Политиката меѓу навивачите

Дискусија во форумот 'Навивачки групи' започната од Ѕвер, 1 јули 2007.

 1. Ѕвер

  Ѕвер Перфекционист

  Член од:
  4 јануари 2006
  Мислења:
  2.223
  Допаѓања:
  26
  Голем број на луѓе ќе кажат дека фудбалот е само спорт, дека тоа е најважната споредна работа во светот, дека тоа е опшутање, релаксација, уживање, празник за очи...но кај најзагреаните Ултрас навивачи на било кој клуб, секогаш влијание има политиката, минатото и историјата.На оваа тема конкретно би се задржал за навивачи и навивачки групи кои конкретно со своето делување, изразување и целокупна активност ја вмешуваат политиката и историјата, а во таа нивна целокупна активност се спомнува Македонија и македонскиот народ.

  Јас досега не сум запознал, не сум ни чул за човек Македонец кој навива и ватрено следи некој фудбалски клуб од Грција или Бугарија.и со право е тоа така...Грците и Бугарите се едни од најголемите македонски непријатели, најголеми негатори на македонскиот народ, држава, јазик и култура па секој нормален Македонец нема што мајка да бара да навива за клуб од овие две држави.

  Но како последица на поранешната Југославија и братсвото и единството, многу Македонци започнаа ватрено да навиваат за Црвена Ѕвезда и Партизан.Нивниот фанатизам по овие два клуба е огромна, тие не се срамат да докажат кој е поголем Делија или Гробар.Нивната заслепеност оди до таму што се омаловажуваат себеси и својата национална припадност само да се направат и многу големи Срби!И се е тоа океј, но сепак после ова што го прочитав на следниов линк, секој нормален Македонец кој редовно се пали на Ѕвезда и партизан, а богами и на нивните навивачи, треба да си ја удри главата и да се запраша што му е повредно во животот и дали може да се стави во истиот кош на луѓе кои имаат вакво размислување спрема Македонија и македонскиот народ

  http://www.delije.net/forum/viewtopic.php?t=7563
   
  На mickey mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Il Chino

  Il Chino

  Член од:
  20 март 2007
  Мислења:
  8.493
  Допаѓања:
  304
  Мислам дека премногу си испровоциран од изјавите на србите... Немора се да ставаш на срце, секакви ги има. Не се ставам во ист кош со нив пошто и самите не личат на луѓе. Сепак мислам дека ние македонците или било кој друг народ кој гледа фудбал од странските лиги сепак не навиваме за Звезда или Партизан туку само ги симпатизираме. Не сум ја пеел а ни ќе ја да пеам Звезда пева Маракана, пошто не го заслужиле тоа, едино шо навивам е Пелистер и тоа е македонски тим. А за симпатизирање ги имам многу...


  Поздрав.
   
 3. Ѕвер

  Ѕвер Перфекционист

  Член од:
  4 јануари 2006
  Мислења:
  2.223
  Допаѓања:
  26
  Другар испровоциран сум, ама не од Србите, туку од нашите Македонци -србомани кои им симнуваат капа на овие навивачи од северот.Незнам ни зошто да ги симпатизараат овие два клуба кога немаат којзнае колку поквалитетен фудбал од нашиве клубови ...а тие цигани белградски заборавија дека Македонец им ја донесе европската титула :wink:
   
 4. fantomX

  fantomX Гостин

  Би се согласил до некаде, ама има македонци кои се огромни фанови, пред се на делите и гробарите. За симпатизирање како што велиш, добро, ама ме нервираат кога од македонци слушам делии најдобри, гробари закон и сл.
   
 5. Паспарту

  Паспарту Гостин

  и јас сум многу против таквите навивачи кои го :drk: на звезда и партизан, но за жал тука кај нас има многу такви. не да гледаат да навиваат за некои македонски тимови, они упорно си го тераат она српското што ги влече во нив. ама има решение и за таквите навивачи - СТАП! искрено криво ми е што вардар не падна со партизан во куп на уефа
   
 6. Nemiseverue

  Nemiseverue

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  7.397
  Допаѓања:
  1.296
  А ти што симпатизираш хрватски Динамо? И тоа е политика сине. Али не е битно. И мене ме нервира тој педер тетовчанец што го читав, што плаќам данок за он леб да јаде, а коа ќе треба да се бори на фронт прв ќе биде дезертер.
  А за србите ја одамна зборам какви педери се... мене никој не ми верува. Да беа они нормален народ немаше да ги мрзат и преку две граници (Словенија конкретно). Ние имаме проблем со околните држави бидејќи директно сакаат да се мешаат во наши работи, ама затоа со други држави живееме прекрасно. Навивачките провокации секогаш ќе постојат... ништо битно...
   
 7. Clubber

  Clubber

  Член од:
  19 март 2007
  Мислења:
  6.575
  Допаѓања:
  158
  И јас мислам така. Има секакви, не се замарај. Бодри ги тимовите за кои ти навиваш.:helou:
   
 8. ManowaR

  ManowaR

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  5.607
  Допаѓања:
  3.220
  ja sum od sv nikole ali vardar e gordosta makedonska a kolku cigani i grobari ima tuka ne smo svesni
  smrt za srbite:nerv:
   
 9. Ѕвер

  Ѕвер Перфекционист

  Член од:
  4 јануари 2006
  Мислења:
  2.223
  Допаѓања:
  26
  Ама навивачите на Динамо не го оспоруваат идентитетот на македонскиот народ и македонската држава.На кошаркаски натпревар Цибона-ПАОК загребските навивачи имаат дојдено со стари македонски знамиња и неколку пати ги провоцираа Грците со скандирање Македонија, Македонија!!!

  п.с.Јас сигурно би симпатизирал некој од белградските клубови, доколку нивните навивачи имаа коректен однос кон нас Македонците...додека се со вакво мислење кој ги ебе!!!
   
 10. meazza

  meazza lo §ono in†eri§†a

  Член од:
  30 јануари 2007
  Мислења:
  6.478
  Допаѓања:
  522
  Ок е сево ова што го кажувате.. но да не заборавиме.. во Партизан и Звезда имало многу македонски играчи, па има и во многу бугарски и грчки екипи.. а и понатаму ќе ги има.. Но тоа е ок.. играат за пари, но сепак играат и за клубот.. па наместо навивачите да бидат благодарни за сето тоа, тие го омаловажуваат македонскиот народ, а со тоа и македонските играчи кои играат за нивниот клуб.. ова е безсмислено.. И како што рече ѕвер, симпатизирањето на српските клубови е како последица на заедничкиот живот во Југославија.. Сме биле "една" држава и сите оние кои следеле фудбал.. југословенската лига имале свои симпатии кој некој ју клуб.. Но сега не можам да сватам како деца македонци имаат толкави симпатии кон овие клубови..Како што имам читано по форуми некои и душата ја даваат за Партизан и Звезда.. Но нашиот народ е таков, имаме многу продадени души..
   
 11. JOE

  JOE madrid madrid y nadie mas!

  Член од:
  31 март 2007
  Мислења:
  2.952
  Допаѓања:
  399
  Пандев никој во италија не го омаловажува колку шо знам јас дека бил македонец.
   
 12. курајбер

  курајбер млад, потентен

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  11.169
  Допаѓања:
  12.330
  Југославија си го ''направи своето'' не зближи со народот што искрено не не сака.Ова е проблем не само меѓу навивачите ова е национален проблем на Македонецот што уште верува во праавославни братства со народи што го негираат неговото постоење.Додека еднаш не сватиме дека Србите,Бугарите,Русите, не се наши браќа и дека тој поим брат не постои ке патиме вака, и на неписмените Македонци ке им се кине срце за оние коментари на форумот на Делије.Во последно време актуелен е пак покољот на Србите во Тиквешките села,и уште 1 000 000 примери низ историјата што треба да ни укажат дека не функционира таа романтика што некој си ја има замислено со Србија.
  Звезда ке има повеќе навивачи на Градски од Победа(доколку Победа не ја шитне утакмицата пред тоа) затоа треба Мајмуни да се освестат и да присоберат народ да не биде срамот голем а гарант ке има и многу Грци од Атина ог ГАТЕ7. Оtкако би се одиграла таа утакмица и кога ке видат сите ЈУ носталгичари каков е Српскиот став за нас може малку ке се врати свеста во нивните глави...дали??
   
 13. VaZzilL

  VaZzilL Сантино Џеновезе

  Член од:
  23 април 2007
  Мислења:
  921
  Допаѓања:
  39
  Мислам дека Мајмуните сега треба да се замислат малку и да се организираат. Да не се случи да не навредуваат и провоцираат на домашен терен. Јас никогаш не сум имал симпатии према било кој клуб од соседните земји, а што се однесува до нашите навивачки групи мислам дека само Комитите можат достојно да не претставуваат.
   
 14. Il Fenomeno

  Il Fenomeno non mollare mai

  Член од:
  14 март 2007
  Мислења:
  3.223
  Допаѓања:
  704
  Како што читам по нивниот форум на Делије ако Победа помине ке дојдат во голем број во БЈРМ(како што велат тие)ќе им дојделе на помош и Грци сигурно ќе провоцираат но подобро за нив е да не го прават тоа за да не поминат како Руските навивачи жал ми е само што Ѕвезда ќе има најмногу навивачи од Македонија
   
 15. Nemiseverue

  Nemiseverue

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  7.397
  Допаѓања:
  1.296
  Може да не продаде управата на Победа и да им отстапи неколку илјади места на Звезда за карти, или може како у културни земји да каже имате од капацитетот на стадионот 5%. Тоа е источна трибина, и пријатно. И тоа пак се една илјадарка - две. А мене гајле ми е, ја сум навијал за Победа и порано и ќе навијам пак. Ебате за Слога сум навијал кога играле со странци а не за една мочана Победа. Плус се игра кај мене дома, на градски. :je:
   

Сподели преку: