Покачен холестерол

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Незнам,не сум пробала со куркума.А за ова што јас го земам,во септември ќе одам да проверам преку крвна слика.
Ти како ја земаш куркумата?
Ја земам половина лајче куркума растворена во едно лајче маслиново масло и малку бибер и го пијам тоа со многу вода (да не го осетам вкусот зошто е многу специфичен).
Ова го земам еднаш на ден еве веќе една недела, па ќе видиме понатаму како.
Исто на сабајле земам лимун цеден со топла вода на гладно и 2 чешниња лук ги голтам цели без да ги џвакам (за да не се приметува вкусот).
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ја земам половина лајче куркума растворена во едно лајче маслиново масло и малку бибер и го пијам тоа со многу вода (да не го осетам вкусот зошто е многу специфичен).
Ова го земам еднаш на ден еве веќе една недела, па ќе видиме понатаму како.
Исто на сабајле земам лимун цеден со топла вода на гладно и 2 чешниња лук ги голтам цели без да ги џвакам (за да не се приметува вкусот).
А тие капсулите лук си ги пробал?
Ова се во вода мешаш или одпосле пиеш вода
Јас неможам никако лук,нема шанси,може е лековито ама јас неможам.Можеби и поради тоа знаев жена што МНОГУ јадеше лук,толку многу што преку кожата и се ширеше мирис,и умре од срце,мождан удар или незнам што поточно беше,важно сум убедена дека лукот не толку помага
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
И што е поефикасно ова или куркумата?
И тоа и турмерик, 2-те билки се одлични за таа намена. Комбинацијата е по ефикасна од користење само на едната билка.
Јас неможам никако лук,нема шанси,може е лековито ама јас неможам.Можеби и поради тоа знаев жена што МНОГУ јадеше лук,толку многу што преку кожата и се ширеше мирис,и умре од срце,мождан удар или незнам што поточно беше,важно сум убедена дека лукот не толку помага
....
 
Последно уредено:

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
А тие капсулите лук си ги пробал?
Ова се во вода мешаш или одпосле пиеш вода
Јас неможам никако лук,нема шанси,може е лековито ама јас неможам.Можеби и поради тоа знаев жена што МНОГУ јадеше лук,толку многу што преку кожата и се ширеше мирис,и умре од срце,мождан удар или незнам што поточно беше,важно сум убедена дека лукот не толку помага
не ги мешам во вода туку ги пијам со вода за полесно да го голтнам. Не сакам капсули да пијам. Си земам домашен лук (не оној индустрискиот ) и си земам по малку со вода и го голтам. 2 чешњина лук не се многу и не се осеќа никаква миризба. Инаку тоа за жената незнам што да кажам може да е чиста случајност. А сигурно тоа не е причината.[DOUBLEPOST=1472481950][/DOUBLEPOST]
И тоа и турмерик, 2-те билки се одлични за таа намена. Комбинациајта е по ефикасна од користење само на едната билка.


....
Зедов ѓумбир во прав па може сега со тоа да го мешам. Инаку ако земам сега уште нешто ќе треба цел ден само зачини да јадам :D
Куркума, црн пипер, џумбир па сега и црно семе .....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Одлично, обавезно со свежо мелен црн пипер, и масло, за 2-3 недели ќе се осеќаш осетно подобро (не викам дека липидниот профил ќе ти се смени толку брзо) но општата состојба со сигурност.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ја земам половина лајче куркума растворена во едно лајче маслиново масло и малку бибер и го пијам тоа со многу вода (да не го осетам вкусот зошто е многу специфичен).
Ова го земам еднаш на ден еве веќе една недела, па ќе видиме понатаму како.
Исто на сабајле земам лимун цеден со топла вода на гладно и 2 чешниња лук ги голтам цели без да ги џвакам (за да не се приметува вкусот).
Ја провери крвната слика,има подобрување холестеролот?
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Имам висок холестерол, наследен што ЛДЛ неможе никако да се намали, млад сум, па решив да направам еден експеримент на себеси со здрав живот и здрава исхрана. Тестирав 1 месец да се одржувам во физичка форма, пливав по 4-5 пати неделно (околу 45 минути пливање), од страна на исхраната прво што го исфрлив беше алкохолот, потоа сите бели пецива, лебови и работи од бело брашно вклучувајќи тестенини. Месо престанав да јадам, благо и онака никогаш не сум јадел, јајца и млеко не јадам, млечни производи многу ретко конзумирав. Исхраната се базира на појадок или смути од овошје/зеленчук со комбинација семиња од чија, лен, црно мелено семе, ѓумбир, или 'ржан овес сварен со сушени овошја и нешто свежо или замрзнато + семиња од сончоглед, тиква, чија, лен, пченична трева во прав и сл. За ужинки јаткасти производи, ореви, бадеми, лешници, индиски ореви и сл. Ако ми треба енергија или иам криза исто јаткастите производи во тегла со мед исецкани и сркам една лажица од тоа. Заедно со појадокот на утро и на вечер омега 3 едно и ц витамин пијав, на вечер по една капсула од хортикол (квасец од црвен ориз, помага многу за намалување на лошиот холестерол и во нив исто има лист од артичока.) . Наутро првиот месец пијав пред јадење по една голема лажица од: 4 главици лук, сок од 4 лимони и еден корен од рен, сето изблендирано и ствено во тегла+ 100 мл вода во тоа си седи во фрижидер. За ручек обично грав, леќа, интегрален ориз, булгур, киноа, зеленчуци варени обарени, манџи посни со зеленчук, од страна на леб само баварски леб ( од 95% рж) . Пијалоци вода многу чај холестри микс и разни чаеви цело време, исто цедени портокали, лимони со мед и ѓумбир. Салати во големо изобилие цело време, секакви кобинации и користење само на ладно цедени масла обично маслиново. По еден месец направив повторно крвна слика и имаше подобрување. Исто на строг режим бев околу 3 месеци и ослабев 10кг како последица на тоа. Имав бурен период после тоа и мн алкохол некои работи и настани се имаа собрано каде што неизбежни беа големи прослави. Летово некако опуштен бев се до август каде повторно сум вратен на здравиов начин на живот. Во јуни месец правев крвна слика, од што беа големи вредностите за ЛДЛ неможеа да ми го пресметаат и немам вредност за тоа. Исто вкупниот холестерол на 8 ми беше вратен. Така да со многу дисциплина може да се постигне тоа си го пробав и докажав, али сеа мора и по некое пиво да се испие по некоја ракија и сл. Неможам на овие години јас да се стегам и да си ги скратувам задоволствата на животот. Prvi rezultati 1vi Okt 2015.jpg Vtori rezultati 7mi Okt 2015.jpg
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Имам висок холестерол, наследен што ЛДЛ неможе никако да се намали, млад сум, па решив да направам еден експеримент на себеси со здрав живот и здрава исхрана. Тестирав 1 месец да се одржувам во физичка форма, пливав по 4-5 пати неделно (околу 45 минути пливање), од страна на исхраната прво што го исфрлив беше алкохолот, потоа сите бели пецива, лебови и работи од бело брашно вклучувајќи тестенини. Месо престанав да јадам, благо и онака никогаш не сум јадел, јајца и млеко не јадам, млечни производи многу ретко конзумирав. Исхраната се базира на појадок или смути од овошје/зеленчук со комбинација семиња од чија, лен, црно мелено семе, ѓумбир, или 'ржан овес сварен со сушени овошја и нешто свежо или замрзнато + семиња од сончоглед, тиква, чија, лен, пченична трева во прав и сл. За ужинки јаткасти производи, ореви, бадеми, лешници, индиски ореви и сл. Ако ми треба енергија или иам криза исто јаткастите производи во тегла со мед исецкани и сркам една лажица од тоа. Заедно со појадокот на утро и на вечер омега 3 едно и ц витамин пијав, на вечер по една капсула од хортикол (квасец од црвен ориз, помага многу за намалување на лошиот холестерол и во нив исто има лист од артичока.) . Наутро првиот месец пијав пред јадење по една голема лажица од: 4 главици лук, сок од 4 лимони и еден корен од рен, сето изблендирано и ствено во тегла+ 100 мл вода во тоа си седи во фрижидер. За ручек обично грав, леќа, интегрален ориз, булгур, киноа, зеленчуци варени обарени, манџи посни со зеленчук, од страна на леб само баварски леб ( од 95% рж) . Пијалоци вода многу чај холестри микс и разни чаеви цело време, исто цедени портокали, лимони со мед и ѓумбир. Салати во големо изобилие цело време, секакви кобинации и користење само на ладно цедени масла обично маслиново. По еден месец направив повторно крвна слика и имаше подобрување. Исто на строг режим бев околу 3 месеци и ослабев 10кг како последица на тоа. Имав бурен период после тоа и мн алкохол некои работи и настани се имаа собрано каде што неизбежни беа големи прослави. Летово некако опуштен бев се до август каде повторно сум вратен на здравиов начин на живот. Во јуни месец правев крвна слика, од што беа големи вредностите за ЛДЛ неможеа да ми го пресметаат и немам вредност за тоа. Исто вкупниот холестерол на 8 ми беше вратен. Така да со многу дисциплина може да се постигне тоа си го пробав и докажав, али сеа мора и по некое пиво да се испие по некоја ракија и сл. Неможам на овие години јас да се стегам и да си ги скратувам задоволствата на животот.Прегледај го приврзокот 155920 Прегледај го приврзокот 155921
Кога те читам тебе страв ме фаќа :D
Ти ептен си бил на строга диета и иако си успеал да го намалиш холестеролот сепак тој пак ти бил за 1,5 единици над дозволеното.
Ја пак се трудам да држам некоја диета и здрав начин ама па некогаш мора да ја прекршам (обично за ручек, каде ручаме фамилијатно стандард македонски јадења - манџи, мусаки, ориз, и сл.) и сега не можам ја специјално за мене да готвам посебно. Но намалив во смисла на јадење леб, јадам црн леб и помали оброци за ручек, вечерата ја избегнувам (освен некое овошје, или зеленчук или нешто пуканки), а за сабајле овесни житарици лимун цеден, и лук (наместо досегашните кифли и ѓевреци). Навечер си јадам по половина лајче куркума и ѓумбир со црн пипер и лајче маслиново масло. Читајќи ја твојава диета сега ми е страв да одам да испитам крв да видам дали има некое подобрување...
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Внимавај многу на секаква исхрана, пази се. Многу малку е потребно за да го покачиш, а многу многу време и дисциплина треба за да се подобри и да се колку толку врати во нормала. Ако е наследно не е возможно да го доведиш до нормала туку само да се трудиш да го одржуваш во попримерни граници, не сакам да земам лекарства туку само на природна база суплементи. Ако почнеш со лекарства можеби ќе го поднамалиш малку али потоа ако престанеш да ги користиш, организмот се навикнува на нив и неможеш да ги прекинеш, секое прекинување се порапидно ќе скока и ќе се крева лошиот холестерол. Менување режим на исхрана и навикнување му е мајката, ништо дурго дури е совреме. Подобро тоа отколку да се лечи понатаму со разни ствари, за се таложи по артерии и чуда. Веганизам или вегетаријанство колку што можиш навикнувај се на тоа. Авокадо, кељ, зрнеста храна, јаткасти производи, свежи морски риби, шумски плодови, јагоди, портокали, тропски овошја, ѓумбир свеж, и гледај се колку што можеш органско да јадеш. Најголем проблем ми е алкохолот али јебига, одвреме навреме мора да се напие човек нешто, а тој некако најштетен ми се гледа за оваа работа. Кромидот, лукот и магдоносот ми се есенцијата на живеењето, уживам во нив во секое јадење што го правам. Ако ти се потребни рецепти, оди во гурманско катче и во одделот само за вегетаријанци (вегетаријански рецепти).
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
@Psyside можно ли е од куркумата да имам жарење и печење во стомакот и хранопроводот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom