Покајте се инаку ќе изгинете!

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ne znam mora da ima eve imalo vo minatoto lekar i filozof ibn Sina ima i drugi...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
da, ama bogot kako sto go svakaat naucnicite koi veruvaat vo nego ne gi obvrzuva ni da idat na pricest ni na liturgija ni na evharistija ni da se krstat ni neznam sto toj Bog ako go ima e daaaleku od coveckite pretstavi za nego deka bara da se krstime, neznam vakvi metanii, nisto ne bara, edino ako gleda ke gleda ali vredis ko covek drugo nisto, taka da samo etikata e bitna drugoto dogmite i ritualite se otfrleni od naukata i naucnicite!
Многу паушална изјава од тебе nihilista. Листата на научници-теисти што ти ја наведов погоре е всушност листа на христијани, значи луѓе кои верувале во Бог онака како што Тој е објавен во Библијата, луѓе кои верувале во Исус Христос и во Неговите заповеди, согласно на тоа нормално е дека овие се причестувале, биле крстени, иделе на христијански богослужби, имале молитвен живот, го славеле Бог во своите животи итн.
Јоханес Кеплер рекол:
"Сакав да станам теолог, но сега гледам дека преку моите трудови Бог се прославува и во астрономијата, зашто ...небесата ја искажуваат Божјата слава, небото ги објавува Неговите дела" (овде Кеплер го цитира библискиот Псалм 19, стих 1.)
Роберт Бојл изјавил:
"верувам во Христовата смрт, воскресение и вознесение, како и во сите Негови чудесни дела што ги извршил додека бил на Земјата, за да го увери човештвото дека Tој е и Бог и човек."
Исак Њутн рекол:
,, Сите мои откритија беа резултат на молитва. "
,, Имам темелна вера во Библијата, која ја сметам за Божја реч, напишана од луѓе што биле боговдахновени. Библијата ја проучувам секојдневно. "
Амброз Флеминг меѓу другото го изјавил и следново:
,, Има изобилство од докази дека Библијата, иако ја пишувале луѓе, не е производ на човековиот ум. Безброј луѓе во сите времиња ја почитувале Библијата како комуникација на Створителот на вселената со нас."
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
ne znam mora da ima eve imalo vo minatoto lekar i filozof ibn Sina ima i drugi...
Има и други, како нема...
Еве на пример, кој го пронашол т.н. турско веце со системот за брзопотезно миење без претходно забришување?:nesvest:
Наланите? Да не се измислица на Гучи случајно?
Па марамите, заровите...која креација, дивота....
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Многу паушална изјава од тебе nihilista. Листата на научници-теисти што ти ја наведов погоре е всушност листа на христијани, значи луѓе кои верувале во Бог онака како што Тој е објавен во Библијата, луѓе кои верувале во Исус Христос и во Неговите заповеди, согласно на тоа нормално е дека овие се причестувале, биле крстени, иделе на христијански богослужби, имале молитвен живот, го славеле Бог во своите животи итн.
Јоханес Кеплер рекол:
"Сакав да станам теолог, но сега гледам дека преку моите трудови Бог се прославува и во астрономијата, зашто ...небесата ја искажуваат Божјата слава, небото ги објавува Неговите дела" (овде Кеплер го цитира библискиот Псалм 19, стих 1.)
Роберт Бојл изјавил:
"верувам во Христовата смрт, воскресение и вознесение, како и во сите Негови чудесни дела што ги извршил додека бил на Земјата, за да го увери човештвото дека Tој е и Бог и човек."
Исак Њутн рекол:
,, Сите мои откритија беа резултат на молитва. "
,, Имам темелна вера во Библијата, која ја сметам за Божја реч, напишана од луѓе што биле боговдахновени. Библијата ја проучувам секојдневно. "
Амброз Флеминг меѓу другото го изјавил и следново:
,, Има изобилство од докази дека Библијата, иако ја пишувале луѓе, не е производ на човековиот ум. Безброј луѓе во сите времиња ја почитувале Библијата како комуникација на Створителот на вселената со нас."
nema vrska, ima naucnici i evrei, i sto toj Bogot Otec li koj ne e bitno site trojca toptan ke rece abe ti Ajnstajn mnogu pameten bese ama ne idese u nedela u crkva
ne idese na pricest?
ne idese na ispvednik?
ne idese na ....
ajt u pekol da se fgoris!!
Smesno, ova vasevo ne da e smesno banalno e, Isak Njutn ne bil pravoslavec ne verual u mitarstva, ili ne znam sega...baska naukata priznava determinizam sto e vo soglasnost so ucenjeto za Bozjata predestinacija osobeno istaknato kaj ranite protestanti Martin Luter veruval vo Bozja predestinacija, Zan Kalvin kalvinizmot, puritancite itn...Tesla nemal vreme da se bavta so gluposti ko idenje u crkva, liturgii, on si bil posveten na naukata, drugo, zar Gospod koj go sozdal ovoj beskonecen prostor, crni dupki milijarda svetlosni godini oddaleceni galaksii i slicno stavil smesni dogmi od tipot samo tie so ke poveruvaat vo Isus toj so se pojavi u toa vreme tamu u pustelijata e samo tie ke se spasat, a istovremeno gi stvoril site ostanati religii od koi mnogu se veke mrtvi religii go starograckite bogovi i slovenskite paganski bogovi i sto sve nema i sega on zamisli vika ne nisto ne e bitno ni nauka ni nisto samo treba da ides na pricest ili ne znam sto...OTI TOA E VLEZ ZA SPAS A NE TOA STO STE IZMISLUVALE STRUJA, TEORII ZA RELATIVITETI I STO SVE NE... poveke od jasno e deka bog ke stavi nekoja sustinska odlika za da gi procenuva lugeto a ne nekakvi dogmi koi se del od nekakva kultura.Vtoro fakt e deka dovri luge ima u site veri i obratno i sto sega, Ajnstajn nema da se spasi posto bil evrein ama i toa samo formalno oti jasno kazal deka bog go svaka kako seopsta energija zad site fenomeni na se sto postoi, znaci bil panteist, i za nego nisto jabe ne uspeal coekot da svati trojstvo i nema da se spasi. Stvarno smesno!
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Kaко тврдите дека веруваат у Бог кога тие биле бесени и палени од црквата која го проповеда за тој Бог и им забранува да учат!?
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
a be sega za vreme na inkvizicijata i za drugi raboti palele i pogubivale i site znaeme zasto bilo taka
 
Г

Господ

Гостин
I koa bi bil toj suden den spored vas?
На 12.21.2012 ќе паднат марсовците од месечината.
Иначе јас сакам да работам за ѓаволот.Сакам да сум невидлив дух и да прогонувам невини девојки по летни кампови за слабеење.
 
Член од
27 јуни 2010
Мислења
55
Поени од реакции
2
Abe kakov gospod kakvi trakatanci..Ko prvo nemate nikakvi dokazi bidejki biblijata ne e verodostojna kniga.Mozele da napishat shto sakaat i sea majtap si igraat.Aj ja ke napisham kniga i ke recham deka e blagoslovena,ke mi poveruvate?Ne,ke barate Fakti!Zatoa mrsh site u biblioteka da zemete nekoja naucna kniga i da naucite neshto..I bash sporedete gi naucnite knigi i biblijata i bashd da vidime.Koga nekoj ke go vidi "Gospod"i ke dokaze deka postoi super,a do togash mislam deka nie ateistite imame pravo na svoe mislenje.A vie,bidejki ste pravi vernici ajde odete odma vo cxrkva i pomolete se,za nas,"greshnicite"Kako moze da se vodite spored nekoi prikazni koga svetot dokazuva neshto drugo.Ke goram vo pekolot,kako ne.Tie prikazni na deca od 7 godini da im gi kazuvate.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
O vernici pokajte se kaj All-llah so iskreno pokajanie!
So nadez deka Gospodarot vas mozebi ke gi izbrise grevovite vasi i ke ve odvede vo Rajskite gradini pod koi tecat reki, na Denot (Sudniot den) koga All-llah nema da go ponizi ni Prorokot ni tie sto veruvaa so nego.
Svetlinata nivna ke odi pred niv i od nivnata desna strana i ke recat:
"Boze nas, usovrsi ja svetlinata nasa i prosti ni. Ti si navistina Semoken za sve!"

(Sura Tahrim, 8)
 
Г

Господ

Гостин
Ѓаволот е вистински.Вчера во огласник прочитав дека Lucifers Evil Incorporated отвориле конкурс за вработување ваљда ќе одам на интервју.
Ама викаат дека требало искрено да се покаам за сите добри дела кои сум ги сторил.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
I koa bi bil toj suden den spored vas?
Судниот ден ќе дојде кога човештвото ќе биде целосно под закрилја на религиите. Кога се друго ќе биде ограничено и ќе се тепаат религиите за превласт.

За среќа, судниот ден може да биде спречен.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
А што ако сакам да изгинам?
 
Член од
27 јуни 2010
Мислења
55
Поени од реакции
2
Ѓаволот е вистински.Вчера во огласник прочитав дека Lucifers Evil Incorporated отвориле конкурс за вработување ваљда ќе одам на интервју.
Ама викаат дека требало искрено да се покаам за сите добри дела кои сум ги сторил.

Se zaebavash ili shto..?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom