, 21 век, Бугарија уште ја тера истата политика од 18ти и 19ти век, кога граделе егзархиски училишта за да им го сменат менталитетот на Македонците и да ги направат Бугари. 200 години подоцна, истото уште си го размислуваат и си кројат стратегии како да го изведат.

И вие мислите дека некогаш ова племе ќе се смени?
Многу добра идеја на Паси. Ако има добро осмислени стимулации и е финансиски поддржана, убеден сум дека ќе се запишат многу деца.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Многу добра идеја на Паси. Ако има добро осмислени стимулации и е финансиски поддржана, убеден сум дека ќе се запишат многу деца.
Ima shansi, kje se zapishat mnogu deca i go poshtuvam Bugarskovo obrazovanie, po shto diplomi normalno popriznaeni se od nashi. Sega da te prasham od tie predhodnite generacii shto idea i uchea Bg mislish se Bugarizira nekoj? Ima iskluchoci sigurno ama 90% si bea i si ostanaa Mk.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.154
Моштите на светите браќа Кирил и Методиј пристигнуваат во Бугарија.
Тие се чуваат во светогорскиот манастир Есфигмен , Грциja и пристигнуваат по покана на Неговата Светост Патријарх Неофит.Ке бидат изложени на богослужба во софиската митрополитска катедрала „Света Неделја“
Ова е прво патување и изложба на нивните мошти во словенска држава и во странство воопшто .https://btvnovinite.bg/bulgaria/moshtite-na-sv-sv-kiril-i-metodij-pristigat-v-sofija.htm

КМ1.jpg


КМ2.jpg


КМ.jpg
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Моштите на светите браќа Кирил и Методиј пристигнуваат во Бугарија.
Тие се чуваат во светогорскиот манастир Есфигмен , Грциja и пристигнуваат по покана на Неговата Светост Патријарх Неофит.Ке бидат изложени на богослужба во софиската митрополитска катедрала „Света Неделја“
Ова е прво патување и изложба на нивните мошти во словенска држава и во странство воопшто .https://btvnovinite.bg/bulgaria/moshtite-na-sv-sv-kiril-i-metodij-pristigat-v-sofija.htm

Прегледај го приврзокот 333347


Прегледај го приврзокот 333348


Прегледај го приврзокот 333349
Chestitki, ama skros si off topic shto ima vrska so temava? ili sakas da podkazish deka so toj gest zapadov vi pomaga pobezbolno da go trgnite vetoto.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.154
Chestitki, ama skros si off topic shto ima vrska so temava? ili sakas da podkazish deka so toj gest zapadov vi pomaga pobezbolno da go trgnite vetoto.
Секо едно пишуване или зборуване за Кирил и Методии ,Самуил ,Гоце и т.д , никогаш не е топик и е поврзано со политиката и од двете страни на границата.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Секо едно пишуване или зборуване за Кирил и Методии ,Самуил ,Гоце и т.д , никогаш не е топик и е поврзано со политиката и од двете страни на границата.
Nikogash ne sme kazuvale deka se Makedonci, nitu uchime deka se Makedonci, Sloveni se vo site slovenski drzavi, osven kaj vas kaj shto gi pobugarchivte, zatoa Cheshka i Slovachka ve baniraa tamu za nekoj vashi baranja. A ustvari shto ima toa vrska so politikata megju Makedonija i Bg?
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.709
Поени од реакции
63.960
Преку кур ви е на вас за евреите и тогава и сега , ако сте сакали да сте ги спасили.
Факт е дека населението на Скопје е одило во полициската управа и е давало информациja за адресите на кои живеели евреи.
Во бугарските архиви се чуваат документи во кои се наведува кој го присвоил имотот на депортираните Евреи.
И тоа са локални богаташи од Скопје, Битола и Охрид.Ама за тоа не сакате да сборувате.
Целото ова пискане за Евреите од ваша страна е тотално лицемерие.
Па не е баш тотално лицемерие, бугарската власт ги израчи на Германците. Под нејзина наредба тоа се случило.
Другото, мање-више ти е точно. Тукашни ги тастале (како и на секаде), тукашни им ги лапнале имотите.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.154
Nikogash ne sme kazuvale deka se Makedonci, nitu uchime deka se Makedonci, Sloveni se vo site slovenski drzavi, osven kaj vas kaj shto gi pobugarchivte, zatoa Cheshka i Slovachka ve baniraa tamu za nekoj vashi baranja. A ustvari shto ima toa vrska so politikata megju Makedonija i Bg?
И ние не кажуваме дека са бугари. НО сметаме дека кирилицата ,на коja сега пишуваме сите е бугарска азбука . Тоа дека Чешка и Словачка били против поради Кирил и Методии са ваши толкувања. Они немаат никаква врска со кирилицата. Во Моравија браќата шират глаголицата.Исто како и Климент во Охрид.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
14.421
Поени од реакции
32.386

2022 година, 21 век, Бугарија уште ја тера истата политика од 18ти и 19ти век, кога граделе егзархиски училишта за да им го сменат менталитетот на Македонците и да ги направат Бугари. 200 години подоцна, истото уште си го размислуваат и си кројат стратегии како да го изведат.

И вие мислите дека некогаш ова племе ќе се смени?

И тоа овој им е од поумерените таму. Неколку пати има барано безусловно да се симне ветото, ама сепак, Блгарин :D
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
И ние не кажуваме дека са бугари. НО сметаме дека кирилицата ,на коja сега пишуваме сите е бугарска азбука . Тоа дека Чешка и Словачка били против поради Кирил и Методии са ваши толкувања. Они немаат никаква врска со кирилицата. Во Моравија браќата шират глаголицата.Исто како и Климент во Охрид.
I shto ima vrska toa so politika deka Grcite vi gi dale moshtite, shto ima vrska so nas ili demek da se pofalime. Kaj vas kje bidat nedela, mesec i tolku, posle kje gi dadat na Srbija, pa Crna Gora, moze nekogash na nas. BTW Sv. Kliment i Naum se kaj nas zasekogash;).
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.154
I shto ima vrska toa so politika deka Grcite vi gi dale moshtite, shto ima vrska so nas ili demek da se pofalime. Kaj vas kje bidat nedela, mesec i tolku, posle kje gi dadat na Srbija, pa Crna Gora, moze nekogash na nas. BTW Sv. Kliment i Naum se kaj nas zasekogash;).
Като многу знаеш ja кажи одкога е официален празник 24 маj во МК? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom