Покачен холестерол

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
Што јадеш обично?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Пипер,патлиџан,леќа,грав,ретко полнети пиперки,ориз со пилешко,зелка манџа,многу ретко компири пржени,почесто печени,проја,и тестенини поретко,мислам на макарони.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
Исфрли компири, тесенини, леб, брашно итн. Имаш во темава детали што треба да се јаде генерално. Побарај во аптекиве магарешки трн, и турмерик.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Исфрли компири, тесенини, леб, брашно итн. Имаш во темава детали што треба да се јаде генерално. Побарај во аптекиве магарешки трн, и турмерик.
Тоа значи дека е опасно да се пијат лекови:(
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.603
Поени од реакции
6.959
Тоа значи дека е опасно да се пијат лекови:(
Не е опасно, само понекогаш може и со исхрана да се намали холестеролот. Поразговарај со сериозен интернист кој ќе може да процени дали е тоа случај кај тебе. Инаку има луѓе кај кои се неопходни апчињата и цел живот ги пијат без никакви последици така што и да е тоа случај кај тебе - не е ништо страшно.
Инаку, @Psyside турмерик=куркума. Се продава и свеж корен по супермаркетите. Знам дека има противвоспалително дејство, не сум запознаена како делува на холестеролот, ниту сум баш сигурна дека е магичен лек за сите болести, но во секој случај од куркума нема штета.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
850
Тоа значи дека е опасно да се пијат лекови:(
колкава е вредноста на холестеролот и ако може да знаеме колку години имаш?
Некогаш е подобро одма да се почне со лекови за намалување на холестеролот и тие се пијат додека се среди состојбата..подобро со тие лекови отколку да направиш штета на крвните садови, да ги замастиш па потоа поголеми бељи може да дојдат:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
Инаку, @Psyside турмерик=куркума. Се продава и свеж корен по супермаркетите. Знам дека има противвоспалително дејство, не сум запознаена како делува на холестеролот, ниту сум баш сигурна дека е магичен лек за сите болести, но во секој случај од куркума нема штета.
Не е за сите, ама за многу е, вклучително и за холестеролот. Знам дека се вика куркума кај нас, но така ќе и дадат екстракт (ако праша во аптека) а турмерик е обично прав и е далеку по ефикасен од екстрактот. Свеж корен е уште подобро, само што кај нас потеклото им е сомнително, јас строго од iherb зимам.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
За црниот дроб, во резултатите барај ALT и AST, најчесто тие вредности се покачени, покачен холестерол во најголем број случаи е последица од замастен црн дроб.
Последниот резултат од лабараторија остана во картонот кај матичната,и неможам да го проверам тој податок.А дава ли некој симптом црниот дроб во случај кога е замастен?
Никогаш матичната не ми го спомнала тоа:(
 
Член од
16 јуни 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
Последниот резултат од лабараторија остана во картонот кај матичната,и неможам да го проверам тој податок.А дава ли некој симптом црниот дроб во случај кога е замастен?
Никогаш матичната не ми го спомнала тоа:(
stom e kaj maticnata, mozes da otides i da go pobaras.
ako ima pokaceni vrednosti, potoa se pravi exo na crniot drob da se vidi podetalno, bidejki moze da bidat pokaceni ponekogas a da nema zamastuvanje.
holesterolot ne zavisi samo od hrana, mnogu vlijae i nacinot na zivot, te. stresot mnogu pridonesuva za holesterol.
i za kraj dieta pomaga malku, ama lesen kardio trening e daleku poefektiven.
ako si relativno pomlada licnost, ne ti trebaat nikakvi pomagala, samo fizicka aktivnost i bez mnogu nervozi :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
За црниот дроб, во резултатите барај ALT и AST, најчесто тие вредности се покачени, покачен холестерол во најголем број случаи е последица од замастен црн дроб.
АЛТ ми е 11.3 а АСТ 18.8:)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.895
Поени од реакции
5.607
Не е за сите, ама за многу е, вклучително и за холестеролот. Знам дека се вика куркума кај нас, но така ќе и дадат екстракт (ако праша во аптека) а турмерик е обично прав и е далеку по ефикасен од екстрактот. Свеж корен е уште подобро, само што кај нас потеклото им е сомнително, јас строго од iherb зимам.
Дали таа куркума/турмерик е иста како онаа што ја има по маркетите што се продава како зачин.
И како ја конзумираш, колку пати на ден и сл?

И уште нешто, дали цеден лимум со топла вода на гладно може да има позитивен ефект на намалување на холестеролот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
Дали таа куркума/турмерик е иста како онаа што ја има по маркетите што се продава како зачин.
И како ја конзумираш, колку пати на ден и сл?

И уште нешто, дали цеден лимум со топла вода на гладно може да има позитивен ефект на намалување на холестеролот?
1. Најдобро од Iherb да земеш, кај нас е многу стоена не е тазе, а може и да е со екстрактиран куркумин и есенцијални масла.

2. Можно е, ама не сум информиран детално.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.483
Поени од реакции
10.385
У суштина е најважно шеќери да се избегнуваат. А под шеќери се подразбира и овошје и цела храна која содржи скроб, како и брашно со глутен, што значи препорачливо е брашно од овес, хељда, киноа итн. Исто да се избегава било каква процесирана храна што значи никако млеко, сирење, кашкавали, маргарини, салами и други сувомеснати процесирани производи. Што значи исхраната треба да се состои од умерена количина на месо (а може и неумерена количина на риба),урда, белки од јајца и зеленчук. Барем од она што до сега имам читано и од блиски кои се подложени на ваква диета и имаат одлични резултати и со шеќер и со холестерол и со губење килажа.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.895
Поени од реакции
5.607
И лукот е добар против холестерол читам.
Посебно на гладно 2-3 чешњина да се испијат како апче (без џвакање) со што нема проблем со мирисот[DOUBLEPOST=1470338427][/DOUBLEPOST]
1. Најдобро од Iherb да земеш, кај нас е многу стоена не е тазе, а може и да е со екстрактиран куркумин и есенцијални масла.

2. Можно е, ама не сум информиран детално.
а како го конзумираш, го користиш како зачин за јадење или некој посебен метод?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.185
Поени од реакции
16.010
И лукот е добар против холестерол читам.
Посебно на гладно 2-3 чешњина да се испијат како апче (без џвакање) со што нема проблем со мирисот[DOUBLEPOST=1470338427][/DOUBLEPOST]
а како го конзумираш, го користиш како зачин за јадење или некој посебен метод?
Мешај го со маслиново масло, и црн пипер. Да и лук помага.....

Се зима после оброк, а може и врз самиот оброк како зачин.
 
На врв Bottom