Полигамија - ДА или НЕ

Полигамија: Да или НЕ

  • Да

    Гласови: 14 36,8%
  • Не

    Гласови: 24 63,2%

  • Вкупно гласачи
    38
  • Гласањето е завршено на .

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Нема потреба, ама никаква.
Ич нит сакам нит ми е гајле за повеќе од една. Кој сака нека си тера.
Јас си сакам да си љубам една, најмила моја.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
против полигамија
за полиандрија:)
дефинитивно против... тоа ми иде како деградирање
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Demek deneska ste mnogu pametni!??
A zosto ako togasnite Luge bile "nepametni"!
Zosto deneska Vie Pametnjakovicite se sluzete uste so Otkritijata na Tie "Nepametnjaci"??


Toa sto ke se kamenuva toj koj ce go napravet Bludot...E Pouka za Obdarenite so Razum....za da i tie ne go dobijat toa,ke zemaat pouka od toj koj e Kamenuvan,i nema da go pravat toa...

Za da imame zdravo Opstestvo!!!

Vo koe sekoj eden ce bide ramnopraven i ce ziuvat Blagoroden zivot!!!

Ili deneka vam vi se dopagat ovaa Vasa "Demokratija"!?

Deneska vi se dopagat ova..ako sinmu od Presedatelot Ukrade...Toj nema da odgovara,a ako nekoj posiromav Ukrade..togas ke go krkat toj Stapot..duri i za si nmu od Presedatelot ke go jade!!!

Zarem ovoj zakon deneska go sakate vie..zakonot na Tagutoto a??

E mn Praveden zakon imate..bravo!!!:pos2:

Ke ti prenesam eden hadis od Muhammed.s.a.v.s.!

Vo negovoto vreme edna Ugledna zena Ukrala,togas sankcijata za Kradenje e Secenje na Raka...dosol nekoj covek kaj Muhammed.s.a.v.s. za da posreduvat da ne i se izvrsuvat sankcijata....Togas Muhammed.s.a.v.s. se Vcrvel i mu rekol

Zarem sakas da posreduvas pomegu Allahoviot zakon?(za Promenuvanje)

(ako gresno do tuka nekade nesto sum citiral...gi molam bracata da me popravat)!

Togas Muhammed.s.a.v.s. mu rekol:Se kolnam vo onoj(Allah) vo cii race e mojata dusa,i Fatima cerkata na Muhammed.s.a.v.s. da Ukradese Ce i Go presecev Rakata!

E ova...ninana..e pravda,Ovaa pravda ja ima Samo vo Islamot!!

A vo denesnava tvoja Demokratija,go ima li ova,ja ima li pravdata??

Nemoj dami kazis deka ja ima!

aj pozdrav..Halid ibn Velid!

Razvitokot e kljucniot zbor tuka. Tie luge togas ne bile poglupi, samo poneinformirani, za toa vreme si bile pametni ili glupi, isto kako sto nie ke bideme poneinformirani za oni luge koi ke ziveat 2000 godini posle nas isto taka sega postojat pametni i glupi luge. Pametni, se onie koi ucat nesto novo napreduvaat, a glupi onie koi sto ostanale so razvojot daleku daleku nanazad.

p.s. i smiri se malce, ne e dobro ni za tvojata psiha i pak za nekoj drug.
Pozdrav!
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Aj ti rininajnaja...ili kako te vikaa vratise nanazad i vidi sto si izjavila!?
Za naukata....Prviot Imperativ na Muhammed.s.a.v.s. od Allah.xh.sh. mu bil
IKRE(UCI,CITAJ)!
Taka da..nie ja ceneme naukata tragame po nea!

Samo neznam koj toa bese,sto gi zapali Gordano BRuno,Galileo Galilej!

NE MI teknuva..ne se secavam!

A taa vasa biblija ima nesto za naukata!?

Ili uste veruvate deka zemjata ja drzat Bikovi!:pos2:
p.s.ne se nerviram,takov mi e stilot na pisuvanje....so mnogu tocki,prasalnici i izvicnici!!:pos2:
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Aj ti rininajnaja...ili kako te vikaa vratise nanazad i vidi sto si izjavila!?
Za naukata....Prviot Imperativ na Muhammed.s.a.v.s. od Allah.xh.sh. mu bil
IKRE(UCI,CITAJ)!
Taka da..nie ja ceneme naukata tragame po nea!

Samo neznam koj toa bese,sto gi zapali Gordano BRuno,Galileo Galilej!

NE MI teknuva..ne se secavam!

A taa vasa biblija ima nesto za naukata!?

Ili uste veruvate deka zemjata ja drzat Bikovi!:pos2:
p.s.ne se nerviram,takov mi e stilot na pisuvanje....so mnogu tocki,prasalnici i izvicnici!!:pos2:
:pos2: Ајде и јас да се насмеам чисто од култура, бидејки гледам дека си правел обиди да испаднеш интересен. Па затоа и ти збоурвам. Не можеш да живееш и да се раководиш по некоја книга која е напишана толку години наназад, гледаш дека сам си се негираш, се збуни. Не можеш да зивееш со некои правила кои денес се во најмала рака смешни, постојат работи кои не се менуваат, но однесувањето е релативна работа. Затоа човече фати чекор со времето и цивилизирај се, создади некое ниво на однесување, не си дете, па да пишуваш такви смешни работи како во постов погоре, ај ми се спие!
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
:pos2: Ајде и јас да се насмеам чисто од култура, бидејки гледам дека си правел обиди да испаднеш интересен. Па затоа и ти збоурвам. Не можеш да живееш и да се раководиш по некоја книга која е напишана толку години наназад, гледаш дека сам си се негираш, се збуни. Не можеш да зивееш со некои правила кои денес се во најмала рака смешни, постојат работи кои не се менуваат, но однесувањето е релативна работа. Затоа човече фати чекор со времето и цивилизирај се, создади некое ниво на однесување, не си дете, па да пишуваш такви смешни работи како во постов погоре, ај ми се спие!
:pos2:
ama si..Jas se rakovodam po koniga koja e Perfektno Sovrsena,bez nikakvi mani...Kniga koja ima vaznost za site vreminja!!

A ne kako vasata biblija..tuku na koj mu teknalo si pisuval,si odzemal si dodaval..ednostavno receno.si igrale.Matematika!:pos2:
A,izgleda Tvojata IQ e ispod nivo pa ne me razbiras..ili pak za inaet ne sakas da razberes?Treto nema!

Jas ti kazav deka Quranot me poducuvat da razmisluvam i da studiram okolu znamenijata na Allah.xh.sh.!
I Allah.xh.sh. ni naredil da Uceme...taka da jas go pocituvam toa!

i vo Quranot,go ima sekoj eden odgovor na sekoe edno prasanje!

Quranot e objaven da bidet upatstvo za site luge,a nego go sledat samo Obdarenite so razum!

i Quranot e za site verminja..negovata Avtenticnost e za site vreminja!

P.s.Ne mi odgovori za prasanjeto pogore!

Dali toa tvojata Biblija kazuva neso za naukata!?
I NE MI kaaza zosto ovie deckive..Dordano Bruno i G,G. se obeseni javno od crkvata?
Ili pak ne znaes!>?:pos2:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
:pos2:
ama si..Jas se rakovodam po koniga koja e Perfektno Sovrsena,bez nikakvi mani...Kniga koja ima vaznost za site vreminja!!

A ne kako vasata biblija..tuku na koj mu teknalo si pisuval,si odzemal si dodaval..ednostavno receno.si igrale.Matematika!:pos2:
A,izgleda Tvojata IQ e ispod nivo pa ne me razbiras..ili pak za inaet ne sakas da razberes?Treto nema!

Jas ti kazav deka Quranot me poducuvat da razmisluvam i da studiram okolu znamenijata na Allah.xh.sh.!
I Allah.xh.sh. ni naredil da Uceme...taka da jas go pocituvam toa!

i vo Quranot,go ima sekoj eden odgovor na sekoe edno prasanje!

Quranot e objaven da bidet upatstvo za site luge,a nego go sledat samo Obdarenite so razum!

i Quranot e za site verminja..negovata Avtenticnost e za site vreminja!

P.s.Ne mi odgovori za prasanjeto pogore!

Dali toa tvojata Biblija kazuva neso za naukata!?
I NE MI kaaza zosto ovie deckive..Dordano Bruno i G,G. se obeseni javno od crkvata?
Ili pak ne znaes!>?:pos2:
А да си веруваш ти во Исламот без притоа да си имаш работа со Библијата,
Држи се до полигамијата како тема..без притоа да си имаш работа со туѓи IQ...
А за тоа дали Библијта кажува нешто за науката ...имаш тема..
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Islamot e super posto e MUSKA vera se znae za prav mazjak pravo zensko, on moze da e postar taa mora da e pomlada i toa sto pomlada to bolje a za nea nisto da mu se klanja na muzot on e Gospod za nea (ova primerov e od bibliata ama poso ne go postuvaat vise bez vrska e da se citira ali cisto da se znae).
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
Ако поединецот сака да има повеќе жени, а ним не им смета тоа, тогаш е се ок.
Ако вашата жена сака да има повеќе мажи, и тоа на вас ви е ок, и тогаш нема проблем.

Лошо е сето тоа да е против волјата на другите или другиот!!!

Но јас сум стриктно против ако државата забранува кој, кога и колку ќе љуби!! Мислам дека тогаш ќе има косење со законите на слободен избор. :)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Полигамијата е од грчкиот збор pollys =полно иgamos брак, браќни обичаји кој ги има по многу делови од светот кој дозволуваат женидба со повеке брачни партнери.Има два вида на полигамија: полиандрија жена која има повеке мажи и полигинија маж со повеке жени.
Полигамијата воглавно ја има кај народите со исламска вероисповест,и е дозволена ,за разлика од полиандрија е во потполност забранета.

Куранот е единствена верска книга ,на оваа земја која содрзи фраза „ожени само една“.Нема друга верска книга која наредува и го упатува човекот да има само една жена.Во сите други религиски скрипти па дури и во Библијата,неможе да се најде рестрикција за женење со повеке жени.Според нив еден човек може да ожени колку што сака жени.Во раните периоди на христијанството,не било забрането женење со повеке жени ниту пак ограничен бројот,тоа е направено пред неколку века од страна на црквата која го свела бројот на една жена.

Полигамијата била дозволена и кај еврееите,каде според нив Абрахам имал три жени,Соломон стотина се до 1950 година каде Главниот сојуз на Рабини во Израел забранува повеке од една жена.Се до 1975 година Индиските хундиси биле поголеми полигамисти од муслиманите.

Сега да анализираме зошто исламот дозволува еден маж да има повеке жени.
Како и што претходно кажав Куранот е единствената верска книга која вели ожени една жена.Контекстот на ова е земен од ајетот Ен-Ниса во која вели: „Тогаш оженете се со оние жени кој ви се дозволени, со по две, со по три, со по четири. А ако стравувате дека нема да бидете праведни, тогаш со по една( Ен-Ниса, 3)

Пред да биде Куранот објавен немало никакви граници во однос на полигамијата,мажите имале многу жени,некој дури и по стотина. Исламот поставил граница на четири жени. Исламот му нуди на мажот да може да ожени две,три или четири жени, но со услов кон сите нив да се однесува подеднакво.Во истото суре Ен-Ниса ајет 129 се вели: „ Вие неможете потполно еднакво да постапувате спрема жените свои ма колкуи да сакате....(Ен-Ниса, 129)

Всушност и поради ова полигамијата не е закон,туку дел од правило.Многумина се во заблуда дека муслиманот е обавезен да има повеке од една жена.Во Исламот секоја работа спаѓа под една од следните пет категории:
-Фарз-обврска или должност
-Мустехаб-препорачано или потикнува на некое дело кое е за пофалба
-Мухаб-дозволено
-Мекрух-нешто што не е дозволено
-Харам-забрането
Полигамијата спаѓа во средната категорија на дозволени работи.Неможе да се каже дека оној муслиман кој има две или повеке жени е подобар во однос на оној со една жена!

Повекето жени не би сакале да го делат мажот со друга жена.Но,во Исламот ако така налага ситуацијата т.е неопходно е жената муслиманка да дозволи друга жена да влезе во животот на нејзиниот маж како не би постанала „јавна сопственост“.Исламот преферира да жената има достоинствена позиција,и првата опција е најдобро решение,но како резултат на други прицини Исламот дозволува и полигамија до одредени граници,но се со цел да се заштити скромноста на жената.

Во Македонија ова е со закон забрането,но не и во реалноста .Има случаеви каде еден маж има две или три жени,но прашање е дали се подеднакво тие жени третирани и имаат еднакви права! - превземено од ИЦ Форум
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Не мора да се биде во брак за да се биде полигамен, доволно е сите страни да знаат и да прифатат. Но љубомората ќе биде главен и основен проблем колку и некој да ме убедува дека се решава со договор и затоа повеќето ќе си шврљаат на страна а ќе си живеат званично моногамно.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Не од практични причини што економски што правни и да не се јави злоупотреба на жената и контрола на наталитет во светот .Мора да има ред така е сегде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom