Покрив!

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Вака сега, јас да си прашам:

Не е баш архиотектонски, повеќе е за градежнициве, ама ај, блиску сме :)

Наредно нешто коешто ќе го правам на куќата е покривот. На пазарот има најразлични видови на покриви: класичната ќерамида (за која скоро да сум одлучен дека ќе е таа), шиндра (врска немам што и како околу неа), различни лимови (такво не ставам на куќата, па што сака нека е!)

Е, муабетот ми е, што е поквалитетно, потрајно, поубаво... Не ме интересира помодарство, барам квалитет, а самиот не сум познавач на такви работи, па од оние упатените барам совет. И по можност, ако знаете цени отприлика како одат?
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Шиндра се тенки панели на база на катран и на горната страна имаат залепено песок. Ги има во разни бои и форми и се значително полесни од ќерамидите. Комшијата карши мене монтираше пред некој месец и доста добро изгледа
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Струмикс напиша:
Е, муабетот ми е, што е поквалитетно, потрајно, поубаво... Не ме интересира помодарство, барам квалитет, а самиот не сум познавач на такви работи, па од оние упатените барам совет. И по можност, ако знаете цени отприлика како одат?
Струмикс, а да ни кажеш до каде си со куќата, каква фасада планираш, дали можеш архитектонски да ја сместиш во некој стил или контекст?

Покрај цената и квалитетот кои се битни, знам дека водиш грижа и за комплетниот изглед на куќата, а покривот е несомнено битен момент во дефинирањето на истиот.

Еве по некој веб сајт, каде имаш (по)амерички покриви. Asphalt Shingle е т.н. и гореспомената шиндра.

http://www.metalroofingmag.com/Default.aspx?tabid=1420
http://www.roofingkey.com/roofing-pictures.html

p.s. Ако можеш постирај слики од куќата, до каде и да е со градба, на новата тема- "Ете, тука живеам" која во твојот случај може да се преименува и во "Ете тука ЌЕ живеам" :) Па да оформиме мислење за најидеалниот кров од сите аспекти.

Поздрав
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Сепак денес се испружив околу 70000 ден. за класика ќерамида.
Слики немам засега, мналце назад сум со технологијава :)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
На здравје... Како и косата на главата, така и покривот на куќата. Да не ти е мака за парите. Посакувам за брзо време да постираш слики на тема Мojoт (нов) дом. :)

п.с. Најди ДОБРИ мајстори....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
За мајстори, ќе биде од една фирма, на мој добар пријател, па не верувам дека ќе ме заебат.
Досега, се они ѕидаа...
Таа куќа инаку е започната од татко ми 1979...кога јас имав 2 год. Во 1987 беше изѕидано приземјето и требаше да се става прва плоча...И, така стоеше до 2002.
Оттогаш досега, се стави плочата, се изѕида спратот, се стави поак плоча, и сега ќе се изѕида поткровјето (на 1м од плочата) и ќе се покрива.
А ќе си купам еден дигиталец и ќе постирам слики, здравје.
Слики должам и на автомобилизам, мамата...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Најубав кров е од ќерамида.
А не од сегашниве кровој со плехој. Пред 10-15 години повеќето луѓе што изградија куќи со плехој сега пред некоја година кога ќе заврни почна по малку да им течи на таванот. Течи тука кај што е заштрафено, бидејќи штрафот со тек на време малку по малку 'рѓосува и скапува... Така прават за да заштедат на пари, бидејќи квадрат плех е 350 денари, а квадрат ќерамиди 750 денари... Ама не е то то. И кога ќе видиш пак стандардни ќерамиди треба да ставиш...
А и летно време многу поголема топлина ствара плехот него ќерамидата...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Најубав кров е од ќерамида.
А не од сегашниве кровој со плехој. Пред 10-15 години повеќето луѓе што изградија куќи со плехој сега пред некоја година кога ќе заврни почна по малку да им течи на таванот. Течи тука кај што е заштрафено, бидејќи штрафот со тек на време малку по малку 'рѓосува и скапува... Така прават за да заштедат на пари, бидејќи квадрат плех е 350 денари, а квадрат ќерамиди 750 денари... Ама не е то то. И кога ќе видиш пак стандардни ќерамиди треба да ставиш...
А и летно време многу поголема топлина ствара плехот него ќерамидата...
1200 денари квадраат лимен сендвич кров или 400 денари квадрат обичен пластифициран лим (тука треба даски и изолација испод). А деенешните ќерамиди немаат никаков квалитет. За 10-15 години олуците се полни со црвена земја.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
1200 денари квадраат лимен сендвич кров или 400 денари квадрат обичен пластифициран лим (тука треба даски и изолација испод). А деенешните ќерамиди немаат никаков квалитет. За 10-15 години олуците се полни со црвена земја.
Имам правено споредба помеѓу денешниве ќерамиди и ќерамидите од пред 40 - 50 години. Денешниве ќерамиди се потенки за 7mm во однос на старите...
И нормално затоа бргу се распаѓаат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom