Покачен холестерол

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.895
Поени од реакции
5.607
Мешај го со маслиново масло, и црн пипер. Да и лук помага.....

Се зима после оброк, а може и врз самиот оброк како зачин.
Како успеваш ова да го пиеш многу чуден вкус има ? Ја зедов едно лајче маслиново масло и го измешав со едно лајче куркума и замалку што не повратив (издржав го голтнав со многу вода). Незнам како ќе издржам секој ден ова да го правам...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
Стај го во ориз, или било што и измешај убаво - зачин е.

Доволно ти е 1/4 лажиче. Со црн пипер е многу битно да го зимаш, и со било кој друг зачин за вкусот да го "покриеш" можеш со рузмарин - секако е исто против воспалителен и моќен анти-оксидант слично како турмерикот. Исто така и со ѓумбир, имаат неверојатна синергија.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Како успеваш ова да го пиеш многу чуден вкус има ? Ја зедов едно лајче маслиново масло и го измешав со едно лајче куркума и замалку што не повратив (издржав го голтнав со многу вода). Незнам како ќе издржам секој ден ова да го правам...
Пробај црно семе (Cumin Oil) па да видиш што е лош вкус:(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
Пробај црно семе (Cumin Oil) па да видиш што е лош вкус:(
Немој да го нарекуваш Cumin oil, Cumin е сосема друга билка, вака доаѓа до забуни и до корисници кои купуваат погрешен продукт.

Црно семе е black seed oil (Nigella Sativa) и не е препорачливо да се пие во форма на масло, иако интернетот сугерира друго. Никогаш неможеш да знаеш каков процес е користен за добивање на маслото, колку е концентрирано, итн.

Користете го семето, во сирова форма.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Немој да го нарекуваш Cumin oil, Cumin е сосема друга билка, вака доаѓа до забуни и до корисници кои купуваат погрешен продукт.

Црно семе е black seed oil (Nigella Sativa) и не е препорачливо да се пие во форма на масло, иако интернетот сугерира друго. Никогаш неможеш да знаеш каков процес е користен за добивање на маслото, колку е концентрирано, итн.

Користете го семето, во сирова форма.
А каде може да се набави?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
Има, само што јас на продукти кои се продаваат кај нас генерално не им верувам. Побарај по продавнициве за здрава храна, фирмите кои ги посочив не се плашат да објаснат од каде им потекнува продуктот, како е одгледуван, да го приложат репортот од тестирање за нутритивната вредност и квалитет на истиот, имаат отворена и директна комуникација со одгледувачите кои ги пласираат за нив во чиста и проверна средина итн.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Има, само што јас на продукти кои се продаваат кај нас генерално не им верувам. Побарај по продавнициве за здрава храна, фирмите кои ги посочив не се плашат да објаснат од каде им потекнува продуктот, како е одгледуван, да го приложат репортот од тестирање за нутритивната вредност и квалитет на истиот, имаат отворена и директна комуникација со одгледувачите кои ги пласираат за нив во чиста и проверна средина итн.
Во продавница за здрава храна,го најдов ова,како зачин се користи за пецива.Е сега не ми е јасно,како да се конзумира или да се пие,ама е многу ситно.
Па те молам ако може мислење 14079591_10206004843435096_5137465258774636679_n.jpg
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
1/2 лажиче 3x на ден после оброк, со малце маслиново масло.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
И што е поефикасно ова или куркумата?
Незнам,не сум пробала со куркума.А за ова што јас го земам,во септември ќе одам да проверам преку крвна слика.
Ти како ја земаш куркумата?
 
На врв Bottom