Покачен холестерол

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.729
Поени од реакции
7.435
не продолжив, без некоја конкретна причина. Инаку многу не верувам во референтните вредности за холестерол - имено според д-р Лидија Гајски (Lijekovi ili prica o obmani) , порано референтната вредност била над 7 а сега е околу 5 при што одеднаш со една измена на некоја максимална дозволена вредност добивате цела армија на болни луѓе (без изразена симптоматологија) и нормално нови начини за заработка на фармацеутските компании. Однапред им се извинувам на присутните медицинари но ова е мое лично мислење.
А не помисли дека промената на референтните вредности можеби се должи на посовремени истражувања и докази?
Читајте и правете секакви будалаштини, после Цацко виски ќе пие...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.347
Поени од реакции
16.289
Јас па би рекол дека нормалната граница е уствари ПРЕВИСОКА, а замисли некој тврди дека наводно била ниска во споредба со порано....:facepalm:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Јас па би рекол дека нормалната граница е уствари ПРЕВИСОКА, а замисли некој тврди дека наводно била ниска во споредба со порано....:facepalm:
А по тебе која е нормалната граница?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.002
Поени од реакции
8.655
... ги читам сите коментари и скоро сите се сведува на нешто идентификувано или неидентификувано што се пие во различен период со препорака или по некое искуство , но никој ( мислам само еден член спомна ) дека тој пореметен метаболизам односно дисбаланс на холестеролот кој и те како треба да биде присутен во нашиот организам во нормални граници ...се решава на многу едноставен начин , да се намали тоа што претерано се јаде и пие ( секој има нешто што претерано го јаде или го пие ) и да се одржува секојдневна физичка активност , толку едноставно но изгледа многу потешко одколку да се пијат лекови и разни растителни новокомпоновани рецепти ... дали некој воопшто е запознат дека таму некаде каде медицината е многу напред воопшто ,, не постојат лекови за висок холестерол ,, ? односно не се препишува никакви лекарства за било која фракција од холестеролот ако е покачена ? зашто ? зашто што тоа е состојба , а не болест ... болест се лечи со лекови можеби ќе излечи , може ќе одржава тоа што го имаме како здравје во моментот ако сме утнале нешто и некој орган толку работа , но никако лекови за наша недициплина во јадење и пиење и физичка активност чиј резултат е покачен вкупен холестерол , триглицериди , липиди кои резултира со низок ,,добар,, и висок ,,лош холестерол ,, ... и затоа нека не ве чуди додека пиете ,,статини,, можеби некое време ке се регулира , претежно не се регулира целосно , а ќе закачете нешто од цела лепеза на несакани дејства ( не сакам ниту да спомнам ) од пиење на тие лекови ... телото наше ќе биде добро ако ние ќе бидеме со него ...ако сте пиеле алкохол денес , утре ,,платите го ,, тоа со трчање покрај кеј , лесно целодневно јадење и рано легнување ...третиот ден ќе бидете како нов ... мислам во метаболизмот , ако сте биле на забава и сте јаделе премногу или цела недела сте претерале ,,платите го тоа следната недела со посета на теретана , искачување на Водно и лесно јадење цела недела ...трета недела ќе биде регулиран метаболизмот ... заматената плазма од толкаво липидно присуство од холестеролот може со 2 дена да се исчисти само 6 продукти како супа , и веднаш направите лабораториско испитување ...гарантирам нормални вредности , оти истите продукти направиле моментално расчистување на сите компоненти на холестеролот од крвта , но тоа не значи дека и утре и задутре не ќе ги имаме ако сме ,,мрзи ,, во трошење со физичка активност и јадење АМА БАШ СВЕ но во мали количини !:bravobe:
и да... треба да си го чуваме џигерот и понекогаш да му помогнеме да се рефрешира :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.347
Поени од реакции
16.289
трошење со физичка активност и јадење АМА БАШ СВЕ но во мали количини !:bravobe:
Oва ми е еден од најинтресните митови кои некогаш сум ги прочитал, истиот се користи дури и во медицинските кругови. Дали ти мислиш дека треба сите да почнеме да конзумираме по 50 mcg арсен 2x на недела, за да имаме избалансиран внес на нутриенти?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.002
Поени од реакции
8.655
Oва ми е еден од најинтресните митови кои некогаш сум ги прочитал, истиот се користи дури и во медицинските кругови. Дали ти мислиш дека треба сите да почнеме да конзумираме по 50 mcg арсен 2x на недела, за да имаме избалансиран внес на нутриенти?
...не ти ја разбирам ироничноста со арсенот кој всушност ти е отров а го споредуваш со холестеролот кој и те како учествува во изградбата на мембраните на клетките и во формирањето на секс и надбубрежните хормони без холестерол организмот не може да го синтетизира витаминот D, кој ни е неопходен за здрави коски, ниту пак да произведува жолчна киселина, без која мастите во организмот не можат да бидат обработени правилно...
... инаку арсенот како отров без да сакаш си го внесуваш со пилешкото месо кое се мисли дека потекнува од концентратот од птичија храна која содржи во траги арсен ...и да не должам од уште што ,,се труеме,, ...
но Јас си го споделувам своето докажано клиничко во секој поглед ... сакаш да дебатираме ? јас ќе го прифатам секое објаснување ама со факти ( не тој рекол овој кажал ) ти кажи зашто јас ќе кажам затоа....со факти ... и обратно Ти кажи ми затоа и јас ќе прашам зошто ...можеби митот ќе ти стане реалност ... или мене ќе ме убедиш во твојата реалност :kajgana:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.347
Поени од реакции
16.289
...не ти ја разбирам ироничноста со арсенот кој всушност ти е отров а го споредуваш со холестеролот кој и те како учествува во изградбата на мембраните на клетките и во формирањето на секс и надбубрежните хормони без холестерол организмот не може да го синтетизира витаминот D, кој ни е неопходен за здрави коски, ниту пак да произведува жолчна киселина, без која мастите во организмот не можат да бидат обработени правилно...
... инаку арсенот како отров без да сакаш си го внесуваш со пилешкото месо кое се мисли дека потекнува од концентратот од птичија храна која содржи во траги арсен ...и да не должам од уште што ,,се труеме,, ...
но Јас си го споделувам своето докажано клиничко во секој поглед ... сакаш да дебатираме ? јас ќе го прифатам секое објаснување ама со факти ( не тој рекол овој кажал ) ти кажи зашто јас ќе кажам затоа....со факти ... и обратно Ти кажи ми затоа и јас ќе прашам зошто ...можеби митот ќе ти стане реалност ... или мене ќе ме убедиш во твојата реалност :kajgana:
Вака да не должам, ептен опширно отиде. Не зборам за холестеролот, позната ми е неговата улога во организмиот. Зборам за исхрана. Муабетите дека треба да се јаде од се по малце, дури и тоа да се некоја салама од 50 денари за 1/2 килограм, (пример) или било кој продукт со еден тон хемии, конзерванси, згуснувачи и што уште не во него, немаат НИКАКВА доприна точка со здрав живот или исхрана, па така муабетите дека треба да се јаде од се по малце, се НЕ точни.

Треба да се јаде разноврсна диета која не вклучува никаква процесирана - спакувана храна, ако веќе збориш како да се биде здрав и правилно да се раниш ова е правиот начин, митовите и легендите дека треба да се јаде од се по малце, се само тоа, митови и легенди. Исто така, ако ги трошиш калориите од џанк фуд, наместо калории од здрава храна, повторно ќе имаш ДАЛЕКУ подобар резултат од здравата храна, тоа што ќе ги потрошиш калориите од џанк фуд-от, нема да ги направи магично истите здрави, па ако сакаш на 4 маратона трчај.

А иначе и јас јадам џанк фуд од време на време, ама заради мерак, НЕ заради потреба, или заради тоа што треба да се јаде од се по малце.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.002
Поени од реакции
8.655
... Psyside
...од све по помалку , мислам како храна -јагленохидрати , протеини , масти...или во превод чоколадо , сирење , шпагети , кременадла , грашок , праз , круша , грозје , млеко , и нормално да пиеме од се помалку - пиво ,ракија , сок, вино ... но ние какви сме ? секогаш јадеме или пиеме нешто претерано ем од све наеднаш количински , организмот секојдневно да работа (цела таа хемија во него) сака од све помалку , ако еден ден се прескочи нешто тогаш следниот ден да го внесеме... а диета? што е диета ? го лишуваме организмот од нешто кое ќе поремети друго од негов недостаток ...
ми даваш пример за салама од 50 ден , ДА ! ако денес јадам едно парче нема ништо да ми биде напротив ќе биде хранливо,но ако ја изедам повеќе од половина или цела нормално дека ќе делуваат сите тие конзерванси и стабилизатори негативно ...
а од каде ќе знаеш дека храната не е процесирана ем спакувана ќе седиш во сопствена градина ( пак треба да прскаш со пестициди ) или ќе веруваш на комерцијални високи цени демек органска храна ? ...јас не верувам нема шанса за таква идеална продукција премногу загадување имаме , дури и почвата е пример...
а што мислиш ако ќе јадам само јаболка и патлиџан дека ќе се реши проблемот за здрава исхрана ? што се по состав сите тие пестициди кои се прскаат сите овошја и зеленчук ?
а да додадеме и сите прскања за да се,,погоди бојата,, за продажба како зрели а усвари преку ноќ созреани? https://www.youtube.com/watch?v=WGhbKQ8yk0U
... што ќе рече јетрата ?? дали да се бори со чистење на тие токсини или да зема учество во преработка на храната односно холестеролот... дали си помирисал најлоните од каде се ваѓаат тие овошја , зеленчук ...
банана мене ми мириса на мувлосан подрум :(
https://www.youtube.com/watch?v=WfRdQjyfD2U
... ќе ми речат на пазар ,специфичен вид на зелка ? специфичен вид на пиперка , тиква....итн
бомбардирани сме од вештачки , а се пласирани како органски , природни кои ги знае :(
https://www.youtube.com/watch?v=YvpF5RUOwaU
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.347
Поени од реакции
16.289
ми даваш пример за салама од 50 ден , ДА ! ако денес јадам едно парче нема ништо да ми биде напротив ќе биде хранливо,но ако ја изедам повеќе од половина или цела нормално дека ќе делуваат сите тие конзерванси и стабилизатори негативно ...
Многу опширно ја носиш темата, само ова да го цитирам, не е точно дека нема ништо да ти биде. Нема ништо да ти биде ако изедеш една рака ораси, и ќе биде хранливо и здраво, вака по малце хемија/отров и остатоци од коски и кожи на животни никад неможе да биде хранливо или да биде ок.

А иначе пестицидите од храната, и гмо не се ни приближно штетни како гмо/животински остатоци од скапано месо, коски и кожи.
 
D

Daedalus

Гостин
и нормално да пиеме од се помалку - пиво ,ракија , сок, вино ... но ние какви сме ? секогаш јадеме или пиеме нешто претерано ем од све наеднаш количински , организмот секојдневно да работа (цела таа хемија во него) сака од све помалку , ако еден ден се прескочи нешто тогаш следниот ден да го внесеме... а диета? што е диета ? го лишуваме организмот од нешто кое ќе поремети друго од негов недостаток ...
се сложувам комплетно, разноврсна храна е добра, пиво, ракија за пиење по малку е супер, луѓево пијат без усул и што направивме? После цироза, рак на панкреас, чир.....
Луѓето мислат хомеопатија, алтернативна медицина, баење... Не иде така? А што правиме со тие со сериозни болести, како ќе се лечат?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.914
Поени од реакции
5.632
Мојте резултати се до никаде.Исто е како пред да земам црно семе:(
Беше 7.3 и си остана 7.3
Пробај со куркума и ѓумбир како јас што земам. И исфрли благо и леб од исхрана. Или земи црвен ориз еден погоре се фалеше многу од него.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Пробај со куркума и ѓумбир како јас што земам. И исфрли благо и леб од исхрана. Или земи црвен ориз еден погоре се фалеше многу од него.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
Да, сега тоа ќе пробам:)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.002
Поени од реакции
8.655
Да, сега тоа ќе пробам:)
...нашиот холестерол треба самите да си го истрошиме , не со очекување за еден ден или недела ..туку со месец два ... ние сами .:jeeee:...а не други и друго т.е. ниеден ѓумбир , црвен ориз и зелена трева нема да ти го стабилизира ама кој ќе пешачи , или ќе вози велосипед или ќе иде во теретана...најлесно лапни голтни од сите куркуми , црвен ориз и што уште не :sick:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.914
Поени од реакции
5.632
...нашиот холестерол треба самите да си го истрошиме , не со очекување за еден ден или недела ..туку со месец два ... ние сами .:jeeee:...а не други и друго т.е. ниеден ѓумбир , црвен ориз и зелена трева нема да ти го стабилизира ама кој ќе пешачи , или ќе вози велосипед или ќе иде во теретана...најлесно лапни голтни од сите куркуми , црвен ориз и што уште не :sick:
физичката активност може до некоја мера да го намали холестеролот, ама тоа дека е единствена опција е малу надвор од памет.
Ако е тоа така, тие што не можат од х причини да бидат физички активни, треба да имаат покачен холестерол, што не значи дека е така. Многу покомплицирани се нештата, за да ги симплифицираш така.
Да, сега тоа ќе пробам:)
и лимун цеден на сабајле со млака вода заборавив да ти кажам
 
На врв Bottom