Поклон за свадба?

Член од
9 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Denovive treba da odam na svadba. Ne sum bil na svadba vo Makedonija 10 godini... Gledam deka popularni pokloni denovive se "vo plik"... Sto e pristoen poklon? Sto e premalku a sto premnogu?

Kade sto sum jas, poklonot e od prilika duplo od cenata za eden gostin na svadba... Pa ako odat dvajca i od prilika za sekoj gostin mladozencite plakjaat po $100, pristoen poklon e $400. Samo ne znam dali vakvo "pravilo" ima i vo Makedonija, a ne znam ni kolku e prosecna cena sto se plakja za sekoj gostin.

Pozdrav!
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Околу 2000-3000 ден. во плик и шта те брига
 
Член од
16 март 2010
Мислења
330
Поени од реакции
204
Цените во рестораните се отприлика од 10-20 евра по порција ако не се лажам, па и повеќе, па сеа ти види си.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.683
Поени од реакции
4.426
Denovive treba da odam na svadba. Ne sum bil na svadba vo Makedonija 10 godini... Gledam deka popularni pokloni denovive se "vo plik"... Sto e pristoen poklon? Sto e premalku a sto premnogu?

Kade sto sum jas, poklonot e od prilika duplo od cenata za eden gostin na svadba... Pa ako odat dvajca i od prilika za sekoj gostin mladozencite plakjaat po $100, pristoen poklon e $400. Samo ne znam dali vakvo "pravilo" ima i vo Makedonija, a ne znam ni kolku e prosecna cena sto se plakja za sekoj gostin.

Pozdrav!
Последни две свадби што сум бил, избор на младоженците е поклон во плико.
Колку што слушнав од нив не сакаат злато и други работи, а за поклон освен ако не ги познаваш подобро мислам дека најдобра опција ти е поклон во плико.

Правило нема.Колку што мислиш дека треба да дадеш толку, обично цената варира во зависност од блискоста на роднините.
Пример подалечни роднини 50 евра, поблиски 100-200 евра, кумот 400-500 евра.

Повторно ќе кажам ова не е правило и се зависи од поединецот.
Доколку добро ги познаваш дотичните тогаш одбери поклон што знаеш дека нема да го пикнат уште првиот ден во подрум.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Pravila nema,no mislam deka i lugeto se baziraat na toa kolku cleno semejstvo odat.moze eden odi a moze i cetiri dusi odat...:)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
па зависи колку ти се блиски тие што праат свадба и од кај тебе колку души ќе одите заедно.
ако ти се поблиски луѓето стај од 50 до 100 евра, подалечни помалку.
 
M

Muranyi

Гостин
Забележувам тренд,во последно време,на поканата да пишува поклон во плико,што за мене е многу непристојно и безобѕирно.Кој е вашиот став по однос на оваа појава?
Лично сметам и истото го практикувам,ако се работи за доволно близок другар или роднина,да ги прашам младите што би сакале за поклон.Мислам дека нема потреба од срам и слично,практичноста е најважна.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Чим си од странство,стави некоја убава паричка....оти инаку ќе ги навредиш.....кај гастербајтер па уште и да се штеди.
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Denovive treba da odam na svadba. Ne sum bil na svadba vo Makedonija 10 godini... Gledam deka popularni pokloni denovive se "vo plik"... Sto e pristoen poklon? Sto e premalku a sto premnogu?

Kade sto sum jas, poklonot e od prilika duplo od cenata za eden gostin na svadba... Pa ako odat dvajca i od prilika za sekoj gostin mladozencite plakjaat po $100, pristoen poklon e $400. Samo ne znam dali vakvo "pravilo" ima i vo Makedonija, a ne znam ni kolku e prosecna cena sto se plakja za sekoj gostin.

Pozdrav!
Зависи од тоа колку сте блиски пријатели/роднини....
Ако одиш ти со уште една особа и ако сте поблиски некаде 4-6000 би требало доколку сте подалечни може со 2500-3000 да си поминеш..
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Па најдобро ти е парички.Како што велат сите накај 100 евра.И така.Убаво да си поминеш.;)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.882
Тури зелени повише у плико..и нема да ти замерат младоженците :icon_lol:
--- надополнето: 9 мај 2013 во 18:10 ---
Забележувам тренд,во последно време,на поканата да пишува поклон во плико,што за мене е многу непристојно и безобѕирно.Кој е вашиот став по однос на оваа појава?
Лично сметам и истото го практикувам,ако се работи за доволно близок другар или роднина,да ги прашам младите што би сакале за поклон.Мислам дека нема потреба од срам и слично,практичноста е најважна.
Порано кога не пишуваше поклон во плико,младоженците ги затрупуваа со сервиси за ручање,тањири и миксери..Боље да има напомена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom