Полигамија - ДА или НЕ

Полигамија: Да или НЕ

  • Да

    Гласови: 14 36,8%
  • Не

    Гласови: 24 63,2%

  • Вкупно гласачи
    38
  • Гласањето е завршено на .

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ајде всички цркновни отци, улеми, атеисти, наркомани, претседатели на невладини организации со сепаратискитчки доктрини, да подискутираме за оваа скромна и добра темичка.

Има еден сајт, каде што јас си дискутирам, на оваа тема. Штета таму сум сам против сви, а тука ќе се најде некој будала по малку да ме пободри мене.

Јас сум против.

Тропнете по нешто и вие.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Убава тема.Само да објаснеше што како е тоа? јас знам но може ќе се најде некој што незнае,кажи да научиме.
Инаку сум против.Гледав репортажи од главниот на најголемата група која живее во полигамија, последен брак склучил со 12 годишно девојче.
Одвратно.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Убава тема.Само да објаснеше што како е тоа? јас знам но може ќе се најде некој што незнае,кажи да научиме.
Инаку сум против.Гледав репортажи од главниот на најголемата група која живее во полигамија, последен брак склучил со 12 годишно девојче.
Одвратно.
Може ли вакви изветоперени случаи да ги изоставиме од темата, ...да пишуваме за полигамија, моногамија помеѓу "нормални" луѓе.
Е сега прашање...кога е полигамија?
Кога се живее во законска заедница со повеќе жени/мажи или..
Кога едно лице одржува сексуални врски со повеќе лица (...не оргии) Познат ни е поимот диви бракови.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Полигамија, по мене би била законска врска, значи брак, со повеќе жени.
Јас сум против.
Да си бидам искрен, си сакам жени, ама кога си во брак, т.е. полигамен брак, неможе на сите жени да им го обрнеш потребното внимание, башка во таков брак нема љубов...има само харем...значи жената служи како трофеј...
Друго прашање би биле оргии, свингање и сл.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ајде од практична гледна точка малку не од морално-општествена.
Сексот на страна, не е лесно една жена да трпиш по дома како ќе ти хистерише и вика и ќе те тера да висиш со неа по бутици, а камо ли па две или повеќе.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Aјде и од христијанска...
Адам во Рајот имаше една жена па одтаму, која е потребата од повеќе? Кој е тој фактор што одредува дали треба да се живее во некаква заедница со повеќе жени/сопруги? Похотата? Страстите?
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
185
Поени од реакции
8
Може ли вакви изветоперени случаи да ги изоставиме од темата, ...да пишуваме за полигамија, моногамија помеѓу "нормални" луѓе.
Е сега прашање...кога е полигамија?
Кога се живее во законска заедница со повеќе жени/мажи или..
Кога едно лице одржува сексуални врски со повеќе лица (...не оргии) Познат ни е поимот диви бракови.
pojasnuvam:poligamija e koga eden maz ima bracna vrska so poveke zeni a poliandrija e koga zena ima vrska so poveke mazi.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Aјде и од христијанска...
Адам во Рајот имаше една жена па одтаму, која е потребата од повеќе? Кој е тој фактор што одредува дали треба да се живее во некаква заедница со повеќе жени/сопруги? Похотата? Страстите?
Ајде малку и од биолошка (природна) гледна точка...
Кај некои (не сите) животински видови каде што мажјакот е доминантен во физички смисол, тој може да врши оплодување стално и на повеќе женки, додека женката го носи плодот извесно време, значи едно машко има повеке женки (чопор), има и обратни случаи..инсектите
Според физичката градба тоа е случај и кај човекот...е сега ..еден маж една жена е работа на цивилизациските наметнувања (ограничувања)


п.с. До МИКИ1 втора смена си или си стави и дома интернет.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ајде од практична гледна точка малку не од морално-општествена.
Сексот на страна, не е лесно една жена да трпиш по дома како ќе ти хистерише и вика и ќе те тера да висиш со неа по бутици, а камо ли па две или повеќе.
Ama i vo sekoe vreme, koga i da posaka moze trojka ili cetvorka ili... da pravi. :pos2::pos2:

Sala na strana, protiv sum, vo najmala mera degutantno mi izgleda, no sepak tesko deka mozes da najdes maz koj sto ne svalerisuval vo zivotot, iako ne e istata rabota, ama.....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ama i vo sekoe vreme, koga i da posaka moze trojka ili cetvorka ili... da pravi. :pos2::pos2:

Sala na strana, protiv sum, vo najmala mera degutantno mi izgleda, no sepak tesko deka mozes da najdes maz koj sto ne svalerisuval vo zivotot, iako ne e istata rabota, ama.....
Прво реков сексот на страна, второ швалерката или швалерките ненмораш да ги случач како хистеризаат и немора да им правиш друштво по бутици или сл. фамилијарни обврски. Така да кога станува збор за швалерисување друга е приказната.

Ајде малку и од биолошка (природна) гледна точка...
Кај некои (не сите) животински видови каде што мажјакот е доминантен во физички смисол, тој може да врши оплодување стално и на повеќе женки, додека женката го носи плодот извесно време, значи едно машко има повеке женки (чопор), има и обратни случаи..инсектите
Според физичката градба тоа е случај и кај човекот...е сега ..еден маж една жена е работа на цивилизациските наметнувања (ограничувања)
Воне види ваму, биолошки односно еколошки во овој случај гледано математиката еден на еден е исто така природна бидејќи светското население е 50% мажи 50 % жени, но тоа обично е идеална комбинација за чување и израснување на потомство, инаку потенцијалот на мажот за зачнување значи дека при дефицит на маши не е опасно, но при дефицит на жени може да стане опасно. Како и да е еден на еден не е нешто измислено од човекот, има доста животни каде што популациите се исто 50-50 и каде што еден мажјак формира заедница со една женка за создавање и израснување на потомството, и таа заедница во дадени случаи може да трае доживотно.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
има доста животни каде што популациите се исто 50-50 и каде што еден мажјак формира заедница со една женка за создавање и израснување на потомството, и таа заедница во дадени случаи може да трае доживотно.
Aма тие не шфрљаат лево десно.....:pos2:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Poligamija vo religiite.

Vo Islamot, e dozvolena no ne e prinudena, kako preventiva od zgolemuvanje, pojavuvanje, egzistiranje na prostitucija.

Ja ne se slozuvam so ova.

Inaku, PavelLipandi, ne sum se izgorel a se nadevam deka i nema da se izgoram:)
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Незнам зашто да оставаме такви изветоперени случаи, кога тоа е голем дел од полигамијата.
Не ли гледате странски вести РТЛ ова она? секој ден го има случајот со уапсениот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom