Пози и идеи за добра фотографија

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Не сме сите исто фотогенични а сите сакаме да се сликаме, не само што сакаме туку понекогаш имаме и потреба да се сликаме без разлика на желбата пр. во друштво групно или кога некој ке побара да се слика со нас. Надвор од моментиве каде без прашање на волјата треба да се сликаме, некогаш и сами сакаме. Со социјалниве мрежи во последниве 6, 7 години потребите за сликање се десет пати поголеми и почести наспрема предходно. Во групните фотографии и оние фотографии со некого, ние што не не бива толку си минеме полесно всушност таму срамежливоста е клучна работа инаку покрај другите/от си минеме полесно работите што таму треба да ги запазиме на нив не воспитале од мали насмевка, ги гушкаш другите/от и готово. Ама кога се сликаме сами е тогаш е сосем друга приказна... Како да се наместам ? Дали изгледам срамежливо ? Дане е сељачки вака рацете ? Дали изгледам здрвено и неприродно ? Дане е премногу филмски вака да застанам ? Се само дел од приказните што летаат низ глава. :) Звучи глупо понекогаш ама тоа е. :D Епа професионалниве фотографи имаат низ нивните идеи едно чудо смислени пози благодарение на кои се прикажува она што сакаш на фотографијата во однос на пригодата и типот на фотографијата.

Целта на темава ми е. Имате потреба да се сликате со девојката (без разлика професионално во студио или само за да објавите нова слика на фејсбук, инстаграм,твитер) ? Правец на темава и сите даваме идеи преку фотографии или објаснувања :) Свадбените фотографии исто така подлежат на потреби од идеи, А и сите други типови на фотографии, Портерет, Во вода (базен/плажа), Во кола, На мотор итн.

Да не биде суво отворањево фрлете по нешто идеи за портрет.
jurythumb_20150309214551.jpg
Portrait-Photography-Tips-and-Ideas101.jpg
 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Кој не е фотогеничен, колку сака нека се мести, нека се врти... пак нема да излезе убаво. Си знам по мене. Во никој случај не давам да ме слика некој друг, исклучиво само селфи правам. Кога сум приморан на групна, не ја ни погледнувам... знам дека сум ужас. На огледало сум едно, на слика кога ќе се видам... абе срце да те стегне... нешто сосема трето гледаш. Некои па во живо се ружни, а на слики да ти е мерак да ги гледаш...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Кој не е фотогеничен, колку сака нека се мести, нека се врти... пак нема да излезе убаво. Си знам по мене. Во никој случај не давам да ме слика некој друг, исклучиво само селфи правам. Кога сум приморан на групна, не ја ни погледнувам... знам дека сум ужас. На огледало сум едно, на слика кога ќе се видам... абе срце да те стегне... нешто сосема трето гледаш. Некои па во живо се ружни, а на слики да ти е мерак да ги гледаш...
Има решение за се! Само треба да имаш желба да се гледаш во огледало да се местиш и да пробуваш агли. Ако
Толку не ти се свиѓа твоето лице има секогаш начин малку да го покриеш лицето, во профил, надоле да ја наведнеш главата...ама треба да не те мрзи да вежбаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom