Политиката меѓу навивачите

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Голем број на луѓе ќе кажат дека фудбалот е само спорт, дека тоа е најважната споредна работа во светот, дека тоа е опшутање, релаксација, уживање, празник за очи...но кај најзагреаните Ултрас навивачи на било кој клуб, секогаш влијание има политиката, минатото и историјата.На оваа тема конкретно би се задржал за навивачи и навивачки групи кои конкретно со своето делување, изразување и целокупна активност ја вмешуваат политиката и историјата, а во таа нивна целокупна активност се спомнува Македонија и македонскиот народ.

Јас досега не сум запознал, не сум ни чул за човек Македонец кој навива и ватрено следи некој фудбалски клуб од Грција или Бугарија.и со право е тоа така...Грците и Бугарите се едни од најголемите македонски непријатели, најголеми негатори на македонскиот народ, држава, јазик и култура па секој нормален Македонец нема што мајка да бара да навива за клуб од овие две држави.

Но како последица на поранешната Југославија и братсвото и единството, многу Македонци започнаа ватрено да навиваат за Црвена Ѕвезда и Партизан.Нивниот фанатизам по овие два клуба е огромна, тие не се срамат да докажат кој е поголем Делија или Гробар.Нивната заслепеност оди до таму што се омаловажуваат себеси и својата национална припадност само да се направат и многу големи Срби!И се е тоа океј, но сепак после ова што го прочитав на следниов линк, секој нормален Македонец кој редовно се пали на Ѕвезда и партизан, а богами и на нивните навивачи, треба да си ја удри главата и да се запраша што му е повредно во животот и дали може да се стави во истиот кош на луѓе кои имаат вакво размислување спрема Македонија и македонскиот народ

http://www.delije.net/forum/viewtopic.php?t=7563
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Мислам дека премногу си испровоциран од изјавите на србите... Немора се да ставаш на срце, секакви ги има. Не се ставам во ист кош со нив пошто и самите не личат на луѓе. Сепак мислам дека ние македонците или било кој друг народ кој гледа фудбал од странските лиги сепак не навиваме за Звезда или Партизан туку само ги симпатизираме. Не сум ја пеел а ни ќе ја да пеам Звезда пева Маракана, пошто не го заслужиле тоа, едино шо навивам е Пелистер и тоа е македонски тим. А за симпатизирање ги имам многу...


Поздрав.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
jove_bt напиша:
Мислам дека премногу си испровоциран од изјавите на србите... Немора се да ставаш на срце, секакви ги има. Не се ставам во ист кош со нив пошто и самите не личат на луѓе. Сепак мислам дека ние македонците или било кој друг народ кој гледа фудбал од странските лиги сепак не навиваме за Звезда или Партизан туку само ги симпатизираме. Не сум ја пеел а ни ќе ја да пеам Звезда пева Маракана, пошто не го заслужиле тоа, едино шо навивам е Пелистер и тоа е македонски тим. А за симпатизирање ги имам многу...


Поздрав.
Другар испровоциран сум, ама не од Србите, туку од нашите Македонци -србомани кои им симнуваат капа на овие навивачи од северот.Незнам ни зошто да ги симпатизараат овие два клуба кога немаат којзнае колку поквалитетен фудбал од нашиве клубови ...а тие цигани белградски заборавија дека Македонец им ја донесе европската титула :wink:
 
F

fantomX

Гостин
jove_bt напиша:
Мислам дека премногу си испровоциран од изјавите на србите... Немора се да ставаш на срце, секакви ги има. Не се ставам во ист кош со нив пошто и самите не личат на луѓе. Сепак мислам дека ние македонците или било кој друг народ кој гледа фудбал од странските лиги сепак не навиваме за Звезда или Партизан туку само ги симпатизираме. Не сум ја пеел а ни ќе ја да пеам Звезда пева Маракана, пошто не го заслужиле тоа, едино шо навивам е Пелистер и тоа е македонски тим. А за симпатизирање ги имам многу...


Поздрав.
Би се согласил до некаде, ама има македонци кои се огромни фанови, пред се на делите и гробарите. За симпатизирање како што велиш, добро, ама ме нервираат кога од македонци слушам делии најдобри, гробари закон и сл.
 
П

Паспарту

Гостин
и јас сум многу против таквите навивачи кои го :drk: на звезда и партизан, но за жал тука кај нас има многу такви. не да гледаат да навиваат за некои македонски тимови, они упорно си го тераат она српското што ги влече во нив. ама има решение и за таквите навивачи - СТАП! искрено криво ми е што вардар не падна со партизан во куп на уефа
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ѕвер напиша:
Другар испровоциран сум, ама не од Србите, туку од нашите Македонци -србомани кои им симнуваат капа на овие навивачи од северот.Незнам ни зошто да ги симпатизараат овие два клуба кога немаат којзнае колку поквалитетен фудбал од нашиве клубови ...а тие цигани белградски заборавија дека Македонец им ја донесе европската титула :wink:
А ти што симпатизираш хрватски Динамо? И тоа е политика сине. Али не е битно. И мене ме нервира тој педер тетовчанец што го читав, што плаќам данок за он леб да јаде, а коа ќе треба да се бори на фронт прв ќе биде дезертер.
А за србите ја одамна зборам какви педери се... мене никој не ми верува. Да беа они нормален народ немаше да ги мрзат и преку две граници (Словенија конкретно). Ние имаме проблем со околните држави бидејќи директно сакаат да се мешаат во наши работи, ама затоа со други држави живееме прекрасно. Навивачките провокации секогаш ќе постојат... ништо битно...
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
jove_bt напиша:
Мислам дека премногу си испровоциран од изјавите на србите... Немора се да ставаш на срце, секакви ги има. Не се ставам во ист кош со нив пошто и самите не личат на луѓе. Сепак мислам дека ние македонците или било кој друг народ кој гледа фудбал од странските лиги сепак не навиваме за Звезда или Партизан туку само ги симпатизираме. Не сум ја пеел а ни ќе ја да пеам Звезда пева Маракана, пошто не го заслужиле тоа, едино шо навивам е Пелистер и тоа е македонски тим. А за симпатизирање ги имам многу...


Поздрав.
И јас мислам така. Има секакви, не се замарај. Бодри ги тимовите за кои ти навиваш.:helou:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
ja sum od sv nikole ali vardar e gordosta makedonska a kolku cigani i grobari ima tuka ne smo svesni
smrt za srbite:nerv:
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Викторгг напиша:
А ти што симпатизираш хрватски Динамо?
Ама навивачите на Динамо не го оспоруваат идентитетот на македонскиот народ и македонската држава.На кошаркаски натпревар Цибона-ПАОК загребските навивачи имаат дојдено со стари македонски знамиња и неколку пати ги провоцираа Грците со скандирање Македонија, Македонија!!!

п.с.Јас сигурно би симпатизирал некој од белградските клубови, доколку нивните навивачи имаа коректен однос кон нас Македонците...додека се со вакво мислење кој ги ебе!!!
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.014
Поени од реакции
1.129
Ок е сево ова што го кажувате.. но да не заборавиме.. во Партизан и Звезда имало многу македонски играчи, па има и во многу бугарски и грчки екипи.. а и понатаму ќе ги има.. Но тоа е ок.. играат за пари, но сепак играат и за клубот.. па наместо навивачите да бидат благодарни за сето тоа, тие го омаловажуваат македонскиот народ, а со тоа и македонските играчи кои играат за нивниот клуб.. ова е безсмислено.. И како што рече ѕвер, симпатизирањето на српските клубови е како последица на заедничкиот живот во Југославија.. Сме биле "една" држава и сите оние кои следеле фудбал.. југословенската лига имале свои симпатии кој некој ју клуб.. Но сега не можам да сватам како деца македонци имаат толкави симпатии кон овие клубови..Како што имам читано по форуми некои и душата ја даваат за Партизан и Звезда.. Но нашиот народ е таков, имаме многу продадени души..
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.020
Поени од реакции
605
Пандев никој во италија не го омаловажува колку шо знам јас дека бил македонец.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.348
Поени од реакции
46.546
Југославија си го ''направи своето'' не зближи со народот што искрено не не сака.Ова е проблем не само меѓу навивачите ова е национален проблем на Македонецот што уште верува во праавославни братства со народи што го негираат неговото постоење.Додека еднаш не сватиме дека Србите,Бугарите,Русите, не се наши браќа и дека тој поим брат не постои ке патиме вака, и на неписмените Македонци ке им се кине срце за оние коментари на форумот на Делије.Во последно време актуелен е пак покољот на Србите во Тиквешките села,и уште 1 000 000 примери низ историјата што треба да ни укажат дека не функционира таа романтика што некој си ја има замислено со Србија.
Звезда ке има повеќе навивачи на Градски од Победа(доколку Победа не ја шитне утакмицата пред тоа) затоа треба Мајмуни да се освестат и да присоберат народ да не биде срамот голем а гарант ке има и многу Грци од Атина ог ГАТЕ7. Оtкако би се одиграла таа утакмица и кога ке видат сите ЈУ носталгичари каков е Српскиот став за нас може малку ке се врати свеста во нивните глави...дали??
 

VaZzilL

Сантино Џеновезе
Член од
23 април 2007
Мислења
921
Поени од реакции
39
Мислам дека Мајмуните сега треба да се замислат малку и да се организираат. Да не се случи да не навредуваат и провоцираат на домашен терен. Јас никогаш не сум имал симпатии према било кој клуб од соседните земји, а што се однесува до нашите навивачки групи мислам дека само Комитите можат достојно да не претставуваат.
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Како што читам по нивниот форум на Делије ако Победа помине ке дојдат во голем број во БЈРМ(како што велат тие)ќе им дојделе на помош и Грци сигурно ќе провоцираат но подобро за нив е да не го прават тоа за да не поминат како Руските навивачи жал ми е само што Ѕвезда ќе има најмногу навивачи од Македонија
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
VaZzilL напиша:
Мислам дека Мајмуните сега треба да се замислат малку и да се организираат. Да не се случи да не навредуваат и провоцираат на домашен терен. Јас никогаш не сум имал симпатии према било кој клуб од соседните земји, а што се однесува до нашите навивачки групи мислам дека само Комитите можат достојно да не претставуваат.
Може да не продаде управата на Победа и да им отстапи неколку илјади места на Звезда за карти, или може како у културни земји да каже имате од капацитетот на стадионот 5%. Тоа е источна трибина, и пријатно. И тоа пак се една илјадарка - две. А мене гајле ми е, ја сум навијал за Победа и порано и ќе навијам пак. Ебате за Слога сум навијал кога играле со странци а не за една мочана Победа. Плус се игра кај мене дома, на градски. :je:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom