Поклон за свадба?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Вие што викате дека не треба да се покрива свадба на некој дај боже вас сите миксери да ви донесат. :icon_mrgr:

Секој треба да свесен дека пари е најдобар избор за подарок, за било што не само за свадби и за родендени, дипломски итн.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вие што викате дека не треба да се покрива свадба на некој дај боже вас сите миксери да ви донесат. :icon_mrgr:

Секој треба да свесен дека пари е најдобар избор за подарок, за било што не само за свадби и за родендени, дипломски итн.
Битно е секој да си ја плати порцијата што е од прилика 20тина евра... некој ќе даде 1500 некој 1000че со што ќе се пребијат сумите а келепурот за младениците е пликото од поблиската рода што би требало да е подебелко.
Братучетка ми на времето кога правеше свадба, цела кафана беше затрупана во фритези, тостери, микробранови и разни кујнски помагала, зет ми првите две години од бракот ги помина на ауто-пазар :icon_mrgr:
Се вратив наназад, постов може е постар ама кажува се :D
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
,,,prichinata za nosenje darovi ili davanje pari e ista samo vo razlichni periodi i uslovi
,,,vo nanazad godinite koga domashnite potrebshtini bile prilichno skapi i retki se kupuvalo mikseri tosteri frizhideri i takvi potrebshtini za na mladite da im se olesni zadomuvanjeto , a vo deneshno vreme koga seto toa go ima vo izobilie i so relativno eftini ceni , a od druga strana znaeme kako stoime so ekonomijava normalno e da se dadat pari vo pliko , povtorno od prichina da im se pomogne na mladite
,,, prichinata e ista samo formata e druga,,,
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Вие што викате дека не треба да се покрива свадба на некој дај боже вас сите миксери да ви донесат. :icon_mrgr:

Секој треба да свесен дека пари е најдобар избор за подарок, за било што не само за свадби и за родендени, дипломски итн.
Абе добро сега, тоа си е мое мислење и не гледам ништо чудно. Да, може да се направи некаков список со поклони па да се одбере, за да нема дуплирање, ама пари само ради реда ми е многу безвезе. Една фамилија е финансиски помоќна и ќе даде 500 евра, друга ќе даде 150 и тие ќе речат "види ги овие, само 150 евра, да знаев немаше ни да ги викам" Со поклонот се избегнува овој муабет, колку што може, бидејќи микровална од 4000 може да им најде поголема примена од некаков кафемат од 10.000 или не знам ти ја каков уред за по дома.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Се вратив наназад, постов може е постар ама кажува се :D
Брат ми имаше подарок од оние железните скалила.

Како можеше да им текне ова да го донесат. :pos:

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Абе добро сега, тоа си е мое мислење и не гледам ништо чудно. Да, може да се направи некаков список со поклони па да се одбере, за да нема дуплирање, ама пари само ради реда ми е многу безвезе. Една фамилија е финансиски помоќна и ќе даде 500 евра, друга ќе даде 150 и тие ќе речат "види ги овие, само 150 евра, да знаев немаше ни да ги викам" Со поклонот се избегнува овој муабет, колку што може, бидејќи микровална од 4000 може да им најде поголема примена од некаков кафемат од 10.000 или не знам ти ја каков уред за по дома.
Тек глупости големи ќе се ако ти даде листа со потребни апарати за домаќинство или покуќнина да му купиш за поклон.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Вие што викате дека не треба да се покрива свадба на некој дај боже вас сите миксери да ви донесат. :icon_mrgr:

Секој треба да свесен дека пари е најдобар избор за подарок, за било што не само за свадби и за родендени, дипломски итн.
За свадба - да, дефинитивно. Дури е и глупо во денешно време некој да ти донесе перална или сервис за јадење.

За други прослави не е секогаш така. На пример, јас кога магистрирав другарите се организираа и ми подарија убава уметничка слика која ми е многу подраг подарок отколку да добиев плик со пари.

За роденден обично давам пари, но во одреден случај ако е некој поблизок купувам некој подарок кој знам дека ќе биде интересен за славеникот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Се вратив наназад, постов може е постар ама кажува се :D
Супер е постот. И јас тоа го велам.....барем порцијата исплати си ја. Останатото (плус од порцијата) колку што човек е финансиски во можност. Али во најмала рака барем младоженците да не бидат на терет што те поканиле.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Супер е постот. И јас тоа го велам.....барем порцијата исплати си ја. Останатото (плус од порцијата) колку што човек е финансиски во можност. Али во најмала рака барем младоженците да не бидат на терет што те поканиле.
...и не само поканата за свадба со пишано упатство „поклон во плико“, туку и секој втор ден јавување и прашување за секој случај,
„сигурно ќе дојдете“... е де ќе дојдеме, по два дена пак „ 100% ќе дојдете?“ ...ама толку гужва ќе има, нема да има „слободни места, што е работава?“ ,
- ааааа Не, Не, места има , туку да не ни пропадне порцијата предвидена за вас! :facepalm:
- па сега живи луѓе, ништо не може да се каже со сигурност, ама ете во план ни е да направиме чест и ќе дојдеме!
- па добро, сигурно да дојдете, зошто пола порција ја плаќаме однапред, пола после и 10 Е не се малку да изгубиме! :confused:
...такви се сега свадбите, па после ќе се разведат, па нормално кога се цепидлачи секој денар, пушти бре срце... се венчаваш нека иде све со среќа, парите ќе дојдат не мора истиот ден да се извадат и ќарат!
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
...и не само поканата за свадба со пишано упатство „поклон во плико“, туку и секој втор ден јавување и прашување за секој случај,
„сигурно ќе дојдете“... е де ќе дојдеме, по два дена пак „ 100% ќе дојдете?“ ...ама толку гужва ќе има, нема да има „слободни места, што е работава?“ ,
- ааааа Не, Не, места има , туку да не ни пропадне порцијата предвидена за вас! :facepalm:
- па сега живи луѓе, ништо не може да се каже со сигурност, ама ете во план ни е да направиме чест и ќе дојдеме!
- па добро, сигурно да дојдете, зошто пола порција ја плаќаме однапред, пола после и 10 Е не се малку да изгубиме! :confused:
...такви се сега свадбите, па после ќе се разведат, па нормално кога се цепидлачи секој денар, пушти бре срце... се венчаваш нека иде све со среќа, парите ќе дојдат не мора истиот ден да се извадат и ќарат!
Тоа со нагласување "поклон во плико" ми е селска, простачка работа. На никого што го каниш не можеш да му "наредиш" што и како да ти донесе.
И тоа со јавувањето имаше една свадба пред две години, абе неколку пати ми се јавија ќе дојдете ли.....викам да сме живи и здрави, да ќе дојдеме.....дури и во незгодно ме ставија, така се почуствував.....исто селска работа.
Ако ме каниш на свадба, ценам дека ме почитуваш како пријател и јас повратно ќе те испочитувам секако. Али тоа со нагласувувања, вака-така.....стварно просто е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тоа со нагласување "поклон во плико" ми е селска, простачка работа. На никого што го каниш не можеш да му "наредиш" што и како да ти донесе.
И тоа со јавувањето имаше една свадба пред две години, абе неколку пати ми се јавија ќе дојдете ли.....викам да сме живи и здрави, да ќе дојдеме.....дури и во незгодно ме ставија, така се почуствував.....исто селска работа.
Ако ме каниш на свадба, ценам дека ме почитуваш како пријател и јас повратно ќе те испочитувам секако. Али тоа со нагласувувања, вака-така.....стварно просто е.
Јавувањето е за да се планираат масите во ресторанот/местото за свадбата и кој кај ќе седи на масите, не е тука за трошок :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Јавувањето е за да се планираат масите во ресторанот/местото за свадбата и кој кај ќе седи на масите, не е тука за трошок :)
Еден повик е доволен. За таа свадба стварно ме удавија.....можда зошто се работеше за свадба во друг град и не толку блиски па не беа сигурни. Но јас сум човек од збор, ако нешто кажам го исполнувам, сем недај боже нешто да се деси.
Така да одев на таа карта дека можеби и не толку добро ме познаваат како карактер.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Еден повик е доволен. За таа свадба ме удавија.....можда зошто се работеше за свадба во друг град и не толку блиски па не беа сигурни. Но јас сум човек од збор, ако нешто кажам го исполнувам, сем недај боже нешто да се деси.
Така да одев на таа карта дека можеби и не толку добро ме познаваат како карактер.
А тоа е веќе друго :D Знаеш македонска работа може да се деси на една маса да завршат да седат испоскарани :icon_lol: па затоа и од виливе напоменуваат за масите да се има список ова она :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom