Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
13 јули 2006
Мислења
11.400
Поени од реакции
13.485
Вистина е ова дека и спортските сали во училиштата се градени од ваков материјал?

 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.506
Поени од реакции
20.352
Советот на амбасадори: - да се нашла причината за пожарот!


Протекторат, пар екселанс.
Наши амбасадори се овие, не странски амбасадори кај нас. Решена им е надворешната политика, па во слободно време и здравство да решат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.271
Поени од реакции
11.315
И бутелската амбуланта се гради со вакви контејнери.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
659
Поени од реакции
1.054
Другар стиропор не гори.Земи парче стиропот и запали го.едноставно не гори.И мислам не е проблем спонтан пожар во трагедијава.Експлозијата е проблем.Затоа немало ни време за евакуација.При експлозија од што материјал и да е ќе се стопи.Сите го пцујат Кочо.Најмалце е крив.А и ќе си докаже дека објектот не е менаџиран по стандарди.
Момак, стиропор и пур пена не е исто. Панелите за модуларни објекти како и разладни уреди се прават од пур пена, е сега имаш огно-отпорна која што не гори и онаа обичната која гори како бензин и со ништо не се гаси.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
248
Поени од реакции
291
Седење дома за избори и давање повторно легитимност на овие болесници резултира со ова како и едно чудо други заебанции кои допрва ќе испливаат на површина.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
11.031
Поени од реакции
21.229
И да бил предизвикан пожарот од дефибрилатор, каде се мерките против пожар? Дали има средства за гаснење на пожар, прскалки, дали вратите се соодветни за евакуација во случај на пожар?
Nema nisto ni prskalki ni pp aparati.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.694
Поени од реакции
58.173
Наши амбасадори се овие, не странски амбасадори кај нас. Решена им е надворешната политика, па во слободно време и здравство да решат.
?

Имаме совет на амабасадори што се занимава со внатрешно-политички настани (и внатрешно неполитички)?

Абре нека видат прво ова што се жалат наши у странство секој ден по медиуми, за работата на амбасадите и конзуларните претставништва, после уште миљон други скандали и неспособности, па ако имаат време нека обрнат внимание и на вакви ствари.

Како и да е, има тој совет на амбасадори ингеренции да бара вакво нешто?
(знам дека не му ни требаат ингеренции, ама што е поентата тој совет да излегува со ваква работа)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.900
Поени од реакции
19.706
tehnicka sposobnost na Brako da se doveduva vo prasanje e smesno.
toa e kompanija koja so decenii izvezuva na stranski pazari.
pocekaj malku, kje pocnat da izleguvaat informacii, i oficijalni i neoficijalni.

edna rabota e so e pricina za pozar,
druga rabota e kako i zosto tolku brzo se rasiril
treta rabota e zosto nemalo vreme/moznost za evakuacija.
i red drugi nepoznanici.

za vakva nesrekja i epilog, treba da ima propusti na nekolku mesta,
ne e samo od eden faktor sigurno.
На крај ќе испадне неисправен осигурач, електричарот турил жичка или алуминиумска фолија од цигарите и тој ќе го јаде за сите :D
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.220
На крај ќе испадне неисправен осигурач, електричарот турил жичка или алуминиумска фолија од цигарите и тој ќе го јаде за сите :D
toa kje odgovori samo na pricina za pozarot, ostanuva uste od listata.
nema da ostane samo na nekoe trajce, ce vidis.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.694
Поени од реакции
58.173
Бог да ги прости жртвите. Се нашле во најлошо време да бидат во рацете на нашиот здравствен систем (кој е таков затоа што истите тие граѓани ги гласале упорно тие кои го довеле системот до ова).

Значи, само по себе да фатиш ковид и да мораш без врски да бидеш хоспитализиран у наша болница е епопеја само по себе и голема несреќа. Гледаме, нема кој да им помогне, нема кој вода да им носи... и затоа сите гледаат да избегнат хоспитализација, ама некои не можат.

Грижата за тие луѓе е одговорност на државата. Нормална држава има судски расплет за ова и огромни исплати на фамилиите. Но, таму у Тетово сите се другарчиња со Али и Теута и нема да има гајле. Заев и Филипче преку нив ќе средат да не се дига судска прашина со такви исплати.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.900
Поени од реакции
19.706
toa kje odgovori samo na pricina za pozarot, ostanuva uste od listata.
nema da ostane samo na nekoe trajce, ce vidis.
Понизок менаџмент + тие што одржуваат, шанса нема да го изеде некој повисоко (министри, градоначалници и сл.)

Пак ќе си ја изберат Теута за да продолжи со нејзиниот успешен проект „Европско Тетово“, едноставно тимот што победува не се менува. Способна е жената, знае како да им ја одржи титулата: „најлошо место за живеење на цел Европски континент“.

На државно ниво ДУИ ќе си продолжи со својата агенда, нормално пак зелени како и што почнаа (зелена им беше униформата), и за месец дена ќе биде како ништо и никогаш да се нема случено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom